Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-12-07, 11:54
andress Ο χρήστης andress δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2007
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 37
Unhappy Αδειασμα - Γέμισμα ενυδρείου

Γεια σας και Χρόνια Πολλά !

Περιμένοντας το πρώτο μου RIO 180 ( θα βάλω ζωοτόκα μέσα ) και μη έχοντας καμία πείρα σε αυτά, σκέφτομαι το πώς θα γίνονται οι αλλαγές νερού:
Ποια είναι η διαδικασία δηλαδή αδειάσματος και γεμίσματος νερού, γιατί βλέπω που και που αποσπασματικές πληροφορίες σε διάφορα θέματα αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς. Εγώ λογικά πρέπει να αλλάζω γύρω στα 60 λίτρα την εβδομάδα αν κατάλαβα καλά.
Ποιος ο ρόλος της σκούπας βυθού σε αυτή την διαδικασία και πότε μπαίνει το αντιχλώριο?
Επειδή θα κάνω κάποιες αγορές, μπορείτε να μου πείτε πως λειτουργεί το σύστημα με την EHEIM 1002 και τι επιπλέον να αγοράσω για ένα ολοκληρωμένο σύστημα αδειάσματος- γεμίσματος κατευθείαν από βρύση?

Ευχαριστώ
Αντρέας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-12-07, 12:16
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andress Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας και Χρόνια Πολλά !
σκέφτομαι το πώς θα γίνονται οι αλλαγές νερού:
Ποια είναι η διαδικασία δηλαδή αδειάσματος και γεμίσματος νερού, γιατί βλέπω που και που αποσπασματικές πληροφορίες σε διάφορα θέματα αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς.και τι επιπλέον να αγοράσω για ένα ολοκληρωμένο σύστημα αδειάσματος- γεμίσματος κατευθείαν από βρύση?

Ευχαριστώ
Αντρέας
Ανδρέα καλώς ήρθες και χρόνια πολλά!
Για τις αλλαγές νερού είναι απλό και εύκολο το θέμα.Για να μήν ταλαιπωρείσαι πάρε ένα λάστιχο (σαν αυτό που έχουμε σε εξωτερικές βρύσες,κήπου δηλαδή)τόσο μακρί όσο να φτάνει στο μπάνιο.Εκεί θα αδειάζεις το νερό στην τουαλέτα και μετά θα το συνδέεις στην βάνα της ντουζιέρας/μπανιέρας (θα ξεβυδώνεις το τηλέφωνο και θα βάζεις το λάστιχο) για να γεμίζεις ξανά το ενυδρείο και με την κατάλληλη θερμοκρασία από το θερμοσίφωνο,προσθέτοντας ταυτόχρονα ή μονομιάς και το αντιχλώριο.
Οκ μέχρι εδώ?Εύκολο?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-12-07, 12:17
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Ο πιο ευκολος τροπος ειναι να πάρεις μια αντλία οπως αυτή που λες και βάζοντας τη στο ενυδρειο να αρχιζεις να βγάζεις το νερο.....
Για να το γεμισεις το πιο σωστό ειναι να παρεις ενα βαρελάκι πλαστικό σε μέγεθος περίπου 50-60 λίτρων όπου αφού θα προσθέτεις το νερό και το αντιχλώριο θα βαζεις μεσα την αντλια και θα κανεις την αντιστροφη διαδικασία.....(εννοείται οτι η θερμοκρασία του νεου νερου θα πρέπει να ειναι ιδια με αυτή του ενυδρειου σου για να μην παθουν τα ψαρια θερμικο σοκ....)

