Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-09-05, 15:00
Stavros Ο χρήστης Stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 14
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Stavros Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Stavros
Thumbs up Το νανάκι μου μπήκε σε λειτουργία...!!!!!

Αγαπητοί μου φίλοι.......
πρίνα από μερικές μέρες πήρα την απόφαση (και το κουράγιο) να στήσω ένα nano-reef. Μετά από αρκετό ψάξιμο και διάβασμα περισότερο σε sites εξωτερικού όπως www.nano-reef.com κλπ, έβγαλα το "τεράστιο" 16λιτρο και το ετοίμασα.

Θα σας αναλύσω τις όλες μου κινήσεις παρακάτω μέρα με τη μέρα :

1η Μέρα Τετάρτη 14/9/2006

α) Καθαρισμός του ενυδρείου
β) Πλήρωση νερού με απιονισμένο (ελλειψη RO)
γ) Προσθήκη κυκλοφορητη 300L/h


2η Μέρα Πέμπτη 15/9/2005

Καμμία αλλαγή λόγω έλλειψης υλικών


3η Μέρα Παρασκευή 16/9/2005

α) Προσθήκη αλατιού (αλατότητα 1.025)
β) Προσθήκη Skimmer
(Τα παραπάνω αλάτι και skimmer είναι δωρεά του φίλου μου του ahar και τον ευχαριστώ γι' αυτά καθώς και τις πολύτιμες συμβουλές του)


4η Μέρα Σάββατο 17/9/2005

Ημέρα αναπαύσεως --- Καμμία αλλαγή ή προσθήκη
*** "ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΠΡΑ....." ***
Μια ασπρίλα έχει γεμίσει τα τοιχώματα του ενυδρείου και το νερό είναι λες και έχεις ρίξει γάλα μεσα........

5η Μέρα Κυριακή 18/9/2005
α) Το skimmer άρχισε να δείχνει τα πρώτα δείγματα λειτουργίας του
β) Μετρήσεις :
1) PH : 8.5
2) Αλατότητα : 1,025
3) NO2 : ----- (έλλειψη TEST)
4) NO3 : 5mg/l
5) NH3 : 2mg/l
Το νερό δείχνει πως πάει να διορθωθεί από την ασπρίλα ..... μαλλον... δεν είμαι και τόσο σίγουρος

Αυτά μέχρι στιγμής ........
Περιμένω να μου έρθουν απο www.aquaristikshop.com τα υπόλοιπα πράγματα (φίλτρο EHEIM Aquaball 2206, Sander Piccolo Protein Skimmer, Hobby Hydrometer with Thermometer) οπότε και θα στηθεί ολοκληρωτικά με
ένα sump 6 λίτρα όπου εκεί θα μεταφερθούνε όλα τα "συμπράγκαλα"

Περιμένω σχόλια και παρατηρήσεις (καλές και κακές) καθώς και τις πολύτιμες συμβουλές σας.

Υ.Γ.: Οι administrators δημιουργήστε και ένα τμήμα στο board για nano-reef ........ πιστεύω πως είναι και άλλοι σαν εμένα με το μικρόβιο του nano....!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-09-05, 21:56
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Αν έβαλες νερό για σίδερο λάθος γιατί δεν είναι κατάλληλο.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-05, 01:35
Stavros Ο χρήστης Stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 14
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Stavros Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Stavros
Unhappy Ξαναστήνεται αύριο κιόλας με νερό από RO

θα πάω σε φίλο μου να μου δώσει 4-5 4λιτρα και θα το ξαναστήσω
Μου είπανε και άλλοι ότι δεν κάνει ...........................

Τέλοσπάντων δεν έγινε και τίποτα.... ξαναφτιάχνουμε αλατότητα με νερό από RO πλέον και όλα θα γίνουν όπως πρέπει.......

Εάν κανείς έχει ιδέα για λάμπα(ες) στο συγκεκριμένο ενυδρείο ας βοηθήσει γιατί είμαι στο ψάξιμο και δεν παίζει τίποτα σε μάκρος 30cm
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-05, 07:43
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Φίλε Σταύρο γεια σου….



