Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-12-12, 09:37
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή Pocket PH Pen

Παίδες τα φώτα σας ,

Εδω και καιρό χρησιμοποιώ τα τεστ της JBL για να μετράω PH στο ενυδρείο μου .Είμαι πολύ ευχαριστημένος με την ευκρίνεια τους ( όσο μπορούν να έχουν τα υγρά τεστ φτάνουν μέχρι το 0,2 της κλήμακας ) και τα έχω συνηθήσει τόσο που δεν χρειάζετε να κοιτάξω χρώμα στη καρτελα για να καταλάβω τι ph έχω.Από την ώρα όμως που είδα σε γυάλα σε γνωστό καταστημα (Λογικά Ph Controller πρέπει να ήταν ... ) το κόκκινο - πορτοκαλι φωτάκι καντραν της συσκευής να γράφει με ακρίβεια 2 δεκαδικών ψηφίων το ph .. ντράπηκα και ψάρωσα .

Ετσι είπα να προχωρήσω στη ψηφιακή εποχη της μέτρησης του PH (Ξέρετε εσείς .. με πρόσχημα την οικονομία που θα κάνω από τα τεστ κ.α ).

Σε πρωτη φάση έχω σταμπάρει αυτό . Μικρό , απλό οικονομικό (απότι καταλαβα το καλιμπραρισμα του γίνετε μα τη βοήθεια διαλυμάτων σε χαρτάκια που είναι επίσης οικονομικά και διορθώστε με αν κάνω λάθος δεν θα γίνετε καλιμπράρισμα πριν από κάθε μέτρηση μέσα σε μια βδομάδα ..;.! ).
Θα ήθελα σας παρακαλώ όσους έχουν να μου πουν τις γνώμες τους για παρόμοιες συσκευες (γιατί κυκλοφορεί ένας σκασμός από δαύτες στο Ebay )

Μετά έχουμε και αυτό που είναι ποιο κοντά μάλλον σε αυτό που ονειρέυομαι .και απορεία (Κάθε πότε αλλάζουμε το prombe και κάθε πότε καλιμπράρουμε )

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΣΑΣ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-12-12, 11:07
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Για το μεν πρωτο, το ειχα δεν με βολεψε ποτε.
Πολλη φασαρια για το τιποτα, πρεπει να επαναλαμβανεις το καλιμπραρισμα πριν απο καθε μετρηση.
Για το δευτερο (που στο link ειναι ιδιο με το τριτο) υπαρχουν αναφορες απο οσους τα εχουν δοκιμασει, οτι τα οργανα που ειναι στο ιδιο case επηρεαζουν το ενα το αλλο.
Εγω θα προτεινα αυτο
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-12-12, 11:32
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το μεν πρωτο, το ειχα δεν με βολεψε ποτε.
Πολλη φασαρια για το τιποτα, πρεπει να επαναλαμβανεις το καλιμπραρισμα πριν απο καθε μετρηση.
Για το δευτερο (που στο link ειναι ιδιο με το τριτο) υπαρχουν αναφορες απο οσους τα εχουν δοκιμασει, οτι τα οργανα που ειναι στο ιδιο case επηρεαζουν το ενα το αλλο.
Εγω θα προτεινα αυτο

Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Εχω μπουκάλα CO2 αλλά χωρίς ηλεκτροβάνα οπότε αγοράζοντας το PhControler θα μπω σε διαδικασία να πάρω και ηλεκτροβάνα τεσπά

Κάποιες ερωτήσεις για τον ph controller

a) Κάθε πότε καλιμπράρεις το ph controller ;

b) Kάθε πότε χρειάζετε να αλλάξεις ηλεκτρόδιο στον ph controller (Έχει ημερομηνία λήξης ) ;

c) Έχει κάποιο στήριγμα για να στερεωθεί εξωτερικά του ενυδρείου (θα ήθελα να φάινετε χωρίς τα καλώδια!!!);
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-12-12, 22:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα στυλο σαν κι αυτο που εβαλες, δεν κρατανε πολυ καιρο. (δεν μπορεις να αλλαξεις και probe)
Ειχα ενα ιδιο και μαλιστα το οριτζιναλ (Milwaukee) που μιμειται ο κινεζος που εβαλες, και μετα το χρονο εδειχνε μετρησεις σεληνιακες.

Αυτο που σου εδειξε ο Σαββας, στο εδωσε ως καλο πεχαμετρο, κι οχι αναγκαστικα να το βαλεις σαν κοντρολερ στη μπουκαλα (που εφοσον εχεις, ακομα καλυτερα να βαλεις στο προγραμμα και βανα για αργοτερα).
Ειναι δοκιμασμενο και καλο πεχαμετρο
Σε αυτο αλλαζει και probe με οποιο θελεις, και μπορεις ακομα και να το αναβαθμισεις με καλυτερο οταν ερθει η ωρα να το αλλαξεις

(αυτο που εβαλες στο τελος το ακριβοτερο δεν το ξερω, και δεν καταλαβαινω τι τη θες την μετρηση salinity)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-12-12, 23:12
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

ph controller Ή ph meter χρειάζεσαι ??? ειναι 2 διαφορετικά πραματα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-12-12, 23:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι και τελειως διαφορετικα.
Το pH controller δεν ειναι και pH meter?

