Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-09-03, 10:20
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή Προϊόντα της εταιριας EASY LIFE

Eδω και ενα χρονο χρησιμοποιω σαν λιπασμα florreal+ferral με πολυ καλα αποτελεσματα.
Ψαχνοντας στον ιντερνετ βρηκα την εταιρια Easylife www.eaasylife.nl και καποια προϊοντα της τα βρηκα ενδιαφέροντα.
Οπως το λίπασμα Profito http://www.easylife.nl/english/index.html?id=40 που φαινεται αρκατα καλο και οικονομικο 10ml/100lt καθως και το Εasy life fluid filter medium http://www.easylife.nl/downloads/brochure_uk.doc
που εκτος απο αντιχλωριο εχει και πολλες αλλες ιδιοτητες.
Τα εχει δοκιμασει κανεις αυτα τα προϊόντα ;;;;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-09-03, 18:53
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Χρησιμοποιώ εδώ και λίγους μήνες το Εasy life fluid filter medium. Το νερό στα ενυδρεία μου είναι κρυστάλλινο, άψογο από μετρήσεις. Βέβαια χρησιμοποιώ και Purigen σαν χημικό φιλτράρισμα (πολύ καλό προϊόν νομίζω και οικονομικό), καθώς και UV, οπότε δεν παίρνω όρκο ότι η ποιότητα του νερού και η υγεία των ψαριών μου οφείλονται αποκλειστικά στο Εasy life. Πάντως κακό δεν κάνει!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-09-03, 19:23
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Σχετικαμε το φλορεαλ και το φερεαλ εχει γραφτει τιποτα?
γιατι ψαχνω και δεν βρισκω.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-09-03, 21:49
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Οπως είπε και η συμπεθέρα καθαρίζει μεν το νερό (και πολύ αποτελεσματικά μάλιστα) αλλά πέρα από αυτό είναι πρακτικά αδύνατον να εξακριβώσει κανείς αν κάνει πράγματι όσα υπόσχεται. Το χρησιμοποιώ εδώ και 2 χρόνια περίπου σαν συμπλήρωμα του νερού όταν "χάσω" κάποια αλλαγή. Αυτά που λέει ότι μειώνει τον αριθμό των μικροοργανισμών δεν ξέρω .. θα αναφέρω όμως ότι όταν απέκτησα (εισαγόμενο από pet shop) ICH δεν είδα να κάνει και τίποτα. Η αρρώστεια προχώρησε κανονικότατα. Λέει επίσης ότι κρατάει και βαρέα μέταλλα και άλλα. Αυτό βέβαια (όταν είναι επιθυμητό - γιατί βαρύ μέταλλο είναι και ο σίδηρος - βλ. ενυδρεία με φυτά) είναι κάτι που δεν μπορεί να το ελέγξει κάποιος παρά μόνον αν μπει στον κόπο να κάνει τεστ πριν και μετά. Είναι γεγονός ότι υπόσχεται πάρα πολλά και διαφορετικά πράγματα. Αυτό δημιουργεί εύλογα την απορία ΠΩΣ το καταφέρνει αυτό, αφού η διαδικασία "δέσμευσης" των μετάλλων είναι τελείως διαφορετικό πράγμα από τους μικροοργανισμούς ή την αμμωνία. Τείνω δηλαδή να πώ ότι "κακό δεν κάνει" (εκτός από ένα θόλωμα του νερού για 8-24 ώρες / 36 στο θαλασσινό). Για την αποτελεσματικότητα σε όλο το φάσμα των ενδείξεών του - απλά δεν ξέρω. Οπως πάντα, σε προϊόντα που ΔΕΝ γράφουν ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ κάνουν αυτό που ισχυρίζονται, οφείλουμε να είμαστε επιφυλακτικοί.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-09-03, 22:54
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Γιωργο...αν το χρησιμοποιησω σαν αντιχλωριο...θα κανει δουλεια ;;
Ενισχυει "λεει" τις ιδιοτητες των λιπασματων στα ενυδρεια με φυτα .... να τους πιστεψουμε ;;;
Και τι γινεται αν το βαλω στο ενυδρειο με τις κιχλιδες μου στο οποιο βαζω σε καθε αλλαγη 3-4 κουταλιες αλατι για θαλασσινα ενυδρεια της Tropic marin ;; Θα επηρεασει τα ιχνοστοιχεια και τα "μεταλλα" που περιεχει ;;
Η τελικα...αν δεν ξερεις ΣΙΓΟΥΡΑ για κατι...καλυτερα να μην το δοκιμασεις !!
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-09-03, 01:40
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Την ίδια ακριβώς θέση έχω και εγώ κυρίως γιατί έχω την ίδια απορία με σένα. Βλέπεις όταν ισχυρίζεται σαν προϊόν ότι δεσμεύει τα βαρέα μέταλλα τι γίνεται όταν τα χρειάζομαι - όπως πχ. στο θαλασσινό αλάτι ;; Με την ευκαιρία, σωστή απόφαση αυτή (χρήση θαλασσινού αλατιού στις αφρικάνες σου). Για αντιχλώριο εγώ δεν το χρησιμοποιώ. Ας λέει ό,τι θέλει. Αφου δεν δίνει σύνθεση να δω τι έχει, με μαντεψιές δεν δουλεύω.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-09-03, 10:00
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από polleni
Με την ευκαιρία, σωστή απόφαση αυτή (χρήση θαλασσινού αλατιού στις αφρικάνες σου)..
Aπο το να πληρωνω πανακριβα trace elements πχ.Seachem,JBL πιστευω οτι το αλατα τα εχει ολα μεσα αν ριξεις μια ματια πανω στο κουτι.
Τωρα για την ποσοτητα που βαζω...δεν ξερω αν φτανει...αλλα ολα πανε καλα εδω και μηνες.
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03515 seconds with 14 queries