Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Θαλάσσια Βιολογία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-02-07, 10:46
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Βασιλη δεν εχει να κανει με το ph και την κυκλοφορια/φιλτρανση. Ειναι καθαρα θεμα του οτι προσθετεις κατι νεκρο σε ενα "ζωντανο" συστημα. Μεχρι να καλυφθει η αμμος απο το biofilm υπαρχει σοβαρος κινδυνος για precipitation.
Anyway μιας και εχω καταλαβει οτι τωρα το ξεκιναει ο nikman το ενυδρειο του αν επιμεινει να βαλει νεκρο αραγωνιτη ας το κανει συντομα πριν βαλει οτιδηποτε ζωντανο στο ενυδρειο (καπου ειδα οτι σκεφτεται να βαλει ψαρια και κοραλλια σε 15 ημερων ενυδρειο . Επισης αν μπει νεκρος & ζωντανος αραγωνιτης πρεπει να ειναι πρωτα ο νεκρος και απο πανω ο ζωντανος και να μπουνε ταυτοχρονα.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-02-07, 10:58
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Ισως να μην το καταλαβα εγω καλα ... νομιζα οτι αναφερεσαι στο precipitation που θα γινει αν αρχισει να διαλυεται ο αραγωνιτης λογω του (ενδεχομενως) χαμηλου PH ... επειδη ηδη υπαρχει Live rock (ενα πρωτο buffering) και κυκλοφορια/σκιμερ (καλη οξυγονωση) , λογικα το Ph θα ειναι τετοιο ωστε να ''κρατησει'' τον ψοφιο αραγωνιτη .
Ισως να κανω και λαθος ... μην με κυνηγαει ο Μανωλιος να κατεβω στην Κρητη με καλεμι για να του σπασω τον αραγωνιτη αν πετρωσει

Ας μας πει ο Μανωλης τι ph εχει τωρα στο ενυδρειο ...

Οσο αφορα τα κοραλια , οντως δεν ειναι ακομα η ωρα τους .

Λιγη υπομονη ζηταει το θαλασσινο ενυδρειο , ας του την δωσουν οι νεοι φιλοι μας ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-02-07, 12:23
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Αν ανακατέψει την άμμο δεν θα έχει πρόβλημα. Δεν χρειάζεται να βάλει την μια πάνω στην άλλη.
Με 30 κιλά ζωντανό βράχο ο οποίος μετά από 15 μέρες δεν «σήκωσε» αμμωνία, δεν θα έχει πρόβλημα να βάλει ένα μονο ψαράκι.
Αλλά είπαμε να κάνει υπομονή για να μην «φάει» την αναδιάταξη του βράχου…
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-02-07, 12:54
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παντως με την ευκαιρια αυτη και τις παρατηρησεις του Γιωργου θα ηθελα να πω στο Μανωλη οτι καλο θα ειναι να βαζουμε μια σειρα στα πραγματα :

Εγω τοσο καιρο που δουλευει το ενυδρειο του με ζωντανο βραχο ειχα την εντυπωση οτι καποιο υποστρωμα θα εχει μπει .

Δηλαδη δεν ειναι τοσο συνετο σε ενα ποστ να συζηταμε αν ειναι ετοιμο το ενυδρειο για ψαρι και σε αλλο να επανερχομαστε στο αν θα βαλουμε αραγωνιτη και ποιον .Μερικα πραγματα εχουν μια -λογικη πιστευω- σειρα ...
Η οποια προβληματικη ή ερευνα θα πρεπει να αναπτυσσεται σε πρωιμο σταδιο και σιγουρα πριν μπουν τα οποια ζωντανα μας.

Μην καταληξουμε δηλαδη σε συμπερασματα του στυλ '' Βαλε μερικα κιλα Ζωντανο κουραρισμενο βραχο και αλατονερο και εισαι ετοιμος για ψαρια ή κοραλια '' .

Και για να το πω διαφορετικα , τοσο καιρο ο Μανωλης χανει που δεν εχει βαλει υποστρωμα ...θα ειχε αρχισει ο αποικισμος της αμμου , τα ζωυφια ηδη θα εσκαβαν λαγουμια και το συστημα θα ξεκιναγε να ισορροπει ...

