Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-10-09, 00:27
Το avatar του χρήστη doctor
doctor Ο χρήστης doctor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή ludwigia repens

γεια σας παιδια.πριν απο δυο εβδομαδες περιπου πηρα μια ludwigia και απο τοτε που την εχω παρει δν εχει αναπτυχθει και χανει τα φυλλα της αφου πρωτα δημιουργηθουν τρυπες.Ο φωτισμος μου ειναι μισο βατ ανα λιτρο και απο λιπασματα εριχνα ενα της preis αλλα χθες αγορασα της seachem το flourish μπας και δω διαφορα.δν χρησιμοποιω co2 και γενικως εχω ενα φυτεμενο με πολλα ευκολα και ομορφα φυτα.να πω πως το υποστρωμα μου ειναι της seachem το flourite.τι μπορει να φταει?μηπως απλα ειναι περιοδος προσαρμογης για το φυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-10-09, 00:52
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Καπου εδω μέσα διαβασα οτι θέλει περίπου 3 βδομάδες για να προσαρμοστουν σε αλλαγές των συνθηκων,οπότε υπομονή!
η δικιά μου ludwigia παντως έκανε καιρο να παρει μπρος..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-10-09, 00:53
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Από κάλιο πως πας;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-10-09, 01:01
Το avatar του χρήστη doctor
doctor Ο χρήστης doctor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

επειδη εχω ευκολα φυτα δν εχω παρει τεστ για να μετραω το καλιο και το σιδηρο η το φωσφωρο.και εγω υποψιαστηκα ελλειψη ιχνοστοιχειων και για αυτο πηρα το λιπασμα της seachem που τα περιεχει ολα.να αναφερω επισης πως η ελλειψη καλιου φαινεται και στη hygrofilla polysperma καθως καποια φυλλα της εμφανιζουν τρυπες.να αναφερω επισης πως χρησιμοποιω α.ο και συμπληρωνω τα ιχνοστοιχεια της preis discus mineral.λετε με το flourish να δω διαφορα εχει περασει μια μερα απο τοτε που εριξα για πρωτη φορα αυτο το λιπασμα.....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-10-09, 10:15
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

σε μια μέρα μέσα δεν πρόκειται να δεις διαφορά. αυτό που θα σε βοηθούσε περισσότερο είναι το κάλλιο. το κάλλιο που περιέχεται στο γενικό της seachem δεν αρκεί.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-09, 12:47
Το avatar του χρήστη doctor
doctor Ο χρήστης doctor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

τι μου προτεινεις να περιμενω να δω πως θα παει καμια βδομαδα η να παω να παρω το seachem pottassium?
-------------------------
up!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη doctor : 27-10-09 στις 12:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-10-09, 15:59
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

να πάρεις κάλλιο τώρα
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-10-09, 20:08
Το avatar του χρήστη doctor
doctor Ο χρήστης doctor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

ενταξει πηρα το seachem pottasium και εριξα την δοση που αναγραφει.Παρατηρω επισης πως τα καινουρια φυλλα στα φυτα μου εχουν σκουρα πρασινα τους ιστους τους ενω ολο το φυλλο ειναι ανοιχτο πρασινο.διαβασα πως προκειται για ελλειψη μαγγανιου.ισχυει?και αν ναι τι να κανω?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-10-09, 21:16
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από doctor Εμφάνιση μηνυμάτων
ενταξει πηρα το seachem pottasium και εριξα την δοση που αναγραφει.Παρατηρω επισης πως τα καινουρια φυλλα στα φυτα μου εχουν σκουρα πρασινα τους ιστους τους ενω ολο το φυλλο ειναι ανοιχτο πρασινο.διαβασα πως προκειται για ελλειψη μαγγανιου.ισχυει?και αν ναι τι να κανω?
...υπομονή...
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-10-09, 21:40
Το avatar του χρήστη doctor
doctor Ο χρήστης doctor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου!!!!!!και κατι τελευταιο μηπως τα ιχνοστοιχεια που ριχνω της preis δν κανουν δουλεια και το νερο ειναι τοσο φτωχο?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-11-09, 23:03
Το avatar του χρήστη doctor
doctor Ο χρήστης doctor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

παιδια η ludwigia μετα απο ενα μηνα εχοντας παρει σιδηρο και καλιο και τωρα ιχνοστοιχεια της seachem εχει χασει τα περισσοτερα παλια της φυλλα και εχει πεταξει καινουρια τα οποια ομως αναπτυσσονται παρα μα παρα πολυ αργα.Επισης το φυτο δν εχει ριζωσει ακομα καλα.οταν το πηρα δν ειχε ριζες ηταν κλαδακια και οι ριζες αναπτυσσονται επισης πολυ αργα.Τι μπορει να φται ρε παιδια ειναι απο τα αγαπημενα μου φυτα.τι συμβαινει?????
-------------------------
μηπως μπορειται να μου πειτε αν εχει τυχει σε καποιον απο σας να περιμενει τοσο πολυ για να παρει τα πανω του ενα φυτο?εχει περασει κοντα στον εναμισι μηνα.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη doctor : 25-11-09 στις 23:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-11-09, 00:39
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από doctor Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια η ludwigia μετα απο ενα μηνα εχοντας παρει σιδηρο και καλιο και τωρα ιχνοστοιχεια της seachem εχει χασει τα περισσοτερα παλια της φυλλα και εχει πεταξει καινουρια τα οποια ομως αναπτυσσονται παρα μα παρα πολυ αργα.Επισης το φυτο δν εχει ριζωσει ακομα καλα.οταν το πηρα δν ειχε ριζες ηταν κλαδακια και οι ριζες αναπτυσσονται επισης πολυ αργα.Τι μπορει να φται ρε παιδια ειναι απο τα αγαπημενα μου φυτα.τι συμβαινει?????
-------------------------
μηπως μπορειται να μου πειτε αν εχει τυχει σε καποιον απο σας να περιμενει τοσο πολυ για να παρει τα πανω του ενα φυτο?εχει περασει κοντα στον εναμισι μηνα.....
το προβλημα νομιζω ειναι οτι δεν εχεις διοξειδιο.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-11-09, 10:22
Το avatar του χρήστη doctor
doctor Ο χρήστης doctor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

