Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-06-15, 16:51
Mpegleris Ο χρήστης Mpegleris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 31
Smile Ζωοτόκα 60 L

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα. Σήμερα πήρα την απόφαση να παρουσιάσω και εγώ με την σειρά μου το καινούργιο μου ενυδρείο με ζωοτόκα. Είναι ένα hailea F60 το οποίο πρώτα από όλα άλλαξα την διπλή λάμπα που είχε, μπλε και λευκο σε σκέτο λευκό αντίστοιχων προδιαγραφών γιατί εξ αρχής αυτά τα ενυδρεία έχουν την μπλε λευκή τύπου pl 24w λάμπα για θαλασσινό.(Αυτό το γράφω για όσους πιθανός ενδιαφέρονται να αγοράσουν το συγκεκριμένο για να μην την πατήσουν). Περνάω στο παρασύνθημα τώρα...

Τύπος ενυδρείου: HAILEA F60

Διαστάσεις: 58X40X30
Όγκος: 60L
Κατηγορία: ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ
Φυτά: Microsorum pteropus (δεμένη σε βότσαλο), 2 anubias barteri 1 anubias nana, java moss(δεμένο στο ξύλο), κερατόφυλο(ελεύθερο στην επιφάνεια)
Ψάρια / ¶λλα είδη: 1 αρσενικό platy, 2 θυληκά .
Διακοσμητικά υλικά: 2 ξύλα mopani, χαλίκι ουδέτερο λευκό κ καφέ
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Αφήσα
Φωτισμός: Λάμπα τύπου PL 24 watt 4000Κ λευκό.
Διάρκεια φωτισμού: 10 ώρες
Φιλτράρισμα: Ενυδρεικο σφουγγάρι και siporax
Θερμοστάτης: 100w JBLs100.
Λίπανση: FERROPOL γύρω στα 8ml την εβδομάδα.
Παροχή CO2: ΟΧΙ

Παράμετροι:

pH: 7,2
Γενική σκληρότητα (GH): 8d
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 6d
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 10
Αλλαγές νερού: 30% εβδομαδιαίως
Θερμοκρασία: 28C
¶λλες πληροφορίες:

Σκοπεύω να βάλω και ένα χαρεμάκι με guppies 1 αρσενικό 2 θηλυκά και τα μικρά μέχρι να μεγαλώσουν θα τα βάζω σε ένα 20litro που τρέχει εδώ και 1 χρόνο όταν μεγαλώνουν ξανά μπλουμ στο 60άρι και εννοείται σιγά σιγά θα τα δίνω. 'Οπια πρόταση-σχόλια-παρατηρήσεις όλα ευπρόσδεκτα...

Ευχαριστώ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0284.jpg
Εμφανίσεις:  479
Μέγεθος:  70,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0285.jpg
Εμφανίσεις:  415
Μέγεθος:  68,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0287.jpg
Εμφανίσεις:  379
Μέγεθος:  81,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-06-15, 19:19
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

πολυ ομορφο! Πρωτεινω να βγαλεις την αφισα απο πισω κ να βαλεις μαυρο χαρτονι για φοντο θα διξει πολυ πιο ωραιο.Επισης βαλε κ αλλα φυτα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-06-15, 19:25
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

Καλως ηρθεςΕχουμε το ιδιο ενυδρειο.Το μπροστα τζαμι οβαλ δεν ειναι;;Εγω παλι δεν την αλλαξα τη λαμπα και τα φυτα μου πανε μια χαρα.Ενα θεματακι το χει βεβαια με το πιο πολυ φως στο μπροστινο μερος και την αλγη που πιανει στο τζαμι..Επισης το φιλτρακι του μπουκωνει πολυ ευκολα,εγω το αλλαξα με εξωτερικο προσφτα ενω τα καθαρα του λιτρα δεν ξεπερνανε τα 50-55..Ωραιο το χεις κανει, το ξυλο ολα τα λεφτα κι εγω θα σου λεγα μαυρο χαρτονι πισω και πιο πολλα φυτα!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-15, 21:58
Το avatar του χρήστη Gemomar
Gemomar Ο χρήστης Gemomar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-05-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

όμορφο ... θα σου πρότεινα λάμπα στα 6400 Κ και όχι στα 4000 ... καθώς επίσης λιγότερες ώρες φωτοπεριδόδου όπως και πιο αραιές δόσεις λιπανσεις !

ακόμα ... μη βάλεις και γκάπι ... άσε να περάσει κάνα 12 μηνό και θα βλέπεις !