Και καλώς ήρθες στο μαγικό κόσμο του θαλασσινού….

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω –ιδίως τώρα στην αρχή- αλλά το εγχείρημά σου φαντάζει αρκετά δύσκολο…..

Και αυτό γιατί (θα το έχεις διαβάσει άλλωστε), τα nanoreefείναι αποτέλεσμα, αρκετά έμπειρων ανθρώπων. Ιδίως όταν μιλάμε για 16 λίτρα.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα, που θα αντιμετωπίσεις, είναι να διατηρήσεις σωστά τις παραμέτρους του νερού σου. Π.χ. το καλοκαίρι μπορεί να σου ανέβει η θερμοκρασία σε επικίνδυνα επίπεδα σε χρόνο 0! Πως θα μπορέσεις να την διατηρήσεις στους max28,5 C?

Θα ήταν προτιμότερο να ξεκίναγες ένα μεγαλύτερο ενυδρείο π.χ. 70 –80 λίτρων, που θα σου έκανε πιο εύκολη τη ζωή!!!



Πάντως σου εύχομαι κάθε επιτυχία.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-05, 08:32
Το avatar του χρήστη ahar
ahar Ο χρήστης ahar δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-04-2003
Περιοχή: Αθήνα Ν.Σμυρνη
Μηνύματα: 595
Talking

χεχεχε μπορει τώρα να ξεκηναει το μινι αλλα έχει 6 χρονακια απο πισω σε διαφορα είδη και με αναπαραγωγες... δεν τον φοβαμαι...

Συν του ότι όπως και εγω λογο έλλειψης χώρου εξιδικευεται στα μινι
Ενυδρειο ανω των 100λτ δεν θα βρεις στο (κουνελοτρυπα) διαμερισμα του
Εχει 4 ενεργα και 2 στην καβατζα

Σταυρο περνα απο το σπιτι να σου δώκο ένα 20λιτρο R/O

Ask and shall receive!
__________________
Το τσιράκι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ahar : 19-09-05 στις 10:09
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-05, 09:02
Το avatar του χρήστη neon
neon Ο χρήστης neon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2004
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 144
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην neon
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros
Περιμένω να μου έρθουν απο www.aquaristikshop.com τα υπόλοιπα πράγματα (φίλτρο EHEIM Aquaball 2206, Sander Piccolo Protein Skimmer, Hobby Hydrometer with Thermometer) οπότε και θα στηθεί ολοκληρωτικά με
ένα sump 6 λίτρα όπου εκεί θα μεταφερθούνε όλα τα "συμπράγκαλα"
Έχεις σκεφθεί πόσο χώρο θα σου πιάσουν τo εσωτερικό φίλτρο και το εσωτερικό skimmer;

Από φωτισμό το μόνο νομίζω που μπορείς να βάλεις είναι μία pc στα 18w. Ballast και ντουί θα βρεις στην Ελλάδα, λάμπα όμως για θαλασσινό μόνο από το εξωτερικό.
__________________
Μιχάλης


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neon : 19-09-05 στις 13:58
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-05, 19:30
Stavros Ο χρήστης Stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 14
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Stavros Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Stavros
Wink Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση.......

Όσον αφορά το θέμα χώρου είμαι πνιγμένος.... οπότε και αναγκασμένος να παιζω με μικρά μεγέθη ενυδρείων.
Κατά τα άλλα είναι όντως δύσκολο έως αδύνατο πολλές φορές να διατηρήσεις , ένα pico στην ουσία, reef με τα επιθυμητά αποτελέσματα. Τις περισσότερες φορές τα pico καταλήγουνε σε παταγώδη αποτυχία με αποτέλεσμα πολλούς νεκρούς θαλλάσιους οργανισμούς και χάσιμο αρκετών ωρών και χρημάτων.
Παίζει όμως και η περίπτωση που έχουνε στηθεί pico και βαράνε άλλα μεγαλύτερα και όλοι τραβάνε τα μαλλιά τους. Είναι δύσκολο το ξέρω αλλά δεν καταθέτω τα όπλα έτσι απλά.

