Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 31-12-07, 17:40
Το avatar του χρήστη peiratis
peiratis Ο χρήστης peiratis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 15
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην peiratis
Προεπιλογή DIY ενυδρειο 300Litr+Sump

Σας παρουσιαζω το ενυδρειο μου που ειναι ετοιμο μετα απο 3 μηνες σχεδον.
Ειναι DIY απο 10ρι τζαμι και παταει σε κοιλοδοκους 40Χ4.
Διαστασεις: 130Χ42Χ60~300 λιτρα.
Το ενυδρειο ειναι διαχωριστικο μεταξυ σαλονιου και κουζινας.
Απο κατω βρισκεται sumb 60 λιτρων που οδηγηται απο μια Aquamedic 3500 OR.To ενυδρειο δουλευει με εσωτερικο θαλαμο υπερχειλησης με συστημα Durso.
Σχετικα με το φωτιστικο τωρα.
Ειναι και αυτο DIY απο ινοξ λαμαρινα 1mm(!)Aποτελειται απο 2 μερη.Στο ενα βιδωσανε οι λαμπες και το moonlight και το δευτερο μπηκε σαν καπακι.ΣΤο 2 τμημα υπαρχουν και τρυπες για απαγωγη της θερμοτητας.Μεσα στο φωτιστικο τοποθετηθηκαν 2 Τ5 54Watt εκαστη.
Την θερμαση εχει αναλαβει ενας jaeger 300w που οδηγεiται απο εναν eliwell IC915.Για την ψυξη το μελλον θα δειξει.Παμε μαλλον για DIY CHiller...λογω της δουλειας μου.Ψυκτικος γαρ...
Το ενυδρειο προοοριζεται για γκαποενυδρειο (guppy).Mεχρι στιγμης διακοσμειται απο πετρες λαβας.Στο μελλον θα μπουν και ορισμενα ευκολα φυτακια...

Υ.Γ.Ολα αυτα δεν θα γινοντουσαν χωρις την πολυτιμη βοηθεια του γαμπρου μου Nik25.






















Αυτα προς το παρον...ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 31-12-07, 17:48
Το avatar του χρήστη AXEL
AXEL Ο χρήστης AXEL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2007
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 328
Προεπιλογή

πολυ ωραια κατασκευη...μπραβο!300λ. για γκαπακια ομως???δεν το ξανασκευτεσαι?εχεις πολλεεεες δυνατοτητες σε αυτα τα λιτρα...α,και μια απορια...το φωτιστικο δεν ειναι πολυ κατω?πως θα κανεις δουλειες,ταισματα κτλ.?καλη χρονια φιλε μου....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 31-12-07, 18:56
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Πάρα πολύ όμορφο το αποτέλεσμα... Δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από τα εργοστασιακά!!! Τα θερμά μου συγχαρητήρια!!!

Πιο πολύ από όλα όμως μου άρεσε το φωτιστικό!!!! Μπράβο!!! Για αρχή καλές είναι οι Τ5, αργότερα όμως και όταν θα "μπεις στα βαθια" εγω προσωπικά θα έβαζα και 2 metal halide .... Μου θυμίζει Giesemann....

Επίσης 300 λίτρα για guppy ακούγεται κάπως αρχικά... Αλλά σίγουρα θα δίνουν πολύ χρώμα και κίνηση μέσα στο ενυδρείο σου....!!! Είναι καλη επιλογή για κάποιον που ξεκινάει τώρα και θα σε ανταμείψουν με πολλές πολλές γέννες....!!!

Καλή αρχή από μένα... Περιμένουμε νέο update με γεμάτο ψαράκια...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 31-12-07, 22:53
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Πολύ καλή δουλειά μπράβο!!!!
Πραγματικά πανέμορφο!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AXEL Εμφάνιση μηνυμάτων
300λ. για γκαπακια ομως???δεν το ξανασκευτεσαι?εχεις πολλεεεες δυνατοτητες σε αυτα τα λιτρα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Neoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης 300 λίτρα για guppy ακούγεται κάπως αρχικά.
Ρε παιδιά γιατί αυτό,τα γκάπυ δεν αξίζουν μεγάλα ενυδρεία???Πρέπει πάντα να τα στριμώχνουμε και να τα περιορίζουμε σε μικρά ενυδρεία και ελάχιστα λίτρα????