εκεί που λες φιλτράρισμα ... τι φίλτρο έχεις ! ?
νερό από α/ο ?

την ανουμπια την έχεις θάψει ?! ή μου φαίνεται ! ? αν ναι ... καλύτερα δέσε την κάπου !
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-06-15, 02:55
Mpegleris Ο χρήστης Mpegleris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως ηρθεςΕχουμε το ιδιο ενυδρειο.Το μπροστα τζαμι οβαλ δεν ειναι;;Εγω παλι δεν την αλλαξα τη λαμπα και τα φυτα μου πανε μια χαρα.Ενα θεματακι το χει βεβαια με το πιο πολυ φως στο μπροστινο μερος και την αλγη που πιανει στο τζαμι..Επισης το φιλτρακι του μπουκωνει πολυ ευκολα,εγω το αλλαξα με εξωτερικο προσφτα ενω τα καθαρα του λιτρα δεν ξεπερνανε τα 50-55..Ωραιο το χεις κανει, το ξυλο ολα τα λεφτα κι εγω θα σου λεγα μαυρο χαρτονι πισω και πιο πολλα φυτα!!

NAI έχουμε το ίδιο ακριβώς. Τα ωφέλημα λίτρα του με μετρημένο μόνο το νερό του και έξω πάχος απτά τζάμια και χαλίκι σε εμένα είναι 56L. Έχω διαβάσει σε άλλους που το είχαν και σε φόρα εξωτερικού και εγχώρια ότι γέμιζαν γρήγορα άλγες με την μαμά λάμπα του. Φυσικά είναι σχετικά όλα αυτά...Πάντως δεν το διακινδυνεύω. Ήθελα να ρωτήσω, γιατί οι περισσότεροι βάζετε μαύρο χαρτόνι πίσω δείχνει ποιο ωραία η έχει να κάνει με την διαβίωση των ψαριών;
-------------------------
Πάντως αυτό που με προβληματίζει τώρα περισσότερο από όλα είναι η θερμοκρασία!!!

με έξω τον θερμοστάτη εδώ και 2 βδομάδες βλέπω 28 καρφί...

δλδ που να μπει για τα ΚΑΛΑ το καλοκαίρι...

Έχει να προτείνει κανείς καμιά έτοιμη λύση με ανεμιστηράκια να πάω να αγοράσω από κάπου; η θα πρέπει να αυτοσχεδιάσω και να κατασκευάσω μόνος μου;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gemomar Εμφάνιση μηνυμάτων
όμορφο ... θα σου πρότεινα λάμπα στα 6400 Κ και όχι στα 4000 ... καθώς επίσης λιγότερες ώρες φωτοπεριδόδου όπως και πιο αραιές δόσεις λιπανσεις !

ακόμα ... μη βάλεις και γκάπι ... άσε να περάσει κάνα 12 μηνό και θα βλέπεις !

εκεί που λες φιλτράρισμα ... τι φίλτρο έχεις ! ?
νερό από α/ο ?

την ανουμπια την έχεις θάψει ?! ή μου φαίνεται ! ? αν ναι ... καλύτερα δέσε την κάπου !

Σωστός, με τις ώρες φωτοπεριόδου και εγώ πιστεύω ότι είναι λίγο τσιμπημένες όπως και η λίπανση αν και τρέχει ένα 2μηνο έτσι, δεν έχω πιάσει άλγη ακόμα παρά μόνο κάτι πολύ λίγα πάνω στα φύλα.. πάντως θα μειώσω καλού κακού.. Το φίλτρο είναι το εσωτερικό αυτό που δίνει το ενυδρείο.. Δεν είναι κάτι το σπουδαίο (δεν θυμάμαι τι κυκλοφορητή έχει κλπ) αλλά όσον αφορά τα υλικά δεν έχει χώρο και για πολλά πράγματα δυστυχώς... Μόνο σφουγγάρι και άνθρακα. Εγώ φύλαξα τον άνθρακα(αχρείαστος να είναι) και έβαλα siporax mini 35g μες στο διχτάκι του στην θέση του άνθρακα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mpegleris : 07-06-15 στις 02:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-06-15, 05:37
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

[QUOTE=Mpegleris;892046]Πάντως δεν το διακινδυνεύω. Ήθελα να ρωτήσω, γιατί οι περισσότεροι βάζετε μαύρο χαρτόνι πίσω δείχνει ποιο ωραία η έχει να κάνει με την διαβίωση των ψαριών;
/QUOTE]

