Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-09-07, 23:34
popay72 Ο χρήστης popay72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή αναγνωρηση ειδων

βοηθήστε με στην αναγνώριση των ειδώνP9280003.zip

P9280004.zip

P9280007.zip

P9280008.zip
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-09-07, 23:48
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Δεν τα πάω καλά με την Αφρική οπότε και δεν μπορώ να βοηθήσω πολύ.

Πάντως από ότι βλέπω εδώ στο forum το συγκεκριμένο ενυδρείο θέλει πολύ δουλειά για να δείξει φυσικό και το Ραμιρέζι που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία απλά δεν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-09-07, 08:25
popay72 Ο χρήστης popay72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DJK Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν τα πάω καλά με την Αφρική οπότε και δεν μπορώ να βοηθήσω πολύ.

Πάντως από ότι βλέπω εδώ στο forum το συγκεκριμένο ενυδρείο θέλει πολύ δουλειά για να δείξει φυσικό και το Ραμιρέζι που φαίνεται στην πρώτη φωτογραφία απλά δεν.
το ramirezi ειναι 1 χρονο στο ενυδρειο και δεν μπορει να βγει απο το ενυδρειο οπωσ και καπια γατοψαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-09-07, 08:43
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Πες μας περισσότερα για το ενυδρείο σου........
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-09-07, 16:25
popay72 Ο χρήστης popay72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Πες μας περισσότερα για το ενυδρείο σου........
το ενυδρείο είναι εδώ και ένα χρόνο έχει μέσα το ραμιρεζι που είδατε καθώς και καπια γατόψαρα , έχω βάλει μέσα προσωρινά τις κιχλιδεσ που είδατε καθως θα μπούνε σ'ενα μεγαλύτερο 120λ από τo καρφουρ έχω επισεισ και 2 σεβερουμ.το ph ειναι 6.5-7.η gh 22 h kh4 η αμμωνια 0.τα φυτα δεν είναι αληθινά προς το παρών στο μελων βλέπουμε.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από popay72 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρείο είναι εδώ και ένα χρόνο έχει μέσα το ραμιρεζι που είδατε καθώς και καπια γατόψαρα , έχω βάλει μέσα προσωρινά τις κιχλιδεσ που είδατε καθως θα μπούνε σ'ενα μεγαλύτερο 120λ από τo καρφουρ έχω επισεισ και 2 σεβερουμ.το ph ειναι 6.5-7.η gh 22 h kh4 η αμμωνια 0.τα φυτα δεν είναι αληθινά προς το παρών στο μελων βλέπουμε.
τι εγινε ρε παιδια θα απαντηση κανεις?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από popay72 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ενυδρείο είναι εδώ και ένα χρόνο έχει μέσα το ραμιρεζι που είδατε καθώς και καπια γατόψαρα , έχω βάλει μέσα προσωρινά τις κιχλιδεσ που είδατε καθως θα μπούνε σ'ενα μεγαλύτερο 120λ από τo καρφουρ έχω επισεισ και 2 σεβερουμ.το ph ειναι 6.5-7.η gh 22 h kh4 η αμμωνια 0.τα φυτα δεν είναι αληθινά προς το παρών στο μελων βλέπουμε.
-------------------------
τι εγινε ρε παιδια θα απαντηση κανεις?
Σας ευχαριστο πολυ για την βοηθεια.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη popay72 : 30-09-07 στις 16:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-09-07, 17:45
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: Άγιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Χωρίς να είμαι απόλυτος!

Τα 2 ριγέ σου φαίνονται υβρίδια. Το ένα (-00 8 από Cynotilapia Mbambα ή κάποιο είδος Pseudotropheus.Είμαι πάνω από 75% σίγουρος για το 'υβρίδο' της συζήτησης εδώ και είναι και έχει και albino μάλλον, λόγω του κόκκινου ματιού -εκτός και αν είναι το φλάς σου που του'δωσε κόκκινα μάτια!

Το άλλο γαλάζιο ριγέ, -003, τζίφος εγώ

Τα -004 & -007 επίσης υβρίδιο zebra λέει η φτωχή, ταπεινή μου γνώση!

Άσχετο, αλλά πού τα βρήκες?
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-09-07, 19:38
popay72 Ο χρήστης popay72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mmbuna Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να είμαι απόλυτος!

