Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-07-08, 20:47
Το avatar του χρήστη panaghs
panaghs Ο χρήστης panaghs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Αθήνα Μαρούσι
Μηνύματα: 62
Smile Νέοπας και απορίες!!

Γεια σας, είμαι νέος στο forum και χαίρομαι γιατί υπάρχουν πολλοί έμπηροι στο άθλημαΈχω στήσει ένα κοινωνικό καρφουρίσιο 96lt και τα πήγα αρκετά καλά αφού έβαλα siporax και υαλοβάμβακα στο εσωτερικό μου φίλτρο.
Είχα μέσα:
4-1 = 3 gourami όλα διαφορετικά μεταξύ τους(μπλέαπο ich,χρυσό,πορτοκαλί και ένα μπλέ μαύρο )
1 πλακώστομο
2 -1 = 1 borneo sucker(τον άλλον τον πήραν εξωγήινοι δεν τον βρήκα ποτέ μετά το πάσχα)
3-1 = 2 cory (στα καλά καθούμενα ένα απόγευμα το βρήκα να κοιτάει τα κερατόφυλλα ανάποδα)
1 sae
5 arlekine
9 -7= 2 neon tetra(από ασθένεια νέον τέτρα όπως έμαθα μετά)!
5 red eye ballon
2 indian
4 ρίζες Vallsineria και λίγα κερατόφυλλα
Συνολικά 97 εκατοστά(αν και δεν ήταν ποτέ όλα αυτά συγχρόνως μαζί)
Αν εξαιρέσουμε τις απώλιες των νέον κυρίως καλά πήγα για νέοπας..απλά έχω σκληρό νερό για τα νέον και το gourami πιστεύω.
Τώρα το ενυδρείο το έχω χαλάσει και εχω αφήσει τα φυτά μπας και την παλέψουν με co2 και 8ωρο φωτισμό μέχρι που θα επιστρέψω για να το ξαναστήσω το Σεπτέβρη(τι να κάνω είμαι φοιτητής άνθρωπος)
Τώρα επιστρέφοντας θέλω να βγάλω το εσωτερικό φίλτρο και να βάλω ένα εξωτερικό φίλτρο eheim! Έχω προσέξει(εδώ στο forum) ότι οι περισσότεροι έχουν πολύ μεγαλύτερα φίλτρα για τα λίτρα του ενυδρείου που έχουν??!! Προφανώς αυτό δεν είναι πρόβλημα αλλά έχω μία απορία ώς πρός τη δύναμη της ροής στην είσοδο του ενυδρείου! Αν δηλαδή είναι πολύ μεγάλη χωρίς πάντα να τη ρυθμίσουμε(μιας και κάνει κακό στην αντλία)??!! 1)Μέχρι πόσα λίτρα να πάρω?? Ακόμη επειδή μου άρεσαν τα gourami λέω να τα βάλω με guppies! 2)Θα ήθελα να μου πείτε τι άλλο θα μπορούσα να βάλω?!Ευχαριστώ παιδιά...(σας κούρασα)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 17-07-08 στις 21:10
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-07-08, 21:29
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλησπέρα και καλώς ήρθες!
Απαντάω κι εγώ ως "νέοπας", μιας και λόγω "θερινής ραστώνης" η κινητικότητα είναι κάπως πεσμένη..

Πρώτα απ'όλα, μάλλον δε θα πρέπει να βάλεις ψάρια, αλλά να βγάλεις!

Κατ'αρχήν, αν πάρουμε το "μπούσουλα" των εκατοστών που λες, πρώτα απ'όλα θα πρέπει να υπολογίζεις τα καθαρά λίτρα νερού που έχεις στο ενυδρείο, αφού αυτά είναι ο ωφέλιμος χώρος για τα ψάρια! Δεύτερον, ο μπούσουλας δε λέει 1cm ανά 1lt, αλλά 1cm ανά 1.5lt! Και τρίτον, όταν κάνεις τις πράξεις σου, θα πρέπει να υπολογίζεις τα ψαράκια στο τελικό τους μέγεθος και όχι στο μέγεθος που έχουν αυτή τη στιγμή! (π.χ. κάποια gourami ξεπερνούν τα 10cm, το ίδιο και ο sae)

