Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-10-14, 15:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχω οταν ξεκινησα το ενυδρειο μου τα δωσε ενας φιλος αλλα πλον μου ειπανε και απο το aquarium να τα αφαιρεσω. Εσυ τι λες?
εχυαριστω και παλι Τακη για ολα.
Σου έδωσε φίλος σου υλικο (μακαρόνι ή σφουγκάρι ) απο το ενυδρείο του εννοείς ;
Αν σου έδωσε ίσως τώρα να μην έχει πιάσει και καλό να βρεις πάλι, θα σου επιταχυνει τη διαδικασία του στρωσίματος, γρήγορα και ανώδυνα για τα ψάρια.
Αν σου είπανε από το pet-shop να το αφαιρέσεις , το είπανε μάλλον γιατι θέλουν να πουλήσουν τα ζουμια και τα ματζούνια που έχουν αυτοί , που λένε πως θα σου φτιάξει τη βιολογία, εγω προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι, γιατί τα έχω πληρώσει ακριβά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Πιστεύω πως όταν έχεις ήδη ψάρια μέσα το μπόλι είναι μονόδρομος
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-10-14, 14:56
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

PH 7 αμωνια 0..... επιτελους τα ψαρακια και παλι ειναι υγειη και τρεχουν και τα κυνηγητα σταματησαν.
Πηρα και αεραντλια και την εβαλά να δουλευει και συνδεσα την μια ακρη σε ενα μικρο φιλτρακι.....Τωρα με την αεραντλια θα εχω θεμα με τα φυτα?
Γενικα παιδια οτι αλλες συμβουλες για το ενυδρειο μου πειτε μου παρακαλω να μην κανω παλι γκαφα. προσθεσα ακομα 2 fantails και μου προτεινε να βαλω Tertra blak widow, αλλα πρωταηθελά να σας συμβουλευτω. Μου ειπε συμβιωνουν μαζι κλπ κλπ κλπ.... Τελικα με τα κεραμικα που τα εβγαλα εκανα καλα? πρεπει να αγορασω αλλα?
Κατι αλλο τωρα,
να εκμεταλευτω λιγακι την καλοσυνη σας ο αδερφος μου λοιπον σημερα ξεκινησε ενα ενυδρειακι , το παλιο δικο μου 30 λιτρων , με μονομαχο.
PH 7 αμωνια 0 ( για την ωρα μονο αυτα μπορουμε να μετρησουμε τα κιτς γφια τρις μετρησεις ερχοντραι απο την ΚΙΝΑ)...Μπορειτε να μας βοηθησετε? σχετικα με φυτα κλπ? και αλλα ειδη? τα μολυς ταιριαζουν μονο αποτι λιγακι ειδα? και κανα σαλιγκαρακι? catfish? θα επιβιωσει?
ευχαριστω και παλι....ειδα κατι πολυ ομορφα ενυδρεια μονομαχων εδω μεσα παντως και θαμπώθηκα.
-------------------------
ξεχασα πηραμε και ενα θερμοστατη 100βατ, δεν ειχε μικροτερο...... αυτα...Σημαντικο εδω ερχεται καλοκαιρι και βαραει 45αρια....
-------------------------
αλλο ενα λαθος που εκανα και ανεβασα αμωνια. επλυνα το φιλτροπ με νερο βρυσης........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antegeia7 : 17-10-14 στις 14:56 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-10-14, 15:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
PH 7 αμωνια 0..... επιτελους τα ψαρακια και παλι ειναι υγειη και τρεχουν και τα κυνηγητα σταματησαν.
Αυτό είναι καλό
Το PH πρέπει να είναι λίγο πιο ψηλά , στα χρυσόαψρα το PH καλό είναι > 7 <= 8

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηρα και αεραντλια και την εβαλά να δουλευει και συνδεσα την μια ακρη σε ενα μικρο φιλτρακι.....Τωρα με την αεραντλια θα εχω θεμα με τα φυτα?
Τα φυτά δεν πάθουν τίποτα απο την αεραντλία, απο τα χρυσόψαρα ότι πάθουν