Υ.Γ.Φίλε πειρατή όταν μπούν και τα ψάρια στείλε μερικές φωτό,ειλικρινά θέλω να το χαζέψω το θέαμα!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 31-12-07, 23:23
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Απλά δεν έχουμε δει πολλά 300 λίτρα μέσα με guppy... Ίσως γιατι κανείς δεν έχει επχειρησει ένα τετοιο project για πρωτο του ενυδρειο.... πολύ καλά θα κάνει ο φίλος μας... Θα είναι γεμάτο χρώμα μεσα το ενυδρείο...
Πραγματικά θέλω να το δω και μετά απο κανένα 2μηνο που θα έιναι full στα γκαπυ... φοβερο!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-12-07, 23:33
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Neoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ίσως γιατι κανείς δεν έχει επχειρησει ένα τετοιο project για πρωτο του ενυδρειο.Θα είναι γεμάτο χρώμα μεσα το ενυδρείο...
Όντως,θα είναι πανέμορφο!!!!Και μπράβο στο φίλο που θα το επιχειρήσει,αναμένουμε φώτος!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-01-08, 00:25
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Μπράβο !!! πολύ όμορφο το αποτέλεσμα!!! καιρό είχα να δώ όμορφο DIY ενυδρείο...
Είμαι άλλος ένας που περιμένει να το δεί αυτό το ενυδρείο με guppys...
Φίλε μας περιμένουμε μελλοντικές φωτογραφίες του ενυδρείου σου και αναλυτική παρουσίαση αλλά πάνω απο όλα περιμένουμε τα φώτα σου στο θέμα DIY chiller ...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-01-08, 00:47
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ωραίο θέαμα θα είναι!! Αλλά οι πέτρες τι θένε εκεί μέσα?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-01-08, 01:50
Το avatar του χρήστη peiratis
peiratis Ο χρήστης peiratis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-03-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 15
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην peiratis
Προεπιλογή

Καλη χρονια παιδια!!!!!!!

Αρχικα: το φωτιστικο ειναι κρεμαστο απο το ταβανι και περιλαμβανει αναρτηση αγοραστη πτυσομενη διπλου εμβολου(εψαξα πολυ παιδια.....!) ειναι η βαση για το μελλοντικο μου aquascape(φυτα και δεν συμμαζευεται...!)

Οι πετρες οσο και να σας φαινεται περιεργο ειναι απλα ΤΕΛΕΙΕΣ για ολο το σκηνικο.... τα γκαπακια που βουτηξανε σημερα(!)(με στρωμενα υλικα απο το μικρο το ενυδρειο μου για να μην με βαρεσετε) εχουνε βρει πολυ καλες κρυψωνες. Τα εβλεπα και δεν το πιστεθα ποσο γρηγορα προσαρμοστηκαν!!!!



Εχει αρχισει και η κλασσικη θολουρα(κοινως ειναι γαλακτερο..) αλλα σιγα και σταθερα ξεθολωνει.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 01-01-08, 01:58
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Να πω και γω με την σειρα μου οτι στο συγκεκριμενο ενυδρειο επεσε οντως παρα παρα πολυ δουλεια και ειδικοτερα παιδευτηκαμε πολυ με το φωτιστικο.Να πω οτι για το φωτιστικο το ξεκινησαμε απλα με 2 Τ5 αλλα για το μελλον εχει πολλες προδιαγραφες.Χωραει ανετα 2 HQI και 4 Τ5.Εξαλλου γιαυτο φτιαχτηκε ετσι.Το ολο project του φωτιστικου μας κοστησε κατι λιγοτερο απο 300 ευρω κομπλε ενω ενα αντιστοιχο επωνυμο ξεκιναει απο 600.

Η ιδεα των guppy υπηρχε απο την αρχη καθως ειναι ενα απο τα ωραιοτερα και ευκολοτερα ειδη.Το ενυδρειο στο μελλον θα φυτευετει με ευκολα φυτα...Αναμενουμε ολοι εξελιξεις!!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 01-01-08, 05:21
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ασχετως γουστου (για τις πετρες), τα ζωοτοκα γενικως θα νιωσουν πολυ πιο ασφαλη σε ενα αξιοπρεπως φυτεμενο ενυδρειο.