ναι σιγουρα ειναι ενα μειων αυτο αλλα εχω την εντυπωση πως ειναι ευκολο φυτο και γενικα παρα πολλα ατομα το εχουν παρει και το συντηρουν χωρις διοξειδιο και παει σφαιρα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-11-09, 10:29
Το avatar του χρήστη andreas213
andreas213 Ο χρήστης andreas213 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-12-2007
Περιοχή: 'Αρτα
Μηνύματα: 391
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από doctor Εμφάνιση μηνυμάτων
ναι σιγουρα ειναι ενα μειων αυτο αλλα εχω την εντυπωση πως ειναι ευκολο φυτο και γενικα παρα πολλα ατομα το εχουν παρει και το συντηρουν χωρις διοξειδιο και παει σφαιρα...
εμενα με διοξειδιο παει σφαιρα.προσπαθησε να κανεις diy co2 μηπως δεις καποια διαφορα.και καποια φυτα σε καποια ενυδρεια δεν πανε με τιποτα.αστο λιγο με diy co2 και αν δεν βλεπεις διαφορα δοκιμασε κατι αλλο.παντως ολα τα φυτα θελουν το χρονο τους.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-11-09, 10:38
Το avatar του χρήστη doctor
doctor Ο χρήστης doctor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου θα το δοκιμασω και αυτο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-12-09, 00:08
Το avatar του χρήστη doctor
doctor Ο χρήστης doctor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

παιδια πηγα και πηρα τo excel της seachem ελπιζω να δω διαφορα.παντως αυτο που παρατηρω μεσα στους δυο μηνες ειναι πως εχει χασει ολα τα παλια φυλλα και εχει πεταξει καινουρια και βγαζει ριζες ομως στα κλαδια...γεγονοτα ενθαρυντικα απλα αυτο που μενει ειναι να ριζωσει και στο υποστρωμα γεγονος που δν εχει συμβει και ελπιζω να διορθωθει με το excel....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-12-09, 02:09
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κατι του λειπει.. σιγουρα δεν ειναι το co2 αφου οπως ειπες και μονος σου ειναι απο τα φυτα που πανε καλα και χωρις διοξειδιο.
Αυτο που πρεπει να κοιταξεις ειναι να μην λειπει κατι απο τα παρακατω: καλιο, σιδηρο, ιχνοστοιχεια ( τα οποια προστιθενται και με τις αλλαγες νερου), νιτρικα και φωσφωρο. Το καλιο δεν μετραται απο καποιο τεστ, αλλα ουτε και βλαπτει αν πεσει λιγο παραπανω, και αφου παρουσιαζει τρυπες στα φυλλα το φυτο, ειναι ο υπ αριθμον 1 υποπτος για ελλειψη.
Εγω θα τα επαιρνα με την σειρα...στην αρχη προσθηκη καλιου και συχνοτερες αλλαγες νερου. Παρατηρηση για 7-10 μερες και αν το προβλημα παραμενει , τοτε θα κοιταζα τα νιτρικα και το φοσφωρο. Τελευταια θα αφηνα το σιδηρο και τα traces μιας και σε 0,5 w/l ειναι λιγο απιθανο να εχεις ελλειψη.
Τσεκαρισε επισης να υπαρχει κυκλοφορια στο σημειο που ειναι φυτεμενη η repens και δοκιμασε να φυτεψεις ενα κομματι και σε αλλη θεση του ενυδρειου κοντα ομως στο φως. Καμια φορα,απλα αλλαζοντας θεση σε καποιο φυτο, ξεκιναει να παιρνει τα πανω του.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-12-09, 14:50
Το avatar του χρήστη doctor
doctor Ο χρήστης doctor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

παιδια βρεθηκε τελικα το προβλημα.η ludwigia repens που εχει προβλημα δν ειναι η κλασικη αλλα καποια διασταυρωση νομιζω πως λεγεται ludwigia repens x arcuata.το καταλαβα αυτα γιατι πηρα μια repens κλασσικη και παει πολυ καλα μεχρι στιγμης.η x arcuata νομιζω πως εχει υψηλοτερες απαιτησεις απο την κλασικη για αυτο το λογο ειχε δημιουργηθει το προβλημα.....αμα ο πωλητης ηξερε απο την αρχη την ακριβη ονομασια του φυτου δν θα ειχαμε αυτο το προβλημα αλλα τι να κανεις ζουμε για να μαθαινουμε...
-------------------------
και βεβαια ευχαριστω ολους οσους ασχοληθηκαν με το θεμα μου και προσπαθησαν να βοηθησουν...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη doctor : 24-12-09 στις 14:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τα platy μου ξεριζώνουν τη ludwigia! xontros Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 04-03-08 16:02
Ludwigia repens flipper Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 01-04-07 14:17
Κλάδεμα Ludwigia.. πως; DJK Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 21-12-05 22:40
Ελλειψη ασβεστιου σε Ludwigia spec. Cuba ; gaia Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 24-12-04 11:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05685 seconds with 13 queries