Τα 2 ριγέ σου φαίνονται υβρίδια. Το ένα (-00 8 από Cynotilapia Mbambα ή κάποιο είδος Pseudotropheus.Είμαι πάνω από 75% σίγουρος για το 'υβρίδο' της συζήτησης εδώ και είναι και έχει και albino μάλλον, λόγω του κόκκινου ματιού -εκτός και αν είναι το φλάς σου που του'δωσε κόκκινα μάτια!

Το άλλο γαλάζιο ριγέ, -003, τζίφος εγώ

Τα -004 & -007 επίσης υβρίδιο zebra λέει η φτωχή, ταπεινή μου γνώση!

Άσχετο, αλλά πού τα βρήκες?
το κίτρινο και το πορτοκαλί μου είπαν πως ειναι pseudotropheus αλλα δεν μου ειπε πιο ειδος ειναι και το αλπινο επισης οσο για το ριγε δεν θυμαμαι τι ακριβος ειπε γιατι δεν νομιζω να γνωριζε καλα γ'αυτο ζηταω την βοηθηα σας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-09-07, 23:59
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: Άγιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Ναι οπως τα λες μάλλον...

Επειδή όσο καλές φωτο και να βγάλεις, δεν ειναι ποτέ το ίδιο οπως όταν τα κοιτάς, για ψαξου εδώ λιγάκι:

http://www.cichlid-forum.com/profiles/
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 01-10-07, 22:25
popay72 Ο χρήστης popay72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mmbuna Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι οπως τα λες μάλλον...

Επειδή όσο καλές φωτο και να βγάλεις, δεν ειναι ποτέ το ίδιο οπως όταν τα κοιτάς, για ψαξου εδώ λιγάκι:

http://www.cichlid-forum.com/profiles/
σ΄ευχαριστο πολυ θα καθησω να το κοιταξω οταν εχω ελευθερω χρονο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-10-07, 20:28
popay72 Ο χρήστης popay72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

[quote=popay72;203442]σ΄ευχαριστο πολυ θα καθησω να το κοιταξω οταν εχω ελευθερω χρονο.[/quote τι εγινε ρε παιδια θα απαντηςη κανεις τι εκανα ανακαλυψα καινουργια ειδη?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-10-07, 12:16
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: Άγιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Να ανακάλυψες νέα είδη, αν δεν βουτάς στην Malawi, δεν παίζει ούτε στα wildest dreams σου!

Να έχεις αγοράσει/κληρονομήσει/σου έχουν χαρίσει, υβρίδια που δεν τα θέλει κανείς στο χόμπυ παίζει χαλαρά!

Τα μαγαζιά τα έχουν συνήθως σε μία γυάλα/ενυδρείο με πινακίδα MALAWI MIX ή ASSORTED CICHLIDS<<<<<< ΞΟΥ ΞΟΥ όταν βλέπεις την λέξη ΜΙΧ/ASSORTED!
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-10-07, 14:26
popay72 Ο χρήστης popay72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mmbuna Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ανακάλυψες νέα είδη, αν δεν βουτάς στην Malawi, δεν παίζει ούτε στα wildest dreams σου!

Να έχεις αγοράσει/κληρονομήσει/σου έχουν χαρίσει, υβρίδια που δεν τα θέλει κανείς στο χόμπυ παίζει χαλαρά!