Μετά, αρχίζουν κι άλλα θέματα.. Για παράδειγμα, κάποια αρσενικά γκουράμι εμφανίζουν περιοχική συμπεριφορά και μπορεί να πέφτει ξύλο μεταξύ τους.. Ή, ακόμα κι αν δεν πέφτει ξύλο, θα υπάρχει στρες.. Ίσως γι'αυτό να έχασες το γκουράμι που λες.. Ύστερα, τα ψάρια που έχεις πρέπει να έχουν τις ίδιες απαιτήσεις σε συνθήκες νερού.. Τα γκαπάκια για παράδειγμα, θέλουν πιο σκληρό νερό και πιο ψηλό pH από τα νεον που έχεις.. Επιπλέον, κάποια ψαράκια πρέπει να βρίσκονται σε ομάδες.. Για παράδειγμα, τα 2 νέον δε μπορούν να είναι μόνα τους.. Το ίδιο και οι sae, το ίδιο και τα cory.. Επίσης, για τα balloon, κάνε κλικ στο banner για τα παπαγαλόψαρα και τα βαμμένα, εκεί θα διαβάσεις ότι πρόκειται περί υβριδίων.. Τέλος, τα ψάρια σου προέρχονται από διαφορετικές περιοχές, και στόχος γενικά είναι αν όχι το απόλυτο βιοτοπικό ενυδρείο, το να προσπαθείς να έρθεις όσο πιο κοντά γίνεται σε κάτι το φυσικό..

Θα πρέπει να ψάξεις λοιπόν για τα ψάρια σου, και να διαβάσεις τις απαιτήσεις του καθενός.. Αυτά θα σε βοηθήσουν:
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm
http://www.theaquariumwiki.com/Main_Page
http://www.fishbase.org/search.php

Μετρήσεις έχεις κάνει στο νερό του ενυδρείου σου? Τι τιμές έχεις? Από θερμοκρασία, τώρα το καλοκαίρι? (συγνώμη που κάνω άσχετες ερωτήσεις με το θέμα μας, αλλά βλέπω πως γενικά υπάρχουν πράγματα που θα πρέπει να διορθώσεις..)

Τέλος, αφού αρχίσεις και ξεδιαλύνεις κάποια πράγματα, καλό θα ήταν να κάνεις και μια πλήρη παρουσίαση του ενυδρείου σου, κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει όλους εδώ να κάνουν παρατηρήσεις για να μπορέσεις να βελτιωθείς!

Καλό διάβασμα και καλή συνέχεια!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-07-08, 23:10
Το avatar του χρήστη blondi
blondi Ο χρήστης blondi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-09-2007
Περιοχή: ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ
Μηνύματα: 384
Προεπιλογή

καλώς όρισες, καλή συνέχεια με αρκετή υπομονή και μπόλικο διαβασμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-07-08, 01:09
Το avatar του χρήστη panaghs
panaghs Ο χρήστης panaghs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Αθήνα Μαρούσι
Μηνύματα: 62
Cool Στήσιμο ξανά από Σεπτέμβριο