Στο θέμα του φίλτρου κάποιοι από το www.nano-reef.com μου λένε πώς για ένα τόσο μικρό ένα aquaball είναι η ιδανική λύση και για φιλτράρισμα και για κυκλοφορία νερού, τώρα βέβαια θα το δούμε στη πράξη.
Όσον αφορά το θέμα φωτισμού "η λύση" βρέθηκε..... LEDάκια
Με κάμποσα από αυτά και σε διάφορους τύπους (UV - Blue - White - Ultra Blue) μπορεί κανείς πλέον να κατασκευάσει φωτιστικά σώματα πολύ καλής ποιότητας και απόδοσης και να το φέρει αν θέλετε και στα μέτρα του.
Παράδειγμα με 100 LED μοιρασμένα απο 25 σε κάθε τύπο, μπορείς με τον κατάληλο controller (DIY pcb), να δημιουργήσεις συνθήκες φωτισμού αντίστοιχες του πλανήτη μας (νύκτα, μέρα, σούρουπο, ηλιοφάνεια, συννεφιά κλπ). Τα LED λόγω του ότι μπορώ να τα δουλέψω άνετα μου φαίνονται παιχνίδι και ας μην πιστεύουνε ορισμένοι στην απόδοσή τους.
Ελπίζω σε λίγο καιρό να έχουμε μια πληρέστερη άποψη επί του θέματος μόλις τελειώσω το όλο στήσιμο.
Θα προσπαθήσω να έχω και φωτο. από το όλο εγχείρημα (στήσιμο βήμα-βήμα, κατασκευή LED για φωτισμό κοκ.)

Από εσάς σίγουρα θα χρειαστώ πολλά πράγματα, από τις γνώσεις σας πάντα, και πιστεύω πως θα είστε δίπλα μου

Από σήμερα το βράδυ ξεκινάει το στήσιμο εξ' αρχής με νερό από RO και περιμένω παρατηρήσεις και συμβουλές για αλατότητες και χρόνους προσθήκης αραγονίτη - βράχου. Είναι ίσως τα μοναδικά που έχω μπερδευτεί. ¶λλοι λένε στήσιμο με νερό μόνο και φίλτρα κλπ και μετά από ένα μήνα αραγονίτη και μετά εάν όλα πάνε καλά στην βιολογία και στα νερά προσθέτεις βράχο. Αλλοι πάλι λένε άλλα.........

δεν ξέρω....

εγώ θα το στήσω με νεράκι και τα υπόλοιπα και περιμένω τις πολύτιμες συμβουλές σας
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-05, 20:36
Το avatar του χρήστη hiphoper
hiphoper Ο χρήστης hiphoper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-09-2005
Περιοχή: Athina
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

αν και δεν ξερω απαυτα φιλε , σου ευχομαι να τα καταφερεις
καλη τυχη
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-09-05, 08:54
Το avatar του χρήστη manosdr
manosdr Ο χρήστης manosdr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-05-2004
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