Τα μαγαζιά τα έχουν συνήθως σε μία γυάλα/ενυδρείο με πινακίδα MALAWI MIX ή ASSORTED CICHLIDS<<<<<< ΞΟΥ ΞΟΥ όταν βλέπεις την λέξη ΜΙΧ/ASSORTED!
σε αυτα δηλαδη τι δημιουργησανε? καινουργιο ειδος?δεν νομιζω, καινουργιο χρωμα ?δεν νομιζω να ειναι και τοσο τραγικο το χρωμα . γιατι στον κοσμο δεν παντρευοντε λευκη με μαυρους η με κιτρινους επισης στα πουλια τα καρδερινοκαναρα,τα φλοροκαναρα εαν εξερεσουμε το οτι ειναι στηρα και οχι παντα ειναι απο τα πιο περιζητητα πουλια και τα πιο ακριβα.Τωρα εαν δημιουργησουνε καπια ειδη τα οπια τα αλαζουνε μορφολογικα ειναι καταδηκαστεο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-10-07, 15:03
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Αλλαζουν δεν αλλαζουν τα ειδη γιατι να φτιαξεις καινουρια απτη στιγμη που τα ειδη,τα φυσικα,ειναι αμετρητα?Τι καλυτερο εχει ενα "τεχνητο"?
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-10-07, 15:44
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ταχεις μπερδεψει λιγο.
Ναι, ειναι καταδικαστεο για πολλους λογους. Διαβασε αρχικα εδω και τα ξαναλεμε http://www.tolibra.com/test/DyedFish.htm
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-10-07, 15:52
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Ναι ξερω το χω διαβασει το αρθρο.Για επιπονες μεθοδους βαψιματος ακρωτηριασμους δυσκινησια κα.Εγω το θεσα πολυ γενικα,ας πουμε ως προς την απληστια του ανθρωπου.Εφτιαξε ενα παπαγαλοψαρο και ενα φλαουερχορν.Και τι ειναι θεος?Και ο Φρανκενσταιν υποτιθεται φτιαχτηκε-αν και παραμυθακι-εχει νοημα η υποθεση.Καια φου υπαρχει το φυσικο γιατι να παμε στο μεταλαγμενο-γενετικα τροποποιημενο κτλ
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-10-07, 15:53
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το ποστ μου απευθυνοταν στον Popay72
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-10-07, 21:00
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: Άγιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από popay72 Εμφάνιση μηνυμάτων
σε αυτα δηλαδη τι δημιουργησανε? καινουργιο ειδος?δεν νομιζω, καινουργιο χρωμα ?δεν νομιζω να ειναι και τοσο τραγικο το χρωμα . γιατι στον κοσμο δεν παντρευοντε λευκη με μαυρους η με κιτρινους επισης στα πουλια τα καρδερινοκαναρα,τα φλοροκαναρα εαν εξερεσουμε το οτι ειναι στηρα και οχι παντα ειναι απο τα πιο περιζητητα πουλια και τα πιο ακριβα.Τωρα εαν δημιουργησουνε καπια ειδη τα οπια τα αλαζουνε μορφολογικα ειναι καταδηκαστεο.

Δεν έχω ιδέα που το πας, απλά προσπαθώ να απαντήσω την αρχική σου ερώτηση του 'αναγνωριση είδους'. Αν έχει αλλάξει το θέμα του thread, sorry είμαι εκτός. Αν οχι, τότε βοήθα γιατί μ'έχασες με τα μπασταρδεμένα ακριβά και σπάνια πουλιά που αναίφερες!?

Αν τα είδη των ψαριών που έδειξες, δεν είναι σε λίστα -ακόμα- (γιατί... λέμε τώρα.... ίσως εμπείπτουν σε μιά νέα κατηγορία όπως τα καρδερινοκαναρα, ή οι μούλοι ας πούμε, αλλά στο αντιστοιχο του mbuna όμως), τότε, τι, πως, και ποιός να τα αναγνωρίσει?

Μόνο εσύ θα μας πεις τότε τι είναι και πως τα έφτιαξες (μπαστάρδεψες).

Λοιπόν, τι είναι Καρδερινοκάναρα, η Καναρινοκαρδερίνες ?
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-10-07, 21:32
popay72 Ο χρήστης popay72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mmbuna Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω ιδέα που το πας, απλά προσπαθώ να απαντήσω την αρχική σου ερώτηση του 'αναγνωριση είδους'. Αν έχει αλλάξει το θέμα του thread, sorry είμαι εκτός. Αν οχι, τότε βοήθα γιατί μ'έχασες με τα μπασταρδεμένα ακριβά και σπάνια πουλιά που αναίφερες!?

Αν τα είδη των ψαριών που έδειξες, δεν είναι σε λίστα -ακόμα- (γιατί... λέμε τώρα.... ίσως εμπείπτουν σε μιά νέα κατηγορία όπως τα καρδερινοκαναρα, ή οι μούλοι ας πούμε, αλλά στο αντιστοιχο του mbuna όμως), τότε, τι, πως, και ποιός να τα αναγνωρίσει?

Μόνο εσύ θα μας πεις τότε τι είναι και πως τα έφτιαξες (μπαστάρδεψες).

