Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-11-07, 23:21
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή Ασθενεια...

Λοιπόν καταρχας γράφω εκ μέρους ενός φίλου μου που έχει ενα ενυδρείο 1,0Χ0,35Χ0,50 περίπου. Το ενυδρείο τρεχει τώρα και 2 χρόνια. Ειχε μέσα παπαγαλόψαρα, σκαλάρια και ενα silver shark (!) ασχετο θα μου πεις αλλα.....τελοσπαντων.... Δυστυχώς δεν εχει και ουτε χρησιμοποιει τεστ του νερού ..... (τα ψάρια παρολα αυτα τα εχει από τοτε που πήρε το ενυδρειο !)Σήμερα που ξύπνησε λοιπόν βρήκε τόσο τον silver shark όσο και το σκαλάρι να κολυμπαν ανάποδα και....γενικα να τα εχουν λίγο χαμένα ....Και ένα δυο παπαγαλόψαρα είχαν επίσης τέτοια συμπτώματα αλλα οχι τοσο εντονα..... Ξέρω οτι χωρίς φωτογραφία, τεστ κτλ δεν είναι κανεις μαντης για να μου πει τι μπορει να εχουν τα ψάρια του φίλου μου.....αλλά ισως λόγω της εμπειρίας σας να μου πείτε τί πιθανόν θα μπορούσε να είναι ......Ξέχασα να πω ότι (πήγα απο το σπίτι του) το σκαλάρι που κολυμπούσε αναποδα (παραδόξος όμως αρκετα ζωηρα) φαινόταν να κοκκινίζει στις θέσεις των πτερυγίων του καθως και περιμετρικα του σωματος του (σαν αιματωμα) Το δερμα του επισης ηταν στραπατσαρισμένο και ειχς χασει καποια λέπια..... Ο φίλος μου ορκιζόταν οτι την προηγούμενη ήταν όλα οκ και ότι την παρασκευή ειχε κανει την αλλαγή νερου 40%......Ψάρι νέο έχει να μπει μηνες ολοκληρους στο ενυδρειο πλην από ενα δυο φυτα.... Ξέρω οτι δεν σας βοήθησα και πολύ αλλα δυστυχως δεν μπορώ να σας δωσω τιποτα αλλο ..... Οποιες γνώμες και συμβουλές ευπροσδεκτες......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-07, 23:26
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Όταν έκανε την αλλαγή θυμήθηκε να βάλει αντιχλώριο? Δεν είναι φυσιολογικό να τρέχει μήνες το ενυδρείο και χωρίς να βάλει άλλα ψάρια μέσα έτσι ξαφνικά να πάθουν όλα νταμπλά.... Μήπως έβαλε χεράκι και τπτ άλλο μαζί μέσα στο ενυδρείο? λέω εγώ τώρα.... Για ρώτα τον για το αντιχλώριο?
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-11-07, 00:01
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Δεν τον ρωτησα......Θα τον ρωτήσω το πρωι......(ειμαστε μαζι στο γραφειο...) Φαντάζομαι ομως οτι δεν πρεπει να ειναι απο το αντιχλώριο αυτο το πραγμα........
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-11-07, 01:20
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Διάβασε εδώ για να καταλάβεις τι έχει πάθει το ψάρι και τι μπορείς να κάνεις. Το πιθανότερο από αυτά που γράφεις είναι να έχει προέλθει από τη τροφή.
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-11-07, 02:19
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και ένα δυο παπαγαλόψαρα είχαν επίσης τέτοια συμπτώματα αλλα οχι τοσο εντονα.....
Δηλαδη εχει πανω απο 2 παπαγαλοψαρα, σκαλαρια (πόσα?) κι ενα σιλβερ σαρκ. Αυτα σε ενα ενυδρειο 150 λιτρων ειναι βομβα που καποια στιγμη κανει μπαμ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-11-07, 10:28
Το avatar του χρήστη aafent
aafent Ο χρήστης aafent δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Ακόμα και να θεραπευτεί (που θέλω να πιστεύω ότι είναι κάποια σφήνωση από τη τροφή) , όπως λέει και ο Tolis κάποια στιγμή αργά η γρήγορα θα αρχίσει ένα ντόμινο ασθενειών από όλες τις συνηθισμένες και μη…. Ο βασικότερος λόγος είναι το στρεσάρισμα που με τον καιρό έχει εξασθενίσει σίγουρα το ανοσοποιητικό τους σύστημα Υπολόγισε σε αυτά και διάφορα προβλήματα διατροφής, έλλειψης χώρου και σίγουρα αυξημένων ρίπων και θα έχεις μια εικόνα από το μέλλον.

Ο καλύτερο τρόπος είναι να τον πείσεις να επιστρέψει ή χαρίσει κάποια από τα ψάρια του και να δημιουργήσει είτε ένα κοινωνικό είτε ένα species ενυδρείο με ένα ή δύο συμβατά είδη.
__________________
Ανδρέας
www.aquaspace.gr, Μέλος του ΠΣΦΕ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ασθενεια Rayden Δίσκοι 5 14-11-07 10:44
ΑΣΘΕΝΕΙΑ Η ΤΡΑΥΜΑΤΙΣΜΟΙ ? Raven Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 04-10-07 15:20
Δολλαριο ασθενεια notos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 23-02-07 19:27
Ασθενεια σε μολλυ xaris1974 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 07-02-06 23:31
τι ασθενεια?? Mariel Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 16-11-05 18:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03558 seconds with 13 queries