Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-02-14, 21:33
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή Που θα βρείτε Epsom salts

Επειδή το αναφέρουμε συχνά για χρήση σε θεραπείες
αλλά πάντα υπάρχει μια δυσκολία να το βρούμε ή δεν ξέρουμε πως να το ζητήσουμε ανοίγω αυτό το θέμα μήπως φανεί χρήσιμο σε όποιον το ψάχνει.

Τα Epsom Salts (επταϋδρικό Θειικό Μαγνήσιο MgSO4*7H2O που προέρχεται από τον φυσικό Κιζερίτη και είναι πλήρως διαλυτό στο νερό- η προσθήκη τους στο ενυδρείο θα ανεβάσει τη Gh) τα βρίσκουμε σε μαγαζιά με χημικά ή φαρμακεία ή μαγαζιά υγιεινής διατροφής ή με είδη spa.
Προσέχουμε πριν αγοράσουμε να διαβάσουμε την σύσταση στην συσκευασία μήπως έχει διάφορα πρόσθετα.

Ενδεικτικά κάποια λινκ που βρήκα με τυχαία σειρά, για όσους δεν βρίσκουν στην περιοχή τους
(χωρίς καμιά πρόθεση διαφήμισης και πάντα έχετε εσείς την ευθύνη γι αυτό που θα αγοράσετε, γιατί εγώ έχω προμηθευτή τον φαρμακοποιό μου ):
https://liferight.gr/%CE%BA%CE%B1%CE...%BF%CF%85.html
https://www.pharmacy2go.gr/el/catalo...utf8=%E2%9C%93
https://www.gohealthy.gr/el/products...sulphate-500gr
https://www.diatrofologiki.gr/produc...h?search=epsom
http://www.sensities.com/product_det...84%CE%B1_Epsom
https://www.candlemaking.gr/el/%CE%B...psom&results=2
https://porias.gr/shop/%CF%83%CF%85%...om-salt-500gr/
https://www.ilovepharmacy.gr/simplir...alt-500gr.html
https://www.greenfamily.gr/shop/epso...gr-viogenesis/

Όποιος θέλει μπορεί να αναφέρει και μαγαζιά στην περιοχή του απ' όπου τα προμηθεύτηκε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 25-02-19 στις 22:28
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-02-14, 21:39
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Πολύ χρήσιμο, μπράβο! Το προμηθεύτηκα από το candlemaking. Ένα κιλό είναι απίστευτα μεγάλη ποσότητα αλλά με χαρά το δέχτηκε η γυναίκα μου. Κάνει και για ποδόλουτρα Ξέρετε: Αγάπη, σου πήρα ειδικά άλατα για το ποδόλουτρό σου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-02-14, 22:56
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Κλεοβουλε σε τι θεραπειες βοηθαει?
Ειχα πάρει ενα κιλο απο φαρμακειο , 7-8 ευρω ειχε.
Ειχα σκοπο να το χρησιμοποιησω σαν mineral σε οσμωση, αλλα κόλλησα στο ασβεστιο.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 13-02-14 στις 08:28
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-02-14, 23:37
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Όνομα Φαρμακείου : Αντωνοπουλος Χρηστος-Αντωνοπουλου Αλεξανδρα
Διεύθυνση Φαρμακείου : Πλ. Δουρου
Περιοχή : Χαλανδρι
Τηλέφωνο Φαρμακείου : 2106813448
Εδώ το βρήκα σε συσκευασία κιλού πριν κανένα χρόνο περίπου 2,5 ευρώ


ΣΩΤΗΡΟΠΟΥΛΟΥ ΣΤ. - ΜΑΚΡΗ Β. ΣΥΣΤΕΓΑΖΟΜΕΝΑ ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ ΟΕ
Λεωφόρος Ανδρέα Παπανδρέου 8 Χαλάνδρι, Τ.Κ. 15233
Δήμος Χαλανδρίου, Νομός Αττικής
Τηλ.: 2106814883
Φαξ: 2106814883
εδώ το έχουν και χύμα με παρόμοια τιμή κιλού τότε