Η διαφωνια μου με τα γκαπι στο συγκεκριμενο ενυδρειο ειναι οτι απο οτι βλεπω στις φωτος, θα φαινεται απο λιγο μακρια. Οταν ενα ενυδρειο το βλεπεις απο μακρια, θες λιγο μεγαλυτερα ψαρια - τα γκαπι δεν θα φαινονται (εξαιρεση μεγαλα κοπαδια μικρων ψαριων οπως τα νεον οπου το εφφε γινεται απο το "κοπαδιασμα").
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 01-01-08, 11:37
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

λοιπον.....
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από peiratis Εμφάνιση μηνυμάτων

....το φωτιστικο ειναι κρεμαστο απο το ταβανι και περιλαμβανει αναρτηση αγοραστη πτυσομενη διπλου εμβολου(εψαξα πολυ παιδια.....!) ειναι η βαση για το μελλοντικο μου aquascape(φυτα και δεν συμμαζευεται...!)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
....Το ενυδρειο στο μελλον θα φυτευετει με ευκολα φυτα!
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-01-08, 13:57
Το avatar του χρήστη billy
billy Ο χρήστης billy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-02-2006
Περιοχή: ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
Μηνύματα: 293
Προεπιλογή

Μπράβο παιδιά..Για άλλη μια φορά Νικ έδειξες το ταλέντο σου στης κατασκευές...εύγε φίλεΜου θυμίσατε της μέρες που στήναμε το δικό μου...
Τον τελευταίο καιρό νομίζω πως στη Θεσ/νικη υπάρχει οργασμός εργασιών...Μπράβο παιδιά..
__________________
Τρελαμένος με τις ψαρούκλες!!!! Το ενυδρείο μoυ.
http://www.esnips.com/web/FISH
Oι φωτογραφιες μου



Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-01-08, 16:02
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Πολύ ομορφο πραγματικά!
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-01-08, 16:16
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Η διαφωνια μου με τα γκαπι στο συγκεκριμενο ενυδρειο ειναι οτι απο οτι βλεπω στις φωτος, θα φαινεται απο λιγο μακρια. Οταν ενα ενυδρειο το βλεπεις απο μακρια, θες λιγο μεγαλυτερα ψαρια - τα γκαπι δεν θα φαινονται (εξαιρεση μεγαλα κοπαδια μικρων ψαριων οπως τα νεον οπου το εφφε γινεται απο το "κοπαδιασμα").
Το πρώτο πράμα που σκέφτηκα μόλις είδα τις φωτός (η απόσταση) αλλά μου δημιουργήθηκε η θετική εντύπωση ότι από μακριά θα φαίνεται ένα ουράνιο τόξο!Πρέπει πάντως να δούμε φωτογραφίες για το πώς πραγματικά φαίνεται από μακρια για να μας λυθεί η απορία,αλλιώς το μυαλό του καθενός απο εμάς μπορεί να φαντάζεται μια διαφορετική εικόνα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-01-08, 08:52
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Πάντως ο φίλος πειρατής, έχει τις βάσεις για ένα ωραίο θαλασσινό !!!

(Εκτός του φάρδους του ενυδρείου...)
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-01-08, 09:00
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Επίσης έχετε τρυπήσει το ίδιο το φωτιστικό για να περάσετε καλώδια και να βιδώσετε τα ντουί?