Ευχαριστώ φίλε μου για τις συμβουλές σου!
Το ενυδρείο μου αυτή τη στιγμή όπως είχα γράψει παραπάνω έχει μέσα μόνο τα φυτά και μερικά σαλιγκάρια...κανένα ψάρι και θα το ξαναστήσω από Σεπτέμβρη που θα επιστρέψω πάνω! Διάβαζα για το κάθε ψάρι τα χαρακτηριστικά του αλλά στα περισσότερα αφου τα είχα πάρει μιας και ο ενθουσιασμός μου και οι άσχετοι πωλητές κυριαρούσαν στο τέλος! Γι' αυτο πλέον γυρίζοντας θα βάλω μόνο gourami με guppie και τα ψάρια βυθού που λέμε (πλακώστομο, borneo, cory ή botia). Αυτή την απόφαση την πήρα επειδή τo νερό του δικτύου στο σπίτι μου είναι σκληρό κι έτσι αντί να προσπαθώ να φτιάξω συνθήκες, να έχω ψάρια που είναι όσο πιο κοντά γίνεται στις συνθήκες του νερού του δικτύου. Είχα αγοράσει τα τεστ χαρτάκια της tetra 5+1 και μου έδειχναν:
ΝΟ2: 25 και καμιά φορά 50
ΝΟ3: 0
GH: 10<Χ<16
ΚΗ: 10 (χωρίς να το διακρίνω πολλές φορρές καλά)
PH: 8
Η θερμοκρασία ήταν στους 24 την άνοιξη και τον Ιούνιο στους 30-31(δεν έχω ανεμηστιράκια αλλά κάτι θα κάνω με 2η λάμπα και ανεμηστιράκια).Τη θερμοκρασία καλήπτει ο μαμήσιος θερμοστάτης.
Το φίλτρο είναι το ίδιο που είχε το εσωτερικό απλά εγώ πρόσθεσα syporax και υαλοβάμβακα καθώς και ακόμη μία αντλία! Έστι συνολικά έχω 250 lt/h. Μέσα έχω δύο αρκετά μεγάλες ρίζες και 20 κιλά χαλίκι(1Χ5Kg Καφέ , 3Χ5Kg Κόκκινο). Ακόμη μία αεραντλία κρημένη κάτω από ένα διακοσμητικό σεντούκι πειρατικό!
Απλά τώρα θέλω να δώ αν μπορώ να βάλω αντί για guppie κάτι άλλο με τα gouramie,με ίσως λίγο πιο μαλακό νερό μετά την προσθήκη τύρφης στο εξωτερικό φιλτρο που θα πάρω. Όσο για τα αρσενικά gourami τυχαίνει πιστεύω να είναι πιο επιθετικά καθώς στο ενυδρείο μου το πιο επιθετικό ήταν το χρυσό θηλικό μεγαλύτερο από όλα gourami κι ύστερα το πορτοκαλί αρσενικό! Αυτό που μας άφησε ήταν αρσενικό μπλέ gourami. Πραγματικά πρέπει να παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η προσωπικότητα- χαρακτήρας του κάθε ψαριού ανεξάρτητα απο τις ετικέτες που τους έχουμε βάλει!!
Απάντηση για το πιο εξωτερικό φίλτρο θα ήταν κατάλληλο για το ενυδρείο μου δεν πήρα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-07-08, 01:18
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Μετρήσεις έχεις κάνει στο νερό του ενυδρείου σου? Τι τιμές έχεις? Από θερμοκρασία, τώρα το καλοκαίρι? (συγνώμη που κάνω άσχετες ερωτήσεις με το θέμα μας, αλλά βλέπω πως γενικά υπάρχουν πράγματα που θα πρέπει να διορθώσεις..)

Τέλος, αφού αρχίσεις και ξεδιαλύνεις κάποια πράγματα, καλό θα ήταν να κάνεις και μια πλήρη παρουσίαση του ενυδρείου σου, κάτι που θα μπορούσε να βοηθήσει όλους εδώ να κάνουν παρατηρήσεις για να μπορέσεις να βελτιωθείς!

Καλό διάβασμα και καλή συνέχεια!
Παράθεση:
Τώρα το ενυδρείο το έχω χαλάσει και εχω αφήσει τα φυτά μπας και την παλέψουν με co2 και 8ωρο φωτισμό μέχρι που θα επιστρέψω για να το ξαναστήσω το Σεπτέβρη(τι να κάνω είμαι φοιτητής άνθρωπος
Εγω καταλαβα οτι το ενυδρειο σου τωρα ειναι πλεον χωρις ψαρια μεσα.Επισης οτι θα αφησεις τα φυτα μεσα ως το Σεπτεμβριο που θα ξαναεπιστρεψεις.Και ποιος θα το φροντιζει;Το Φιλτρο θα δουλευει; Και τα φυτα θελουν την περιποιηση τους. Επισης λογω εξατμισης δεν θα βρεις νερο μεσα οταν γυρισεις.Αν δεν εχεις ανθρωπο να το φροντιζει ειναι και επικινδυνο αυτο που πας να κανεις.Καλυτερα να το καταργησεις εντελως και το σεπτεμβρη με το καλο το ξαναστηνεις και κανεις και μια πιο προσεκτικη επιλογη σε ψαρια. Οσο για τα φυτα χαρισε τα και οταν χρειαστεις θα σου δωσουμε εμεις κλαδεματα να ξαναφτιαξεις το ενυδρειο σου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-07-08, 01:28
Το avatar του χρήστη panaghs
panaghs Ο χρήστης panaghs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Αθήνα Μαρούσι
Μηνύματα: 62
Exclamation Τώρα πλέον είναι αργά..

