Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-09-03, 01:35
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή Το ενυδρειο μου πλεον ειναι φυτεμενο και αρχισαν οι αποριες!

Προχ8ες εβαλα φυτα. Μου εδωσε ο paparatsi απο τα κλαδεματα του και τον ευχαριστω πολυ για αλλη μια φορα.

Το πρωτο που πρεπει να κανω για να σιγουρεψω την επιβιωση τους ειναι να προσθεσω μια η 2 λαμπες για φυτα. Εχω ηδη 4 των 18w αλλα δεν ειναι φυτων, οι 2 ειναι daylight και οι αλλες 2 ειναι μπλε απο αυτες που βαζουν στις εντομοπαγιδες!
το ενυδρειο ειναι 160λιτρων και μαλλον 8α εχει καμια 145-150 καθαρο νερο μεσα.

Τι αλλο θα χρειαστει να κανω? ΠΟΛΛΑ! Ομως το επομενο βημα μετα την αυξηση του φωτος πιο ειναι?

Θα θελετε να μαθετε και τι φυτα ειναι.... μολις μαξαναθυμηθω κι εγω θα τα γραψω για να τα δειτε.

Αυτα για αρχη και συνεχιζουμε...
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-09-03, 09:28
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Καταρχήν μεγειά τα φυτά σου!!

Δεν είναι σίγουρο ότι θέλεις αύξηση φωτισμού. Οι λάμπες σου αν είναι οι philips daylight delux ειναι 6500Κ και είναι ότι πρέπει.
Για τις άλλες δυο τις κουνουποκάτι...
deletedadult language

Bεβαια δες τι απαιτήσεις έχουν τα φυτά σου, είται απο φωτισμό είτε απο λιπάσματα και CO2.

Ισως να έβαζες κάποιο λίπασμα υποστρόματος, αυτά που είναι σαν χαπάκια και τα παραχώνεις κοντά στις ρίζες.
.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-09-03, 20:14
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Planted,ε; .Καλωσήρθες στο κλάμπ!
Όσο για το φωτισμό,5 λάμπες των 18 watt να βάλεις για να μην έχεις άγχος για την ποσότητα -και μην νομίζεις οτι είναι πολλές .Όσο για την ποιότητα συμφωνώ με τον George-A για τα 6500 Κ,αλλά κάνε συνδιασμό απο λάμπες με διαφορετικό φάσμα όπως arkadia,flora ,triton,trichromatik(αν βρεις βέβαια την τελευταία!).Κράτα και μία daylight και είσαι πλήρης πιστεύω!Άπλωσέ τις στο ενυδρείο και μην τις στριμώξεις στο πίσω μέρος .Λίπασμα μην ρίξεις υγρό τώρα στην αρχή και λόγω απειρίας,γιατί η άλγη θα κάνει πάρτυ .Αν έχεις βέβαια stem-plants θα χρειαστείς και διαφυλλικό αργά ή γρήγορα.Τέλος δές και τα τόπικ σχετικά με DIY CO2, kai για λιπάσματα και φτίαξε απορίες .
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-09-03, 21:42
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Aρα λοιπον το επομενο βημα ειναι η προσθεση CO2. Αφου βαλω λαμπες θα αρχισω να πειραματιζομαι με DIY CO2 και αργοτερα θα παρω καμια μπουκαλα για να ειμαι σιγουρος.
Αυριο θα παω για λαμπες μαλλον.

Το κακο ειναι οτι το Πρωτο-πρωτο βημα που επρεπε να κανω ειναι να βγαλω το φιλτρο βυθου! ... Κατι θα γινει και γι αυτο.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-09-03, 21:58
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Υπάρχει δυνατότητα να το "θάψεις" ; Εννοώ να βγάλεις ό,τι μπαστούνια κ.λ.π. έχει από πάνω του και να προσθέσεις από την ίδια τρύπα (πριν βγάλεις το μπαστούνι) λεπτή άμμο να πάει από κάτω όσο γίνεται. Μετά βγάλε το μπαστούνι, βάλε και εκεί κανονικά το υπόστρωμά σου μαζί με ό,τι άλλα πρόσθετα θες και αγνόησέ το. Το καλύτερο είναι φυσικά να βγει, αλλά αν καταστεί τελείως ανενεργό με καμμία επαφή με τον από πάνω χώρο (με βαθύ υπόστρωμα) σου δίνει αρκετό χρόνο μέχρι να προβείς σε οριστικές λύσεις. Το έχω κάνει σε ενυδρείο που κράτησα 3 χρόνια με το φίλτρο βυθού μέσα χωρίς να χάνω ανεξήγητα ψάρια.. Επειδή αυτό δεν αποτελεί και το μέτρο των πάντων, αν κάποιος έχει άσχημη εμπειρία ή έχει ακούσει διαφορετικά πράγματα ας το αναφέρει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-09-03, 22:21
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Εγω μονο να αναρωτηθω τι εχει μαζεψει απο κατω αυτο το φιλτρο που θαβοντας το , θα του επιτρεψει να ειναι ησυχος .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-09-03, 22:39
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Όλα εξαρτώνται κατα τη γνώμη μου από το σε πιά έκταση σχεδιάζεις να φυτέψεις το ενυδρείο σου.Αν σχεδιάζεις να αφήσεις μεγάλες περιοχές χωρίς φυτά,αυτά που έχει μαζέψει το φίλτρο βυθού θα διασπαστούν από αναεροβια βακτήρια με ολέθρια αποτελέσματα .Αν έχεις βάλει πολλά φυτά ταχείας ανάπτυξης και απλώσουν ρίζες στο υπόστρωμα τότε δεν θα έχεις πρόβλημα!Καλού κακού κάνε ένα σιφονάρισμα προτού βγάλεις το φίλτρο και μέτρα συχνά για αμμωνιά(θα είναι μια πρώτη ένδειξη οτι κάτι δεν πάει καλά).Δεν έχω προσωπική εμπειρία πάντως από τέτοια κατάσταση!Μη βάλεις πάντως λίπασμα με το φίλτρο βυθού γιατί θα στο πετάξει στην κυκλοφορία του νερου!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-09-03, 00:12
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ωραια μεχρι στιγμης μου εχετε δωσει πολυ καλες και σημαντικες πληροφοριες!

