Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 03-04-09, 06:43   #1
Aπόψεις / Βοήθεια για Νέα Φυτά και Ψάρια !
scissorhands
Member
Εγγραφή: 01-03-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 88

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
scissorhands Ο χρήστης scissorhands δεν είναι συνδεδεμένος 03-04-09, 06:43
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα,

μου έβγαλε τελευταία επίσκεψη 23-09-05 μόλις συνδέθηκα, απορώ πως θυμόμουν τον κωδικό μου και το username :P

Καλώς σας βρήκα και πάλι λοιπόν, μετά απο τόσο καιρό απουσίας, υποχρεώσεων άρχισα πάλι το ενυδρείο μου. Θυμάμαι πόσο καιρό είχα αφιερώσει για να μάθω πράγματα τα οποία ξέχασα ! χαχα


Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε κάποια Θέματα.

Έχω ένα ενυδρείο 200 λίτρων, με φωτισμό ( απλή λάμπα φθωρίου), εξωτ φίλτρο eheim( δεν θυμάμαι μοντέλο αλλα ήταν απο τα πολύ καλα και είναι λέω να πιστεύω) το είχα πάρει 130 ευρώ περίπου, θερμοστάτη eheim.

Ψάρια :

  • 1 heros Severum ( το λατρεύω, είναι πανέμορφο, έχει τέλειο χαρακτήρα, είναι τέρμα ήσυχος, είναι μεγάλος 15 cm περίπου και με χαιρετάει όταν μπαίνω στο δωμάτιο)
  • 1 blue gourami (3 dotted) , το έχω εδώ και 1 εβδομάδα
  • 1 golden gourami, το έχω εδώ και 2 μήνες.
  • 1 καρχαριάκι (δέν ξέρω εάν είναι αυτή η ονομασία αλλα έτσι το πουλάνε)
  • 1 ψάρι βυθού ( το πιό common , ούτε και αυτό ξέρω πως το λένε)

Έχουμε και λέμε λοιπόν, τί ψάρια που προτείνετε να συμπληρώσω, ξέρω πως ο συνδυασμός 2 gourami είναι δυσκολος και πολλές φορες μή επιτρεπτός. Την πρώτη φορά που το έβαλα έγινε μάχη, ο μεγάλος (golder) τον κυνηγούσε συνέχεια και του πιπίληζε την ουρά, είπα πως θα φτάσει σε σημείο που δε θα μπορεί να κολυμπήσει και θα πεθάνει, αλλα απο ότι βλέπω πλέον αν και υπάρχουν κυνηγητά έχει χωριστεί λίγο η περιοχή τους και κάλμαραν ( πλέον το blue gourami δέν έχει πληγές στην ουρά του)

Το Severum δεν πειράζει κανένα ψάρι.

Το καρχαριάκι νομίζω πως είναι ηλίθιο, ή έτοιμο να πεθάνει, αλλα μάλλον έτσι συμπεριφέρεται :P

Θέλω να βάλω και φυτά αλλα φοβόμουν μη τα φάει ο Severum αλλα είδα πως μπορούν να μπούν κάποια χωρίς πρόβλημα όπως anubias.

Οπότε, ψάχνω προτάσεις για ψάρια και για φυτά !

Βρήκα αυτά τα 2 καταστήματα στο ebay με freeshipping Και καλές τιμές.

http://stores.ebay.com/AquaticMagic%20
http://stores.ebay.com/AquaStyle1

Μπορείτε να μου προτείνετε φυτά απο τον κατάλογό τους ;

Επίσης ο Severum πολύ σκατό :P:P Λέω να πάρω μία τρόμπα. Βρήκα αυτή με μπαταρίες http://cgi.ebay.com/Aquarium-Fish-Ta...3%3A2|294%3A50

αξίζει ή να πάω στο κλασσικό την χειροκινούμενη ;

Αυτά είχα να πώ, ελπίζω να μήν σας έπρηξα και ελπίζω να βρώ βοήθεια.

Thank you guys
__________________
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Εμφανίσεις: 2797
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-04-09, 05:32
scissorhands Ο χρήστης scissorhands δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 88
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην scissorhands Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην scissorhands
Προεπιλογή

κανείς ; :P:P
__________________
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-04-09, 07:46
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Ξανακαλωσήρθες φίλε...
Το ενυδρείο σου είναι 200λίτρα,οπότε το φίλτρο πρέπει να γυρίζει τουλάχιστον Χ4 το νερό...Για να δείς το μοντέλο,απλά κοιτάς στο καπάκι του φίλτρου...

Βλέπω οτι είναι αρκετά παραφορτομένο το ενυδρείο σου...
Τα heros severum πρέπει να κρατούνται σε ζευγάρια και επειδή είναι κιχλίδες χρειάζονται και παραπάνω χόρο...
Τα γκουράμι...Τα συγκεκριμένα έχουν λατινική ονομασία trichogaster trichopterus...Eίναι αρκετά "πυραχτήρια" σε σχεση με τα leeri...
Ο καρχαρίας... balandiocheilus melanopterus...Γίνεται 15+ εκατοστά έκαστω,χρειάζεται κοπάδι είναι αρκετά κινητικός(γιαυτό λές οτι είναι ηλίθιο...δεν έχει χώρο και τον χρειάζεται...ποιο πολυ απελπισμένο θα το έλεγα.)...
Ο πλέκο αφού είναι απο τους κόμμον είναι ανάμεσα σε common pleco και gibbiseps...Αυτοί φτάνουν τα 30+ εκατοστά σε μέγεθος,οπότε και αυτά χρειάζονται χόρο...

