Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 17-10-08, 13:40   #1
Σκούπα βυθού - μπορεί να θέλει τόσο κόπο για να δουλέψει;
 
Το avatar του χρήστη uptight
uptight
Member
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος 17-10-08, 13:40
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Είχα πάρει μια της Eheim επεκτεινόμενη (δηλ. ο σωλήνας της αποτελείται από 2-5, ανάλογα με το βάθος του ενυδρείου σου, κομμάτια τα οποία ενώνονται μεταξύ τους κι έχουν και στεγανοποιητικό λαστιχάκι) που μου είπαν πως ήταν η καλύτερη για τα 70λ που έχω... Την πρώτη φορά που τη δοκίμασα, κατάφερα με ΠΑΡΑ πολύ κόπο να την κάνω να δουλέψει, αφού την κούναγα πάνω-κάτω σχεδόν ένα τέταρτο. Σε κάποια φάση κιόλας τα παράτησα και ξανάρχισα. Και όταν πήγα να αδειάσω την πρώτη λεκάνη νερού είδα κι έπαθα να ξαναδιώξω τον αέρα μέσα από το λάστιχο.

Όμως, με τις κινήσεις που έκανα, 1ον) είχε μετακινηθεί αρκετό από το χαλικάκι μου και 2ον) είχα αναστατώσει το νερό σε τρομερό βαθμό. Στ'αλήθεια χρειάστηκε να την κουνήσω με δύναμη συνεχόμενα για πολλή ώρα μέχρι να φύγει όλος ο αέρας. Μήπως κατι δενκάνω σωστά; Πάντως στις επόμενες αλλλαγές νερού που έκανα χρησιμοποίησα την κλασική μου μέθοδο με ένα μικρό ταπεράκι 600ml και μια λεκάνη - πήρε περισσότερη ώρα μεν, αλλά έκανα τη δουλειά μου σχετικά ήρεμα.

Το ζήτημα όμως είναι ότι τώρα πρέπει επειγόντως να σκουπίσω το βυθό, εκτός από την αλλαγή του νερού - έχει γεμίσει περιττώματα και περισσεύματα φαγητού. Υπάρχει άλλος τρόπος να δουλέψει πιο γρήγορα και να μην πάθουν πάλι σοκ τα ψαράκια μου;
Εμφανίσεις: 2042
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-10-08, 14:10
STAMATIA Ο χρήστης STAMATIA δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: KYΨΕΛΗ
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από uptight Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα πάρει μια της Eheim επεκτεινόμενη (δηλ. ο σωλήνας της αποτελείται από 2-5, ανάλογα με το βάθος του ενυδρείου σου, κομμάτια τα οποία ενώνονται μεταξύ τους κι έχουν και στεγανοποιητικό λαστιχάκι) που μου είπαν πως ήταν η καλύτερη για τα 70λ που έχω... Την πρώτη φορά που τη δοκίμασα, κατάφερα με ΠΑΡΑ πολύ κόπο να την κάνω να δουλέψει, αφού την κούναγα πάνω-κάτω σχεδόν ένα τέταρτο. Σε κάποια φάση κιόλας τα παράτησα και ξανάρχισα. Και όταν πήγα να αδειάσω την πρώτη λεκάνη νερού είδα κι έπαθα να ξαναδιώξω τον αέρα μέσα από το λάστιχο.

Όμως, με τις κινήσεις που έκανα, 1ον) είχε μετακινηθεί αρκετό από το χαλικάκι μου και 2ον) είχα αναστατώσει το νερό σε τρομερό βαθμό. Στ'αλήθεια χρειάστηκε να την κουνήσω με δύναμη συνεχόμενα για πολλή ώρα μέχρι να φύγει όλος ο αέρας. Μήπως κατι δενκάνω σωστά; Πάντως στις επόμενες αλλλαγές νερού που έκανα χρησιμοποίησα την κλασική μου μέθοδο με ένα μικρό ταπεράκι 600ml και μια λεκάνη - πήρε περισσότερη ώρα μεν, αλλά έκανα τη δουλειά μου σχετικά ήρεμα.