Σε παρόμοιο φωτιστικό που έχω φτιάξει, έχω βάλει από την μέσα πλευρά ένα κομμάτι παρόμοιο με το εξωτερικό, από καθρέπτη inoxλαμαρίνα μερικών δεκάτων του χιλιοστού (να είναι και σαν ανακλαστήρας) που πάνω εκεί έγιναν όλες οι τρύπες και κολλήματα. Έπειτα με δυο πριτσίνια «έδεσα» τα δυο κομμάτια. Στα πλάγια έχω βάλει μαύρο plexiμε τρύπες και βέβαια ανεμιστηράκια μέσα στην κατασκευή.
Με αυτόν τον τρόπο στο εξωτερικό κομμάτι του φωτιστικού (στην δικιά μου περίπτωση satineinoxλαμαρίνα) δεν φαίνεται η παραμικρή τρύπα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-01-08, 12:05
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Φιλε Γιαννη αποτελειται απο 2 κομματια σαν το δικο σου.Στο μεσα κομματι βιδωθηκαν τα παντα και το εξω κομματι ειναι σαν καλυμα.Τα δυο κομματια συρταρωνουν το ενα μεσα στο αλλο και αναμεσα τους περνανε τα καλλωδια.Τα καπακια γινανε και αυτα inox και μπαινουν σφηνωτα αναμεσα στο κενο που σχηματιζουν οι 2 λαμαρινες.Επισης τα μπαλαστ βρισκονται εκτος φωτιστικου.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-01-08, 12:37
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Νίκο να σε ρωτήσω... Σε περίπτωση που μελλοντικά όμως θα θελήσει να βάλει metal halide δεν θα υπάρχει κάποιο πρόβλημα με τα μπάλαστ των HQI....? Θα μπούνε μέσα στο φωτιστικό ή εκτός..? Γιατί ξέρω ότι δεν πρέπει να είναι πολύ μακρια από την λάμπα....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-01-08, 13:37
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

πολυ ωραια και καθαρη δουλεια (το μονο που δεν μου φανηκε σωστο στην κατασκευη ειναι η ελειψη κανονικων ντουι για τις λαμπες, σκεψου ποση ωρα θα κανεις για να αλλαξεις μια λαμπα ετσι οπως ειναι τωρα)

θα μπορουσα να εχω περισοτερες φωτογραφιες σχετικα με το φωτιστικο
λεπτομεριες της κατασκευης, λεπτομεριες της στηριξης (δεν καταλαβα καθολου την πτυσομενη αναρτηση που αναφερε ο φιλος Peiratis)
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-01-08, 14:19
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε Γιαννη αποτελειται απο 2 κομματια σαν το δικο σου.Στο μεσα κομματι βιδωθηκαν τα παντα και το εξω κομματι ειναι σαν καλυμα.Τα δυο κομματια συρταρωνουν το ενα μεσα στο αλλο και αναμεσα τους περνανε τα καλλωδια.Τα καπακια γινανε και αυτα inox και μπαινουν σφηνωτα αναμεσα στο κενο που σχηματιζουν οι 2 λαμαρινες.Επισης τα μπαλαστ βρισκονται εκτος φωτιστικου.
Πολύ καλά τότε!!!!

Στο δικό μου τώρα και σύμφωνα και με αυτό που λεει ο neoklis, έκανα μια διαφοροποιήση και έχω βάλει πλεον όλα τα ballast μέσα. Το έκανα εκτός του λόγου της σωστής απόδοσης, αν τα ballast δεν είναι κοντά με τις λάμπες και για τον λόγο των πολλών καλωδίων που θα πρέπει να "τρέχουν" προς το φωτιστικό, για τις Τ5 - Τ8.
Α και μην ξεχάσετε την γείωση και όλου του φωτιστικού. Οι Τ5 "παράγουν" επαγωγικό ρεύμα με αποτέλεσμα αν βάλετε ένα δοκιμαστικό στο σώμα του φωτιστικού χωρίς γείωση, αυτό "ανάβει"....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-01-08, 14:55
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
το μονο που δεν μου φανηκε σωστο στην κατασκευη ειναι η ελειψη κανονικων ντουι για τις λαμπες, σκεψου ποση ωρα θα κανεις για να αλλαξεις μια λαμπα ετσι οπως ειναι τωρα
οι Τ5 λένε ότι θέλουν άλλαγμα κάθε 1,5-2 χρόνια, οπότε αυτό δεν αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-01-08, 15:03
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ακομη και σε οσους εχουν φυτεμενο που θελουν καλο φωτισμο συνεχεια;
αυτο που εχω διαβασει εδω για αλλαγη καθε 6 μηνων ισχευει μονο για Τ8;
ενδιαφερον


