Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-04-07, 21:12
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή Στησιμο πετρας.

Για πειτε μου ρε παιδες; (Επειδη θα αρχισω να στηνω τις πετρες μεσα στο ενυδρειο) και επειδη διαβασα σε καποιο post οτι πρεπει να κανουμε μικρες σπηλιες και σχισμες για να κρυβονται τα ψαρια μας, εδω πιστευω σηκωνει συζητηση. Αν ειναι μικρα τα ψαρια, 5cm και κατω, καλως. Τι γινεται ομως οταν εχεις ψαρια 10-15cm; Δεν πρεπει να καλυψουμε οσο μπορουμε στο θεμα κρυψωνας και τα μεγαλα μας ψαρια; Στο κατω κατω και τα μικρα καποτε θα μεγαλωσουν. Εχω δει ενυδρεια φιλων μελων τα οποια ειναι πραγματικα εξαιρετικα, εχουν μεγαλα ψαρια, εχουν πολλες πετρες αλλα εχουν μικρες σχισμες και σπηλιες. Αν θελει ενα μεγαλο ψαρι των 15cm να κρυφτει, που θα παει; Για πειτε μου! Για να ξερω πως να τις στησω!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-04-07, 21:34
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Σκαβει και την φτιαχνει μονο του, γιαυτο πρεπει να ειναι σταθερο το συστημα.
Και καλο ειναι να προβλεπουμε και μεγαλες τρυπες γενικως.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-04-07, 21:36
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Απο προσωπικη εμπειρια επειδη εχω καποια μεγαλουτσικα ψαρακια(12εκ περιπου κιχλιδες) εστησα μια σπηλια απο τρεις μεγαλες πετρες που εφαπτονται καλα μεταξυ τους σε σχημα Π και χρησιμοποιησα το κουτι του εσωτερικου φιλτρου για αλλη μια.Επισης εφαρμοσα μεταξυ τους 2 κεραμυδια και εκαναν ενα σωληνα που τον καληψα κατα μηκος με χαλικι.Αργοτερα θα κανω και αλλες κρυψωνες.Επισης εχω βαλει και ενα μεγαλο τσοφλι καρυδας.Καποιοι χομπιστες χρησιμοποιουν και σωληνες pvc θαμμενους σε βουνα πετρας.Οτι σαρεσει καο οτι βολεψει καλυτερα μα κυριως να μη κανεις δυσκολη τη ζωη των ψαριων.Α!Ξεχασα και καλο θα ηταν για σταθεροτητα να κολληθουν οι μεγαλες πετρες με ενυδρειακη συλικονη,κατι το οποιο δεν το προβλεψα αλλα ευτυχως εφαρμοσαν τελεια!!!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-04-07, 21:52
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Δηλαδη προεδρε αν θα σκαψει (που θα σκαψει)θα σκαψει κατω απο τη σορο με της πετρες.Αρα θελουμε υποστρομα γυρω στους 10cm ετσι?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο προσωπικη εμπειρια επειδη εχω καποια μεγαλουτσικα ψαρακια(12εκ περιπου κιχλιδες) εστησα μια σπηλια απο τρεις μεγαλες πετρες που εφαπτονται καλα μεταξυ τους σε σχημα Π και χρησιμοποιησα το κουτι του εσωτερικου φιλτρου για αλλη μια.Επισης εφαρμοσα μεταξυ τους 2 κεραμυδια και εκαναν ενα σωληνα που τον καληψα κατα μηκος με χαλικι.Αργοτερα θα κανω και αλλες κρυψωνες.Επισης εχω βαλει και ενα μεγαλο τσοφλι καρυδας.Καποιοι χομπιστες χρησιμοποιουν και σωληνες pvc θαμμενους σε βουνα πετρας.Οτι σαρεσει καο οτι βολεψει καλυτερα μα κυριως να μη κανεις δυσκολη τη ζωη των ψαριων.Α!Ξεχασα και καλο θα ηταν για σταθεροτητα να κολληθουν οι μεγαλες πετρες με ενυδρειακη συλικονη,κατι το οποιο δεν το προβλεψα αλλα ευτυχως εφαρμοσαν τελεια!!!
Το οτι θα κολληθουν οι μεγαλες πετρες με συλικονη εννοειτε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Andros : 19-04-07 στις 21:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-04-07, 22:11
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

