Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 26-04-12, 01:38   #1
Αρχάριος (25λ ενυδρείο) απορίες
 
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90
Member
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος 26-04-12, 01:38
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας, αποφάσισα και εγώ να ασχοληθώ με το χόμπυ και μετά απο πολλές μέρες διαβάσματος σε φορουμ κτλ ήρθε η ωρα να στήσω και γω το ενυδρειάκι μου. Ωστόσο δεν γνωρίζω κανέναν που να ασχολείται και γι αυτό αρχίζω από το μηδέν..
Πρώτα απ' όλα το ενυδρείο που αγόρασα είναι αυτό: http://www.aquarialand.com/product_i...4f92fb9da47d72 (Αν θέλετε παρακαλώ σχολιάστε την επιλογή μου αυτή)
Θα φιλοξενήσει ένα μονομάχο και ένα σαλιγκάρι (πιθανώς apple snail)!
Οι ερωτήσεις μου είναι:

1. Tο φίλτρο που διαθέτει είναι αυτό: http://www.aquarialand.com/product_i...94ff70485c1d0b

δεξιά όπου ειναι η είσοδος του νερού είναι η θήκη για τον θερμοστάτη, στο κέντρο ειναι υλικά του φίλτρου: BLUESPONGE - CARBONSPONGE

το μλπε βρισκεται πάνω απ του άνθρακα. η ερώτηση μου είναι αν στο πέρας 2 εβδομάδων περίπου που έχω διαβάσει πως κρατάμε τον άνθρακα τον αντικαταστίσω με siphorax mini θα είμαι εντάξει?
Θα πρέπει να τα τοποθετήσω πάνω ή κάτω απ το μπλε σφουγκάρι ή δεν έχει σημασία?



2. Αριστερά στο φίλτρο μπαίνει κάπως στριμοχτά η αντλία (HAQUOSS P-160 COMPACT 160 lt/h - 2.5 Watt) και θελω να ρωτήσω αν υπάρχει πρόβλημα που το πλαστικό σωληνάκι της αντλίας ίσως να τσαλακώνεται λίγο και μειώνεται η ροή.
Επίσης δίαβασα ότι ο μονομάχος χρειάζεται μικρή ροή (3-4 ανακυκλώσεις/ώρα) άρα την επιλογή που έχει η αντλία να ανεβάσω την ένταση να την αφήσω στα 160λ/ώρα ή να την πάω στα 200λ/ώρα που μπορεί να προσφέρει η αντλία όπως μου σύστησαν απ το πετσοπ?

3. Στην θήκη της αντλίας υπάρχει επίσης LIFESPONGE (ceramic sponge). Σε τι χρησιμεύει? το συγκρκριμένο θέλει αλλαγή μετά από καιρό? Και γενικά και το μπλε σφουγκάρι θέλει αλλαγή κάποια στιγμή? Ο κατασκευαστής λέει αλλαγή καθε μήνα ενώ διαβάζω στα φορουμ πως τα υλικά αυτά δεν θέλουν αλλαγή παρά καθαρισμό με νερό ενυδρείου κάθε τόσο σωστά?

4. Για το στρώσιμο του ενυδρείου αγόρασα βακτήρια έτοιμα της SERA bio nitrivec. Στις οδηγίες του λέει πως 24 ώρες μετά τη χρήση σε νέο ενυδρείο βάζουμε το ψάρι. Ωστόσο δεν έχω επιλέξει ακόμη τον μονομαχο μου και θέλω να ρωτήσω αν με τα φυτά που θα βάλω απ την πρώτη μέρα και με ένα apple snail θα μπορέσουν να δρασουν σωστά τα βακτήρια? Θέλω να πω, θα παρέχεται από ένα απλά σαλιγκάρι αρκετή τροφή για τα βακτήρια ώστε να διατηρηθούν και να είναι σε καλό δρόμο ο κύκλος του αζώτου? Ή μήπως θα χρειαστεί να ρίχνω και κάποια τροφή για τα βακτήρια?
Ένα apple snail με τι το ταΐζουμε για να επιβιώσουν σωστά και τα βακτήρια?



5. Μου φαίνεται περίεργο που πρέπει να βάλω μόνο μία φορά δώση απο βακτήρια. Μήπως κατάλαβα κάτι λάθος στις οδηγίες και θα πρέπει αργότερα (π.χ. με τις αλλαγές νερού) και άλλη ποσότητα βακτηρίων ή αν δω με τα τεστ ότι είμαι οκ απλά να μείνω σε αυτή την πρώτη δώση?

6. Λέω να αργήσω περίπου 2-3 βδομάδες να βάλω το ψαράκι δηλαδή αφου κάνω και την πρώτη αλλαγή νερου.. Θα είναι σωστό αυτό?


Αν σας κούρασα είναι επειδή δυστυχώς οι απορίες αυτές δεν μου λύθηκαν επαρκώς στα πετ σοπ που επισκεύτικα και δεν έχω απλά πουθενά αλλού κάποιον να μου παρέχει αυτές τις γνώσεις. Θέλω ένα πετυχημένο ενυδρειάκι με έναν χαρούμενο μονομάχο!!!



Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας!
Εμφανίσεις: 3452
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-04-12, 03:49
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Καλημέρα και καλώς ήρθες στο hobby .
Καταρχάς δεν υπάρχει κανένα προϊόν που να στρώνει το φίλτρο σε 1 μέρα με βακτήρια μακάρι να υπήρχε . Υπάρχουν διάφοροι τρόποι
στρωσίματος με τον ποιο γρήγορο σε 1-3 μέρες να είναι μπόλι από στρωμένο φίλτρο , αλλιώς θα χρειαστεί ~ 1 μηνα με τους υπολοιπους τρόπους που για εμενα είναι και ο καλύτερος μιας και το hobby χαρακτηρίζει ανθρώπους με υπομονή αλλα και σε αυτόν τον μηνα θα μάθεις αρκετά περισσότερα τόσο για το φίλτρο σου όσο και για το ψάρι που θες να φιλοξενήσεις .
Δεν βλέπω να αναφέρεις κάπου αντιχλοριο , έχεις αγοράσει ?
Καλή αρχή
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-04-12, 08:43
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Ναι ναι εχω αγοράσει απλά εδω αναφέρω μόνο τις απορίες μου. Ξέρω και για τους τρόπουσ στρωσίματος αλλά το μπόλι δεν είναι επιλογή γιατί δεν ξέρω κάποιον που να μπορεί να μου δώσει. Απλά γι αυτό το σκεύασμα διαβάζω καλά σχόλια και πως αν μπορώ να ταΐσω αυτά τα βακτήρια το ενυδρείο θα στώσει. Ωστόσο ξαναλέω πως δεν εχω σκοπό να βάλω ψάρι πριν τις 3 βδομάδες αν δεν δω τα τεστ να μου το επιτρέπουν..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-04-12, 11:08
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Δε χρειάζεται να έχεις γνωστό, για αυτό υπάρχουν οι αγγελίες.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-04-12, 12:10
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλιώς θα χρειαστεί ~ 1 μηνα με τους υπολοιπους τρόπους που για εμενα είναι και ο καλύτερος μιας και το hobby χαρακτηρίζει ανθρώπους με υπομονή αλλα και σε αυτόν τον μηνα θα μάθεις αρκετά περισσότερα τόσο για το φίλτρο σου όσο και για το ψάρι που θες να φιλοξενήσεις .

πιστεύω για έναν αρχάριο που θέλει πραγματικά να μάθει και να ασχοληθεί είναι ο καλύτερος τρόπος.
Είναι χρονοβόρος μέν αλλά σε ανταμείβει σε εμπειρία
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-04-12, 12:39
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

1:Το siporax η οποιοδήποτε άλλο υλικό όπως αυτό που έχεις στο 3: είναι το κεραμικό υλικό που φιλοξενεί την βιολογία , καλώ θα
είναι να το βάλεις από την αρχή γιατί εκεί θα κάτσει η βιολογία
κάνει δουλειά και καλώ θα ήταν να βάλεις 2 αν χωράνε
2:Το βέλτιστο είναι να μην τσαλακώνονται τα σωληνάκια , το αφήνεις σε full ροές στην αρχή
μέχρι να στρώσει και μετά βλέπεις αν χρειάζεται να το χαμηλώσεις
3:είναι το κεραμικό , μπορείς να κανεις αντικατάσταση και με κάποιο siporax όπως αναφέρεις η συνδυασμό και τον 2 .
4)ειδικά τα συγκεκριμένα βακτήρια είναι άχρηστα (IMO)
Θα μπορούσες όμως να πάρεις κάποια βακτήρια αργού υποτιθέμενου στρωσίματος αν δεν θες να μπλέξεις με αμμωνία μιας και αυτά του αργού στρωσίματος που τα βάζεις ανά 3-4 μέρες διαθέτουν και την ανάλογη αμμωνία (( τροφή για τα βακτήρια )
στο μπουκαλάκι και σε 25 μέρες ~ είναι έτοιμο το φίλτρο
5: βλέπεις 4
θα προσεχεις στις αλλαγές νερού να αποσυνδέεις τον θερμοστάτη μην σπάσει όταν θα είναι εκτος νερού και σε κλάψουν .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-04-12, 15:46
Το avatar του χρήστη Stergios90
Stergios90 Ο χρήστης Stergios90 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-04-2012
Περιοχή: Αλμυρός Μαγνησίας
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Με τον θερμοστάτη θα προσέχω ναι το γράφει και στις οδηγίες!!!
Δυστυχώς έχω μειωμένες οικονομικές δυνατότητες αυτή τη στιγμή για να αγοράσω και άλλο σκεύασμα βακτηρίων..
Μάλλον θα χρησιμοποιήσω αυτά που έχω ήδη και θα τα ταΐσω με τροφή ψαριών σε μικρή ποσότητα όπως αναφέρει ένας απ τους τρόπους στρωσίματος.
Ελπίζω η αυξημένη θερμοκρασία και η αμωνία από το σάπισμα της τροφής να είναι αρκετή για να θρέψει τα βακτήρια.
Με λίγα λόγια τσάμπα έξοδα τα βακτήρια και πάλι 1 μήνα+ θα μου πάρει το στρώσιμο σαν να μην τα έχω χρησιμοποιήσει καν?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-04-12, 18:45
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stergios90 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με λίγα λόγια τσάμπα έξοδα τα βακτήρια και πάλι 1 μήνα+ θα μου πάρει το στρώσιμο σαν να μην τα έχω χρησιμοποιήσει καν?
σε αυτή την ερώτηση έχουν γραφτεί πάρα πολλά.
αν έχεις όρεξη για διάβασμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F4%E7%F1%E9%E1
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γενικές απορίες αρχάριου Dracula Αρχάριοι γλυκού νερού 18 25-08-11 14:17
απορίες ενός αρχάριου agapanthos Αρχάριοι γλυκού νερού 7 20-09-10 17:18
Πρώτο ενυδρείο (αρχάριος), απορίες :) Caede Αρχάριοι γλυκού νερού 27 26-07-10 16:02
Απορίες αρχάριου stratosxios Γλυκό νερό - Γενικά 14 07-12-07 22:38
Αρχάριος+Στρώσιμο=Απορίες! LeeHook Αρχάριοι γλυκού νερού 20 01-10-07 12:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04659 seconds with 13 queries