Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-08-12, 18:16   #1
πως κραταμε βιολογια για μερικες μερες?
Vangelis21
Banned
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος 06-08-12, 18:16
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Λοιπον,

εχω ενα 125αρι ενυδρειο το οποιο μεχρι χτες ειχε 6 κριμπενσις και σημερα εχει μονο 2 μωρα. σε μερικες μερες (1-3) θα αλλαξω ψαρια και θα μπουν αρκετα convicts. τα 2 μωρα κριμπενσις θα φυγουν σημερα βραδυ.

θα ηθελα λοιπον να μου πειτε τι κανουμε με την βιολογια. πως την κραταμε ζωντανη μεχρι να μπουν τα επομενα ψαρακια?
Εμφανίσεις: 3880
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-08-12, 18:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

με αμμωνια, πως αλλιως? (εδω πιστευω συμφωνουν και οι υπερμαχοι του στρωσιματος με τροφες, αφου να συντηρισουμε το φιλτρο θελουμε, οχι τα ετεροτροφα που ετσι κι αλλιως δε θα πεθανουν σε ενα ενυδρειο που τρεχει καιρο)

Αν κανεις πολλες μερες βεβαια στο τελος θες μια καλη αλλαγη (ισως και 50% αναλογα ποσο το χεις παρακανει) γιατι θα εχουν παει τα νιτρικα στο φουλ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-08-12, 18:30
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

θα χρειαστω αμμωνια ακομα και για 1-2 μερες δηλαδη? εγω σκεφτομουν να βαλω ενα απο τα χρυσοψαρα μου μεσα μιας και οι συνθηκες που εχω ειναι οκ για τα χρυσοψαρα. τι λετε? αν επιμενετε για αμμωνια θα ηθελα λεπτομερειες γιατι δεν το εχω ξανακανει.

Ακομα, θα χρειαστει να αδειασω το ενυδρειο για να το καθαρισω και να αλλαξω σεταπ, καθως το κανω αυτο τι κανω με το φιλτρο? σε κουβα με νερο απο το ενυδρειο και να δουλευει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-08-12, 18:32
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45696
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-08-12, 18:34
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε κανω αυτο που λεει εκει? απλα 2-3 φυλλαρακια (οσο θα ετρωγε ενα χρυσοψαρο) την ημερα? τα θρυμματιζω η οχι?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-08-12, 18:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν πρόκειται να βάλεις περισσότερα ψάρια από όσα είχες μπορείς μέρα με τη μέρα να αυξάνεις λίγο τη δόση. Αν έχεις ταμπλέτες βυθού, οι οποίες διαλύονται δηλαδή, προτίμησε να ρίξεις τέτοιες, αλλιώς στερέωσε την απόχη με το δίχτυ μέσα στο νερό και ρίχνε εκεί την τροφή, ώστε να την πετάξεις εύκολα μετά.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-08-12, 18:44
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Α οποτε δεν την αφηνω μεσα την τροφη ε? ελεγα μηπως την θρυματιζα και την εριχνα. δεν εχω ταμπλετες κτλ. το φιλτρο μποω να το βαλω να δουλευει σε κουβα με νερο απο το ενυδρειο για λιγες ωρες μεχρι να αλλαξω το σετ απ του ενυδρειου?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-08-12, 18:48
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Την αφήνεις, αλλά έτσι θα μπορέσεις να βγάλεις εύκολα ό,τι δε θα διαλυθεί, αν πάει να μουχλιάσει. Βέβαια δε μιλάς για πολλές μέρες και αν πρόκειται να τα αλλάξεις όλα στο ενυδρείο και πέσει γενικό καθάρισμα μικρή σημασία έχει. Ναι βάλ' το σε κουβά.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-08-12, 19:34
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ναι απλα το καθαρισμα θα πεσει πριν χρειαστει να διατηρηθει η βιολογια! οκ θα δουμε αν ειναι και θα ποσταρω αν βρω προβλημα
-------------------------
παιδια το σφουγγαρι κατω κατω η πανω πανω? αν το φιλτρο (εξωτερικο) εχει πανω ωσ συνηθως και τους δυο σωληνες. εγω το ειχα κατω κατω και δεν εβγαλε ποτε κανενα προβλημα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 06-08-12 στις 19:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-08-12, 19:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ γινεται προφανως και με τροφη, αλλα θα πεθανει καποια ποσοτητα βιολογιας περιμενοντας να σαπισει η τροφη για να γινει αμμωνια + τα σκουλικια και τα πλαναρια που θα δημιουργηθουν πιθανων.
Δεν ειναι προβλημα αλλα μου μοιαζει σα να παω απο τον πειραια στο φαληρο μεσω Μοσχας... αφου τελικα το μονο που ζηταμε ειναι αμμωνια γιατι να μη χρησιμοποιησουμε καθαρη που στην τελικη ειναι και καθαρη με ολη τη σημασια της λεξης?
Επισεις γιατι να ρισκαρουμε ενδεχομενη εξαρση ετεροτροφων βακτηριων που πιθανων να προκαλεσουν ενα ενδεχομενο bacterial bloom με οτι αρνητικη συνεπεια μπορει να εχει αυτο για τα φυτα?
Θα ηθελα πολυ να μαθω γιατι καποιοι φοβουνται την αμμωνια, αλλα δε φοβουνται την αμμωνια που παραγεται με σαπισμα που εμπεριεχει ενα σωρω επιπλεον υποπροιοντα της μεθοδου?
Αν το κανετε για να μην πεθανουν τα ετεροτροφα, αυτα δεν ψωφανε με τιποτα αφου παντα υπαρχουν ριποι και σαπισματα, ειδικα στα φυτεμενα, αντιθετα πολλαπλασιαζονται μια χαρα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-08-12, 20:05
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αν ρωτάς εμένα δεν τη φοβάμαι καθόλου, απλά την τροφή την έχει σίγουρα, ενώ την αμμωνία μπορεί να χρειαστεί να πάει να αγοράσει. Και θα χρειαστεί να κάνει και δοκιμαστική μέτρηση για να βρει τη δοσολογία. Για αυτό λέω τροφή για να ξεμπερδεύει.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-08-12, 20:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ελα ρε, ουτε ενα ευρω δεν εχει ενα μπουκαλακι αμμωνια, κι αυτο στο φαρμακειο, στα χημικα εχει ακομα λιγοτερο...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-08-12, 20:25
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
......Θα ηθελα πολυ να μαθω γιατι καποιοι φοβουνται την αμμωνια, αλλα δε φοβουνται την αμμωνια που παραγεται με σαπισμα που εμπεριεχει ενα σωρω επιπλεον υποπροιοντα της μεθοδου?.......
ημιμαθεια.......