Υπαρχουν κινδυνοι πχ το πετρωμα της αμμου που αναφερει ο Γιωργος αλλα εγω δεν τους θεωρω ως το πιο πιθανο σεναριο εφοσον το ενυδρειο εχει τοσο ζωντανο βραχο (με ικανες βιολογικες αποκιες) και με το αλατονερο να ''τρεχει'' πανω απο 15 μερες .Φανταζομαι επισης οτι ο Μανωλης δεν ριχνει συμπληρωματα ασβεστιου ή alkalinity .Ουτε , οπως ειπα, πιστευω οτι η ζωντανη αμμος θα εχει Biofilm με το που μπει στο ενυδρειο απο την αεροστεγη σακουλα της ...αν ηταν live sand κατευθειαν απο τη θαλασσα ή απο παλιο ενυδρειο , τοτε οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-02-07, 14:42
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ανακατέψει την άμμο δεν θα έχει πρόβλημα. Δεν χρειάζεται να βάλει την μια πάνω στην άλλη.
Δεν ειμαι και τοσο σιγουρος...ασε που μειωνει την ικανοτητα του DSB εαν ανακατεψει διαφορετικης κοκομετριας αμμο που στην τελικη παλι θα χωριστει καθως η χοντροκοκκη θα ανεβει επανω και η ψιλη θα παει κατω.
Τες πα, ολα ειναι θεμα επιλογων. Εγω αν ημουν στη θεση του Μανωλη ετσι θα το εκανα...το τι θα κανει ο Μανωλης ειναι δικο του θεμα.

Οσο για αυτο που λες Βασιλη περι χαμενου χρονου να σου αναφερω πως οταν ξεκιναγα το ενυδρειο μου εκανα το ιδιο ακριβως και δεν το μετανοιωσα καθολου. Αφου μπηκε ολος ο βραχος μεσα και κουραριστικε και αφου κατεληξα στο aquascape και ειπα "ετσι θα ειναι το ενυδρειο...τελος" τοτε προσθεσα την ΖΑ και φυσικα δεν ειχα κανενα ζωντανο μεσα ολο το διαστημα του στρωσιματος. Απλα ειναι μια μεθοδος, υπαρχουν κι αλλες οι οποιες εχουν διαφορετικα μειονεκτηματα και πλεονεκτηματα. Επισης με το που εβαλα τον αραγωνιτη μετα απο 1-2 μερες ημουν γεματος κοπιποδα και διαφορα ζωυφια τα οποια εκαναν παρτυ μεσα στην αμμο. Δεν ξερω κατα ποσο θα επιζουσαν αυτα το κουραρισμα του βραχου μου που στην περιπτωση μου η τελευταια παρτιδα που μπηκε ηταν φουλ στην αμμωνια (θυμαστε την περιφημη εισαγωγη πολλων τονων περσι τα Χριστουγεννα απο Fidji?....ε εκεινος ο βραχος εκανε αρκετες μερες να ερθει στο Ελλαντα και μονο ζωντανος δεν ηταν οταν ηρθε.)
Εγω επελεξα αυτον για να μην βρωμισω τον αραγωνιτη μου και τον γεμισω φωσφορικα απο το κουραρισμα.
Στο επομενο ενυδρειο θα δοκιμασω αλλο τροπο.

Οσο για το αν εχει ετοιμο biofilm η ΖΑ ξερεις οτι κανεις δεν μπορει να απαντησει τεκμηριωμενα σε μια τετοια ερωτηση...το θεμα ειναι κατα ποσο εμπιστευομαστε τους κατασκευαστες (π.χ. CaribSea) για το αν αυτα που ισχυριζονται ειναι αληθεια. Εγω παντως τους εμπιστευομαι.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-02-07, 15:27
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Gorgi Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης με το που εβαλα τον αραγωνιτη μετα απο 1-2 μερες ημουν γεματος κοπιποδα και διαφορα ζωυφια τα οποια εκαναν παρτυ μεσα στην αμμο. Δεν ξερω κατα ποσο θα επιζουσαν αυτα το κουραρισμα του βραχου μου που στην περιπτωση μου η τελευταια παρτιδα που μπηκε ηταν φουλ στην αμμωνια .
Θα ξεφυγω λιγο αλλα δεν πειραζει ...
Αν και το εχουμε ξανασυζητησει αυτο με τα κοπηποδα και την συσκευασμενη ζωντανη αμμο :
Λες οτι η αμμος εφερε τα κοπηποδα στο ενυδρειο σου ?Αν οχι , μην διαβασεις παρακατω

... Αν οντως το νομιζεις ομως :

Ειναι ποτε δυνατον κατι που συσκευαζεται αεροστεγως και περναει απο χιλιες διαφορετικες θερμοκρασιες να διατηρησει ζωντανους οργανισμους σαν τα κοπηποδα ή τα αλλα ζωυφια που λες ? Και μαλιστα με ημερομηνια ληξης κανα δυο χρονια μετα ? Για μενα ειναι πρακτικα αδυνατο .

Αλλα ας το δουμε και εμπορικα το θεμα :
Η Carib πως διαφημιζει το προιον της ?
http://www.carib-sea.com/pages/produ...aragalive.html
Αν δεις , η μονη εμφαση της ειναι στο οτι επιταχυνει το στρωσιμο του ενυδρειου ..τουλαχιστον αυτο διαφημιζει παραπανω σε σχεση με την ψοφια της .Δεν θα ηταν λογικο :
1) Να βαζουμε την ζωντανη της αμμο πριν το ενυδρειο στρωσει αφου για αυτο διαφημιζεται ιδιαιτερως απο το κατασκευαστη της ?
2) Αν περιειχε κοπηποδα ή ζωυφια σε οποιαδηποτε μορφη , δεν θεωρεις οτι η ιδια η εταιρεια θα το διατυμπανιζε πρωτη ? Δεν θα ηταν τοσο δυσκολο να το αποδειξει εφοσον εφθασαν σε εσενα ζωντανα μεσα σε μια αεροστεγως κλεισμενη σακουλα ...

