Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-07-08, 15:38
Το avatar του χρήστη sofianos7
sofianos7 Ο χρήστης sofianos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2007
Περιοχή: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή Ανεμιστηράκια σε record 60

Γειά σας συνχομπίστες. Αποφάσησα να βάλω ανεμιστηράκια σε δύο ενυδρεία μου, και θέλω να κάνω μια δυό ερωτήσεις.
1. Μπορώ να βάλω οποιοδήποτε ανεμιστηράκι για pc?
2. Να βάζω τον μετασχηματιστή στ 12 V ή σε λιγότερα?
3. Όταν προσαρμώσω τα ανεμιστηράκια στο ενυδρείο απλά τα συνδέω με το μετασχηματιστή και αυτό είναι όλο.

Όπως θα καταλάβατε από ηλεκτρονικά είμαι λίγο..........
__________________
Μάκης - Μεσολόγγι
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-07-08, 15:55
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Αν δε θέλεις να μπλέξεις με τρυπήματα κουτιού κ.τ.λ. πάρε ένα ανεμιστηράκι υπολογιστή 8 εκατοστών, και απλά ακούμπησέ το στο καπάκι, εκεί που μπαίνει το flap.. Αν το μετρήσεις θα δεις ότι είναι ακριβώς 8 εκατοστά, και θα σου κάτσει just! Ούτε τρυπήματα, ούτε βιδώματα, ούτε τίποτα.. Εκτός κι αν θες να κάνεις κάτι πιο φινετσάτο.. Εγώ πάντως έτσι το έχω, και έκοψα και ένα μικρότερο flap (το μήκος μείον , και μια χαρά είναι και την κρατάει και τη θερμοκρασία..

¶ρα:
1. Οποιοδήποτε, αλλά προτείνω 8 εκατοστών
2. Σε πρώτη φάση, μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποιονδήποτε φορτιστή κινητού (οι περισσότεροι είναι 12 volt), και 12volt είναι συνήθως και τα ανεμιστηράκια.. Αρκεί τα mA (μιλιαμπέρ) που γράφει ο μετασχηματιστής να είναι περισσότερα από του ανεμιστήρα... Αν δε βρεις φορτιστή, μπορείς να πάρεις μετασχηματιστή με διακοπτάκι που να ρυθμίζει τα volt.. Δεν είναι προφανώς απαραίτητο, αλλά έτσι θα μπορείς να το βάζεις να δουλεύει σε χαμηλότερες ταχύτητες (και να μήν κανει θόρυβο όταν κοιμάσαι π.χ. εκεί δίπλα, ή να το χαμηλώνεις αν σου κατεβάζει υπερβολικά τη θερμοκρασία κ.τ.λ..)
3. Εγώ στη σύνδεση έχω βάλει και ένα διακοπτάκι on/off, για να μή χρειάζεται να το βγάζω από τη μπρίζα όταν π.χ. είμαι στο δωμάτιο και έχω air-condition ανοιχτό, οπότε δε χρειάζεται να δουλεύει ο ανεμιστήρας (δεν έχω βέβαια temperature controller..) Από εκεί και πέρα, μπορείς να κάνεις διάφορα: να το βάλεις σε χρονοδιακόπτη και να ανάβει μόνο κάποιες ώρες, ή να το συνδέσεις σε controller για να ανάβει μόνο όταν η θερμοκρασία ανεβαίνει πάνω από κάποιο όριο, κ.τ.λ...

Γνώμη μου, ξεκίνα από τα βασικά.. Σκέτο ανεμιστηράκι με φορτιστή κινητού.. Και να δουλεύει με χρονοδιακόπτη, ή σε 24/7.. Βλέπεις πώς θα πάει και προχωράς.. Βήμα βήμα θα βλέπεις τα προβλήματα που δημιουργούνται, συνειδητοποιείς την αναγκαιότητα των πιο εξελιγμένων συστημάτων, και προχωράς αναλόγως..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-07-08, 16:38
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Ο controller θεωρω πλεον οτι ειναι απαραιτητος (οπως ειναι κ το κλιματιστικο για εμας) και το κοστος ειναι αμελητεο μπροστα στο τι σου προσφερει καποιος controller 2 επαφων (πχ eliwell ic915)
Ελεγχος ανεμιστηρων, ελεγχος θερμαντικου σωματος και εξτρα ασφαλεια σε περιπτωση βλαβης θερμοστατη στο θερμαντικο μας.
Tην εξατμιση νερου (αρα κ την αναγκη για αναπληρωση) δεν την αναφερω σαν αρνητικο σχολιο καθως το ιδιο συμβαινει κ οταν εχεις ανεμιστηρια χωρις controller.