Τώρα ειδα οτι σου απαντησε και ο φίλος Tkagem..... (ουσιαστικά λεμε το ιδιο πράγμα απλά με την αντλία μπρορείς κατα το αδειασμα να βαζεις το νερο κατευθειαν στο βαρελάκι σε περιπτωση που το μπανιο ή το μπαλκονι σου πεφτει μακρια.....)
Το νερό πραγματι μπορεις να το ζεσταινεις απο το θερμοσιφωνα.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-12-07, 12:26
andress Ο χρήστης andress δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2007
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Ανδρέα καλώς ήρθες και χρόνια πολλά!
Για τις αλλαγές νερού είναι απλό και εύκολο το θέμα.Για να μήν ταλαιπωρείσαι πάρε ένα λάστιχο (σαν αυτό που έχουμε σε εξωτερικές βρύσες,κήπου δηλαδή)τόσο μακρί όσο να φτάνει στο μπάνιο.Εκεί θα αδειάζεις το νερό στην τουαλέτα και μετά θα το συνδέεις στην βάνα της ντουζιέρας/μπανιέρας (θα ξεβυδώνεις το τηλέφωνο και θα βάζεις το λάστιχο) για να γεμίζεις ξανά το ενυδρείο και με την κατάλληλη θερμοκρασία από το θερμοσίφωνο,προσθέτοντας ταυτόχρονα ή μονομιάς και το αντιχλώριο.
Οκ μέχρι εδώ?Εύκολο?
Μου φαίνεται η καλύτερη λύση αυτή. Τη μόνη απορία που έχω είναι πως θα στέκεται το λάστιχο κατά το γέμισμα. Ποιος τρόπος υπάρχει για να μην το κρατάω με το χέρι. Μήπως υπάρχει κάποια είσοδος στο φίλτρο της JUWEL οπότε και το καινούργιο νερό θα περνάει και από τον θερμαντήρα κατευθείαν?
Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-12-07, 12:35
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Για αλλαγές νερού θα χρειαστείς:
  • Σκούπα βυθού
  • 2 μεγάλα δοχεία (π.χ. κάδοι απορριμάτων)
  • Αντιχλώριο ή water conditioner
Αρχικά γεμίζεις τον 1 κάδο με την απαιτούμενη ποσότητα νερού που θα χρειαστεί να συμπληρώσεις κατά την αλλαγή. Κατόπιν προσθέτεις εκεί την απαιτούμενη ποσότητα αντιχλωρίου και το αφήνεις περίπου στα 45 λεπτά για να δράσει το αντιχλώριο.( Μεγάλη προσοχή στην θερμοκρασία του νερου διότι πρέπει να είναι ίδια με την θερμοκρασία που υπάρχει μέσα στο ενυδρείο).

Κατόπιν, σταματάς τους κυκλοφορητές, σβήνεις τα φώτα και αρχίζεις να αδειάζεις το ενυδρείο χρησιμοποιώντας την σκούπα βυθού.
Να τονίσω επίσης, ότι αν αλλαχθέι μεγάλη πόσοτητα νερου, θα πρέπει να σβήσεις και τον θερμαντήρα. Αν π.χ. κάνεις αλλαγή 20-30% δεν είναι απαραίτητο.

Μόλις, αδειάσεις την επιθυμητή ποσότητα νερού, προσθέτεις το καθαρό και αντιχλωριωμένο νερό. Η προσθήκη θα πρέπει να γίνει σιγά-σιγά και με προσοχή για να μην στρεσαριστούν τα ψάρια καθώς και για να μην γίνει άνω-κάτω το aquascaping του ενυδρείου σου.

Τέλος, ξαναβάζεις σε λειτουργία τους κυκλοφορητές, θερμαντήρες, φώτα κλπ και είσαι ΟΚ.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-12-07, 12:36
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