Για μενα , το κοπηποδα/ζωυφια που ειδες υπηρχαν στο βραχο και απλα περιμεναν να τα λυπηθεις και να τους βαλεις αμμο να πανε να κατοικησουν . Μολις την εβαλες , βγηκαν εξω ...

Να πουμε για πραγματικα ζωντανη αμμο ?
Αυτο θα ηταν κατι τετοιο :
http://www.meerwasser-aquaristik.de/...roducts_id=392
Απο τη θαλασσα , στο αεροπλανο και μπλουμ στο ενυδρειο ...αλλα η τιμη της ανα κιλο ειναι σαν του βραχου ...αυτη ναι , θα εχει και κοπηποδα και απο ολα ...αλλα ποιος δινει τοσα λεφτα ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-02-07, 16:00
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Δεν ξεφευγεις, αλλωστε το θεμα συζητησης ειναι η ζωντανη αμμος.

Εχεις λογικα επιχειρηματα. Απλα εγω λεω πως η ζωντανη αμμος προσθετει στην βιολογικη φιλτρανση του ενυδρειου παρεχοντας μια επιφανεια προς εποικισμο απο διαφορα οφελιμα βακτηρια και μικροοργανισμους.
Επισης πιστευω πως (οπως κι εσυ λες) αυτοι οι οργανισμοι δεν ερχονται με την αμμο αλλα ερχονται ομως τα αυγα τους τα οποια απλα εχουν πεσει σε σταση και μολις βρουν τις σωστες συνθηκες εκκολαπτονται και αναπαραγονται.

Ουτε εσυ μπορεις να αποδειξεις οτι η ΖΑ ειναι μια μουφα και δεν εχει τιποτα το ζωντανο μεσα, ουτε εγω μπορω να σου αποδειξω οτι ειναι το super duper φιλτρο και μαζι της ερχονται κοπηποδα, αμφιποδα, πολυποδα και αρνιποδα .

Επισης θα σου πω το αλλο. Λες οτι ολα αυτα τα ζουφια που εσκασαν μυτη με το που εβαλα την αμμο ηταν κρυμμενα στον βραχο και απλα περιμεναν εμενα να παρω τα ποδια μου και να τους βαλω αμμο στο ενυδρειο.
Αν λοιπον η αμμος ειναι το ιδανικο σπιτι για αυτους τους οργανισμους και προφανως εχουν εξελιχθει ανα τους αιωνες ωστε να μπορουν να ζουνε και να τρεφονται μεσα στην αμμο (λογικο συμπερασμα) τοτε τι δουλεια ειχαν να βρισκονται μεσα στον βραχο μου? Μηπως ετρεξαν να κρυφτουν οταν ειδαν τον ινδονησιο να ερχεται με το τσουβαλι για να τους κλεψει το σπιτι (αμμο)? Προς θεου μην με παρεξηγησεις, δεν σε ειρωνευομαι, απλα τα λεω με διαθεση χιουμορ για να μην το παμε στο πολυ επιστημονικο, κατι που δεν μ'αρεσει και ιδιαιτερα.

Απλα Βασιλη εσυ βλεπεις το θεμα της αμμου με πολυ σκεπτικισμο και εγω απλα προτιμω να δεχομαι οτι οντως η αμμος που χρυσοπληρωσα ειναι ζωντανη και δεν με επιασαν κοτσο.

Λοιπον, να προτεινω ενα πειραμα?
Ας φτιαξουμε ενα ενυδρειο χωρις ζωντανο βραχο και ας βαλουμε μεσα μοναχα ζωντανη αμμο. Αν σε λιγες μερες βγουνε διαφορα ζουφια τοτε κερνας τσιπουρα...αν δεν βγει τιποτα κερναω εγω...τι λες?

Κι εσυ κι εγω εχουμε κατι ενυδρεια στο μπαλκονι...αν μοιραστουμε και το κοστος της αμμου τοτε κανουμε μια χαρα πειραμα. Εχω και κατι κανιστρα και καθονται, και αντλιες και θερμοστατη....αλατι μονο θελουμε και ορεξη για τσιπουρα .
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-02-07, 16:18
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Μεσα George !!

Να την βαλουμε στο 60 λιτρο ? Θα κλειδωσουμε και το καπακι γιατι δεν σε εμπιστευομαι ...μην πας και ριξεις κανα κοπηποδο μεσα το βραδυ

Σοβαρα ας το κανουμε γιατι το εχω απορια ... 9 κιλα αμμος δεν θα παει χαμενη , οποιο και αν ειναι το αποτελεσμα ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05345 seconds with 13 queries