Τώρα πλέον φίλε μου είμαι Αθήνα και τα φυτά τα άφησα στην τύχη τους με co2 και το φίλτρο να δουλεύει καθώς το co2 μπαίνει στη μία αντλία στην είσοδο για αέρα! Με χρονοδιακόπτη λειτουργεί ο φωτισμός(8ώρες) και συγχρόνως η δεύτερη αντλία! Μέσα υπάρχουν αρκετά σαλιγκάρια που είναι του τύπου τρώω ότι πράσινο υπάρχει!! Γυρίζοντας φαντάζομαι να δώ άλγη ίσως να έχουν αφήσει και λίγη Vallsineria Και κανα κερατόφυλλο! Επικύνδινο για πιό λόγο μπορεί να είναι?? Μήπως εξατμηστεί όλο το νερό και η αντλίες καούν και έχουμε κανένα μπαμ? Δεν νομίζω να εξατμηστούν τόσα πολλά λίτρα!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-07-08, 01:36
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Εγω στη θεση σου θα ανησυχουσα.90 λιτρα δεν ειναι πολυ νερο. Στο 80αρι μου προσθετω καθε πρωι 3 λιτρα νερο. Βεβαια ευθυνονται και τα ανεμιστηρακια για την αυξημενη εξατμιση. Τουλαχιστον σκεφτηκες να βαλεις την εισοδο των αντλιων οσο πιο βαθια γινεται;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-07-08, 01:45
Το avatar του χρήστη panaghs
panaghs Ο χρήστης panaghs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Αθήνα Μαρούσι
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή ??!!!

Οι αντλίες είναι στο εσωτερικό φίλτρο αρκετά βαθιά και δε νομίζω να φτάσει τόσο κάτω το νερό!Δεν έχω ανεμηστιράκια και όσο ήμουν πάνω το Ιούνιο δεν παρατήρισα εξάτμιση!Για να φτάσει το νερό σε τέτοια στάθμη θα πρέπει να εξατμηστούν περίπου 20-25 λίτρα!Η μέγιστη θερμοκρασία που έπιανε ήταν και θα είναι 30-31. Δε πιστεύω ότι μπορεί να γίνει αυτό σε λγότερο απο 2 μήνες(αν και με έβαλες σε σκέψη)!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-07-08, 13:00
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

To Borneo δεν είναι τροπικό ψάρι. Μπορεί να ζήσει για κάποιους μήνες σε θερμοκρασία 25-26 βαθμούς αλλά κάποια στιγμή απλά θα το βρεις νεκρό.

Τα περισσότερα φυτά με 31 βαθμούς δεν την βγάζουν καθαρή.

ΝΟ2=25-50 και ΝΟ3=0? Ανάποδα
Κάνε καμιά αλλαγή νερού για να το ρήξεις λίγο όποτε μπορέσεις και για να εμπλουτίσεις και λίγο το νερό με θρεπτικά συστατικά για τα φυτά. Τα φυτά θα το μειώσουν από μόνα τους αλλά δεν ζουν μόνο με ΝΟ3. Ρίξε και λίγη τροφή μέσα να σαπίσει για λίπασμα

Αν το καπάκι είναι κλειστό και δεν έχεις ανεμιστήρες δεν έχεις τόσο πρόβλημα με την εξάτμιση, αντέχει μέχρι τον Σεπτέμβριο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-07-08, 13:20
Το avatar του χρήστη panaghs
panaghs Ο χρήστης panaghs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Αθήνα Μαρούσι
Μηνύματα: 62
Thumbs up