και τα δύο φαρμακεία το γνωρίζουν για την χρήση του στα ποδόλουτρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-02-14, 09:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Κάποιες αναφορές για τη χρήση του γίνονται εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66881

Κατά τη γνώμη μου είναι καλά να χρησιμοποιείται μόνο σε περιπτώσεις θεραπείας και όχι να προστίθεται σαν σταθερή ρουτίνα εφόσον έχει υπάρξει μια ισορροπία των παραμέτρων στο ενυδρείο.
(οι σωστές και συχνές αλλαγές νερού προσδίδουν στο νερό του ενυδρείου μας σχεδόν όλα τα απαραίτητα για τα ψάρια ιχνοστοιχεία)
Μερικές πληροφορίες:
Το Θεϊκό μαγνήσιο βοηθά και επιταχύνει την οσμωτική λειτουργία στο ψάρι,δρα χαλαρωτικά και ειδικότερα το μαγνήσιο είναι απαραίτητο στην απορρόφηση και την ισορροπία του ασβεστίου στο αίμα και τα όργανα,παίζει σημαντικό ρόλο στη δράση εκατοντάδων ενζύμων, την λειτουργία των νεύρων και την υγεία των μυών, ενώ τα θειϊκά έχει αποδειχτεί ότι βοηθούν στην απορρόφηση των θρεπτικών από την τροφή και την αποβολή των τοξινών.
Η διευκόλυνση της οσμωτικής λειτουργίας του ψαριού διευκολύνει και επιταχύνει την παραγωγή της προστατευτικής βλέννας/μεμβράνης του, ενισχύοντας την αντίσταση σε παράσιτα, βακτήρια και μύκητες.
Διευκολύνοντας την ροή των υγρών μέσα από το σώμα του ψαριού βοηθάμε στη θεραπεία από Bloat, βλάβες της νηκτικής κύστης, Dropsy κ.ά.
........
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-02-14, 16:52
gianni zym Ο χρήστης gianni zym δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2010
Περιοχή: αγρινιο
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

στο αγρίνιο στην φαρμακαποθήκη, κοντά στο "πιθάρι", κατόπιν παραγγελίας.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-02-14, 21:10
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

"Ρουμπουλάκης Χημικά Α.Ε."
Σωκράτους 30 στην Αθήνα
Τηλέφωνα:2105222294 - 2105222328

δεν έχει μόνο epsom αλλά σχεδόν τα πάντα
Είχα ψωνίσει πριν κανά χρόνο+
Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-07-14, 09:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω ότι τα epsom μετά το τέλος της θεραπείας
θα απομακρυνθούν σταδιακά με τις αλλαγές νερού.
Το νερό της αλλαγής μη το πετάτε αφού είναι χρήσιμο
για να ποτίζετε τα λουλούδια σας, ειδικά όταν περιέχει και epsom
Διαβάστε εδώ για τη χρήση του στην κηπουρική
http://www.saltworks.us/gardening-with-epsom-salt.asp
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-12-14, 13:40
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή UP για οποιον ενδιαφερεται !!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από egeorgiou Εμφάνιση μηνυμάτων
"Ρουμπουλάκης Χημικά Α.Ε."
Σωκράτους 30 στην Αθήνα
Τηλέφωνα:2105222294 - 2105222328

δεν έχει μόνο epsom αλλά σχεδόν τα πάντα
Είχα ψωνίσει πριν κανά χρόνο+
Δεν ξέρω αν υπάρχει ακόμα.
UP για οποιον ενδιαφερεται !!

Πηγα σημερα και πηρα απο κει Epsom Salt και Μαγειρικη Σοδα και τα δυο σε συσκευασια του ενος κιλου. Το πρωτο κοστισε 1.80 ευρω και το δευτερο κοστισε 0.80 ευρω, συνολο 2.60 ευρω. Το αναρτω για οποιον ενδιαφερεται μιας και νομιζω οτι ειναι σχετικα φτηνα εκει.