μερικες φορές τα απλα πραγματα ειναι τελικά και πιο δυσκολα.....
Με ενα βαρελάκι αξίας 20 ευρώ (που το χρησιμοποιεις και στο αδειασμα και στο γεμισμα δεν σου πεφτει ουτε σταγόνα κατω.....(πάρα πολύ βασικό !!!)
Τεσπα ο καθένας βρισκει ενα τροπο που τον βολευει καλυτερα....
Καλη συνεχεια και χρόνια πολλά !!
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-12-07, 12:41
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andress Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου φαίνεται η καλύτερη λύση αυτή. Τη μόνη απορία που έχω είναι πως θα στέκεται το λάστιχο κατά το γέμισμα. Ποιος τρόπος υπάρχει για να μην το κρατάω με το χέρι. Μήπως υπάρχει κάποια είσοδος στο φίλτρο της JUWEL οπότε και το καινούργιο νερό θα περνάει και από τον θερμαντήρα κατευθείαν?
Ευχαριστώ
Δέν πρέπει να περνάει το νερό της βρύσης μέσα από το φίλτρο,θα στερεώσεις το λάστιχο με κάποιο τρόπο,ίσως να το σφηνώσεις ανάμεσα στο τζάμι και το καπάκι.Ούτε απο τον θερμαντήρα χρειάζεται να περνάει,θα βάζεις κατευθείαν χλοιαρό νερό από το θερμοσίφωνα,στους ίδιους βαθμούς θερμοκρασίας όσο και το νερό του ενυδρείου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-12-07, 14:20
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν αυτοι ειναι οι ευκολοι τροποι οι δυσκολοι ποιοι ειναι? (δεν μιλαω για το ποστ του Tkagem)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-12-07, 14:32
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Με τον κουβα.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-12-07, 15:22
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τις αλλαγές νερού είναι απλό και εύκολο το θέμα.Για να μήν ταλαιπωρείσαι πάρε ένα λάστιχο (σαν αυτό που έχουμε σε εξωτερικές βρύσες,κήπου δηλαδή)τόσο μακρί όσο να φτάνει στο μπάνιο.
Εάν είναι πιο κοντά το μπαλκόνι υπάρχει και το σιφώνι της υδροροής.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-12-07, 15:42
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κόφινας Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν είναι πιο κοντά το μπαλκόνι υπάρχει και το σιφώνι της υδροροής.
Καλή και αυτή η ιδέα αλλά μετά έτσι κι αλλιώς στο μπάνιο θα καταλήξει,απο που θα γεμίσει.Και στο μπαλκόνι να είχε βάνα δέν θα είχε θερμοσίφωνα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-12-07, 15:55
Το avatar του χρήστη akillis
akillis Ο χρήστης akillis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2007
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

καλησπερα φιλε ...για μενα βαλε ενα λαστιχο (διαφανες ,για να μην ειναι αντιεσθυτικο)το τοποθετεις μονιμα μεσα στο ενυδρειο με βεντουζα,η μπαστουνι απο εξωτερικο φιλτρο.στο τελος απο το λαστιχο βαλε μια πλαστικη βανα,μολις τελειωσεις με ανοιχτη την βανα ροθφα με το στομα για να παρει ροη,,και κλεισε την βανα,και μολις θελεις να αλλαξεις νερο ανοιγεις και αδειαζεις!!
Οσο για το γεμισμα..οπως και ειπαν τα παιδια ενα δοχειο για ελιες που εχει και βιδοτο καπακι 50-60 λιτρα,μια αντλια 600 l/h και ενα θερμοστατη και παλι ενα λαστιχο μονιμα στο ενυδρειο για την εισαγωγη του νερου.
στο λαστιχο που ειναι για την εισαγωγη απο την αντλια βαλε και μια βανα πλαστικη (τις πουλαν σε ειδη κηπου)για να μην κανη επιστροφη.και εισαι οκ.
το λαστιχο της εξαγωγης η θα το κανεις οσα μετρα ειναι η βεραντα με τα λουλουδια η το μπανιο!η αν θες μικροτερο για να το αδειαζεις σε κουβα!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PB290113.JPG
Εμφανίσεις:  366
Μέγεθος:  146,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-12-07, 16:21
Το avatar του χρήστη Κόφινας
Κόφινας Ο χρήστης Κόφινας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-10-2007
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Το να βάζεις σωληνάκι σε ενυδρείο μόνιμα

Το να αγοράζεις δοχείο που θα σου πιάνει χώρο (δεν ξέρουμε αν έχει ο άνθρωπος) συν βάνες συν θερμοστάτη
Θεωρώ ότι για τα ψάρια που θα βάλει είναι υπερβολή.