Το ζήτημα όμως είναι ότι τώρα πρέπει επειγόντως να σκουπίσω το βυθό, εκτός από την αλλαγή του νερού - έχει γεμίσει περιττώματα και περισσεύματα φαγητού. Υπάρχει άλλος τρόπος να δουλέψει πιο γρήγορα και να μην πάθουν πάλι σοκ τα ψαράκια μου;
Kαλησπέρα. Επειδή κ εγώ επαθα το ίδιο. Τελικά ξέρεις τι έκανα. Εβγαλα το σωλήνα ξεχωριστά από την σκούπα.
Τοποθέτησα την μία άκρη του σωλήνα στην επιφάνεια του βυθού και από την άλλη άκρη ρούφηξα μέχρι να τρέξει το νερό σε ένα κουβά που είχα δίπλα. Από κει κ πέρα όλα εύκολα. Κρατούσα τον σωλήνα σύριζα στην επιφάνεια κ καθάριζα τέλεια όπου ήθελα. Από την άλλη άκρη έτρεχε το νερό. Αν φοβάσαι μη ρουφήξει χαλικάκια ο σωλήνας σκέτος βάλε ένα τούλι στην άκρη του και δέστο. Ελπίζω να σε βοήθησα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-10-08, 14:18
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από STAMATIA Εμφάνιση μηνυμάτων
Kαλησπέρα. Επειδή κ εγώ επαθα το ίδιο. Τελικά ξέρεις τι έκανα. Εβγαλα το σωλήνα ξεχωριστά από την σκούπα.
Τοποθέτησα την μία άκρη του σωλήνα στην επιφάνεια του βυθού και από την άλλη άκρη ρούφηξα μέχρι να τρέξει το νερό σε ένα κουβά που είχα δίπλα. Από κει κ πέρα όλα εύκολα. Κρατούσα τον σωλήνα σύριζα στην επιφάνεια κ καθάριζα τέλεια όπου ήθελα. Από την άλλη άκρη έτρεχε το νερό. Αν φοβάσαι μη ρουφήξει χαλικάκια ο σωλήνας σκέτος βάλε ένα τούλι στην άκρη του και δέστο. Ελπίζω να σε βοήθησα.
Χμμ, το υποψιαζόμουν ότι θα κατέληγε σε κάποια τέτοια λύση αλλά θα το δοκιμάσω!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-10-08, 14:33
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Να την κρατάς κατακόρυφα (σε μία άκρη του ενυδρείου, ώστε να μήν ταράζεις όλα σου τα ψάρια), και να μή βάλεις πολλές προεκτάσεις, έτσι ώστε όταν την κουνάς, το τμήμα που ενώνεται το πλαστικό με το λάστιχο να είναι αν γίνεται μέσα στο νερό (ή έστω λίγο πιο πάνω από τη στάθμη).. Και αν έχει βανάκι από την άλλη μεριά, να είναι ανοιγμένο.. Εμένα με 3-4 κουνήματα, παίρνει μπρος πολύ εύκολα..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-10-08, 14:37
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Να την κρατάς κατακόρυφα (σε μία άκρη του ενυδρείου, ώστε να μήν ταράζεις όλα σου τα ψάρια), και να μή βάλεις πολλές προεκτάσεις, έτσι ώστε όταν την κουνάς, το τμήμα που ενώνεται το πλαστικό με το λάστιχο να είναι αν γίνεται μέσα στο νερό (ή έστω λίγο πιο πάνω από τη στάθμη).. Και αν έχει βανάκι από την άλλη μεριά, να είναι ανοιγμένο.. Εμένα με 3-4 κουνήματα, παίρνει μπρος πολύ εύκολα..
ΑΥτό δεν το'χα κάνει γιατί έτσι όπως είναι σχεδιασμένη φαίνεται σα να πρέπει να μην είναι μέσα στο νερό εκείνο το σημείο. Αλλά την επόμενη φορά θα το κάνω έτσι. Προς το παρόν γι'αυτή τη φορά δοκίμασα τη λύση της Σταματίας. Ήρθε λίγο νερό στο στόμα μου αλλά χαλάλι, καθάρισα γρήγορα.

Μήπως πάντως είναι σκόπιμο να έχει κανείς μια πολύ μικρή αντλιούλα στο άλλο άκρο για να γίνεται πιο εύκολα η δουλειά;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-10-08, 15:02
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από uptight Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως πάντως είναι σκόπιμο να έχει κανείς μια πολύ μικρή αντλιούλα στο άλλο άκρο για να γίνεται πιο εύκολα η δουλειά;
Δε νομίζω ότι υπάρχει τέτοιος λόγος.. Αφού το νερό σιφωνάρεται μηχανικά, γιατί να βάλεις αντλία? Αντλία εγώ πήρα για τον αντίστροφο λόγο, για να ανεβάζω νερό από τον κουβά στο ενυδρείο, αλλά είναι ψιλο-υπερβολή, δε νομίζω ότι σου χρειάζεται (απλά, ως τσαπατσούλης, πάντα τα έκανα χάλια, είτε με το λάστιχο, είτε με τον κουβά )..

Πάντως, αν δε θέλεις να ρουφάς, και αν δεν τα καταφέρεις και με τη σκούπα, κυκλοφορούν και κάτι άλλες πατέντες, με μία "φούσκα", δεν ξέρω αν κάνουνε δουλειά, δε χρησιμοποίησα ποτέ, αλλά μπορείς να δοκιμάσεις!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκούπα βυθού με αεραντλια -=Κατασκεύη=- Dolkin DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 26-05-08 04:09
Αλλαγές νερού + σκούπα βυθού geokary Δίσκοι 5 18-04-07 16:56
Υπόστρωμα και σκούπα βυθού dalex Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 08-10-06 13:30
Πόσο αναγκαία είναι η σκούπα βυθού; passenger Malawi 13 06-10-06 07:04
Σκούπα Βυθού sotalx Γλυκό νερό - Γενικά 12 02-05-05 01:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04408 seconds with 13 queries