Καλη τυχη με το diy
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-07-08, 17:35
Το avatar του χρήστη sofianos7
sofianos7 Ο χρήστης sofianos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2007
Περιοχή: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο.
__________________
Μάκης - Μεσολόγγι
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-07-08, 18:43
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

τα ανεμηστηρακια θεωρω οτι μπορουν να κρατησουν την θερμοκρασια σε ενα επιπεδο 3-4 βαθμων χαμηλοτερο το ενυδρειο σου εξαρταται βεβαια και τον ογκο του.

Παιζει ρολο η αναταραξη της επιφανειας (δεν ειναι απαραιτητο να ειναι γρηγορη), και βεβαια η θερμοκρασια του σπιτιου σου.

Απο προσωπικη εμπειρια αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-07-08, 19:34
Το avatar του χρήστη kill_bill
kill_bill Ο χρήστης kill_bill δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2008
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 493
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
...εξαρταται βεβαια και τον ογκο του.
Σε 30λτ εχω ενα 4cm φανακι στα 9.5v να βαζει αερα και απο ~32 περιβαλλον ειμαι στους 27.5 (δεν περιμενα να κανει τοσο καλη δουλεια το 4αρι, τα λιτρα ειναι λιγα κ ολα οκ )

Σε 115λτ εχω 2 x 8cm φανακια στα 9.5v να βαζουν αερα (κ μια γριλια με σιτα στο καπακι για να βγαινει ο αερας) και απο ~32 περιβαλλον ειμαι στους 26.1
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-07-08, 21:53
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Να μην μπερδευουμε τους μετασχηματιστες με τα τροφοδοτικα γιατι θα εχουμε καπνους....
Τα ανεμιστηρακια συνδιαζονται με διαφορα τροφοδοτικα ΠΟΤΕ ομως με μετασχηματιστες..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 05-07-08 στις 19:39
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-07-08, 22:01
Το avatar του χρήστη sofianos7
sofianos7 Ο χρήστης sofianos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2007
Περιοχή: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο, για τροφοδοτικό μιλούσα
__________________
Μάκης - Μεσολόγγι
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-07-08, 09:42
Το avatar του χρήστη sofianos7
sofianos7 Ο χρήστης sofianos7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2007
Περιοχή: ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ
Μηνύματα: 311
Προεπιλογή

Βάλαμε τα ανεμοστηράκια. Φίλε χοντρέ (δεν γουστάρω να το λέω) τα έβαλα όπως εσύ και βλέπουμε. Ξεκινήσαμε με θερμοκρασία δωματίου 28.5 και στα ενυδρεία 30+ και τώρα έχουμε 28 και κατεβαίνουμε. Όλα δείχνουν να κυλάνε ρολόι. Το βράδυ λέω να μην τα λειτουργείσω. Θα σας ενημερώσω αργότερα για την τελική θερμοκρασία.

ΦΙΛΙΚΑ-ΜΑΚΗΣ
-------------------------
καλημέραααα. Όλα είναι καλά. Απο τη στιγμή που έβαλα τα ανεμιστηράκια δεν ανέβηκα ποτέ πάνω από τους 27.
__________________
Μάκης - Μεσολόγγι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sofianos7 : 06-07-08 στις 09:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Δεύτερη λάμπα για juwel record 60 alexinio DIY . Φτιάχτο μόνος σου 22 23-01-09 13:56
κατασκευη καπακι για juwel record 60 asteris_veroia DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 24-05-08 18:48
record 60 .... imichal Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 11 15-10-07 20:41
Εξωτερικό φίλτρο για record 60 & Lido 120 imichal Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 14-10-07 21:51
record 60 ερωτηση Dimi Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 03-10-07 15:05

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14496 seconds with 15 queries