Aυτο που εδωσε ο Σαββας ειναι ενα καλο pH controller σε καλη τιμη (αν σκεφτεις οτι ενα pinpoint ph meter σκετo, εχει πανω απο 100Ε)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-12-12, 23:52
Το avatar του χρήστη samgr
samgr Ο χρήστης samgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-10-2012
Περιοχή: Μαρούσι
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
ph controller Ή ph meter χρειάζεσαι ??? ειναι 2 διαφορετικά πραματα
Έχω καταλάβει ότι πρόκειται για διαφορετικά πράγματα σε ευχαριστώ για την απάντηση Απλά λόγω και της πολλαπλάσιας τιμής του ενός σε σχέση με το άλλο ρωτάω να μάθω πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα .

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα στυλο σαν κι αυτο που εβαλες, δεν κρατανε πολυ καιρο. (δεν μπορεις να αλλαξεις και probe)
Ειχα ενα ιδιο και μαλιστα το οριτζιναλ (Milwaukee) που μιμειται ο κινεζος που εβαλες, και μετα το χρονο εδειχνε μετρησεις σεληνιακες.

Αυτο που σου εδειξε ο Σαββας, στο εδωσε ως καλο πεχαμετρο, κι οχι αναγκαστικα να το βαλεις σαν κοντρολερ στη μπουκαλα (που εφοσον εχεις, ακομα καλυτερα να βαλεις στο προγραμμα και βανα για αργοτερα).
Ειναι δοκιμασμενο και καλο πεχαμετρο
Σε αυτο αλλαζει και probe με οποιο θελεις, και μπορεις ακομα και να το αναβαθμισεις με καλυτερο οταν ερθει η ωρα να το αλλαξεις
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση όπως και τον Σαββα πιο πριν. Μάλλον προς τα εκεί θα κατευθυνθω ,τη λύση που αρχικά θα δουλεψει σαν πεχαμετρο και μετά σαν controler Το στυλό το ξεχασα ήδη ,

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
(αυτο που εβαλες στο τελος το ακριβοτερο δεν το ξερω, και δ
εν καταλαβαινω τι τη θες την μετρηση salinity)
Αστην να βρίσκετε και το salinity ποτέ δεν ξέρεις ... και η τιμή του είναι πιο χαμηλή απο αυτο που προτείνει ο Σάββας .Αλλά το άφησα γιατί απότι κατάλαβα παρουσίασε κάποια θέματα σε κάποιους άλλους εδώ.

Τέλος αν θα μπορούσατε παρακαλώ απαντήστε μου στα παρακάτω ερωτήματα :

a) Κάθε πότε καλιμπράρεις το ph controller ;

b) Kάθε πότε χρειάζετε να αλλάξεις ηλεκτρόδιο στον ph controller (Έχει ημερομηνία λήξης ) ;

c) Έχει κάποιο στήριγμα για να στερεωθεί εξωτερικά του ενυδρείου (θα ήθελα να φάινετε χωρίς τα καλώδια!!!);
-------------------------
Εισαστε φοβεροι !!!!

ΤΙ ΝΑ ΠΩ

Δεν σας προλαβαίνω

Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη samgr : 03-12-12 στις 23:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-12-12, 23:42
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από samgr Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Εχω μπουκάλα CO2 αλλά χωρίς ηλεκτροβάνα οπότε αγοράζοντας το PhControler θα μπω σε διαδικασία να πάρω και ηλεκτροβάνα τεσπά μπορεις να το δουλευεις μονο σαν ph monitor απλα δεν συνδεεις τιποτα στην πριζα του.

Κάποιες ερωτήσεις για τον ph controller

a) Κάθε πότε καλιμπράρεις το ph controller ; καθε εβδομαδα συνηθως

b) Kάθε πότε χρειάζετε να αλλάξεις ηλεκτρόδιο στον ph controller (Έχει ημερομηνία λήξης ) ; μεσος ορος ζωης ειναι 1 χρονος, το καταλαβαινεις απο το οτι δεν μπορεις να το καλιμπραρεις πλεον.
Αυτο ειναι πολυ καλο.

c) Έχει κάποιο στήριγμα για να στερεωθεί εξωτερικά του ενυδρείου (θα ήθελα να φάινετε χωρίς τα καλώδια!!!);
Ναι εχει ενα κλιπ που σου επιτρεπει να το κρεμασεις απο το πλαστικο της βασης του ενυδρειου, η απο καποιο τζαμι.
Και εγω εξωτερικα το εχω κρεμασμενο.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
βοηθεια, αρχαριος, πρόβλημα, ενυδρειο, ενυδρείο


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04826 seconds with 12 queries