εδω μερικοι λενε οτι δεν ειναι το ιδιο πραγμα (η μια αμμωνια με την "αλλη")
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-08-12, 20:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

δε νομιζω πως το λενε ετσι, απλα πιστευω πως φοβουνται μη τυχον και δε τροφοδοτησουν και τα ετεροτροφα με ρυπους (οκ υπαρχουν και καποιοι που ξεχωριζουν την αμμωνια απο την αμμωνια, ) αλλα δε νομιζω πως πρεπει να φοβουνται. Τα ετεροτροφα εκτος οτι ειναι παρα πολλα (και ουσιαστικα μονο να ενθαρρυνουμε την περεταιρω αναπτυξη τους δεν πρεπει) δεν πεθαινουν ετσι ευκολα. Ολο και κατι βρισκουν να φανε, εκτος κι αν εχουν πια αποστειρωθει τα παντα
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-08-12, 21:05
Το avatar του χρήστη maneni
maneni Ο χρήστης maneni δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-10-2009
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

νομιζεις. Για μερικους ειναι τοξικο δηλητηριο........
Σε αλλη κοινοτητα σε κραζουν κιολας ανα αναφερεις αμμωνια.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-08-12, 21:22
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

καλα εκει εχουν τους λογους τους γιατι δεν πουλανε στα πολυγαπημενα τους πετ σοπς αμμωνια.
Εδω τουλαχιστο δε δειχνει η συγκεκριμενη σελιδα να εχει τετοια θεματα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 06-08-12, 21:25
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

μπορει να μου πει καποιος πως τσεκαρω αν εχει καλη κυκλοφορια το φιλτρο μου και τι μπορω να κανω να την αυξησω? καθαρισα σωστα τα υλικα του λιγο. δεν εχω καθαρισει φτερωτη και λαστιχα ομως. κατι αλλο υπαρχει?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 06-08-12, 21:28
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

η φτερωτη ειναι ολη η δουλεια κι οχι τοσο τα υλικα (αν εχει ποιασει μουργα βεβαια), και οι σωληνες βεβαια
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 06-08-12, 21:32
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ωραια οποτε αυριο καθαριζω αυτα τα δυο και βλεπουμε. υπαρχει κανα κολπο για καλο καθαρισμο?