Δεν εχει καμια σχεση με την διαβιωση των ψαριων,ειναι
καθαρα θεμα γουστου του καθενα(εμενα π.χ μου αρεσει
το μπλε σκουρο φοντο).
Οσον αφορα την ψυξη υπαρχουν πολλα θεματα να διαβασεις για να τοποθετησεις ανεμιστηρακια.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-06-15, 15:02
Mpegleris Ο χρήστης Mpegleris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 31
Smile

Ok... Thnk you!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-06-15, 17:01
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

[QUOTE=Mpegleris;892090]
Πάντως αυτό που με προβληματίζει τώρα περισσότερο από όλα είναι η θερμοκρασία!!!

με έξω τον θερμοστάτη εδώ και 2 βδομάδες βλέπω 28 καρφί...

δλδ που να μπει για τα ΚΑΛΑ το καλοκαίρι...

Έχει να προτείνει κανείς καμιά έτοιμη λύση με ανεμιστηράκια να πάω να αγοράσω από κάπου; η θα πρέπει να αυτοσχεδιάσω και να κατασκευάσω μόνος μου;


Εγω φιλε μου να σου πω τι εκανα εβαλα 2 ανεμιστηρακια απο υπολογιστη 8 χ8 διασταση ερχονται και καθονται "κουτι" στο πισω μερος εκει που τελειωνει η βαση του φωτιστικου με το πλαστικο του ενυδρειου κοντα στους μεντεσιεδες (ειναι κουφιο, αμα δοκιμασεις ενα θα δεις τι εννοω).2 και 2 βιδες στο καθενα ξυλοβιδες επιασαν στο πλαστικο και τελος δεν κουνιουνται καθολου, συνδεση παραλληλη με 12 βολτο μετσχηματιστη παρε ρυθμιζομενο 3-12 βολτ 1 αμπερ για να μην καει.Το ενα ανεμιστηρι να χτυπαει στην επιφανεια τον αερα και το αλλο να ρουφαει προς τα εξω.Στηναρχη τα ειχα και τα δυο να χτυπανε στην επιφανεια αλλα επρεπε να εχω ανοιχτο το καπακι της ταιστρας για να φευγει ο αερας,δε μου αρεσε και εβαλα το ενα αντιθετα να ρουφαει αερα..Ετσι τα εβαλα εγω κι ακομη πειραματιζομαι με τις πολλες ζεστες ισως ανοιξω κι αλλες τρυπες πισω να φευγει ο αερας πιο ευκολαΗ μικρη βαση που εχει πισω ειναι για πολυ μικρο ανεμιστηρακι δεν θα κανει δουλεια με τιποτα και θα χεις και θορυβο..Ελπιζω να βοηθησα!
Να ρωτησω κι εγω κατι τη λαμπα που πηρες που την βρηκες σε ποιο καταστημα;
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-06-15, 19:30
Mpegleris Ο χρήστης Mpegleris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

[QUOTE=energy52;892099]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mpegleris Εμφάνιση μηνυμάτων

Να ρωτησω κι εγω κατι τη λαμπα που πηρες που την βρηκες σε ποιο καταστημα;
Κατάστημα ΤΟΛΙΑΣ. Πλατεία Κάνιγκος είναι στο κάτω μέρος της πλατείας, Χαλκοκονδύλη 9. Τηλ 210.5220368.

Έχει 4.5 ευρώ η μια.
-------------------------
Και για να γίνω ακόμη ποιο συγκεκριμένος στον Τόλια βρήκα αυτή την λάμπα η οποία ταιριάζει απόλυτα στο HAILEA F60.

http://www.havells-sylvania.com/en/products/0025657

Δίνει 16000 ώρες ζωής και είναι στα 1850 lm.

Εγώ πήρα την 840 που έχει 4000Kelvin θερμοκρασία χρώματος. Έχει και άλλους κωδικούς για ποιό θερμές αλλά και ποιο ψυχρές του λευκού ώστε να βρεις στα kelvin που σου ταιριάζουν. Για να την αλλάξεις είναι πανεύκολο φτάνει να έχεις ένα απλό σταυροκατσάβιδο και διάθεση να ξεβιδώσεις συνολικά 8 βίδες και να βάλω/βγάλεις το λαστιχάκι που συγκρατεί την λάμπα στην μια άκρη της.

Ελπίζω να βοήθησα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Mpegleris : 07-06-15 στις 19:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-06-15, 20:05
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή ..

