Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 27-08-13, 12:57   #1
Νέος ( Χθεσινός ) Βοήθεια - Save Aristos
ge_magi70
Junior Member
Εγγραφή: 26-08-2013
Περιοχή: Αμπελοκηποι
Μηνύματα: 4

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ge_magi70 Ο χρήστης ge_magi70 δεν είναι συνδεδεμένος 27-08-13, 12:57
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλους.
Είμαι νέος στο χόμπι και εντελώς από σπόντα.
Έως τώρα είχα ένα χρυσόψαρο ( 1 χρόνο ) σε γυάλα, πιο πολύ για τον γιό μου, παρόλο που σε ένα χρόνο το αγαπήσαμε όλοι, και έγινε ισότιμο μέλος της οικογένειας… Ο Αρίστος.

Στην τελευταία μετακίνηση μας λόγο διακοπών, των είχαμε πάρει μαζί μας ( με την γυάλα… δεν είχα που να τον αφήσω ….).Δυστυχώς πάνω στον γυρισμό η γυάλα έσπασε … Τελικά κατόρθωσα να σώσω τον Αρίστο μέσα σε ένα ποτήρι του φραπέ, που βρέθηκε άρον άρον από ένα γειτονικό καφενείο.
Έτσι έβγαλε ταξίδι πέντε ωρών μέχρι να πάμε σπίτι και να καταλήξει στο μπολ για τα pop Corn ( η γυάλα είχε σπάσει και δεν υπήρχε τίποτα πιο βαθύ).
Την άλλη μέρα πήγα στο pet city προς αντικατάσταση της γυάλας, και μάλλον λόγο τύψεων για την ταλαιπωρία που τράβηξε ο Αρίστος, του πήρα ένα ενυδρείο, 20 Λίτρα διαστάσεων 360x240x310mm, με τρία πλαστικά φυτά, ένα φίλτρο HAILEA HL-BT200, χαλίκι και ένα διακοσμητικό βράχο/πύργο.
Έβαλα το χαλίκι , τα διακοσμητικά , σύνδεσα το φίλτρο και έβαλα και νερό, και νάσου ο Αρίστος στο νέο του σπίτι. (χθες)
Και εκεί ξεκίνησα το goggling και έπεσα πάνω στο forum …
Τρόμαξα … προφανώς τα έχω κάνει όλα λάθος. Το θέμα είναι ότι η πληροφορία είναι τεράστια. Μήνες διάβασμα θέλει …
Παρ όλα αυτά επειδή είμαι μαμούνι, θα τα καταφέρω και θα την βρω την άκρη σε κάμποσο χρόνο, όσο διαβάζω τόσο πιο ενδιαφέρων μου φαίνετε.
Όμως αυτό που με τρομάζει είναι , αν μέσα στο χρόνο που εγώ θέλω για να μάθω, τελικά κάνω κακό στον Αρίστο, … Γιατί αν είναι έτσι να τον ξαναγυρίσω στην γυάλα που έζησε 1 χρόνο.
Διαβάζω για ωριμάνσεις ενυδρείων , για μύκητες , άζωτα, μπόλια, που τίποτα από αυτά δεν έχω κάνει ( ούτε ξέρω πως τα μετράνε όλα αυτά … διαβάζω για τεστ ) .
Γιατί διαφέρει τόσο πολλή από την γυάλα που είχα ?
Τελικά μετά από τόση φιλολογία ας κάνω και την ερώτηση που θέλω.
θα μπορούσατε να με βοηθήσετε προτείνοντας μου πώς να προχωρήσω, με γνώμονα πάντα την ασφάλεια του Αρίστου, και τα σχετικά περιορισμένα οικονομικά μου ?
· Πρέπει να αγοράσω τεστ και πια.
· Τι να κάνω με το ανώριμο ολοκαίνουργο ενυδρείο μου , πόσο επικίνδυνο είναι ?
· Αλλάζοντας κάθε 10 μέρες το μισό νερό, ( βάζω και το διάλυμα για το χλώριο) δεν μηδενίζω την επικινδυνότητα ή θέλει πιο συχνά.
· Αλλάζοντας τον άνθρακα μια φορά τον μήνα και πλένοντας το σφουγγαράκι ( με το νερό του ενυδρείου είμαι ΟΚ.
Αυτές είναι όλες κι όλες οι συμβουλές που είχα από το κατάστημα.
Το ξέρω ότι όλη η πληροφορία υπάρχει στο forum, και θα την διαβάσω ( σε όσο ελεύθερο χρόνο μου απομένει μετά από δουλειά και μωρό ) αλλά αυτό που με φοβίζει είναι μην και δεν προλάβω και κάνω κακό αντί για καλό.
Μια Επιτάχυνση ζητάω, και σιγά σιγά να μπαίνω και εγώ στο άθλημα.


Σας Ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
Γιώργος.
Εμφανίσεις: 5183
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος, βοήθεια με θερμοστάτη nikkoin Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 23-12-12 17:24
Βοήθεια για στήσιμο νέου βιβάριουμ! tsoum Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 8 14-12-11 00:08
Νέος Θέλει Λίγο Βοήθεια wolf1gr Αρχάριοι γλυκού νερού 17 09-11-11 20:30
Βοήθεια νέος στο χόμπι! Superpzarr Αρχάριοι γλυκού νερού 28 30-03-11 14:48
Νέος στο χόμπι.. Βοήθεια.. spitogatos13 Αρχάριοι γλυκού νερού 30 06-05-10 13:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10702 seconds with 14 queries