Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 22-02-07, 03:02
Το avatar του χρήστη Gea-fish
Gea-fish Ο χρήστης Gea-fish δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2007
Περιοχή: Heraclion Crete
Μηνύματα: 11
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Gea-fish
Προεπιλογή Ενυδρείο Τιτανικός (οτι μπεί πιάνει πάτο)

καταρχήν είμαι πολύ χαρούμενος που εγινα μέλος του forum αφου ετσι θα μπορώ να ανταλλάσω πληροφορίες για τα ψαρια που τόσο μου αρέσουν και με χαλαρώνουν. Καταρχήν θέλω να σας περιγράψω την εμπειρία που έχω με τα ψάρια και να μου πεί οποιος γνωρίζει τι κάνω λάθος και δεν σταυρώνω ψάρι.
Πριν απο 4 χρόνια αγόρασα για πρώτη φορά ενα χρυσόψαρο και μία μετρια γυάλα, και πέρα απο την αλλαγή του νερού και το τάισμα δεν αφιέρωνα παραπάνω χρόνο για την φροντίδα του Gogo( το χρυσοψαρο μου). Το ψάρι αυτό το είχα για 2.5 χρόνια χωρίς να πάθει απολύτως τίποτα. δεν είχα χρησιμοποιήσει ποτέ φαρμακα για το νερό και το ψάρι δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα. Έμενα στα Χανιά οπου η ποιότητα του νερού είναι αρκετά καλη. όταν πέρασα στο Ηράκλειο για να σπουδάσω άρχισαν τα προβλήματα, μέσα σε 3 μήνες έχασα το χρυσόψαρο και αυτό λόγω του νερού, o gogo φούσκωσε και τον έχασα. αποφάσισα να αγοράσω ενυδρείο και πήρα ένα με χωρητικότητα 22λίτρα, ο εμπορος του pet shop μου έδωσε το ενυδρείο με ένα φίλτρο και χωρίς καμμία αλλη κουβέντα μου έδωσε αρχικά 2 χρυσόψαρα. παλι αρχισαν τα προβλήματα, το νερό ήταν θολό και τα ψάρια μονίμως στον βυθό(σαν αρχάριος δεν ήξερα εαν ηταν φυσιολογικό) ενω ο petshoparxhs τελικά ειχε στόχο μόνο το κέρδος, οταν πήγα να του ζητήσω το λόγο που εχασα τα ψάρια μου είπε οτι φταίει το νερο και θυμηθηκε να μου δώσει ενα γνωστό σε ολους φαρμακο για το χλώριο κλπ. Αγόρασα ένα χρυσόψαρο αυτή τη φορά αλλα μεσα σε ενα μήνα το έχασα και αυτό. δεν μπορούσα να καταλάβω τι φταίει, καθάριζα το νερό δεν αναβα πανω απο μισή ώρα/ημερα την λάμπα, αλλα εκεί, θολούρα και άλγη, δεν με ενοιαζαν τα χρήματα αλλά τα χρυσόψαρα που τα ταλαιπωρούσα χωρίς να το θέλω. εγκατέλειψα το χόμπυ και πρίν απο ένα μήνα είπα να κάνω μία νεα αρχή. αγόρασα απο άλλο κατάστημα 2 χρυσόψαρα την Mika και τον Gogo"2" τα οποία κατέληξαν στην επιφάνεια αυτή τη φορά μέσα σε 2 εβδομάδες, είχα αφήσει 24ωρες το aqutan να δράσει πριν τοποθετησω τα ψαρια αλλα πάλι τα ίδια. εψαξα στο ιντερνετ και αγόρασα υγρό διάλυμα με βακτηρίδια για τον κύκλο του αζώτου, αλατι για ενυδρείο καθώς και το omnipur για παν ενδεχόμενο. Μετα που άφησα το ενυδρείο να δουλέψει για μια εβδομάδα είπα να παρω την Gea . πρόβλημα με την αλγη και την θαμπάδα δεν αντιμετώπισα ξανά όμως το Ich χτυπησε και h Gea αρχίζει να στολίζεται με λευκές πέρλες. ευτυχώς απο το site σας "ξυπνησα" και αυριο θα πάω να αγοράσω θερμοστάτη ώστε να αντιμετωπίσω την ασθένεια. το omnipur δυστυχώς δεν με βοήθησε με τα προηγούμενα ψαράκια και δεν ξέρω εαν καταποεμάει το ich ή θα πρέπει να πάρω και καποιο αλλο φάρμακο για την συγκεκριμένη ασθένεια. Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα.
Υ.Γ. προς admins το κείμενο ειναι μεγάλο, ειναι ομως το πρώτο μου, στα επόμενα θα είμαι πιο σύντομος, παρακαλώ κατανοήστε τον πόνο μου

Εαν κάποιος εχει να μου προτείνει αλλαγές στο ενυδρείο μου ας με βοηθήσει... να αποκτήσω ένα φιλόξενο ενυδρείο! συμπληρώνω οτι έχω και ενα φυτο (Hygrophila polysperma)
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τελικα τι νομιζουμε οτι ειναι φυσικο? Tolis Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 36 02-12-09 15:04
Νεος, νομιζω οτι εχω στησει λαθος, Help Manos-L Αρχάριοι γλυκού νερού 20 12-01-07 19:46
Πετρες συγκεκριμενες ή οτι μας αρεσει? kostas_k Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 9 28-04-06 09:37
Γνωριζετε οτι... scalare Γλυκό νερό - Γενικά 2 14-11-05 09:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06169 seconds with 15 queries