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
προσθεσα ακομα 2 fantails
Το παραφορτώνεις
έχεις δηλαδή τώρα 1 Subunkin, 1 Oranda-Assorted, 1 Comet Golden, 1 Pearl Scale και 2 fantails, σε 200 Λίτρα, Είναι πάρα πολλά, όλα αυτά είναι για ενυδρείο πάνω από 300 λίτρα (θεωρητικά πάνω απο 320 για την ακρίβεια) , πρέπει να κάνεις αλλαγή νερού τουλάχιστον 2 φορες την εβδομάδα. Πόσο μήκος έχει το ενυδρείο σου ;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
μου προτεινε να βαλω Tertra blak widow, Μου ειπε συμβιωνουν μαζι κλπ κλπ κλπ.
Ούτε να το διαννοηθείς, καμία σχέση , αλλά και λόγω ιχθυοφόρτισης ουτε σαλιγκάρι να μη βάλεις μέσα, έχεις πολλά ψάρια, και όταν έρθουν τα τεστ και μετρήσεις Νιτρικά θα το καταλάβεις , και θα δεις πόσες και πόσο αλλαγή νερού θα πρέπει να κάνεις

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικα με τα κεραμικα που τα εβγαλα εκανα καλα? πρεπει να αγορασω αλλα?
Τι εννοείς έβγαλες ; Αφαίρεσες βιολογικό υλικό ; Και αν ναι γιατί το αφαίρεσες ;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
ο αδερφος μου λοιπον σημερα ξεκινησε ενα ενυδρειακι , το παλιο δικο μου 30 λιτρων , με μονομαχο.
PH 7 αμωνια 0 ( για την ωρα μονο αυτα μπορουμε να μετρησουμε τα κιτς γφια τρις μετρησεις ερχοντραι απο την ΚΙΝΑ)...Μπορειτε να μας βοηθησετε? σχετικα με φυτα κλπ? και αλλα ειδη? τα μολυς ταιριαζουν μονο αποτι λιγακι ειδα? και κανα σαλιγκαρακι? catfish? θα επιβιωσει?
Σε 30 λίτρα δεν θα βάλεις τίποτα άλλο μέσα , άντε κανα σαλιγκάρι, τίποτε άλλο όμως.
Τα μόλυς δεν ταιριάζουν με μονομάχο , ασε που θα τα σκοτώσει, αλλά θέλουν διαφορετικό νερό, Θα πρέπει να κατεβάσεις όμως το PH και να μαλακώσεις το νερό βάζοντας φύλα κατάπα ή τύρφη. Από φυτά βάζεις αρκετα και ειδικα κάποια επιφανείας


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
ξεχασα πηραμε και ενα θερμοστατη 100βατ, δεν ειχε μικροτερο...... αυτα...Σημαντικο εδω ερχεται καλοκαιρι και βαραει 45αρια....
ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ , τα χρυσόψαρα δεν θέλουν υψηλές θερμοκρασίες, βγάλε τον θερμοστάτη και να βάλεις ανεμιστηράκια, θερμοκρασία μέχρι 26 το πολύ, 25 είναι ιδανική
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-10-14, 15:58
antegeia7 Ο χρήστης antegeia7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-10-2014
Περιοχή: Australia :0
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το παραφορτώνεις
έχεις δηλαδή τώρα 1 Subunkin, 1 Oranda-Assorted, 1 Comet Golden, 1 Pearl Scale και 2 fantails, σε 200 Λίτρα, Είναι πάρα πολλά, όλα αυτά είναι για ενυδρείο πάνω από 300 λίτρα (θεωρητικά πάνω απο 320 για την ακρίβεια) , πρέπει να κάνεις αλλαγή νερού τουλάχιστον 2 φορες την εβδομάδα. Πόσο μήκος έχει το ενυδρείο σου ;
το Shunbunkin ητανε το πρωτο θυμα.παει αυτο. το αναπληρωσα που λες με 1 Fantail και πηρα ακομα ενα. εχω και ενα 2 Tetra Black widow-Gold , ειληκρινα δεν μου πηγε η καρδια να τα διωξω τα εχω 1,5 χρονο ( απο παροτρυνση πωλητη φυσικα)..... Αλλαξα petshop ενωειται αλλα και ο σημερινος μου προτεινε να βαλω 4 blak widow. οποτε οπως τα λες μειως shunbunkin kai συν τα 2 φανταιλς. Επισης Σαλιγκαρι και katfish εχω μεσα συγνωμη δεν τα εγραψα αυτα, αυτα τα εχω απο το μικρο ενυδρειο εδω και 1.5 χρονο. Αυτα. 200 λιτρα 3 foot.

Τι να σου πω να τα βγαλω λες? να παρω ενα ενυδρειακι να τα βαλω μεσα ολα αυτα?