Κατα την γνώμη μου έχεις εναν αρκετά λάθος συνδιασμό...Διορθόνεται εύκολα όμως...
Απο φυτά τώρα...Αν έχεις μονο μια λάμπα φθορίου(αλήθεια πόσσα w είναι) περιορίζεσαι πολυ...Ίσως καμμια ανούμπια,κερατόφυλο,βαλισνερία,αντε και πιστια,εχινοδορους...

Εχω να σου κάνω μια πρόταση...Σε 200λιτρα, βάζεις αλλη μια λάμπα(μπαίνει αρκετά εύκολα) βάζεις πιο απαιτητικά σε φως φυτά..Απο σύνθεση ενα ζεύγος pearl gourami ,ενα κοπαδάκι 8 ατόμων απο αρλεκίνους και ενα κοπαδάκι(5 ατομα) melanotaenia praecox...
Αυτός ο συνδιασμός δεν απαιτεί πολλά εκτός απο συντηρηση και φυτά...
Δηλαδή δεν χρειάζεσαι να ρίξεις πολύ το ph...Θέλουν να είναι γύρω στο 7,5...Αυτά απο εμένα...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-04-09, 14:17
scissorhands Ο χρήστης scissorhands δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 88
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην scissorhands Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην scissorhands
Προεπιλογή

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Το φίλτρο είναι το eheim 2026 pro II

Τo Severum δεν θέλω να το αποχωριστώ, έχω διαβάσει και εγώ πως χρειάζεται να είναι ζευγάρι μα πραγματικά το βλέπω χαρούμενο, να πηγαινοέρχεται, τρώει απο το χέρι μου, όταν μπαίνω στο δωμάτιο με χαιρετάει :P, Πραγματικά υπέροχο ψάρι, τό έχω και 4 χρόνια....

Τα γκουράμι είναι ωραία, δραστήρια, αλλα όπως λές πρέπει μάλλον να βγούν απο το ενυδρείο, κρίμα.

Ο καρχαρίας τώρα δε με τρελαίνει να πώ την αλήθεια, είχα αγοράσει δύο αλλα ο ένας είχε πεθάνει σε 2 μέρες, επιπλεόν δε μοιάζει και πολύ με τη φώτο που μου έστειλες, το δικός μου είναι μάυρος με τρείς ασημί ρίγες.

Η λάμπα μου είναι απλή φθωρίου phillips 15 watt.

Ανουμπία μου πρότεινε κατάστημα, ανουμπία και Java fern α βάλω για λίγο φωτισμό.

Οι αρλεκίνοι δε μου αρέσουν σαν ψάρια, τα έχω δεί σε pet shop και δεν με ενθουσίασαν, οι μελανοταινίες απο την άλλη, είναι σχετικά όμορφο ψάρι, μερικές που είδα στο Pet shop έχουν υπέροχο μπλέ ηλεκτρίζον χρώμα.

Δεν υπάρχει πιθανότητα να γίνει κάποιος συνδυασμός αλλα να κρατηθεί το Severum?
__________________
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-04-09, 16:56
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Φίλε όπως είπα,το severum θέλει περισσότερα λίτρα...Αφού το αγαπάς τόσο γιατί δεν κάνεις μια αναβάθμηση λίτρων;
Τουλάχιστον 250λιτρα καθαρά για ενα ζεύγος μονο του...
Αν δεν φύγει το σεβερουμ,δυστυχώς κατα την γνώμη μου μην βάλεις τίποτα αλλο...Γινεται μεγάλο και θέλει να κολυμπάει...δηλαδή θέλει χώρο...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-04-09, 19:39
scissorhands Ο χρήστης scissorhands δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 88
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην scissorhands Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην scissorhands
Προεπιλογή

Αναβαθμιση λίτρων = χρήματα, μετακομίσεις, νέο έπιπλο, και νέο σπίτι μιάς και δε χωράει έτσι όπως είναι το δωμάτιο :P. Οπότε η μόνο λύση είναι να φύγουν όλα τα ψάρια και να μείνει μόνο του το Severum........
__________________
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΦΙΛΩΝ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-04-09, 18:27
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Καλως τον!!!Που χαθηκες ρε παιδι, ελπιζω να σε δουμε σε καμια συναντηση!!!
Ακου νεο, επιπλο, λες και εχεις αναγκη!!!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για φυτά panospkk Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 14-04-09 12:59
50 Λίτρα ενυδρείο ζωντανά φυτά-ποιά ψάρια manolis1976 Αρχάριοι γλυκού νερού 10 06-01-09 16:18
Μεταφέρω ψάρια και φυτά από 50λιτρο, σε 100λιτρο lucy Αρχάριοι γλυκού νερού 26 21-03-07 11:13
Φυτά/Στρώσιμο <---- Βοήθεια!!!!! Neoklis Αρχάριοι γλυκού νερού 18 08-03-07 20:38
Διάφορες ερωτήσεις (υπόστρωμα,φυτά,ψάρια,κλπ) x-nos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 48 27-02-04 02:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04500 seconds with 13 queries