Συμφωνώ με τον Tkagem Είναι ο ευκολότερος τρόπος πιο γρήγορος και δεν σου πιάνει χώρο.

Φιλικά και πάντα με καλή διάθεση
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-12-07, 16:50
Το avatar του χρήστη akillis
akillis Ο χρήστης akillis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-11-2007
Περιοχή: Λαρισα
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

συμφωνω οτι δεν ξερουμε αν υπαρχη αρκετος χωρος ,αν το ενυδρειο ειναι στο σαλονι και δεν θα ειναι ομορφο!!αν αλλαζη νερο παντα με την σκουπα τοτε οκ,,κατευθειαν στο μπανιο η βεραντα!μπορει να παρει και ενα καρουλι που ποτιζουμε την αυλη,να το μαζεβει και να μην πιανει και χωρο..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-12-07, 21:13
andress Ο χρήστης andress δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2007
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 37
Red face Συνέχεια

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Δεν περίμενα τόσες πολλές είναι η αλήθεια...
Επειδή δεν έχω πολύ χώρο κοντά στο ενυδρείο λέω προς το παρόν να πάρω ένα διαφανές λάστιχο, με μια βάνα από την μεριά του ενυδρείου, και να το δουλεύω με το μπάνιο - θερμοσίφωνα.
Όταν θα αδειάζω το νερό που θέλω θα κλείνω τη βάνα κοντά στο ενυδρείο
και την άλλη άκρη θα την παίρνω από την αποχέτεση και θα την συνδέω στον θερμοσίφωνα. Θα ανοίγω πάλι την βάνα με μικρή ροή μέχρι να γεμισει.
Πως το βλέπετε?
Υποτίθεται εύκολα ψάρια έχω (ζωοτόκα) και ελπίζω να είναι ανεχτικά σε αυτή τη λύση. Αν δεν δω προκοπή θα δοκιμάσω ένα φορητό το βαρελάκι για το γέμισμα.


Ήθελα επίσης να ρωτήσω κάτι σχετικά με το RIO 180. επειδή θα αγοράσω θερμαντήρα της JAGER 200 W μήπως ξέρει κάποιος να μου πει αν θα ταιριάξει στην θέση του JUWEL ( που θα τον πετάξω). Αν χωράει δηλαδή σε διαμετρο κ ύψος μέσα στο φίλτρο ή θα πάει αναγκαστικά εξω από αυτό.


Αντρέας
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-12-07, 21:31
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από andress Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή δεν έχω πολύ χώρο κοντά στο ενυδρείο λέω προς το παρόν να πάρω ένα διαφανές λάστιχο, με μια βάνα από την μεριά του ενυδρείου. Θα ανοίγω πάλι την βάνα με μικρή ροή μέχρι να γεμισει.
Και η βάνα περιττή είναι....Ενα λάστιχο θες,τίποτ'άλλο.Και ο θερμοστάτης γιατί να μην κάνει,καμμιά κουμούτσα είναι?,πόση διαφορά να έχει πιά με τον άλλο?Για να σιγουρευτείς πάρε μιά μεζούρα και πήγαινε σε ένα πετ ή από'που θές να τον αγοράσεις και μέτρα τον πρώτα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-12-07, 01:21
Το avatar του χρήστη ψαροφάγος
ψαροφάγος Ο χρήστης ψαροφάγος δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-12-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