Παράθεση:
Τι εννοείς έβγαλες ; Αφαίρεσες βιολογικό υλικό ; Και αν ναι γιατί το αφαίρεσες ;
Μου ειχες πει για μπολι, το κεραμικο το εβγαλα γιατι μου ειπανε τα σαινια στο παλιο το petshop να το βγαλω....οτι και καλα εκει ειναι η αμωνια κλπ κλπ.... βγαλτα λεει και ενα σε καμια βδομαδα παρε αλλο. δεν τα εχω πεταξει παντως....τι λες να τα βαλω πισω?


Ο θερμοστατης ειναι για τον μονομαχο, εκει μπου μενει ο αδερφος μου εχει ψοφο. (10 χλμ απο μενα και εχω εδω πεθαινω απο την ζεστη )
Τελεια θα παραθεσουμε φωτογραφια με τον μονομαχο μολις ετοιμαστει....Ξυλα κλπ αποτι ειδα ειναι οκ? Το PH πως το κατεβαζουμε με φυτα οπως λες???? παιζει να μου κατεβηκε εμενα στο 6 λογο φυτων????

θελω να παραγγειλω 2 ξυλα Μαλαισιας ενα για μενα ενα γιοα τον μονομαχο...ευχαριστω και παλι Τακη.

Σ.Σ.... Δεν ξερω γιατι αλλα 1 μηνα τα φυτα εχουν επιβιωσει..... πλιν ενως που το ρημαξανε. ο ανουβιας εχει 35 δολαρια με το ξυλο του. Αξιζει η θα τον καταβροχθησιυν κ αυτον? ελπιζω μην πεσι ξαφνικη πεινα....

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σου έδωσε φίλος σου υλικο (μακαρόνι ή σφουγκάρι ) απο το ενυδρείο του εννοείς ;
Αν σου έδωσε ίσως τώρα να μην έχει πιάσει και καλό να βρεις πάλι, θα σου επιταχυνει τη διαδικασία του στρωσίματος, γρήγορα και ανώδυνα για τα ψάρια.
Αν σου είπανε από το pet-shop να το αφαιρέσεις , το είπανε μάλλον γιατι θέλουν να πουλήσουν τα ζουμια και τα ματζούνια που έχουν αυτοί , που λένε πως θα σου φτιάξει τη βιολογία, εγω προσωπικά δεν τα εμπιστεύομαι, γιατί τα έχω πληρώσει ακριβά χωρίς κάποιο αποτέλεσμα. Πιστεύω πως όταν έχεις ήδη ψάρια μέσα το μπόλι είναι μονόδρομος

Αυτο τωρα το ειδα σορρυ..... οπως σου λεω παραπανω....τα εβγαλα που λες, (μακαονι) πριν 4 μερες....τα εχω κρατησει οπως σου ειπα τα πηρα απο το φιλο μου ναι....Ειληκρινα τους βαρεθηκα αυτους εκει στο aquarium.....μια που μπηκες και μια που βλεπουν δολαρια να πεφτουν..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη antegeia7 : 17-10-14 στις 15:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-10-14, 17:03
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κοιτα,
με χρυσόψαρα δεν υπάρχει (ή δεν γνωρίζω εγω προσωπικά) ψάρι που να ταιριάζει εύκολα ή να μπορεί ζήσει μαζί,
για να βάλουμε ένα είδος ψαριού σε ενυδρείο μαθαίνουμε πρώτα από όλα τις συνθήκες και τις παράμετρες που θέλει το συγκεκριμένο ψάρι
και έχουμε
χρυσόψαρα
σύμφωνα με αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
τα χρυσόψαρα θέλουν
Παραμετροι νερου διατηρησης χρυσοψαρων
pH 7.2-8.0
GH 10-18 dGH
Θερμοκρασια (στο ενυδρειο) 5-28C (αναλογα την εποχη του ετους)
Για τα fancy λιγο πιο περιορισμενες οι θερμοκρασιες (15-28C)
Απαιτειται αποφυγη αποτομων μεταβολων των παραμετρων.
Φυσικα επιβιωνουν και σε παραμετρους εκτος των παραπανω, αλλα αν μιλαμε για ιδανικη διατηρηση τοτε:
pH 7.6
GH 12 dGH
Θερμοκρασια 10-26C. Fancy: 18-26C. (αναλογα την εποχη του ετους)

τα Tetra Black widow-Gold σύμφωνα με αυτό http://www.seriouslyfish.com/species...mbus-ternetzi/
θέλουν
Water Conditions
Temperature: 68-78°F (20-26°C)
pH: 6.0-7.0
Hardness: 5-20°H