Σταύρο τα πράγματα είναι απλά.Θά βάλεις το νεράκι σου να δουλεύει με τα φίλτρα και άν έχεις και το skimmer για 3-4 μέρες όπου θα έχεις φτιάξει πυκνότητα 1024-1025,μετά θα βάλεις τον αραγωνίτη(προτιμώ ζωντανό) και
μετά από 10 μέρες μπορείς να βάλεις ζωντανό κατά προτίμηση βράχο.
Να έχεις βάλει και ένα κυκλοφορητή.Μέρα παρά μέρα βάζε πολύ λίγα φυλαράκια τροφής για να τρώνε τα βακτηρίδια που θα κάνουν τον κύκλο του αζώτου από τις πρώτες μέρες.Θα μετράς κάθε 7-8 μέρες Αμμωνία,ΝΟ2,ΝΟ3,ΡΗ & ΚΗ.
Αρχικά θα ανέβουν η αμμωνία και το ΝΟ2 και λίγο αργότερα το ΝΟ3.Οταν αργότερα η αμμωνία και το ΝΟ2 μηδενιστούν άσχετα με την τιμή του ΝΟ3 τότε είσαι έτοιμος για το πρώτο ψαράκι σου.Το ΡΗ να είναι από 8,0-8,4 και το ΚΗ πάνω από 8 dkh.Θα μας ενημερώνεις όμως συχνά.
__________________
ΜΑΝΟΣ
Reef Central Tank of the Month (December 2006)
http://reefkeeping.com/issues/2006-12/totm/index.php
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-09-05, 10:39
Το avatar του χρήστη neon
neon Ο χρήστης neon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2004
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 144
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην neon
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros
Όσον αφορά το θέμα χώρου είμαι πνιγμένος.... οπότε και αναγκασμένος να παιζω με μικρά μεγέθη ενυδρείων.
Δεν αντιλέγω. Όλοι έχουμε πρόβλημα χώρου όσο αυξάνεται ο αριθμός των ενυδρείων που συντηρούμε. Απλά σε 16 λίτρα έχοντας το φίλτρο και το σκίμμερ εντός περιορίζεται πολύ ο χώρος για οτιδήποτε άλλο. Γιατί δεν κοιτάς για κρεμαστό φιλτράκι;

Τι σκέφτεσαι να βάλεις μέσα; Λίγο βράχο και κανένα ψαράκι;
__________________
Μιχάλης

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-09-05, 23:57
Stavros Ο χρήστης Stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 14
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Stavros Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Stavros
Cool ολα καλά αλλά..........

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neon
Δεν αντιλέγω. Όλοι έχουμε πρόβλημα χώρου όσο αυξάνεται ο αριθμός των ενυδρείων που συντηρούμε. Απλά σε 16 λίτρα έχοντας το φίλτρο και το σκίμμερ εντός περιορίζεται πολύ ο χώρος για οτιδήποτε άλλο. Γιατί δεν κοιτάς για κρεμαστό φιλτράκι;

Φίλε neon αυτή τη στιγμή δουλεύει με κρεμαστο millenium 2000(σφουγγάρι και 6 βιόσφαιρες) και εναν κυκλοφορητή..... μόλις παραλάβω τα πράγματα μπαίνει και το sump σε λειτουργία οπότε θα έχω καθαρό το 16 λιτρο και όλα τα αλλα θα μπούνε σε sump. Έχεις δίκιο που λες πως ο χώρος δεν είναι για φίλτρα skimmer κλπ. απλά προσπαθώ να το οργανώσω όσο το δυνατόν καλύτερα μέρα με τη μέρα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neon
Τι σκέφτεσαι να βάλεις μέσα; Λίγο βράχο και κανένα ψαράκι;
Στο ενυδρείο θα μπει "μόνο" βράχος με μία πολυ μικρή πιθανότητα για ένα clown small size ή κάτι παρεμφερές... δεν είναι κρίμα να τυρανιέται και αυτό μέσα στην λακούβα που πάω να φτιάξω ???
¶ντε στην καλύτερη των περιπτώσεων να βάλω καμμιά γαρίδα ή "κάβουρα" που συμβαίνει να είναι και το παρατσούκλι μου και τους έχω και αδυναμία..

Το όλο εγχείρημα είναι να καταφέρω να "κρατήσω" το μικρό σε άριστη κατάσταση όσο περισσότερο καιρό μπορώ, ούτως ώστε θα έχω πλέον και εγώ πάρει τις βάσεις για REEF χωρίς αυτό να δηλώνει πως θα έχω μάθει κιόλας.
Απλά είμαι άνθρωπος που μου άρεσαν πάντα τα δύσκολα και τα ακατόρθωτα και έτσι πιστεύω πως θα είμαι πάντα. Δεν παραδίδω τα όπλα και είμαι σίγουρος πως θα πάνε όλα καλά.