φίλε Tkagem μια ερώτηση

λες για το γέμισμα το λάστιχο να μπαίνει απευθείας στο ενυδρείο και να προσθέτουμε αντιχλώριο εκείνη την στιγμή.
Υπάρχει κάτι που δεν καταλαβαίνω. Αν για παράδειγμα το ενυδρείο είναι 100 λίτρα και εγώ αδειάζω πχ τα 30, το αντιχλώριο που θα πρέπει να βάλω κανονικά θα πρέπει να αντιστοιχεί στα 30 λίτρα φρέσκο νερό που θα συμπληρώσω. Από την στιγμή που θα προσθέτω το αποχλωριοτικό στην δεξαμενή των 100 λίτρων και όχι σε ξεχωριστό δοχείο η δράση του θα είναι η κατάλληλη;

Και κάι που ξέχασα. Η δράση του αποχλωριοτιού είναι ακαριαία ή παιρνει κάποια ώρα μέχρι να εξουδετερώσει τα βλαβερά χημικά;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-12-07, 01:31
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Η ποσότητα του αντιχλωρίου που θα βάλεις θα είναι για τα λίτρα που αλάζεις (στο παράδειγμά σου 30 λίτρα) και η δράση του είναι σχεδόν ακαριαία, το διάστημα που υπάρχει μέχρι την ολοκλήρωση της δράσης είναι μικρό και δεν προλαβαίνει να κάνει κάποια ζημιά.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-12-07, 02:06
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ψαροφάγος Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν για παράδειγμα το ενυδρείο είναι 100 λίτρα και εγώ αδειάζω πχ τα 30, το αντιχλώριο που θα πρέπει να βάλω κανονικά θα πρέπει να αντιστοιχεί στα 30 λίτρα φρέσκο νερό που θα συμπληρώσω. Από την στιγμή που θα προσθέτω το αποχλωριοτικό στην δεξαμενή των 100 λίτρων και όχι σε ξεχωριστό δοχείο η δράση του θα είναι η κατάλληλη;Η δράση του αποχλωριοτιού είναι ακαριαία ή παιρνει κάποια ώρα μέχρι να εξουδετερώσει τα βλαβερά χημικά;
Καλά τα λές, το αντιχλώριο θα πρέπει να αντιστοιχεί στα 30 λίτρα φρέσκου νερού που θα συμπληρώσεις.
Είναι κατάλληλη και άμεση η δράση του.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-12-07, 03:17
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Όντως με ένα λάστιχο κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.Εγώ συγκεκριμένα έχω πάρει αλφαδολάστιχο Φ10 και ένα σπιράλ 20 εκ που χρησιμοποιούμε για να συνδέουμε τις βρύσες.(νιπτήρες κ.λ.π.)Το συγκεκριμένο σπιράλ διαθέτει στην μια έξοδο ρακόρ θυληκό μισής ίντσας και στην άλλη αρσενικό μαστό 3/8.Την 3/8 έξοδο την έχω συνδέσει στο λάστιχο(μπαίνει και σφηνώνει άψογα) και το ρακόρ βιδώνεται στην έξοδο του μίκτη της ντουζιέρας και όπως είπε και ο Tkagem ρυθμίζεις το νερό στην θερμοκρασία που θέλεις(σαν να κάνεις ντουζάκι!!!!)
Ελπίζω να βοήθησα και να μην μπέρδεψα.
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 28-12-07, 09:36
andress Ο χρήστης andress δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2007
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 37
Wink

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από πλυμμήρας Εμφάνιση μηνυμάτων
Όντως με ένα λάστιχο κάνεις μια χαρά την δουλειά σου.Εγώ συγκεκριμένα έχω πάρει αλφαδολάστιχο Φ10 και ένα σπιράλ 20 εκ που χρησιμοποιούμε για να συνδέουμε τις βρύσες.(νιπτήρες κ.λ.π.)Το συγκεκριμένο σπιράλ διαθέτει στην μια έξοδο ρακόρ θυληκό μισής ίντσας και στην άλλη αρσενικό μαστό 3/8.Την 3/8 έξοδο την έχω συνδέσει στο λάστιχο(μπαίνει και σφηνώνει άψογα) και το ρακόρ βιδώνεται στην έξοδο του μίκτη της ντουζιέρας και όπως είπε και ο Tkagem ρυθμίζεις το νερό στην θερμοκρασία που θέλεις(σαν να κάνεις ντουζάκι!!!!)
Ελπίζω να βοήθησα και να μην μπέρδεψα.
Ευχαριστώ πολύ πλυμμήρα. Ίσα ίσα με ξεμπέρδεψες. Τώρα ξέρω και τι ακριβώς να αγοράσω!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 28-12-07, 14:26
mpampis 1969 Ο χρήστης mpampis 1969 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2007
Περιοχή: χαλκιδα
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά τα λές, το αντιχλώριο θα πρέπει να αντιστοιχεί στα 30 λίτρα φρέσκου νερού που θα συμπληρώσεις.
Είναι κατάλληλη και άμεση η δράση του.
Μην ημαστε απολυτοι.Αυτο εξαρτατε απο το conditioner που χρησιμοποιουμε.