Λοιπόν, τι είναι Καρδερινοκάναρα, η Καναρινοκαρδερίνες ?
καταρχην εαν τα ειδες καλα μορφολογικα ειναι pseudotropheus το χρωμα εαν δεν τεριαζει με καπιο απο τα ειδη των καταλογων δεν το ξερω γι'αυτο ζητησα βοηθεια ,κατα δευτερων δεν ασχολουμε με αναπαραγωγες δεν ειναι ο αυτοσκοπος μου και τρίτων τα ειδη που αποκαλης (μπασταρδα ανηκουν στην ιδια σηνομοταξια ,δηλαδη με αυτη την λογικη το 95% το σκυλιων πρεπει να πεθανει γιατι εινα διασταυροσης ,πολυ χιτλερικο μου ακουγετε με την αρια φυλη τα ψαρακια δεν μασ φτενε σε τιποτα εαν τα διασταυρωσανε με καπια αλλα απο το ειδιο ειδος και την ειδια οικογενεια δεν ειναι μεταλαγμενα δεν χρειαζετε να τα χαρακτηριζουμε ετσι χομπυ κανεις δεν προσπαθεις να σωσεισ το τελευτεο ειδος στον πλανητη.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-10-07, 22:15
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα ημιαιμα σκυλια δεν ειναι υβριδια ειναι διασταυρωσεις μεταξυ του ιδιου ειδους.
Παράθεση:
χομπυ κανεις δεν προσπαθεις να σωσεισ το τελευτεο ειδος στον πλανητη.
Μερικοι λιγοι εδω, και πολλοι εξω, το προσπαθουν.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 09-10-07, 22:25
popay72 Ο χρήστης popay72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ημιαιμα σκυλια δεν ειναι υβριδια ειναι διασταυρωσεις μεταξυ του ιδιου ειδους.
Μερικοι λιγοι εδω, και πολλοι εξω, το προσπαθουν.
δεν ενοουσα τα ημιαιμα αλλα τισ περισοτερεσ ρατσες εαν δεισ ειναι διασταυροσης δαφορων ρατσων ετσι και τα ψαρια αυτα που εχω παραθεση πιο επανω δεν ειναι υβριδια μεταλαγμενα ειναι ισως λεω ισως καπιες διασταυρωσης μευαξυ ιδιου ειδουσ ιδιασ οικογενειασ ιδιασ συνομοταξιασ,αρα δεν πρεπει να τα χλευαζουμε ετσι,εμενα μου αρεσαν τα πηρα μ'ερεσει να τα βλεπω γιατι χαλαρωνω αυτο νομιζω ειναι και ο ορισμος του χομπυ (το κανω για να χαλαρωσω)
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 09-10-07, 22:33
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

pseudotropheus socolofi+pseudotropheus elongatus=???
Σου φαινεται φυσιολογικο ζευγαρωμα?Αλλωστε κατι τετοιο θα προεκυπτε μονο απο ανθρωπινο χερακι αν πεταγες σε ενα ενυδρειο ενα αρσενικο απο το πρωτο ειδος και ενα θηλυκο απο το δευτερο
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 09-10-07, 22:45
popay72 Ο χρήστης popay72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
pseudotropheus socolofi+pseudotropheus elongatus=???
Σου φαινεται φυσιολογικο ζευγαρωμα?Αλλωστε κατι τετοιο θα προεκυπτε μονο απο ανθρωπινο χερακι αν πεταγες σε ενα ενυδρειο ενα αρσενικο απο το πρωτο ειδος και ενα θηλυκο απο το δευτερο
το θεμα και οαυτοσκοπος δεν ειναι εαν θα ζευγαρωσουν η οχι ειναι να τα κανεις να ζουνε ωραια εκει που βρισκονται τωρα εαν θελουν να ζευγαρωσουν η οχι ειναι δικο τους θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 09-10-07, 22:51
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Καλα αυτα που λες.Και ερχεται η στιγμη και σου κανουν μια επιτυχημενη αναπαραγωγη.Τι κανεις?
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 09-10-07, 22:53
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Το θέμα είναι άλλο.
Εσύ δεν έχεις κάνει το έγκλημα να τα βάλεις να ζευγαρώσουν αλλά κάποιος άλλος,που μετά τα πούλησε ως malawi mix σε κάποιο κατάστημα.

Εφόσον δεν γνώριζες...τα αγόρασες και από εκεί και πέρα θα κάνεις το καλύτερο για αυτά.

Οι υπόλοιποι ας μάθουν να μην αγοράζουν κάτι το οποίο δεν γνωρίζουν και αν δεν υπάρχει ζήτηση δεν θα τα φέρνουν και τα μαγαζιά.
Απλό είναι.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 09-10-07, 23:21
popay72 Ο χρήστης popay72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Το θέμα είναι άλλο.
Εσύ δεν έχεις κάνει το έγκλημα να τα βάλεις να ζευγαρώσουν αλλά κάποιος άλλος,που μετά τα πούλησε ως malawi mix σε κάποιο κατάστημα.

Εφόσον δεν γνώριζες...τα αγόρασες και από εκεί και πέρα θα κάνεις το καλύτερο για αυτά.