Πρώτα τοποθετείς τις πέτρες και μετά το υπόστρωμα-άμμος χαλικι-έτσι δεν φοβάσαι το σκάψιμο.
Για τα υπόλοιπα κοίταξε εδω www.Tsamisaquarium.gr στις παρουσιάσεις και άσε την φαντασία σου να δουλέψη.
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-04-07, 22:17
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Αυτο εχω κανει και στο ενυδρειο που εχω τωρα με χαλικι και πιστεψεμε 5 μεγαλοι βραχοι ειναι στον αερα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-04-07, 22:46
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Andros Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη προεδρε αν θα σκαψει (που θα σκαψει)θα σκαψει κατω απο τη σορο με της πετρες.Αρα θελουμε υποστρομα γυρω στους 10cm ετσι?
Αυτό που με συμβούλεψαν και είναι πραγματικά αποτελεσματικό είναι να βάλεισ φελιζόλ πριν το υπόστρωμα.... πάνω στο φελιζόλ ακουμπάς τις πέτρες και ρίχνεις την άμμο από πάνω... οπότε όσο και να σκάψουν ακουμπούν στο φελιζόλ...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-04-07, 23:10
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Δεν ειναι τοξικο καθολου το φελιζολ?Γιατι για το γαλαζιο που χρησιμοποιειται στις οικοδομες ειναι ακρως καρκινογονο και η μονη χωρα της ΕΕ που το χρησιμοποιει ακομα ειναι ......η Ελλαδα!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-04-07, 15:46
ater Ο χρήστης ater δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2006
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

το styrofoam ειναι καρκινογονο? μπορεις σε παρακαλω να μου πεις περισοτερα? μιας κε εγω το εχω σε ολο το ενυδρειο και πατο και πλατη, και αν παιζει τετοιο σκηνικο....... εχει πολυ σκαψιμο, τρεξιμο, σαν να λεμε i have ******ized it mpouxuxuxuxuxuxuxx
parakalo pite mu
__________________
The Only Cure for Life is Death......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-04-07, 15:59
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Δεν ξερω τι επιδραση εχει στα ενυδρεια αλλα για να το απαγορευει ολοκληρη Ε.Ε. στις οικοδομες(που παρεμβαλεται και ντουβαρι) και να το χαρακτιριζει ακρως καρκινογονο σιγουρα ειναι οτι χειροτερο.Αλλα στα ψαρια κολλαμε και τα ελλενιτ(αμιαντοτσιμεντο) τι ειναι??Καρκινογονο και αυτο και μαλιστα χρησιμοποιειται ακομα.Κανε μια αναζητηση σε κανα google,wikipedia...Σιγουρα κατι θα βρεις.Εγω το ακουσα στο χαζοκουτι
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-04-07, 19:58
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Ρε παιδια μηπως υπερβαλλουμε λιγο? Εδω δεν ξερουμε τι τρωμε και μιλαμε για φελιζολ?Χρονια χρησιμοποιουνται στα ενυδρεια και δεν εχω ακουσει να εχει επιδραση πανω στα ψαρια. Εγω εχω το γαλαζιο 5 χρονια και δεν εχω παρατηρησει κατι περιεργο.Γι αυτο, θα το χρησιμοποιησω ξανα αφοβα!

Οσο για την Ε.Ε
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-04-07, 21:01
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Το τελευταιο μου αρεσε.Ειναι δεδομενο ομως οτι η διαρκεια ζωης ενος ψαριου ειναι βραχυπροθεσμη σε σχεση με του ανθρωπου για να εμφανιστει καρκινος.Το θεμα ξεκινησε απλα απο το ερωτημα μου μηπως το φελιζολ επιβαρυνει με χημικα το νερο!!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-04-07, 21:44
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Μπα, δεν νομιζω. Οπως ειπα και πιο πριν, χρησιμοποιειται για χρονια το φελιζολ, απο εμπειρους χομπιστες. Αν υπηρχε καποιο προβλημα, σιγουρα θα το ειχαν αναφερει.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-04-07, 22:24
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω τι επιδραση εχει στα ενυδρεια αλλα για να το απαγορευει ολοκληρη Ε.Ε. στις οικοδομες(που παρεμβαλεται και ντουβαρι) και να το χαρακτιριζει ακρως καρκινογονο σιγουρα ειναι οτι χειροτερο.Αλλα στα ψαρια κολλαμε και τα ελλενιτ(αμιαντοτσιμεντο) τι ειναι??Καρκινογονο και αυτο και μαλιστα χρησιμοποιειται ακομα.Κανε μια αναζητηση σε κανα google,wikipedia...Σιγουρα κατι θα βρεις.Εγω το ακουσα στο χαζοκουτι
Ποιός το έχει απαγορέψει παρακαλώ? http://www.dow.com/styrofoam/europe/
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-05-07, 10:00
Το avatar του χρήστη ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ Ο χρήστης ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-05-2007
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΑΗΔΟΝΙΔΗΣ ΜΑΡΙΟΣ
Προεπιλογή

