Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-07-08, 08:47
boutasch Ο χρήστης boutasch δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Ζωγραφου
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή Ανεμηστηρακια

Έχω βάλει στο RIO240 2 ανεμηστηράκια των 12 cm,το ένα πάνω από το φίλτρο και το δεύτερο στην ίδια ευθεία με το φίλτρο στην άλλη γωνία.Αλλά κάπου πρεπει να έχω κάνει κάποια βλακία και δεν μου κάνει και πολλα πράγματα.Για να μην ξεχάσω και τα δύο έχουν κατεύθυνση προς τα κάτω.Μήπως μπορώ να έχω μια φωνή βοηθείας και να μου πει τι έχω κάνει λάθος?Σας ευχαριστώ.
-------------------------
Μήπως χρειάζεται να μπει και καμία ψύκτρα από κάτω από το κουλεράκι?Λέω τώρα.Ή μπα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutasch : 16-07-08 στις 08:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-07-08, 09:01
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Απ' ότι γράφεις δέν έχεις κάνει λάθος. Επλίζω το τροφοδοτικό να είναι 12 VDc. Απλά άστα να δουλέψουν, δεν ψύχουν το νερό κατευθείαν, θέλουν κάποιο χρόνο για να εξατμίσουν το νερό και να επέλθει η μείωση της θερμοκρασίας. Ανοιξε και κανα καπάκι για να επιταχύνεται η διαδικασία γρηγορότερα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-07-08, 09:07
boutasch Ο χρήστης boutasch δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Ζωγραφου
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Λες ε?Απο τροφοδοτικο εχω χρησιμοποιησει,τροφοδοσια υπολογιστη και με controler απο υπολογιστη που ρυθμιζει θερμοκρασια και ταχυτητα.Τωρα ποσες μερες νομιζεις οτι θελει για να κανει δουλεια,προς το παρον το εχω μιαμιση μερα περιπου.
-------------------------
Αλλα δεν εχω ανοιξει καπακι ακομη.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη boutasch : 16-07-08 στις 09:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-07-08, 09:11
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Είπαμε όχι και μέρες, ίσως κάποιες ώρες. Πιστεύω οτι είναι θέμα τροφοδοσίας ή ρύθμισης του controler, εκτός και είναι τόσο ζεστός ο χώρος που έχεις το ενυδρείο τί άλλο να πώ! Ας μιλήσουν οι εμπειρότεροι του είδους...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-07-08, 09:18
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σταθεροποιημενο τροφοδοτικο πολλαπλης τασης (multi ή πολυπακ τα λενε) 12V, 1Α. (και μισο αμπερ φτανει αλλα παρε 1 καλυτερα, δεν εχει μεγαλη διαφορα στη τιμη)
γυρω στα 7-10¤
Επισης παιζει ρολο τι ανεμιστηρακια πηρες.
Ποσες στροφες το λεπτο, ροη αερα κλπ
Εχει διεξοδο ο αερας να βγαινει εξω ε?
Εγω εχω βαλει σε ενος μετρου ενυδρειο 4 των 80mm με 3000 στροφες (τρια φυσανε μεσα και ενα εξω) και παλι τωρα με τις ζεστες τις πολλες ζοριζεται να το κρατησει στα 27,7
(Δεν κλιματιζεται ο χωρος του ενυδρειου)

ααα να εχεις απεσταγμενο νερο για την συμπληρωση νερου απο την εξατμιση (τουλαχιστον μισο-μισο)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-07-08, 09:19
boutasch Ο χρήστης boutasch δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Ζωγραφου
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Οκ,πιστευω οτι ειναι αυτος που λες,μαλλον ειναι θεμα χωρου γιατι και με το aircondition μου κραταει πολυ ωρα ο χωρος κρυος ενω το εχω σβηστο,μαλλον το ιδιο θα συμβαινει και με την ζεστη,τελος παντων ας ακουσω και καμια αλλη αποψη να δω τι θα μου πουν και οι αλλοι,παντως να σαι καλα,σ'ευχαριστω για τον χρονο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-07-08, 09:22
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Στο περιοδικό "ενυδρείο" διάβασα ότι το ένα πρέπει να στέλνει αέρα μέσα στο ενυδρείο και το άλλο να είναι τοποθετιμένο ανάποδα για να βγάζει τον αέρα.
Έτσι θα έχει περισσότερο ρεύμα αέρα, περισσότερη εξάτμηση κι επομένως περισσότερη ψύξη.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ψυξη με ανεμηστηρακια και ψηφιακο θερμοστατη ikapa DIY . Φτιάχτο μόνος σου 22 27-07-06 12:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04244 seconds with 14 queries