Ετσι θα βρίσκεις τι θέλει το κάθε ψάρι και αν ταιριάζει το ένα με το άλλο και ασε τα pet-shop να λένε ότι θέλουν, να πουλήσουν θέλουν και πουλάνε φύκια για μεταξωτές κορδέλες
το ίδιο ισχύει και για το cat-fish, βρες πιο είδος ακριβώς είναι , βρες τι παράμετρους θέλει και αποφασίζεις αν το κρατήσεςι ή όχι.Αλλα, έχεις ήδη υπερπληθησμό, που σημαίνει πως δεν μπορείς να βάλεις τίποτα άλλο, ακόμα και ενα σαλιγκάρι επιβαρύνει το νερό με ρύπους , που σημαίνει πως πρέπει να κάνεις πιο πολλές και πιο μεγάλες αλλαγές νερού.
Επίσης το ενυδρείο είναι κοντό για χρυσόψαρα, τα 3 πόδια είναι 91 εκατοστά, τα Comet και τα Subunkin μεγαλώνουν πολύ, θέλουν πάνω από 1,20 , άλλος ένας λόγος που δεν πρέπει να βάλεις άλλο ψάρι.
Και για να καταλάβεις δες ενα βίντεο απο το δικό μου το ενυδρείο που είναι 1,20 και 280 λίτρα καθαρό,
BORKED
Το μεγάλο το comet το έχω 2,5 χρόνια και είναι 25 εκατοστά, είναι σε ενυδρείο 1,20 και πάλι δεν μπορείς πως είναι και άνετο, σκέψου πως θα είναι το δικό σου σε 90 εκατοστα όταν μεγαλώσει, και επίσης να σου πω πως και εγώ δεν έχω λίγα ψάρια, είναι αρκετά για τον όγκο του ενυδρείου, και για αυτό προσθέτω καθημερινά τουλάχιστον 50-60 λιτρα νερό, δηλαδή 350 λίτρα την εβδομάδα (το ενυδρείο είπαμε πως είναι 280 λίτρα), υπολόγισε τώρα τι αλλαγες θες και εσύ, και σου το είπα και πριν, όταν κανεις τεστ νιτρικά θα καταλάβεις πόσο και ποσες φορες θα πρέπει να κάνεις αλλαγές

Τώρα που τα κεραμικά τα έβγαλες είναι νεκρά από βιολογία, είναι σαν να πας να παρεις καινούρια, τα πλένεις , τα βράζεις να απολυμανθούν και αν έχεις χώρο τα βάζεις πάλι, σε 15-20 ημέρες θα αρχίσουν να αποκτουν βιολογία πάλι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
οτι και καλα εκει ειναι η αμωνια κλπ κλπ.... βγαλτα λεει και ενα σε καμια βδομαδα παρε αλλο. δεν τα εχω πεταξει παντως....τι λες να τα βαλω πισω?

Πλύνε τα , βράστα , και βάλτα αν χωράνε
και να τους πεις πως αμμωνία έχει ΤΟ ΞΕΡΟ ΤΟΥΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, αλλά τόσα ξέρουν και τόσα λένε


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antegeia7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ.Σ.... Δεν ξερω γιατι αλλα 1 μηνα τα φυτα εχουν επιβιωσει..... πλιν ενως που το ρημαξανε. ο ανουβιας εχει 35 δολαρια με το ξυλο του. Αξιζει η θα τον καταβροχθησιυν κ αυτον? ελπιζω μην πεσι ξαφνικη πεινα....

Η ανουμπια είναι από τα λίγα φυτά που δεν τρώνε τα χρυσόψαρα, αυτή θα ζήσει.
Πανάκριβη είναι όμως, παρτην σκετη και δεστην εσυ με πετονια πάνω σε ένα ξύλο ή μια πέτρα, μη δίνεις τσαμπα λεφτα

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 17-10-14 στις 17:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 17-10-14, 17:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχουν και διαφορετικες διατροφικες αναγκες.
Αλλα κι αν ακομα ειχαν τις ιδιες, θα προλαβαιναν να φανε τιποτα τα tetra?
Ασε που οτι ζωντανο χωραει στο στομα το χρυσοψαρου .... καταπινεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Oranda κολυμπάει ανάποδα moradin Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 6 29-01-16 15:20
Μελανοταινία κολυμπάει κάθετα stephos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 02-11-13 14:31
Albino Cory - Κολυμπάει μονόπατα! vivikrl Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 04-08-09 15:53
Ψάρι,κολυμπάει κατακορυφα!!HELP vassilis23 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 12-07-07 06:54
Κολυμπάει στο πλάι??? Archon Bettas 5 11-04-05 10:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05583 seconds with 14 queries