Σημερα πηρα μια λαμπα Gro-Lux Sylvania 18w (μονο με 5€, thanks to lasal!) Και θα την συνδεσω το σαβ/κο. Αμεσως μετα αρχιζω ετοιμασιες για το DIY CO2. Εκτος απο τον George-A που δεν του αρεσαν οι μπλε λαμπες, εχει κανεις αλλος καποια γνωμη για το αν θα πρεπει να τις αλλαξω? Εκτος απο το θεμα αισθητικης, το οποιο δεν ειναι ασχημο, εμενα μ'αρεσει, και ισως το οτι δεν προσφερουν τιποτα στην αναπτυξη των φυτων, πιστευετε οτι θα ταν προτιμοτερο να αντικατασταθουν με καμια Sylvania?

Πανε 5 μερες απο τοτε που φυτεψα τα φυτα και προχθες παρατηρησα οτι μερικα φυλα ειχαν κανει διαφανεις κηλιδες. Αυτη τη στιγμη δεν ξερω τι κατασταση επικρατει (εχω εξεταστικη και το ενυδρειο δεν ειναι σπιτι μου), ομως σε ποσες μερες θα φανει πια φυτα δεσανε και πια ειναι για πεταμα?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 19-09-03, 00:26
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Να τις αλλαξεις τις λαμπες για τις εντομοπαγιδες
Και οι daylight κανουν..............
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-09-03, 00:46
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Δεν μας είπες ακόμα τι φυτά έχεις!!!
Αυτό που έβγαλε διαφανείς κηλίδες τί είναι;

Μην αλλάζεις όλες τις λάμπες μαζί γιατί πιθανόν την άλλη μερα να δεις τα πάντα πράσινα. Οι αλλαγές σιγά-σιγά. Εξαρτάται και απο το χώρο που το έχεις, αν υπάρχει πχ κοντα παράθυρο.

Το φίλτρο βυθού το έχεις να φυσάει αέρας προς τα κάτω; Μπορεις αν πάρεις καποιες αντλιούλες αντίστροφης ροής που ρουφάνε το νερό απο κατω. (powerhead)
Αν αρχίζεις να δοκιμάζεις CO2 θα πρέπει να μήν υπάρχει ανάδευση της επιφάνιας γιατί αλλιώς όλο το CO2 θα πάει περίπατο...

Ετοιμάσου και για νέα παραγγελία τεστ KH pH (για το CO2).
Και καλό είναι να έχεις και ένα Fe, όπως και φωσφορου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-09-03, 01:11
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Το σιγουρο ειναι οτι εχω μπολικα ματσακια απο Ceratophyllum demersum Και αυτο ειναι πολυ καλο απο οτι διαβασα γιατι ειναι φυτα που αναπτυσονται πολυ γρηγορα, και ως φυτεμενα και ως επιπλεοντα.
Επισης ενα πολυ ωραιο και μεγαλο πρεπει να ειναι Anubia εχει καμια 15αρια φυλα, σκουροχρωμα και σκληρα και εχει βολβο στις ριζες.
Αλλο ενα ειδος που εχω ειναι μαλλον καποιο ηδως Cryptocorines.
Μια Anubia nana, αν θυμαμαι καλα, που εχει μικρα στρογγυλουτσικα φυλαρακια.
Επισης αλλα 3 ειδη που δεν μπορω να αναγνωρισω καθολου το ενα μοιαζει στο στησιμο του με Ceratophyllum demersum, ενα αλλο σα μαρουλι μοιαζουν τα φυλα του επισης ψηλο και ενα ακομη ψηλο που μοιαζει με καλαμι ο κορμος του και σε καθε κομπο πεταγεται ενα μακροστενο φυλο.

Αυτο με τις κιλιδες ειναι αυτο με τα φυλλα σα μαρουλι.