π.χ. SEACHEM PRIME DIRECTIONS : Use 1 capful (5 mL) for each 200 L (50 gallons*) of new water. For smaller doses, please note each cap thread is approx. 1 mL). This removes approximately 0.8 mg/L ammonia, 1.2 mg/L chloramine, or 3.3 mg/L chlorine. May be added to aquarium directly, but better if added to new water first. If adding directly to aquarium, base dose on aquarium volume. Sulfur odor is normal. For exceptionally high chloramine concentrations, a double dose may be used safely. To detoxify nitrite in an emergency, up to 5 times normal dose may be used. If temperature is > 30 °C (86 °F) and chlorine or ammonia levels are low, use a half dose.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 28-12-07, 15:47
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Συνήθως όλα τα conditioner κάνουν διάσπαση του χλωρίου και της χλωραμίνης σε πολύ μικρό χρόνο, τόσο που δεν είναι ικανός να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα!

Το Seachem Prime όντως αναφέρει αυτό στις οδηγίες του, οτι δηλαδή αν βάζουμε το αντιχλώριο απευθείας μέσα στο ενυδρείο θα πρέπει να βάζουμε την ποσότητα που αναλογεί για όλα τα λίτρα!

Χωρίς να είναι συμβουλή και προτροπή δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτό και ίσως να συμφωνούν μαζί μου οι μετρήσεις των τεστ.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 28-12-07, 16:09
mpampis 1969 Ο χρήστης mpampis 1969 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2007
Περιοχή: χαλκιδα
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρίς να είναι συμβουλή και προτροπή δεν συμφωνώ απόλυτα με αυτό και ίσως να συμφωνούν μαζί μου οι μετρήσεις των τεστ.

Μηπως θα μπορουσες να μας το εξηγησεις αυτο.Εννοεις οτι το λεει η εταιρια για μεγαλυτερη καταναλωση προιοντος.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 28-12-07, 17:08
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

αν η seachem ηθελε απλα να σε κανει να χρησιμοποιεις παραπανω προιον για να αγοραζεις πιο συχνα τοτε απλα δεν θα εγραφε 5ml/200lt αλλα διπλασια-τριπλασια δοσολογια (και παλι θα ηταν πολυ πιο οικονομικο απο αλλα, πχ το sera aquatan εχει 50ml/200lt)

PscM εχεις τεστ που μετρανε το επιπεδο χλωριου/χλωραμινης στο νερο σου;
νομιζω οτι μονο με αυτο το τεστ μπρεις να βγαλεις συμπερασματα
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 28-12-07, 19:28
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
αν η seachem ηθελε απλα να σε κανει να χρησιμοποιεις παραπανω προιον για να αγοραζεις πιο συχνα τοτε απλα δεν θα εγραφε 5ml/200lt αλλα διπλασια-τριπλασια δοσολογια
Και θα ρίσκαρε η εταιρία κάτι τέτοιο?Ξέρεις τι μπορεί να συμβεί αν βάλεις τρείς φορές περισσότερο Prime?Τι επίπτωση μπορεί να είχε?Και εξάλλου γι'αυτό φημίζεται το συγκεκριμένο προιόν και το προτιμούν οι περισσότεροι,για τα λίγα
ml/lt.¶ν είχε τριπλάσια αναλογία θα παίρναμε άλλα αντιχλώρια,το ίδιο θα σύμφερε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-12-07, 20:07
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Το αντιχλώριο αντιδρά ΑΜΕΣΩΣ με το νέο νερό που προσθέτουμε στο ενυδρείο μας.

