Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων

Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων Υποβρύχιοι κήποι - aquascaping

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 11-04-10, 22:29
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή Παρουσίαση μονομάχο-ενυδρείου

Πήρα ένα 20lt για να βάλω γαρίδες.

Είδα ένα μονομάχο και τον έβαλα μέσα (μόνο του).

Τον λυπήθηκα σε 20 lt και τον πήγα σε 59 lt και άλλαξα τον θερμοστάτη με έναν της eheim στα 50W, αλλά κράτησα το μικρό φίλτρο από τον 20lt Κύβο.

Τις πρώτες ημέρες, ήταν σαν ταινία του Αγγελόπουλου, τίποτα δεν κουνιόταν και μετά από κανά 20’ και πολύ ψάξιμο, μπορεί να έβλεπες τον ψάρη. Μετά, συνήθισε και πλέον κουνιέται αρκετά και έρχεται στο σημείο που ερχότανε στο 20lt (πάνω αριστερή γωνία) όταν με βλέπει, για να φάει.

Τρώει μόνο τροφή της Nutrafin για μονομάχους και κατεψυγμένο (1 φορά την εβδομάδα- πρέπει παραπάνω);
Έχω δοκιμάσει το φυλλαράκι της Tetra για betta αλλά το αγνοεί, που να μείνει 2 ημέρες νηστικός.

Του έβαλα 2 ξύλα, φυτά, και λάμπες (3 x 11W της Arcadia, θεωρητικά είναι λίγα τα Watt/lt και έχω παραγγείλει και 4τη λάμπα, αλλά μου φαίνεται ότι θα μοιάζει περισσότερο με solarium στο τέλος. Υπάρχει φωτιστικό hang on για 50cm ενυδρείο; Από την άλλη, οπτικός, δεν δείχνει να χρειάζεται περισσότερη ένταση ο φωτισμός, τι λέτε; ) και Co2 (το Dennerle nano set 80g complete, πόσο μπορεί να κρατήσει αυτή η μπουκαλίτσα σε αυτό το ενυδρείο με 10 φυσαλίδες/min);

Το νερό είναι από RO αλλά για κάποιο λόγο το pH είναι πιο ψηλά από ότι πρέπει και η μεγάλη απορία είναι τι το ανεβάζει. Πιστεύω ότι θα κατέβει με το CO2 που δεν έχω πολυ καιρό που το έχω βάλει.

Καπάκι στο ενυδρείο δεν έχω, είναι πολύ ήρεμος. Στην μια πλευρά υπάρχουν νούφαρα (που έχουν μεγάλες ρίζες από κάτω) και στην άλλη η έξοδος από το φίλτρο (που δεν του πολυαρέσει η κατά τα άλλα μικρή ροή) και δεν πολυπάει (μόνο για να φάει, του έχει μείνει από το πρώτο ενυδρείο).

Δεν είναι κάτι σπουδαίο, αλλά είναι δικό του.

Τα φυτά είναι λίγο χαοτικά τοποθετημένα, γιατί θεωρώ ότι στην φύση δεν είναι όλα οπτικά τέλεια.

Σας παρουσιάζω τον Ιορδάνη.

pH:7,5
ΚΗ:12
ΝΗ3:0
Temp: 25,5C
Διάρκεια φωτισμού:9h

Οποιαδήποτε πληροφορία που μπορεί να τον κάνει πιο ευτυχισμένο είναι απαιτητή!







__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση Ενυδρείου 25 Λίτρων για Μονομάχο aggelospgr2010 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 12 19-01-10 07:42
Έτοιμο το 15άρι με τον μονομάχο μου!!! Παρουσίαση! Stathis.k Bettas 20 27-04-09 18:12
Παρουσίαση Ενυδρείου με Μονομάχο tsikis Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ασίας 13 02-03-07 15:24
Παρουσίαση Ενυδρείου Tzo Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 13 10-10-06 11:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04476 seconds with 14 queries