Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-07-04, 19:20
tropheus Ο χρήστης tropheus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΓΙΑ ΓΕΝΝΕΣ

Γειά σας. Έχω ένα ενυδρείο διαστάσεων 40x20x30. Θα ήθελα να μάθω αν μπορώ να το χρησιμοποιήσω για γέννες αφρικάνικων κιχλίδων ειδικά για tropheus (διάφορα) και labidochromis sp. yellow
__________________
African cichlids for ever !!!
  #2  
Παλιά 25-07-04, 23:09
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Τωρα αυτο το ''Tropheus διαφορα'' που εγραψες με εστειλε, αλλα τελος παντων Το ενυδρειο που αναφερεις μπορει να χρησιμοποιηθει προκειμενου να φιλοξενησει καποια γεννα, μονο για πολυ μικρο χρονικο διαστημα (20-30 ημερες) και το πολυ για 20-25 νεογεννητα των ειδων που αναφερεις Οχι για περισσοτερο καιρο και με τιποτα για περισσοτερα μικρα
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
  #3  
Παλιά 26-07-04, 12:34
tropheus Ο χρήστης tropheus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ευχαριστώ stefane.f κι εγώ τόσα μικρά και τόσες μέρες ήθελα να έχω. Γιατί σε έστειλε αυτό που είπα με τα διάφορα tropheus; Έχω ένα doboisi, ένα moori (sp. red νομίζω λέγεται) και βρήκα τώρα πολλά μικρά διαφορετικά είδη για να πάρω.
__________________
African cichlids for ever !!!
  #4  
Παλιά 26-07-04, 16:21
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

πραγμα που σημαινει υβριδιακια....
  #5  
Παλιά 26-07-04, 16:28
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Γιατι υποπτευτηκα αυτο ακριβως που ειπες, οτι δηλαδη θα ειχες το πολυ κανα δυο ατομα ανα ειδος, πραγμα που ειναι εντελως αντιθετο με τον τροπο κρατησεις αυτων των ειδων σε κατασταση αιχμαλωσιας! Οποιοδηποτε ειδος Tropheus και αν επιλεξουμε, προσπαθουμε να το εχουμε υπο μορφην γκρουπ το οποιο να αποτελειται τουλαχιστον απο 10-15 ατομα, με το ιδανικοτερο να θεωρειται αυτο με τα 20 ατομα! Εκτος αυτου τα Tropheus επειδη εχουν πολυ κοντινες συγκενικες σχεσεις μεταξυ τους ειναι πολυ ευκολο να υβριδισουν και για αυτον τον λογο δεν κραταμε ποτε πανω απο δυο διαφορετικα γκρουπ ανα ενυδρειο, επιλεγοντας δυο ειδη που θα διαφερουν σημαντικα μεταξυ τους Με απλη λογικη λοιπον, πριν κανουμε κινηση για να κρατησουμε εστω και ενα μονο ειδος απο Tropheus, φροντιζουμε να τους εξασφαλισουμε ενα σωστο ενυδρειο για τα φιλοξενησει... και μιλαμε για ενα 350αρι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
  #6  
Παλιά 27-07-04, 23:45
tropheus Ο χρήστης tropheus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Μπορώ να ζευγαρώσω ένα tropheus doboisi μ' ένα moori (οποιοδήποτε είδους); Έχω αυτό με τα κόκινα φτερά και το κίτρινο σώμα ενήλικο, είδα ένα doboisi επίσης ενήλικο και σκέφτηκα να το πάρω να ζευγαρώσουν. Τι προτείνετε;
__________________
African cichlids for ever !!!
  #8  
Παλιά 29-07-04, 01:06
tropheus Ο χρήστης tropheus δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Εγώ όμως έχω ρωτήσει πολλούς και μου έχουν πει οτι μπορώ. Θέλω να ζευγαρώσω ένα doboisi αρσενικό μ' ένα moori kasanga θυληκό (κίτρινο με κόκκινα φτερά).
__________________
African cichlids for ever !!!
  #9  
Παλιά 29-07-04, 01:44
Το avatar του χρήστη x-nos
x-nos Ο χρήστης x-nos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-01-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 299
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην x-nos
Προεπιλογή

Δεν πιστέβω απο εκεί που σου το είπανε να αγοράζεις ψαρια!!!!
  #10  
Παλιά 29-07-04, 13:48
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Κατ αρχας πως εισαι τοσο σιγουρος οτι το ενα ειναι αρσενικο και το αλλο θηλυκο... ειναι πολυ δυσκολο να τα ξεχωρισεις Βεβαια δεν εχει καμια σημασια εφοσον ακομη και δικιο να εχεις ειναι ΛΑΘΟΣ να επιτρεψεις σε δυο διαφορετικα ειδη Tropheus να ζευγαρωσουν μεταξυ τους Δεν προκειται να δημιουργησεις καποιο νεο ειδος (οπως ακουσα καποτε εναν πιτσιρικα να λεει σε εναν καταστηματαρχη στην Γερμανια, ο οποιος οχι μονο δεν του εδωσε αλλο ενα Tropheus οπως ηθελε ο μικρος αλλα τον πεταξε και με τις κλωτσιες εξω απο το μαγαζι του εφοσον συνεχισε να επιμενει και να μην καταλαβαινει οτι με αυτον τον τροπο θα δημιουργουσε απλα ΥΒΡΙΔΙΑ με οτι προβληματα συνεπαγεται αυτο ) Το συγκεκριμενο topic κλειδωνεται Θεωρω οτι οι ερωτησεις καλυφθηκαν και με το παραπανω με τον πλεον σαφεστατο τροπο

Υ.Γ Αν συνεχισεις να εχεις αποριες επι του θεματος μπορεις να μου στειλεις Ρ.Μ προκειμενου να μην ζαλιζουμε και τους υπολοιπους με κατι που δεδομενα ειναι ακρως αντιθετο με οτι εχουμε μαθει εως σημερα
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05827 seconds with 12 queries