Α για σωληνες εχω βαλει απλα λαστιχα ποτισματος γιατι οταν το πηρα βιαζομουν να το βαλω και δεν εβρισκα κατι αλλο. κακως επραξα? μηπως να εβαζα και κανα .... (κολλησα, χαχα πως λεγεται αυτο που βαζουμε στην ακρη του σωληνα του φιλτρου. χαχαχ)
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 06-08-12, 21:41
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

τα λαστιχα πιο ευκολα τα πετας παρα να τα καθαρισεις. Αν εχεις ορεξη βεβαια ακολουθα την τεχνικη που εμαθες στο στρατο για την κανη (πολυ καθαρο πανακι, εγω οσες φορες το εκανα εβαλα τουλι που φανταζομαι ειναι εγκεκριμενο για τροφημα αφου το χρησιμοποιουν για τα κουφετα)
Τη φτερωτη εγω την καθαριζω πολυ καλα με μπατονετες. Ειναι λιγο λεπτοδουλεια αλλα καθαριζει καλυτερα απο το να την καθαρισεις απλα με πανακι και νερο
-------------------------
το λαστιχο που βαζουν συνηθως στα ενυδριακα λεγεται αλφαδολαστιχο. Δε γνωριζω αν εχουν διαφορα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 06-08-12 στις 21:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 06-08-12, 21:42
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

3 μηνες δουλευει, τοσο πολυ να εχει μπουκωσει? βεβαια ηταν τιγκα στο φυτο κα την αλγη ο ενυδρειο οποτε μπορει. τεσπα. με τα λαστιχα τα πρασινα κηπου ειμαστε οκ?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 06-08-12, 21:49
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ε, αναλογα, αν εχει ποιασει αλγη η φτερωτη (εμενα ποιανει βρωμα σα λασπη συνηθως) ειναι καλος λογος για να πεσει η ροη.
Γενικα σε μια οποιαδηποτε αντλια η φτερωτη πρεπει να ειναι τζι-τζι.
Τα λαστιχα οπως σου ειπα δεν γνωριζω, πιθανων να ειναι και καλα, αλλα προσωπικα εχω αλφαδολαστιχο. (το οτι ειναι διαφανες βοηθαει εξ αλλου να βλεπω ποση αλγη εχει μαζευτει) Δεν νομιζω να εχουν διαφορα τιμης εξ αλλου.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 06-08-12, 21:52
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

δεν εχω βρει αλφαδολαστιχο για αυτο. αλλος ενας λογος της μειωμενης μου ροης πρεπει να ειναι οτι η διαμετρος του λαστιχου που εχω ειναι μεγαλη μαλλον. οχι τεραστια αλλα ισα ισα μπαινει στο πλαστικο στο λαστιχο που τραβαει νερο. ξερεις αυτο που δεν αφηνει να μπουν χοντρα κομματια.

τελικα αυτο που βαζουμε στην εξοδο του φιλτρου πως λεγεται? αυτο που πεταει το νερο απο μικρες τρυπουλες και τι ακριβως κανει?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 06-08-12, 22:07
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Vangelis21 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω βρει αλφαδολαστιχο για αυτο. αλλος ενας λογος της μειωμενης μου ροης πρεπει να ειναι οτι η διαμετρος του λαστιχου που εχω ειναι μεγαλη μαλλον. οχι τεραστια αλλα ισα ισα μπαινει στο πλαστικο στο λαστιχο που τραβαει νερο. ξερεις αυτο που δεν αφηνει να μπουν χοντρα κομματια.
η καθε αντλια δουλευει αποδοτικοτερα οταν χρησιμοποιουνται σωληνες καταλληλης διατομης.
Καποιες φορες ειναι επιθυμιτος ο στραγκαλισμος βεβαια και καποιες οχι, αλλα στην περιπτωση σου μαλλον καλο θα ακουγοταν αν δε βρεις σωστη διατομη, δηλαδη με καποιο τροπο να στραγκαλισεις καπου στην εξοδο αλλα αυτο που θα πετυχεις ειναι πιεση οχι capacity, αυτο ετσι κι αλλιως θα παραμεινει το ιδιο (οσο μπορει να δωσει η προπελα της αντλιας)

Παράθεση:
τελικα αυτο που βαζουμε στην εξοδο του φιλτρου πως λεγεται? αυτο που πεταει το νερο απο μικρες τρυπουλες και τι ακριβως κανει?
το spraybar εννωεις?
ουσιαστικα το χρησιμοποιουμε για να μοιρασουμε τον κυματισμο σε ολη την επιφανεια του ευδρειου, αλλα και για να ριξουμε λιγο το capacity ελαφρως
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 06-08-12, 22:09
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

οποτε δεν αυξανει την αναταραξη η την αυξανει?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 06-08-12, 22:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