Ευχαριστώ για τις πολυτιμότατες συμβουλές σου και περιμένω να μάθω και άλλα "μυστικά"
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-09-05, 00:09
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Καλή αρχή και καλή τύχη και από μένα Σταύρο! Δε συμμερίζομαι την άποψη ότι μαθαίνεις reef ξεκινώντας με nano, είναι ότι πιο δύσκολο λένε οι εμπειρότεροι και θα πήγαινα σε "κανονικό" εγώ, αλλά: οι κανόνες είναι για να αναιρούνται και τα δύσκολα για να ξεπερνιούνται! Περιμένουμε εξελίξεις!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-09-05, 11:37
Manogr Ο χρήστης Manogr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-08-2005
Περιοχή: Γλυφάδα, Αθήνα
Μηνύματα: 66
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Manogr
Προεπιλογή

Με τα παντα μαθαινεις....βεβαια με το μικρο (που ομως ειναι ιδιαιτερα γοητευτικο!) ρισκαρεις περισσοτερα (η μαλλον ρισκαρουν τα ζωντανα σου) αλλα αυτο δεν σημαινει οτι δεν πρεπει να προσπαθησεις! Ειμαι ακριβως σαν και σενα στο οτι μου αρεσουν τα δυσκολα και καλα θα κανεις να προσπαθησεις και να μας ενημερωνεις! Αν εχεις χρονο γραφε καθημερινα τι γινεται και αν μπορεις βαζε και μερικες Photos εστω και απο κινητο! Ειναι πολυ καλα μαθηματα αυτα για ολους μας!

Με προσπαθεια, καθημερινη φροντιδα και διαβασμα (εξαιρετικα ενδιαφερον το reefοδιαβασμα!!) ειμαι σιγουρος οτι θα τα καταφερεις...

Περιμενω εξελιξεις !!!
__________________
Μάνος Ματσάκης - Manogr
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-09-05, 18:25
Stavros Ο χρήστης Stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 14
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Stavros Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Stavros
Exclamation Μετρήσεις 22/09/2005

Λοιπόν έχουμε τα εξής :

PH :: 8.5
KH :: ---
NO2 :: ---
NO3 :: 0
NH3 :: 0,5mg/l
Alkalinity :: 1.024


Εχθές το βράδυ προστέθηκε αραγονίτης (ψόφιος) και οι μετρήσεις σήμερα είναι :

PH :: 8.5
KH :: ---
NO2 :: ---
NO3 :: 0
NH3 :: 1mg/l (υπρβολική αμμωνία ?)
Alkalinity :: 1.025+ (δεν ξέρω το γιατί. Πιθανόν λόγω εξάτμισης)
Το ΤΕΣΤ της Aquarium Pharmaceuticals δείχνει 1.022+ (κλέβει και 0,0035 μτρημένο με refractometer οπότε έχω 1,0255+

Αύριο θα έχω και τα άλλα δύο ΤΕΣΤ και εκεί πλέον θα αρχίσουν "κανονικά όλες οι μετρήσεις... καθημερινά !!! έως ότου βγάλω άκρη και τα σταθεροποιήσω

Αυτά με το "μικρό" για σήμερα..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 22-09-05, 18:45
Stavros Ο χρήστης Stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 14
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Stavros Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Stavros
Προεπιλογή Να και μία φωτογραφία......