Οι υπόλοιποι ας μάθουν να μην αγοράζουν κάτι το οποίο δεν γνωρίζουν και αν δεν υπάρχει ζήτηση δεν θα τα φέρνουν και τα μαγαζιά.
Απλό είναι.
σωστη η σκεψη σου και συμφωνο απλα να μην χλευαζουμε αυτο το οπιο εχει ο καθενασ μας και κυριος καπιου κενουργιου χομπυστα την χαρα οτι εχει παρει κατι το οπιο του αρεσε κι ας τον κοροιδεψε ο μαγαζατορας δινοντασ του καπιο ειδος (ατια)κεινος ufo.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-10-07, 11:19
Το avatar του χρήστη mmbuna
mmbuna Ο χρήστης mmbuna δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2004
Περιοχή: Άγιος Στέφανος
Μηνύματα: 402
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην mmbuna Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην mmbuna
Προεπιλογή

Κανονικά δεν θα απαντούσα, αλλά τα περί 3ου Ράιχ μου σήκωσαν την τρίχα λίγο παραπάνω από όσο έπρεπε.

Λοιπόν,

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από popay72 Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην εαν τα ειδες καλα μορφολογικα ειναι pseudotropheus το χρωμα εαν δεν τεριαζει με καπιο απο τα ειδη των καταλογων δεν το ξερω γι'αυτο ζητησα βοηθεια
Ναι τα πρόσεξα και στο πρωτο ποστ μου σου το λέω περι pseudo. Επίσης, ζήτησες και πήρες βοήθεια, στο ίδιο ποστ, με έναν από τους πιο ολοκληρωμενους online κατάλογους για Malawi, αλλά μάλλον ακόμα δεν έχεις ασχοληθεί γιατί δεν μας λές τελικά τίποτε νέο για τα υβρίδια σου εκτός από ότι σου είπε ο έξυπνος που σου τα πούλησε.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από popay72 Εμφάνιση μηνυμάτων
κατα δευτερων δεν ασχολουμε με αναπαραγωγες δεν ειναι ο αυτοσκοπος μου
Κανενός χομπύστα δεν είναι αυτοσκοπός η αναπαραγωγή. Την αναζητάμε συχνά σε κάποια είδη, αλλά αυτοσκοπός, ούτε με σφαίρες, και νομίζω οτι μιλάω για το 99% ταν ανθρώπων που διατηρούν κιχλίδες που γεννάνε σαν κουνέλια από μόνες τους!!!! Ουτοπικό λοιπόν το σχόλιο σου.

Τελικά δεν θα λεγόμασταν χομπύστες, αλλά αναπαραγωγοί. Παμ'παρακάτω...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από popay72 Εμφάνιση μηνυμάτων
και τρίτων τα ειδη που αποκαλης (μπασταρδα ανηκουν στην ιδια σηνομοταξια ,δηλαδη με αυτη την λογικη το 95% το σκυλιων πρεπει να πεθανει γιατι εινα διασταυροσης
Τα περισσότερα σκυλιά ράτσας που πωλούνται σήμερα από τα επίσημα κανάλια εμπορίου, είναι διασταυρώσεις ΗΘΕΛΗΜΕΝΕΣ και ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΕΣ με απότερο σκοπό να επωφεληθεί το νέο είδος από κάποια χαρακτηριστικά, ποιότητες των δύο ειδών προς διασταύρωση.

Οι λέξεις 'συνομοταξία' και 'διασταύρωση' έχουν ιδιαίτερη σημασία, οπότε θα ήταν εύλογο να μην τις χρησιμοποιείς τόσο χαλαρά.

Τες πα.... τελικά τα ψάρια λοιπόν που έχεις, τι ακριβώς διασταύρωση είναι?

Ποιός και για ποιό λόγο μελέτησε να διασταυρώσει τα συγκεκριμένα 2-3 είδει mbuna που έχεις?

Μάλλον όλα τυχαία ήταν, ή αποτυχημένα πειράματα κάποιας διασταύρωσης, γιατί αλλιώς αν είναι απόγονοι ενός επιτυχημένου πειράματος, πίστεψε με θα σκοτωνόταν κάποιος να μην χαρακτηριστούν malawi mix/assortment τα νέα του "παιδιά", αλλά θα πάσχιζε να δώσει το όνομα του στο νέο έιδος όπως τόσοι άλλοι επιστήμονες.