Ολα τα αντιχλώρια περιέχουν Sodium thiosulfate (Θειοθειϊκό νάτριο ?) : Na2S2O3

Πολλά στοιχεία για την ένωση αυτή : http://www.jtbaker.com/msds/englishhtml/s5230.htm

Η "αποχλωρίωση" γίνεται σε πρώτη φάση ως εξής:
Na2S2O3 + 5H2O + 4Cl2 = Na2H2SO4 + 8HCl (άνυδρο θειϊκό νάτριο συν υδροχλώριο)

και σε δεύτερη φάση :
Na2S2O3 + 2HCl = 2NaCl + H2O + S + SO2 (αλατάκι, νερό, θείο και διοξείδιο του θείου - τα τελικά "προϊόντα").

Τώρα για τις χλωραμίνες... με κάποιον τρόπο (πιθανόν πάλι το Na2S2O3) διασπώνται σε ιόντα χλωρίου και αμμωνίας.

Το χλώριο είδαμε πως γίνεται, για την αμμωνία χρησιμοποιείται το sodium hydroxymethanesulfonate (τρεχα γύρευε πως είναι στα ελληνικά - NaCH2(OH)SO3 ).

Αυτό, διαλυόμενο στο νερό διασπάται σε ιόντα νατρίου και hydroxymethanesulfonate - (HO)CH2SO3.

To δεύτερο ιόν αντιδρά με την αμμωνία :

(HO)CH2SO3 + NH3 = (H2N)CH2SO3 + H2O (aminomethanesulfonate συν νερό). Το πρώτο είναι μια αζωτούχα ένωση, θρεπτική για τα φυτά.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 28-12-07, 20:48
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Thumbs up


Ότι και να σου πω θα'ναι λίγο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 28-12-07, 21:01
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tkagem Εμφάνιση μηνυμάτων
Και θα ρίσκαρε η εταιρία κάτι τέτοιο?Ξέρεις τι μπορεί να συμβεί αν βάλεις τρείς φορές περισσότερο Prime?Τι επίπτωση μπορεί να είχε?Και εξάλλου γι'αυτό φημίζεται το συγκεκριμένο προιόν και το προτιμούν οι περισσότεροι,για τα λίγα
ml/lt.¶ν είχε τριπλάσια αναλογία θα παίρναμε άλλα αντιχλώρια,το ίδιο θα σύμφερε.
Το prime γράφει πάνω ότι σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί διπλάσια ποσότητα ουδετεροποιεί την αμμωνία...οπότε δεν θα πάθει τίποτα το ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 28-12-07, 21:07
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από macblack Εμφάνιση μηνυμάτων
Το prime γράφει πάνω ότι σε περίπτωση που χρησιμοποιηθεί διπλάσια ποσότητα ουδετεροποιεί την αμμωνία...οπότε δεν θα πάθει τίποτα το ενυδρείο
Ναι αμέ σωστό αυτό,για τριπλάσια και πάνω μας ενδιαφέρει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πατεντα για αδειασμα ενυδρειου. sotalx Γλυκό νερό - Γενικά 10 28-04-08 15:06
Eheim 2213 αδειασμα κάδου? kostasthess_ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 26-10-07 00:09
Αδειασμα ενυδρειου ilias DIY . Φτιάχτο μόνος σου 13 14-05-07 00:22
Παρουσίαση ενυδρείου chrisx Δίσκοι 60 24-01-07 11:43
Αδειασμα νερου απο το ενυδρειο pani Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 76 19-12-03 00:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09470 seconds with 14 queries