[QUOTE=Mpegleris;892109]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων

Κατάστημα ΤΟΛΙΑΣ. Πλατεία Κάνιγκος είναι στο κάτω μέρος της πλατείας, Χαλκοκονδύλη 9. Τηλ 210.5220368.

Έχει 4.5 ευρώ η μια.
-------------------------
Και για να γίνω ακόμη ποιο συγκεκριμένος στον Τόλια βρήκα αυτή την λάμπα η οποία ταιριάζει απόλυτα στο HAILEA F60.

http://www.havells-sylvania.com/en/products/0025657

Δίνει 16000 ώρες ζωής και είναι στα 1850 lm.

Εγώ πήρα την 840 που έχει 4000Kelvin θερμοκρασία χρώματος. Έχει και άλλους κωδικούς για ποιό θερμές αλλά και ποιο ψυχρές του λευκού ώστε να βρεις στα kelvin που σου ταιριάζουν. Για να την αλλάξεις είναι πανεύκολο φτάνει να έχεις ένα απλό σταυροκατσάβιδο και διάθεση να ξεβιδώσεις συνολικά 8 βίδες και να βάλω/βγάλεις το λαστιχάκι που συγκρατεί την λάμπα στην μια άκρη της.

Ελπίζω να βοήθησα.
Τι πες τωρα βρε παιδι μονο 4,5 ευρω;;Τωρα με εβαλες σε σκεψεις αν ειναι μαζι με μεταφορικα να δωσω 10 ευρω να την αλλαξω γιατι οχι;Ναι ξερω πως βγαινει η λαμπα απλο ειναι,δηλαδη εβαλες στα ιδια κελβιν με τη μαμα λαμπα αλλα διαφορετικο φασμα;
Η αληθεια ειναι πως στο μπροστινο τζαμι δε μου λειπει η πρασινη αλγη απλα δεν ειναι σε ενοχλητικο βαθμο την αφαιρω μηχανικα καθε βδομαδα..
Ευχαριστω κι εγω για την πληροφορια!!
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-06-15, 22:19
Mpegleris Ο χρήστης Mpegleris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-08-2014
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 31
Προεπιλογή

[QUOTE=energy52;892125]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mpegleris Εμφάνιση μηνυμάτων

δηλαδη εβαλες στα ιδια κελβιν με τη μαμα λαμπα αλλα διαφορετικο φασμα;
Η 2η (μπλέ) μαμά λάμπα του F60 είναι πάνω από 7000K το cool white(εγώ την κόβω για 10000Κ) δλδ και για αυτό είναι ακατάλληλη για γλυκό νερό και τα ψαράκια που βάζουμε εμείς. Δεδομένου ότι το ποσοστό 400- 450nm είναι το σημαντικότερο για ένα reef ενυδρείο. Απευθύνεται κυρίως για reef ενυδρεία.

...δυστυχώς αν και έψαξα δεν βρήκα φασματογράφημα για τις δικές μας λάμπες...

BTW. Δεδομένου ότι η λάμπα που έβαλα εγώ στα 4000Κ εξομοιώνει περισσότερο ανατολή/δύση έχει δίκαιο ο Gemomar, στα 6400Κ πηγαίνεις ποιο πολύ σε "καθαρό" φώς μεσημεριου..
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-06-15, 09:22
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Καποια πηγη για το ποιες λαμπες ειναι καταλληλες για γλυκο νερο εχεις? Τι γινεται εαν καποιος βαλει 10000 Κ σε γλυκο νερο?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-06-15, 12:00
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Τιποτα απολυτως η aquastar που εχω της sylvania είναι στα 10000κ και το χρωμα της είναι λευκο απλα εχει πολύ μεγαλη φωτεινοτητα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-06-15, 07:35
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

ομορφο το ενυδρειακι..
θα ελεγα να μεινεις με τα πλατακια , ειναι λιγα τα λιτρα για 2 ειδη ζωοτοκων...
θα εχεις συνεχομενες και πολλες γεννες , θα πρεπει καθε μηνα να δινεις ψαρακια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ex.Al.Os Ζωοτόκα Ex.Al.Os Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 0 23-03-12 17:25
Nέο φυτεμένο για ζωοτόκα CHRIS4204 Ζωοτόκα 5 19-01-09 12:39
Αλάτι σε ζωοτόκα giorgio Ζωοτόκα 2 06-05-07 09:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07103 seconds with 14 queries