Ο κυριος εκει μου ειπε οτι εχει δυο ειδη Epsom Salt (για εξωτερικη χρηση και για ποσιμο) Κολλησα εκεινη τη στιγμη για να πω την αληθεια, διοτι δεν ηξερα ποιο ηταν το καταλληλο για τα ενυδρεια μας. Του αναφερα τοτε οτι το χρειαζομαι για ενυδρειακη χρηση και μου ειπε οτι το πρωτο το προμηθευει σε petshops οποτε και ετσι πηρα το πρωτο. Το δευτερο Epsom Salt που ηταν για ποσιμο το ειχε καπου στα 7 με 8 ευρω το κιλο ενω το πρωτο στα 1,80 ευρω το κιλο.

Καλη μερα να εχετε παιδια. Γιαννης.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-12-14, 16:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή epsom

Τι διαφορα εχουν το ποσιμο με το αλλο??
Εμεις θελουμε το espom salt ή επταενυδρο αλας του θειϊκου μαγνησιου, που εχει χημικο τυπο MgSO4·7H2O και τιποτα αλλο μεσα.
Η ερωτηση βασικα ειναι, ποια η χημικη συσταση του φτηνου και ποια του ακριβου.
Αν η απαντηση ειναι "η ιδια", κατι παιζει.
πχ δεν μπορει το νερο (H2O) να ειναι πιο ακριβο απο το νερο (Η2Ο) επειδη το ενα ειναι ποσιμο και το αλλο οχι.
Κατι αλλο εχει επιπλεον το δευτερο Η2Ο, που το κανει να μην ειναι ποσιμο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-12-14, 11:31
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

είναι πιο καθαρό το πόσιμο κατα 99% , (food grade) και υπάρχουν και ακόμα πιο καθαρά , δυστηχώς το μαγνήσιο είναι το πιο ''βρώμικο'' όσο αφορά τις προσμίξεις οι οποίες δεν προκαλούν πάντα πρόβλημα έτσι , η καλύτερη ποιότητα που μπορούμε να βρούμε στα χημικά είναι η bp(BioPharmacheutical grade) pharmaceutical grade και ακολουθούν κατά σειρά καθαρότητας food grade - animal grade - industrial grade .
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-12-14, 12:44
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Καλημερα παιδια, πηγα πριν λιγο απο κει παλι για να ρωτησω περισσοτερα τωρα με αυτα που ειπωθηκαν εδω.

Εθεσα τις εξης ερωτησεις γραπτως στον κυριο:

-Ποιες ειναι οι διαφορες στο Epsom Salt που εχετε? Το ενα ειναι για εξωτερικη χρηση και το αλλο για ποσιμο, σωστα?
-Ποια ειναι η χημικη συσταση του ενος και ποια του δευτερου?
-Ποια ειναι τα grade τους? Biopharmacheutical? Food? Animal? Industrial?
-Εγω θελω το Epsom Salt ή επταενυδρο αλας του θεικου μαγνησιου που εχει χημικο τυπο MsSO4*7H2O και τιποτα αλλο μεσα.

Παιζει να επεσα σε ασχετο ή λογω της δυσκολιας μου στην προφορικη επικοινωνια, δεν μπορουσε να μου απαντησει καθαρα στις ερωτησεις που του εκανα.

Αυτο που καταλαβα παντως ηταν οτι το φτηνο το προμηθευει για ενυδρεια (μου το τονισε δυο τρεις φορες) και οτι το ακριβο ειναι απλα πιο καθαρο απο το φτηνο. Μου ειπε οτι η χημικη συσταση και των δυο ειναι ιδια (δεν μου φανηκε σιγουρος σε αυτο) και οτι για να βρει τις χημικες συστασεις και για τα πιστοποιητικα τους (για τα grade τους) επρεπε να το ψαξει στο ιντερνετ και οτι δεν μπορουσε να το κανει εκεινη τη στιγμη.

Οποιος συνχομπιστας εχει χρονο και διαθεση, να επικοινωνησει τηλεφωνικως ή να παει απο κοντα εκει να τους ρωτησει για τα παραπανω, μηπως και καταφερει να παρει καλυτερες πληροφοριες απο μενα. Και ενημερωνει εδω στο θεμα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 16-12-14, 14:38
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα παιδια, πηγα πριν λιγο απο κει παλι για να ρωτησω περισσοτερα τωρα με αυτα που ειπωθηκαν εδω.