Τώρα, ποιός είναι κατακριτέος, αυτός που υπερασπιζεται τα υβρίδια/μπάσταρδα -τις χρησιμοποιείς σαν ταυτόσημες τις λέξεις- ή αυτός που ήταν αρκετά άσχετος και κρετίνος να βάλει είδη μαζι σε ενυδρείο που ενώ στον φυσικό τους βιότοπο δεν (σπανια) υβριδίζουν, στο κλειστό χώρο του ενυδρείου είναι 99% σίγουρο ότι ενας αρσενικός και μια θυλικιά που δεν βρίσκουν άλλα άτομα από το είδος τους, θα αναπαραχθούν με κάθε τρόπο, πάση θυσία? (όπως αρκετά είδη pseudotropheus και οι περισσότερες zebra που θα ζευγάρωναν και με τις σιλικόνες του ενυδρείου αν μπορούσαν τα τρεμουλιάσουν?)


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από popay72 Εμφάνιση μηνυμάτων
πολυ χιτλερικο μου ακουγετε με την αρια φυλη τα ψαρακια δεν μασ φτενε σε τιποτα εαν τα διασταυρωσανε με καπια αλλα απο το ειδιο ειδος και την ειδια οικογενεια
Εδώ με το 3ο Ραιχ με ανυσηχείς για το πόσα έχεις καταλάβει.... γενικώτερα, όχι μόνο για τα ενυδρεία, αλλά και για την ζωή την ίδια!

Και αν δεν σας φταίνε τα ψαράκια σας με τίποτα όπως λές, τότε να προσέχεις να τους έχεις χαρέμια όπως πρέπει, να μην παστώνεις 50 ψάρια σε 100 λίτρα νερού για να μην καλούνται και εκείνα να διασταυρώνονται με ψάρια που δεν τα γουστάρουν, ούτε έλκονται πρός αυτά. Και επίσης και πιο σημαντικό για το χόμπυ, όταν βλέπεις τέτοιες ενέργειες, όπως τα ψαράκια που αγόρασες και τόσο σε χαλαρώνουν, θα έπρεπε να του χώσεις γκάζια του κύριου που στα έδωσε! Αυτά αφου δεν φταίνε τα ψαράκια σας σε τίποτα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από popay72 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ειναι μεταλαγμενα
... άλλος ένας όρος που θα ήταν σκόπιμο να καταλάβεις πως να τον χρησιμοποιείς!


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από popay72 Εμφάνιση μηνυμάτων
χομπυ κανεις δεν προσπαθεις να σωσεισ το τελευτεο ειδος στον πλανητη.
Το "κανείς" εδώ το απάντησε ο Τόλης, και γενικά τα 'τελευταία είδη του πλανήτη' μπαίνουν στις λίστες αυτές, ακριβώς επειδή (συντριπτικό % των περιστάσεων) κάποιοι σαν και εμάς, θέλουμε να κρατήσουμε κάποια είδη στα ενυδρεία μας. Αλλά και αν το συντηρήσουμε σπίτι μας, ένα έιδος που τείνει να εκλείψει, θα πάμε να το απλελευθερώσουμε κάποια στιγμή στη φύση για να διατηρηθεί το είδος?

Πολλά ουτοπικά μου λες και με μπερδεύεις.

Αυτά τα πολλά, επειδή έμπλεξες τον θείο μου τον Αδόλφο στην συζήτηση ο οποίος μάλιστα δεν ήθελε ούτε ζωγραφιστό να βλέπει ενυδρείο.

Τελικά πες μας, έχεις βρει καμμία άκρη για τα υβρίδια σου?

Εκείνο το γαλάζιο ριγέ, -003 ειλικρινά το γουστάρω σαν ψάρι, δεν έμαθες τι είναι?


Σαν νέος στο χόμπυ, διάβασε το ποστ και προσπάθησε να κατανοήσεις 'πως καταλήγουμε να έχουμε υβρίδια στα ενυδρεία μας' ενώ στην φύση, στην λίμνη, (κατά γενική ομολογία αυτών που την μελετούν) είναι λιγοστά τα κρούσματα υβριδισμού μεταξύ ειδών (αναλογικά).


.... κέντησα πάλι.
__________________
eLearning Industry Learn all about Corporate eLearning


Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-10-07, 14:10
popay72 Ο χρήστης popay72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mmbuna Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανονικά δεν θα απαντούσα, αλλά τα περί 3ου Ράιχ μου σήκωσαν την τρίχα λίγο παραπάνω από όσο έπρεπε.