γιτι αν δεν βαλεισ κατι και φτασουν εωσ το γυαλι θα εχουμε προβλημα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-05-07, 10:31
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν οι πέτρες "σκάσουν" πάνω στο γυαλί ναι θα έχεις πρόβλημα διότι το ποιο λογικό θα είναι να σπάσει ο πάτος του ενυδρείου!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-05-07, 11:49
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερω τι επιδραση εχει στα ενυδρεια αλλα για να το απαγορευει ολοκληρη Ε.Ε. στις οικοδομες(που παρεμβαλεται και ντουβαρι) και να το χαρακτιριζει ακρως καρκινογονο σιγουρα ειναι οτι χειροτερο. Εγω το ακουσα στο χαζοκουτι
Eπειδη η δουλεια μου ειναι τετοια που ασχολουμαι συχνα με οικοδομικα υλικα το συγκεκριμενο φελιζολ ειναι απλα και με λιγα λογια ακινδυνο ειδικα για καρκινο και χρησιμοποιειτε ευρεως ανα τον κοσμο για μονωσεις.Αναφορες γινονται μονο για τον αμιαντο που πλεον δεν χρησιμοποιετε στις οικοδομες.Το να κινδυνολογουμε επειδη ακουσαμε κατι σε καποιο δελτιο ειδησεων που ηθελε να πει μια μ****ια ,για να γεμισει το δελτιο του,ειναι ασχημο ειδικα για καποιον που θα το διαβασει χωρις να ξερει γιαυτο το υλικο και θα τρεξει να ξεστησει ενα ολοκληρο ενυδρειο!!! .Με την ιδια λογικη καρκινογονα ειναι και η κολλα PVC και οι σωληνες PVC κλπ(εχουμε ακουσει διαφορα κατα καιρους)
Φιλικα παντα ,Νικος
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-05-07, 11:58
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nik25 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eπειδη η δουλεια μου ειναι τετοια που ασχολουμαι συχνα με οικοδομικα υλικα το συγκεκριμενο φελιζολ ειναι απλα και με λιγα λογια ακινδυνο ειδικα για καρκινο και χρησιμοποιειτε ευρεως ανα τον κοσμο για μονωσεις.Αναφορες γινονται μονο για τον αμιαντο που πλεον δεν χρησιμοποιετε στις οικοδομες.Το να κινδυνολογουμε επειδη ακουσαμε κατι σε καποιο δελτιο ειδησεων που ηθελε να πει μια μ****ια ,για να γεμισει το δελτιο του,ειναι ασχημο ειδικα για καποιον που θα το διαβασει χωρις να ξερει γιαυτο το υλικο και θα τρεξει να ξεστησει ενα ολοκληρο ενυδρειο!!! .Με την ιδια λογικη καρκινογονα ειναι και η κολλα PVC και οι σωληνες PVC κλπ(εχουμε ακουσει διαφορα κατα καιρους)
Φιλικα παντα ,Νικος
Νικο,τοσα που λανσαρει η τηλεοραση και οι εταιρειες πλεον δεν μπορουμε να πιστεψουμε τι ειναι βλαβερο και τι οχι.Παντως ειχαν κανει μια συγκεντρωση οι οικολογοι στο παρκο Αντωνης Τριτσης και λεγαν κατι τετοια
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-05-07, 12:00
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jimfytakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικο,τοσα που λανσαρει η τηλεοραση και οι εταιρειες πλεον δεν μπορουμε να πιστεψουμε τι ειναι βλαβερο και τι οχι.Παντως ειχαν κανει μια συγκεντρωση οι οικολογοι στο παρκο Αντωνης Τριτσης και λεγαν κατι τετοια

Οff Topic λιγο αλλα αστους να λενε .Το 90% των σπιτιων εχουν τετοιο...ειναι ακινδυνο (μπορει και το δικο σου σπιτι αν ειναι καινουριο να χει )Η βαση του ειναι το πετρελαιο οπως ολα τα πλαστικα.
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-05-07, 12:56
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Να σας θυμίσω λίγο τα ψυγειακια και παγούρια που ολοι λίγο πολύ παίρνουμε μαζι μας το καλοκαίρι για να μην σας πώ για τα κανονικά ψυγεία που έχουμε όλοι στο σπίτι τι μόνωση έχουν νομίζετε κάτω από το κέλυφος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-05-07, 15:22
Το avatar του χρήστη GODLIGHT
GODLIGHT Ο χρήστης GODLIGHT δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2006
Περιοχή: Χαλκιδα (crazy waters)
Μηνύματα: 271
Προεπιλογή

ουπς, λες? μολις πηρα καινουργειο 2πορτο.
μαμαααα πεταξε το ψυγειοοο .
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καταληλοτητα πετρας gangrel Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 4 10-04-07 09:46
ΤΙ ΕΙΔΟΣ ΠΕΤΡΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ????? KARAGIANNISV Malawi 12 18-02-07 20:26
αγορα πετρας orck Γλυκό νερό - Γενικά 12 31-12-06 10:11
καταληλλοτητα πετρας steady Γλυκό νερό - Γενικά 19 14-03-05 14:05
καταλληλοτητα πετρας steady Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 06-03-05 17:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06576 seconds with 13 queries