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Neoklis Εμφάνιση μηνυμάτων
οι Τ5 λένε ότι θέλουν άλλαγμα κάθε 1,5-2 χρόνια, οπότε αυτό δεν αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-01-08, 15:11
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
ακομη και σε οσους εχουν φυτεμενο που θελουν καλο φωτισμο συνεχεια;
αυτο που εχω διαβασει εδω για αλλαγη καθε 6 μηνων ισχευει μονο για Τ8;
ενδιαφερον
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-01-08, 15:15
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Oι Τ5 αλλαζουν οντως καθε 1,5 χρονο.Το θερμοσυστελομμενο πετιεται μαζι με την λαμπα και την κλεμα και βαζεις αλλα στην αλλαγη.Για τα μπαλαστ τωρα.Τα μπαλαστ παιδια ειναι ακριβως διπλα στο ενυδρειο και μεσα στο ντουλαπακι που φενεται στην 1η φωτο.Η αποσταση μπαλαστ λαμπες ειναι γυρω στους 40-50 ποντους.Το φωτιστικο γειωθηκε απαραιτητα!! (πριν την γειωση μετρησαμε με βολτομετρο και εδειχνε 12V!).
Ακομη λογω των τρυπων που υπαρχουν στην 2 λαμαρινα(που μπαινει σαν καπακι ,φωτο 7) η θερμοτητα διαφευγει απο κει.Ακομη και μετα απο 10 ωρες λειτουργιας η λαμαρινα δεν "αναβει".
Οσο αφορα τυν αναρτηση τωρα...
Υπαρχουν 2 ντιζες παχους 1mm οι οποιες μεσω 4 εμβολων μπορουν να ανεβοκατεβαζουν το φωτιστικο.Τα 2 εμβολα βιδωνοντε στο ταβανι με 10 στριφονι ,και τα αλλα 2 εμβολα πανω στο φωτιστικο με απλα παξιμαδακια ανοξειδωτα.Ετσι πολυ ευκολα το φωτιστικο μπορει να ανεβοκατεβαινει για να πραγματοποιουνται εργασιες μεσα στο τανκ.

Την ιδεα του φωτιστικου την πηραμε τοσο απο την κατασκευη του φιλου Γιαννη ( accnt) ,αλλα και απο τα φωτιστικα της Aqualight.

Y.Γ. Προσωπικα βρισκω το DIY που καναμε στον κουνιαδο μου πολυ πιο στιβαρη κατασκευη και φτηνη απο το δικο μου της Aqualight (το οποιο ειναι απαιχτο ουτως η αλλως )
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 02-01-08, 15:36
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Y.Γ. Προσωπικα βρισκω το DIY που καναμε στον κουνιαδο μου πολυ πιο στιβαρη κατασκευη και φτηνη απο το δικο μου της Aqualight (το οποιο ειναι απαιχτο ουτως η αλλως )
Συμφωνώ απολύτως. Και μάλιστα αν κάποιος θέλει ΜH λάμπες, έχει μεγαλύτερο οικονιμικό όφελος, εκτός του ότι θα βάλει όποια λάμπα ΜΗ θέλει (από άποψη Kelvin).
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-01-08, 18:54
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Το ενυδρειο μετα απο 2 εβδομαδες!!Ακουμε τα σχολια σας!!!









__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-01-08, 19:28
Stelios_Rjk Ο χρήστης Stelios_Rjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-10-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Ειναι πολυ ομορφο, μπραβο για την προσπαθεια! Το αποτελεσμα σιγουρα ανταμοιβει!

Τωρα σχετικα για τα γκαπακια που ακουστηκαν πολλα.. Με τα περισσοτερα θα συμφωνησω για εναν λογο.. γιατι δεν πανε συγχρονισμενα ολα μαζι σαν κοπαδι αλλα σαν.. ηλεκτρονια προς καθε κατευθυνση! Για εμενα αν σας αρεσουν τα μικροσωμα ειδη βαλτε tetra που σα να ειδα καποιο ειδος μεσα και ροδοστομους. Θα τα χαιρεστε να πηγαινουν κοπαδιαστα απο τη μια ακρη στην αλλη.
Οπως και να εχει παντως ειναι υπεροχο! Φτου φτου!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συλλογή πληροφοριών για DIY sump Βαγγέλης (Dearangelo) DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 28-09-07 09:20
DIY ενυδρειο GODLIGHT DIY . Φτιάχτο μόνος σου 19 10-01-07 13:39
DIY Sump & Drip Tray silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 19-12-05 14:46
DIY All Glass Tank 875 Λίτρα - Sump Tank silveraro DIY . Φτιάχτο μόνος σου 5 13-07-05 10:39
DIY sump/refugium theofilos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 14 28-10-04 05:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,23859 seconds with 13 queries