πρωσορινά από τον πάγκο της κουζίνας..........
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMAGE_016.jpg
Εμφανίσεις:  1199
Μέγεθος:  57,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-09-05, 08:48
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros
NH3 :: 1mg/l (υπρβολική αμμωνία ?)
Για ενυδρείο με ζωντανά ναι!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη accnt : 23-09-05 στις 08:51
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-09-05, 09:03
Το avatar του χρήστη neon
neon Ο χρήστης neon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-04-2004
Περιοχή: Χολαργός
Μηνύματα: 144
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην neon
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stavros
NH3 :: 1mg/l (υπρβολική αμμωνία ?)
Alkalinity :: 1.025+ Το ΤΕΣΤ της Aquarium Pharmaceuticals δείχνει 1.022+ (κλέβει και 0,0035 μτρημένο με refractometer οπότε έχω 1,0255+
Αμμωνία πως ανέβασε; Έριξες καθόλου αμμωνία ή τροφή; το 1mg/l είναι λίγο αν έριξες αμμωνία για να αρχίσεις το στρώσιμο. Ρίξε όσο χρειάζεται για να ξεκινήσεις τον κύκλο του αζώτου.

Μάλλον εννοείς salinity 1025+. ε;

Έχεις test salinity της Aquarium Pharmaceuticals; Δεν έχω δει πουθενά.

Alkalinity θα μετρήσεις με αντίστοιχο test ή test για KH.
__________________
Μιχάλης


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη neon : 23-09-05 στις 09:22
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 23-09-05, 09:40
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Και μερικές σκέψεις από εμένα.
Πρώτα σχετικά με τα Led. Το σωστό φάσμα φωτός με τα led μπορείς να μου πεις πως 8α το πετύχεις? Πιστέυω πολύ καλυτερη δουλειά θα έκανε μία ασπρη Τ8 15watt στα 9000Kelvin ή στα 12000Kelvin και μία ακτινική 15Watt Τ8.
Δεύτερον την λύση του sump πως θα σου φαινόταν? Ena μικρό ενυδρείο ίδων διαστάσεων πίσω από το κανονικό σου οπου εκεί θα είχες όλα τα μηχανήματα και έτσι δεν θα σου έπιαναν οφέλειμο χώρο από το βασικό σου ενυδρείο.
Να ξέρεις ότι για 2-3 μήνες πρέπει να κάνεις αν όχι καθημερινά κάθε 2 μέρες τεστ για να βλέπεις τις παραμέτρους του. Για το καλοκαίρι όμως όπως είπαν και οι άλλοι φίλοι θα έχεις μεγάλο πρόβλημα αφού η λύση του ανεμιστήρα προκαλεί μεγάλη εξάτμηση και σαν συνέπεια να συσορεύονται τα άλατα στο νερό και να στο κάνουν ψιλομπάχαλο. εκεί θα έχεις πολύ τρέξιμο.
Κατά τα άλλα δεν είναι κάτι ενέφικτο αφού υπάρχουν και πολύ μικρότερα reef όπως θα έχεις δει αλλά θέλει υπομονή και επιμονή.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 23-09-05, 18:07
Stavros Ο χρήστης Stavros δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 14
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Stavros Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Stavros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από neon
α. Αμμωνία πως ανέβασε; Έριξες καθόλου αμμωνία ή τροφή; το 1mg/l είναι λίγο αν έριξες αμμωνία για να αρχίσεις το στρώσιμο. Ρίξε όσο χρειάζεται για να ξεκινήσεις τον κύκλο του αζώτου.

β. Μάλλον εννοείς salinity 1025+. ε;

γ. Έχεις test salinity της Aquarium Pharmaceuticals; Δεν έχω δει πουθενά.
Λοιπόν έχουμε και λέμε :

α. Όσον αφορά την αμμωνία δεν έχω κάνει απολύτως τίποτα γιαυτό μου φάνηκε περίεργο το πως ανέβηκε

β. Εχεις απόλυτο δίκιο...... είναι Salinity

γ. Το ΤΕΣΤ είναι της Aquarium Systems !!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 23-09-05, 20:02
D_S Ο χρήστης D_S δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2005
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 36
Προεπιλογή

Μπραβο φιλε Σταυρο !!!

Ελπιζω να τα καταφερεις με το nano
__________________
.Σχολες Οδηγων.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07477 seconds with 14 queries