Λοιπόν,



Ναι τα πρόσεξα και στο πρωτο ποστ μου σου το λέω περι pseudo. Επίσης, ζήτησες και πήρες βοήθεια, στο ίδιο ποστ, με έναν από τους πιο ολοκληρωμενους online κατάλογους για Malawi, αλλά μάλλον ακόμα δεν έχεις ασχοληθεί γιατί δεν μας λές τελικά τίποτε νέο για τα υβρίδια σου εκτός από ότι σου είπε ο έξυπνος που σου τα πούλησε.



Κανενός χομπύστα δεν είναι αυτοσκοπός η αναπαραγωγή. Την αναζητάμε συχνά σε κάποια είδη, αλλά αυτοσκοπός, ούτε με σφαίρες, και νομίζω οτι μιλάω για το 99% ταν ανθρώπων που διατηρούν κιχλίδες που γεννάνε σαν κουνέλια από μόνες τους!!!! Ουτοπικό λοιπόν το σχόλιο σου.

Τελικά δεν θα λεγόμασταν χομπύστες, αλλά αναπαραγωγοί. Παμ'παρακάτω...



Τα περισσότερα σκυλιά ράτσας που πωλούνται σήμερα από τα επίσημα κανάλια εμπορίου, είναι διασταυρώσεις ΗΘΕΛΗΜΕΝΕΣ και ΜΕΛΕΤΗΜΕΝΕΣ με απότερο σκοπό να επωφεληθεί το νέο είδος από κάποια χαρακτηριστικά, ποιότητες των δύο ειδών προς διασταύρωση.

Οι λέξεις 'συνομοταξία' και 'διασταύρωση' έχουν ιδιαίτερη σημασία, οπότε θα ήταν εύλογο να μην τις χρησιμοποιείς τόσο χαλαρά.

Τες πα.... τελικά τα ψάρια λοιπόν που έχεις, τι ακριβώς διασταύρωση είναι?

Ποιός και για ποιό λόγο μελέτησε να διασταυρώσει τα συγκεκριμένα 2-3 είδει mbuna που έχεις?

Μάλλον όλα τυχαία ήταν, ή αποτυχημένα πειράματα κάποιας διασταύρωσης, γιατί αλλιώς αν είναι απόγονοι ενός επιτυχημένου πειράματος, πίστεψε με θα σκοτωνόταν κάποιος να μην χαρακτηριστούν malawi mix/assortment τα νέα του "παιδιά", αλλά θα πάσχιζε να δώσει το όνομα του στο νέο έιδος όπως τόσοι άλλοι επιστήμονες.

Τώρα, ποιός είναι κατακριτέος, αυτός που υπερασπιζεται τα υβρίδια/μπάσταρδα -τις χρησιμοποιείς σαν ταυτόσημες τις λέξεις- ή αυτός που ήταν αρκετά άσχετος και κρετίνος να βάλει είδη μαζι σε ενυδρείο που ενώ στον φυσικό τους βιότοπο δεν (σπανια) υβριδίζουν, στο κλειστό χώρο του ενυδρείου είναι 99% σίγουρο ότι ενας αρσενικός και μια θυλικιά που δεν βρίσκουν άλλα άτομα από το είδος τους, θα αναπαραχθούν με κάθε τρόπο, πάση θυσία? (όπως αρκετά είδη pseudotropheus και οι περισσότερες zebra που θα ζευγάρωναν και με τις σιλικόνες του ενυδρείου αν μπορούσαν τα τρεμουλιάσουν?)




Εδώ με το 3ο Ραιχ με ανυσηχείς για το πόσα έχεις καταλάβει.... γενικώτερα, όχι μόνο για τα ενυδρεία, αλλά και για την ζωή την ίδια!

Και αν δεν σας φταίνε τα ψαράκια σας με τίποτα όπως λές, τότε να προσέχεις να τους έχεις χαρέμια όπως πρέπει, να μην παστώνεις 50 ψάρια σε 100 λίτρα νερού για να μην καλούνται και εκείνα να διασταυρώνονται με ψάρια που δεν τα γουστάρουν, ούτε έλκονται πρός αυτά. Και επίσης και πιο σημαντικό για το χόμπυ, όταν βλέπεις τέτοιες ενέργειες, όπως τα ψαράκια που αγόρασες και τόσο σε χαλαρώνουν, θα έπρεπε να του χώσεις γκάζια του κύριου που στα έδωσε! Αυτά αφου δεν φταίνε τα ψαράκια σας σε τίποτα.



... άλλος ένας όρος που θα ήταν σκόπιμο να καταλάβεις πως να τον χρησιμοποιείς!