Επειδή ο φίλος ο Raven με τρομοκράτησε αρκετά(και τον ευχαριστώ γι'αυτο-ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται), έστειλα σήμερα τα κλειδιά απο το σπίτι να πάει αύριο κιόλλας ένας φίλος μου να δει τι παίζει και να πράξω αναλόγως! Λογικά η στάθμη θα έχει κατέβει 2-3cm---->4-6lt σε 2 εβδομάδες(το καπάκι είναι κλειστό), οπότε θα του πω να σημπληρώσει και να πάει ακόμη μία φορα σε 3 βδομάδες. Αν έχει πέσει περισσότερο θα του πω να τις κλείσει και να αφήσει μόνο το φωτισμό! Οι Vallisneria αντέχει στους 30 και σε σκληρό νερό που έχω φίλε μου DJK. Επομένως αν δεν την έχουν ξεσκίσει τα σαλιγκάρια που δημιουργήθηκαν λόγω υπερβολικής τροφής για να δημιουργήσω λίπασμα όπως λές κι εσύ ελπίζω να τη βρω ζωντανή και σε κατάσταση που μπορεί να σωθεί!Ευχαριστώ για τις συμβουλές παιδιά
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-07-08, 14:49
Το avatar του χρήστη panaghs
panaghs Ο χρήστης panaghs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Αθήνα Μαρούσι
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Μερικές φωτογραφίες:
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00156.jpg
Εμφανίσεις:  210
Μέγεθος:  77,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00153.jpg
Εμφανίσεις:  160
Μέγεθος:  56,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00028.jpg
Εμφανίσεις:  162
Μέγεθος:  63,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00105.jpg
Εμφανίσεις:  166
Μέγεθος:  42,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00132.jpg
Εμφανίσεις:  161
Μέγεθος:  49,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00139.jpg
Εμφανίσεις:  153
Μέγεθος:  60,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00074.jpg
Εμφανίσεις:  150
Μέγεθος:  77,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00108.jpg
Εμφανίσεις:  159
Μέγεθος:  63,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00146.jpg
Εμφανίσεις:  157
Μέγεθος:  62,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00152.jpg
Εμφανίσεις:  160
Μέγεθος:  45,9 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-08-08, 20:34
Το avatar του χρήστη panaghs
panaghs Ο χρήστης panaghs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Αθήνα Μαρούσι
Μηνύματα: 62
Cool Γεια ξανά

Γεια σας παιδιά! Τελικά το ενυδρείο μου δεν είχε κανένα πρόβλημα με την εξάτμιση του νερού(με κλειστό καπάκι, χωρίς ανεμηστιράκια). Όσο άφησα τόσο νερό βρήκα! Απλά είχα μικρές απώλειες απο τη βαλισινέρια και πολύ άλγη στο μπροστινό τζάμι. Τώρα μιας και θα το ξαναστήσω έχω την εξής απορία: τα κομμένα φύλλα της βαλσινέριας δεν έπιαναν όταν τα έβαζα, ενώ ήταν υγιέστατα΄ μήπως για να τα φυτέψω πρέπει να βάλω βαμβάκι η να κάνω κάτι που δεν ξέρω για να πιάσει?? Γιατί όσα φύλλα και να φύτεψα δεν έπιασαν!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 04-09-08 στις 14:36
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-08-08, 20:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εννοεις οτι οταν κλαδευες τη βελισνερια φυτευες τα κομμενα φυλλα για να δημιουργηθουν νεα φυτα??
αν εκανες αυτο δεν εχει νοημα γιατι οι βελισνεριες πολλαπλασιαζονται με παραφυαδες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-08-08, 21:04
Το avatar του χρήστη panaghs
panaghs Ο χρήστης panaghs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Αθήνα Μαρούσι
Μηνύματα: 62
Thumbs up