στραγκαλιζει πολυ, ισως μειονοντας λιγο το capacity με αποτελεσμα την μεγαλη αυξηση της πιεσης στα σημεια που ειναι οι τρυπες και λειτουργουν σαν μπεκ... Με απλα Ελληνικα την αυξανει, και τη μοιραζει σε μεγαλυτερες επιφανειες
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-08-12, 22:21
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

ε ισως το δοκιμασω τοτε
-------------------------
ρε παιδια το νερο μεσα στο φιλτρο πρεπει να περναει πρωτα απο το σφουγγαρι η απο το βιολογικο υλικο?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 06-08-12 στις 22:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-08-12, 22:23
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αν εχεις ενα dremel χρησιμοποιησε ενα τρυπανακι γνωστης διατομης (πχ 2-2,5 mm) και ανοιξε τοσες τρυπες ωστε σα συνολο να προσεγκιζουν την εσωτερικη διαμετρο του σωληνα σου. Ετσι θα εχεις σχεδον μηδεν απωλεια capacity και πιεση πολλαπλασιασμενη επι οσες τρυπες εχεις ανοιξει, και θα εχεις φτιαξει ενα πολυ καλυτερο και πολυ πιο μελετημενο spraybar απο αυτα που πουλανε οι εταιριες (ετσι για να σκεφτεις λιγο και ποσο ατοπη ηταν η συγκριση που ειχες κανει των diy με τα εργοστασιακα του καθε μ.... κινεζου)
Για ακομα καλυετερους και ακριβεστερους υπολογισμους μπορει να πει κι ο maneni τα δικα του μια και ειναι το αντικειμενο του και μπορει να πει πως το φερνουμε και με απολυτη ακριβεια (αν και η απολυτη ακριβεια ειναι καπως περιττη σε μια τετοια κατασκευη,αφου ετσι κι αλλιως ηδη ξεπερναμε κατα πολυ τους κατασκευαστες ενυδριακων ακομα και με αυτο τον προχειρο υπολογισμο, αλλα αν θες μηδαμηνες -σχεδον μηδενικες- απωλειες capacity κι αυτο ειναι εφικτο)
-------------------------
καλυτερα πρωτα απο σφουγκαρι βεβαια, μη γεμιζει λασπη το βιολογικο

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 06-08-12 στις 22:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 06-08-12, 22:25
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

αυτο που μου λες δεν ξερω να το κανω γιατι δεν το καταλαβαινω!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εχεις ενα dremel χρησιμοποιησε ενα τρυπανακι γνωστης διατομης (πχ 2-2,5 mm) και ανοιξε τοσες τρυπες ωστε σα συνολο να προσεγκιζουν την εσωτερικη διαμετρο του σωληνα σου. Ετσι θα εχεις σχεδον μηδεν απωλεια capacity και πιεση πολλαπλασιασμενη επι οσες τρυπες εχεις ανοιξει, και θα εχεις φτιαξει ενα πολυ καλυτερο και πολυ πιο μελετημενο spraybar απο αυτα που πουλανε οι εταιριες (ετσι για να σκεφτεις λιγο και ποσο ατοπη ηταν η συγκριση που ειχες κανει των diy με τα εργοστασιακα του καθε μ.... κινεζου)
-------------------------
καλυτερα πρωτα απο σφουγκαρι βεβαια, μη γεμιζει λασπη το βιολογικο
σε αυτο το φιλτρο το νερο πως πηγαινει και που να βαλω το σφουγγαρι?

http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...20&userid=9999


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vangelis21 : 06-08-12 στις 22:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 06-08-12, 22:35
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εχει σχεδιο και δειχνει οτι το νερο παει απο κατω προς τα πανω, αλλα ετσι κι αλλιως σαντουιτς δεν το κανεις? (σφουγκαρι>βιολογικο>σφουγκαρι>βαμβακι)
Αυτη η σειρα ειναι κατα τη γνωμη μου η καλυτερη.
Αν βαζεις και τυρφη η ανθρακα μετα το βιολογικο τα βαζεις αυτα και πριν το δευτερο σφουγκαρι (αν και ο ανθρακας σε φυτεμενα δεν πρεπει καν να μπαινει, μονο αν εχεις κανενα εντελως νταμαρι ισως εχει αξια)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιολογια.. Elina Γλυκό νερό - Γενικά 9 09-03-12 21:36
Βιολογια Φιλτρου limo Γλυκό νερό - Γενικά 9 22-03-11 20:22
Χαλασε η βιολογια; aNe Αρχάριοι γλυκού νερού 3 01-02-11 14:26
Αντιβιωτικο και βιολογια aspygr Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 18-01-11 19:33
βιολογια οκ? karxarini Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 03-07-10 08:18

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17748 seconds with 15 queries