Εθεσα τις εξης ερωτησεις γραπτως στον κυριο:

-Ποιες ειναι οι διαφορες στο Epsom Salt που εχετε? Το ενα ειναι για εξωτερικη χρηση και το αλλο για ποσιμο, σωστα?
-Ποια ειναι η χημικη συσταση του ενος και ποια του δευτερου?
-Ποια ειναι τα grade τους? Biopharmacheutical? Food? Animal? Industrial?
-Εγω θελω το Epsom Salt ή επταενυδρο αλας του θεικου μαγνησιου που εχει χημικο τυπο MsSO4*7H2O και τιποτα αλλο μεσα.

Παιζει να επεσα σε ασχετο ή λογω της δυσκολιας μου στην προφορικη επικοινωνια, δεν μπορουσε να μου απαντησει καθαρα στις ερωτησεις που του εκανα.

Αυτο που καταλαβα παντως ηταν οτι το φτηνο το προμηθευει για ενυδρεια (μου το τονισε δυο τρεις φορες) και οτι το ακριβο ειναι απλα πιο καθαρο απο το φτηνο. Μου ειπε οτι η χημικη συσταση και των δυο ειναι ιδια (δεν μου φανηκε σιγουρος σε αυτο) και οτι για να βρει τις χημικες συστασεις και για τα πιστοποιητικα τους (για τα grade τους) επρεπε να το ψαξει στο ιντερνετ και οτι δεν μπορουσε να το κανει εκεινη τη στιγμη.

Οποιος συνχομπιστας εχει χρονο και διαθεση, να επικοινωνησει τηλεφωνικως ή να παει απο κοντα εκει να τους ρωτησει για τα παραπανω, μηπως και καταφερει να παρει καλυτερες πληροφοριες απο μενα. Και ενημερωνει εδω στο θεμα.
καλα τα είπε όσο τα ήξερε και αυτός αυτά είναι εξειδικευμένα και εγώ τα είχα ψάξει λόγο ότι το θειίκο μαγνήσιο είναι μέρος της balling , ο χημικός τύπος είναι ίδιος αυτό που αλλάζει είναι το ποσοστό των υπόλοιπων προσμίξεων δηλαδή αυτό με την μικροτερη ποιότητα μπορεί να είναι 98% θειικό μαγνήσιο ενώ το πιο καθαρό να είναι 99% καθαρό για τέτοιες διαφορές μιλάμε
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 16-12-14, 15:02
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο εγκυρη πηγη: "πρεπει να ειναι τουλαχιστον food grade".
Απο αλλη πληροφορια: αυτα που δεν ειναι Food grade μπορει να "έχουν προσμίξεις και από άλλες ουσίες δυνητικώς επικίνδυνες και προορίζονται για άλλες χρήσεις πχ λιπάσματα"
-------------------------
Μια βασικη ερωτηση @ stanisalus18
για τι χρηση το θελεις το επταένυδρο θειικό μαγνήσιο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 16-12-14 στις 15:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 16-12-14, 20:39
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο εγκυρη πηγη: "πρεπει να ειναι τουλαχιστον food grade".
Απο αλλη πληροφορια: αυτα που δεν ειναι Food grade μπορει να "έχουν προσμίξεις και από άλλες ουσίες δυνητικώς επικίνδυνες και προορίζονται για άλλες χρήσεις πχ λιπάσματα"
-------------------------
Μια βασικη ερωτηση @ stanisalus18
για τι χρηση το θελεις το επταένυδρο θειικό μαγνήσιο?
οπότε απορρίπτεται αυτό το φτηνό που εχω. πως ξέρουμε ότι στα αλλά μαγαζιά-φαρμακεία που πήγαν τα αλλά παιδια κ πήραν epsom salt ότι είναι κατάλληλο και είναι food grade? με το φτηνό που εχω ο κύριος το τροφοδοτεί σε πέτσοπ για ενυδρεία. τι γίνεται με αυτό? το θέλω για να κάνω κάποιους πειραματισμούς με τις σκληρότητές (όχι στο ενυδρείο μέσα για όποιον αναρωτιέται)
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 16-12-14, 21:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ξερω τι γινεται σταhttp://www.aquatek.gr/vb/showthread....992#post866992 πετσοπ.
Πολλα γινονται στα πετσοπ.
Θα εχω ελπιζω νεα απο τον ειδικο, συντομα.