Το φυλτρο φυσαει προς τα πανω.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-09-03, 02:31
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George-A
Και καλό είναι να έχεις και ένα Fe
Επειδη εχει αναφερθει παλι το θεμα........Απ'οσο γνωριζω στα ξενα forums δεν εχουν καλη γνωμη γι'αυτα τα τεστ (αναξιοπιστα), εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων...
Υπαρχει εμπειρια με συγκεκριμενα τεστ?
Δωσανε χρησιμα αποτελεσματα?
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-09-03, 03:12
George-A Ο χρήστης George-A δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: MN, USA
Μηνύματα: 512
Προεπιλογή

Έγραψα 'καλό είναι' και όχι ΄τρέχα πάρε΄. Εχει διαφορά

Οσο αφορά την αξιοπιστία τους υπάρχουν αρκετές απόψεις.
Το Seachem που έχω δεν το αλλάζω με κανένα.
Μάλιστα υπολογίζοντας τα ppm που πρέπει να ανέβουν ρίχνοντας μετρημένη ποσότητα Fe μου δίχνει σωστά!

Αυτά στην αρχή, μετά βρίσκεις τις δοσολογίες με τις αλλαγές νερού και ενδιάμεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-09-03, 17:57
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Από τα 3 είδη που δεν ξέρεις το πρώτο μάλλον είναι είδος μυριόφυλουμ,και το τελευταίο κερατόπτερις θαλιττροείδες με το τρόπο αναπαραγωγής που περιγράφεις .Για το μαρούλι δεν πάει το μυαλό μου .
Βέβαια και θα βγάλεις τις μπλέ λάμπες .
Πες κάτι παραπάνω για τις λευκές κηλίδες:μήπως είναι εναποθέσεις ασβεστίου;-χλωμό βέβαια γιατί συμβαίνει σε φυτά που θέλουν να ανπτυχθούν.Το έχουν οι κρυπτοκορύνες;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-09-03, 20:44
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Χμμ δεν ξερω τα φυτα που λες τα κοιταξα αλλα δε μου θυμιζουν κατι.
Οι κιλιδες ειναι σε αυτο που μοιαζουν τα φυλα του σαν μαρουλι σαν και δεν ειναι λευκες αλλα ημιδιαφανες.

Το 3 φυτο που λεω πιθανον να ειναι αυτο, Polygonum spec. o τροπος που περιγραφει οτι αναπτυσονται τα φυλλα του μοιαζει πολυ, ομως λεει οτι ειναι δυσκολο φυτο
Για δειτε το μηπως υπαρχει και αλλο που να μοιζει μ'αυτο.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-09-03, 21:03
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Το μαρούλι το κοβω για Aponogeton crispus. Κάπως ετσι μοιαζουν τα φύλλα του μαρουλιου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-09-03, 21:12
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnny98130
Το μαρούλι το κοβω για Aponogeton crispus. Κάπως ετσι μοιαζουν τα φύλλα του μαρουλιου
Nαι αυτο εννοω οταν λεω σαν μαρουλι μονο που τα φυλλα του ειναι στρογγυλα και οχι μακροστενα και αναπτυσεται σε κοτσανι.

και το αλλο που λεω μαλλον ειναι αυτο Egeria densa
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-09-03, 18:50
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Tελικα το φυτο με τα φυλα τα φραμπαλαδικα που σας λεω σα μαρουλι, το οποιο ειχε και τα σημαδια τα εχει φτυσει σχεδον εντελως.Εχει μεινει ο βλαστος και απο τα φυλλα μονο γυρω απο τα νευρα, τα υπολοιπα εχουν λιωσει προφανως και εμεινε σα σκελετος.

Να το βγαλω απο το ενυδρειο ή να το αφησω μπας και χτυπησει μολις προσαρμοστει?

Θα πρεπει να λαβουμε υποψη οτι πλεον εχω συνδεσει και την λαμπα για φυτα, μολις σημερα.
Ωραια η λαμπα αλλαξε και η εικονα τα χρωματα , ιδιαιτερα οι κοκκινες αποχρωσεις εγιναν πιο εντονες στα ψαρια. Ωραια ειναι!

Πηρα και υλικα για CO2 ζαχαρη και μαγια, αλλα δεν βρισκω πουθενα διλιτρο μπουκαλι!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-09-03, 21:24
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Πάρε τετράλιτρο,no big deal!!Αν νομίζεις οτι οι ρίζες του φυτού είναι εντάξει,κράτησε το λίγο ακόμα!Εμένα οι κρυπτοκορύνες αναστήθηκαν από το πουθενά στη λιμνούλα!βάλε ΦΩΣ
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-09-03, 23:24
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos
Πάρε τετράλιτρο,no big deal!!Αν νομίζεις οτι οι ρίζες του φυτού είναι εντάξει,κράτησε το λίγο ακόμα!Εμένα οι κρυπτοκορύνες αναστήθηκαν από το πουθενά στη λιμνούλα!βάλε ΦΩΣ
Δεν νομιζω να εχει καν ριζες μιας και ειναι κλαδεμα.Παρολα αυτο να το αφησω?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos
Πάρε τετράλιτρο,no big deal!!

Αυτο σκεφτομουν να κανω δοκιμη με μπετονακι απο απιονισμενο νερο.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06469 seconds with 14 queries