Το "κανείς" εδώ το απάντησε ο Τόλης, και γενικά τα 'τελευταία είδη του πλανήτη' μπαίνουν στις λίστες αυτές, ακριβώς επειδή (συντριπτικό % των περιστάσεων) κάποιοι σαν και εμάς, θέλουμε να κρατήσουμε κάποια είδη στα ενυδρεία μας. Αλλά και αν το συντηρήσουμε σπίτι μας, ένα έιδος που τείνει να εκλείψει, θα πάμε να το απλελευθερώσουμε κάποια στιγμή στη φύση για να διατηρηθεί το είδος?

Πολλά ουτοπικά μου λες και με μπερδεύεις.

Αυτά τα πολλά, επειδή έμπλεξες τον θείο μου τον Αδόλφο στην συζήτηση ο οποίος μάλιστα δεν ήθελε ούτε ζωγραφιστό να βλέπει ενυδρείο.

Τελικά πες μας, έχεις βρει καμμία άκρη για τα υβρίδια σου?

Εκείνο το γαλάζιο ριγέ, -003 ειλικρινά το γουστάρω σαν ψάρι, δεν έμαθες τι είναι?


Σαν νέος στο χόμπυ, διάβασε το ποστ και προσπάθησε να κατανοήσεις 'πως καταλήγουμε να έχουμε υβρίδια στα ενυδρεία μας' ενώ στην φύση, στην λίμνη, (κατά γενική ομολογία αυτών που την μελετούν) είναι λιγοστά τα κρούσματα υβριδισμού μεταξύ ειδών (αναλογικά).


.... κέντησα πάλι.
καταρχην σ'ευχαριστω που ασχοληθηκες με τα post μου ,δυστηχος δεν μπορουμε να εχουμε τις ιδιες ιδεες για τα ψαρια ποσο δε για την ζωη την ιδια αυτο που καταλαβα παντος πολυ καλα ειναι οτι πρεπει να αλαξω μαγαζι γιατι φερνει γενετικα τροποιημενα ψαρακια τα οπια τα πληρωνω σαν κανονικες κιχλιδες .ετσι ομως που τα λετε εσεις η εμπειρη νιωθω σαν αμαρτωλος τα ψαρακια αυτα τωρα τι να τα κανω ?πρεπει οταν πηγενω να αγορασω ψαρια να κουβαλαω μαζι μου καπιων κατάλογο,αληθεια υπαρχη καπιως κυριος στα ελληνικά ? που μπορω να τον προμηθευτω?φιλε μου mmbuna δεν μπορω να σε απαντησω σε ολες τις απαντησης σου γιατι δεν ειμε και τοσο καλος στο να γραφω παντος απεχουμε ιδεολογικα πολυ δεν ειναι κακο αυτο γιατι διορθωνομαστε κιολας.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-10-07, 21:40
Το avatar του χρήστη sea_land
sea_land Ο χρήστης sea_land δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-08-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

αν και ξέγυγε το θέμα... η γνώμη μου είναι
το 003 πρέπει να είχε μπαμπά Aulonacara και μαμα Pseudotropheusμε πιο έντονα τα γονίδια του πρώτου

007 -004 Pseudotropheus estherae

οσο για το 008 μου κάνει για greshakei pseudotr.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-10-07, 21:47
popay72 Ο χρήστης popay72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-01-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sea_land Εμφάνιση μηνυμάτων
αν και ξέγυγε το θέμα... η γνώμη μου είναι
το 003 πρέπει να είχε μπαμπά Aulonacara και μαμα Pseudotropheusμε πιο έντονα τα γονίδια του πρώτου

007 -004 Pseudotropheus estherae

οσο για το 008 μου κάνει για greshakei pseudotr.
ευχαριστο θα ψαξω να δω τα ειδη που μου ειπες
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-10-07, 21:53
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Pseudotropheus με aulonocara ? μη το τραβαμε κι απο τα μαλλια...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναμιξη ειδων ??? ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 4 06-06-07 12:29
Συμβατοτητα ειδων Tropheus Sp. mikenuke Tanganyika 8 07-04-07 20:52
Αναμιξη ειδων Θανάσης Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 16-11-06 16:54
Συμβατοτητα ειδων dr_yianni Αρχάριοι γλυκού νερού 20 30-10-06 09:56
Αναγνωρηση ειδους Rayden Γλυκό νερό - Γενικά 2 12-12-05 21:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10898 seconds with 14 queries