Το φανταστηκα.
Δεν κανει σκετο μαγνησιο για να φτιαχνεις σκληροτητες (αν νομιζω σωστα για ταγκανικα ενυδρειο).
Αυτο ειναι σκετο μαγνησιο.
Εκτος κι αν βρισκεις απο αλλες πηγες το ασβεστιο (που ειναι και το μεγαλυτερο ποσοστο στη GH) και τα αλλα που χρειαζεται η συσταση της σκληροτητας.
Επισης αν δεν κανω λαθος, απο μαγνησιο θελουμε μαλλον το χλωριουχο μαγνησιο και οχι το θειικο που ειναι για θεραπειες.
Τουλαχιστον για τα θαλασσινά και τη μεθοδο Balling
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-12-14, 23:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Απο ενημερωση που ειχα απο τον χημικο, και για θεραπευτικα μπανια και για φτιαξιμο νερου, το ποσιμο MgSO4·7H2O Επταενυδρο Θειικο Μαγνησιο (Magnesium sulfate heptahydrate) ή αλλιως epsom salt, ειναι το καταλληλοτερο.
Βρισκεται και σε φαρμακεια. Μια συνιστομενη εταιρεια ειναι η chemco, η οποια το διαθετει σε κλειστο δοχειο (και οχι σε σακουλακι) με αναγραφομενους ολους τους ελεγχους κλπ.

Επισης το αναφερει κι εδω
Παράθεση:
Magnesium sulfate heptahydrate is also used to maintain the magnesium concentration in marine aquaria which contain large amounts of stony corals as it is slowly depleted in their calcification process. In a magnesium-deficient marine aquarium calcium and alkalinity concentrations are very difficult to control because not enough magnesium is present to stabilize these ions in the saltwater and prevent their spontaneous precipitation into calcium carbonate
http://en.wikipedia.org/wiki/Magnesium_sulfate

@ stanisalus18
Η δοσολογια μαγνησιου στο φτιαξιμο του νερου για ταγκανικα οπως θα ειδες ειναι μικροτερη του ασβεστιου που χρειαζεται.
Μη προσπαθησεις μονο με μαγνησιο, να φτιαξεις την GH.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-12-14, 10:17
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
@ stanisalus18
Η δοσολογια μαγνησιου στο φτιαξιμο του νερου για ταγκανικα οπως θα ειδες ειναι μικροτερη του ασβεστιου που χρειαζεται.
Μη προσπαθησεις μονο με μαγνησιο, να φτιαξεις την GH.
Αν και δεν έχω καταπιαστεί με νερό όσμωσης για να το διορθώσω με πρόσθετα,
η συνταγή diy που έβαλες, δεν νομίζω ότι είναι σωστή για Τανγκανίκα.
Εδώ στο πρώτο λινκ θα δείτε τη σύσταση των νερού των τριών μεγάλων λιμνών της Αφρικής http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66881
όπου φαίνεται ότι το μαγνήσιο (30,2-43,3 mg/L) υπερτερεί του ασβεστίου (9,2-17,6 mg/L) στην Τανγκανίκα.
[Παραθέτω την πρόταση του Denis Jeandel,ενός έμπειρου Γάλλου, για την παρασκευή νερού για ενυδρείο Τανγκανίκα
με χρήση 0,30γρ. του μίγματος ανά λίτρο απιονισμένου νερού:
Sulfate de magnΓ©sium 200g
Bicarbonate de magnΓ©sium 250g
Carbonate de sodium 350g
Chlorure de potassium 150g
Carbonate de lithium 20g
Silicate de sodium 30g ]

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 26-12-14 στις 13:03
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-12-14, 21:01
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