Το είχα προσέξει ότι έβγαζε νέα φιλαράκια από τη ρίζα αλλά δεν ήξερα ότι μόνο έτσι μπορούν να μεταφυτευτούν! Ευχαριστώ..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-09-08, 10:35
Το avatar του χρήστη panaghs
panaghs Ο χρήστης panaghs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Αθήνα Μαρούσι
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή Πάμε για πατέντα φωτισμου

Γεια σας παιδιά! Επειδή σκοπεύω αυτή τη φορά να το κάνω full planted το ενυδρείο μου πρέπει να προσθέσω λάμπες! Θα μοντάρω το καπάκι με τον dizio τον έμπειρο που έχει ήδη κάνει πατέντα για το δικό του( Βοήθεια με καπάκι - Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου)
Θα ήθελα και τη δική σας γνώμη για το πόσες λάμπες πρέπει να προσθέσω(1-2 το πολύ ακόμη),τύπο λάμπας(Τ5 ή Τ8 και διαφορές τους,φάσμα, watt) καθώς και τα watt που πρέπει να έχω για ένα ισορροπιμένο φωτισμό ακόμη και για απαιτητικά φυτά, χωρίς άλγες όμως. Επίσης θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζεται πόσο χρήματα περίπου θα χρειαστεί να διαθέσω! Με ένα δικό μου πρόχειρο υπολογισμό, κοντα στα 40Ε(για μια μεγάλη Τ8 και όλα τα υπόλοιπα)!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 04-09-08 στις 14:36
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 05-09-08, 14:03
Το avatar του χρήστη panaghs
panaghs Ο χρήστης panaghs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Αθήνα Μαρούσι
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή Μόνος μου τα λέω!!!

Τελικά μετά απο μια πολύ μικρή και καθηστική έρευνα αγοράς(μέσω ιντερνετ-και είναι και μαγαζί στη γειτονιά μου!!!) βρήκα ένα μπάλαστ ηλεκτρονικό στα 20ε για 2χ 28 Τ5! Οπότε έχει κλέισει η υπόθεση μπάλαστ. Αν συμπεριλάβω τις λάμπες(2χ3,5 ) και τα υπόλοιπα(starter καλώδια,ανακλαστήρες και ακροφίσια ) θα βγει συνολικά στα 40-45ε.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άσχετο! Επειδή θα χρησιμοποιώ συνέχεια τύρφη θα ήθελα να μου πείτε αν η τύρφη των φυτώριων είναι ιδανική και για τα ενυδρεία?!! π.χ. http://www.antemisaris.gr/displayITM2.asp?ITMID=2703
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 05-09-08, 14:06
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εμπλουτισμένη με άζωτο (νιτρικό και αμμωνιακό), φώσφορο, κάλιο, μαγνήσιο, βόριο και άλλα ιχνοστοιχεία

Αν δεν ξερεις τι κανεις, δεν σου κανει.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 05-09-08, 14:16
Το avatar του χρήστη panaghs
panaghs Ο χρήστης panaghs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Αθήνα Μαρούσι
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή

Ναι τα πρόσεξα όλα αυτά αλλά ήλπιζα να είναι σε βαθμό που θα απορροφηθούν από τα φυτά. Κρίμα και είναι φθηνή! 7,5ε το μηνα είναι πολλά για τύρφη! Ξέρεισ κανείς καμιά φθηνή??
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 05-09-08, 14:18
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Σε ενα full planted το κοστος της τυρφης δεν θα επρεπε να σε απασχολει.
Εχει αλλα εξοδα, πολυ πιο σοβαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 05-09-08, 14:45
Το avatar του χρήστη panaghs
panaghs Ο χρήστης panaghs δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2008
Περιοχή: Αθήνα Μαρούσι
Μηνύματα: 62
Προεπιλογή Δηλαδή

Εκτός από τα λιπάσματα τι άλλο?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 05-09-08, 14:46
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ρευμα....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μαστορέματα και απορίες..!! dessert DIY . Φτιάχτο μόνος σου 16 23-05-07 22:23
Aμμος και απορίες eliasfot1 Γλυκό νερό - Γενικά 9 19-05-06 16:09
Εξελίξεις και απορίες drakoulis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 18-02-06 03:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10495 seconds with 14 queries