ΟΚ, αυτα θα τα βρειτε οι αφρικανοι μεταξυ σας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-12-14, 21:05
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
ΟΚ, αυτα θα τα βρειτε οι αφρικανοι μεταξυ σας.
Εμείς τα βρίσκουμε. Εσύ άρχισες να δίνεις συνταγές και στους αφρικάνους
Χρόνια Πολλά Σπύρο
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-12-14, 21:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενα λινκ εδωσα τοτε για να φανει οτι δεν εχει μονο μαγνησιο που ελεγε το θεμα εκεινο να βαζετε.
Την ακριβη συνταγη βρειτε τη μονοι σας.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-12-16, 00:36
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παιδιά το βρήκα και εδώ
https://www.zachospharmacy.gr/el/-en...000006251.html
και πρέπει να είναι πόσιμο γιατί αναφέρει δοσολογία για δυσκοιλιότητα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 25-02-19, 22:02
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή το αναφέρουμε συχνά για χρήση σε θεραπείες
αλλά πάντα υπάρχει μια δυσκολία να το βρούμε ή δεν ξέρουμε πως να το ζητήσουμε ανοίγω αυτό το θέμα μήπως φανεί χρήσιμο σε όποιον το ψάχνει.

Τα Epsom Salts (επταϋδρικό Θειικό Μαγνήσιο MgSO4*7H2O που προέρχεται από τον φυσικό Κιζερίτη και είναι πλήρως διαλυτό στο νερό- η προσθήκη τους στο ενυδρείο θα ανεβάσει τη Gh) τα βρίσκουμε σε μαγαζιά με χημικά ή φαρμακεία ή μαγαζιά υγιεινής διατροφής ή με είδη spa.
Προσέχουμε πριν αγοράσουμε να διαβάσουμε την σύσταση στην συσκευασία μήπως έχει διάφορα πρόσθετα.

Ενδεικτικά κάποια λινκ που βρήκα με τυχαία σειρά, για όσους δεν βρίσκουν στην περιοχή τους
(χωρίς καμιά πρόθεση διαφήμισης και πάντα έχετε εσείς την ευθύνη γι αυτό που θα αγοράσετε, γιατί εγώ έχω προμηθευτή τον φαρμακοποιό μου ):
http://www.e-agri.gr/el/proionta/lip...io-detail.html
http://www.pharmacy2go.gr/gr/el/products/6748
http://www.growmarket.gr/organic-gar...lt-500-gr.html
http://www.diatrofologiki.gr/index.p...-250gr-teb0513
http://www.sensities.com/product_det...84%CE%B1_Epsom
http://candlemaking.gr/shop/%CE%B1%C...B9%CE%B5%CF%82

Όποιος θέλει μπορεί να αναφέρει και μαγαζιά στην περιοχή του απ' όπου τα προμηθεύτηκε.
Χρειάζεται μια ενημέρωση εδώ, τα πιο πολλά λινκ δεν ανοίγουν!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 25-02-19, 22:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.366
Προεπιλογή

Ευχαριστούμε! Διορθώθηκε, συμπληρώθηκε αλλά όπως έγραψα τα λινκ είναι ενδεικτικά
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-12-22, 00:01
Το avatar του χρήστη egeorgiou
egeorgiou Ο χρήστης egeorgiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-12-2007
Περιοχή: Πετρούπολη
Μηνύματα: 461
Προεπιλογή

food grade - φαρμακεία & πλατφόρμες πχ skroutz

https://www.skroutz.gr/s/9064486/Che...gr-016236.html
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 25-01-23, 11:20
Το avatar του χρήστη ducatisti
ducatisti Ο χρήστης ducatisti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-03-2007
Περιοχή: Ηράκλειο - Αττικης
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή Ημερομηνία λήξης

Καλημερα και καλη χρονια!
Ειχα παρει epsom salt πριν 7 χρονια απο ρουμπουλακη, μπορω να το χρησιμοποιησω σε μια θεραπεια για bloat η πλεον εχει εξασθενησει η δραση του; Αναφέρει το σκευασμα οτι εχει ημερομηνια ληξης το 2015!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
χαρείτε γέννα hemichromis bimaculatus roti Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 19 11-02-08 22:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10792 seconds with 13 queries