Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-10-03, 21:14
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Μια μικρή πρόταση....

Πριν 1 χρόνο άρχισα να διαβάζω βιβλία και να παρακολουθώ ένα μεγάλο αριθμό sites σχετικά με ψάρια και ενυδρεία. Εδώ και λίγους μήνες διαβάζω καθημερινά οτιδήποτε γράφεται σ' αυτό το board, καθώς θεωρώ πολύτιμες τις προτάσεις και τις συμβουλές ανθρώπων που ασχολούνται με το hobby πολύ πριν από μένα. Γιατί καλές είναι οι θεωρητικές/ επιστημονικές γνώσεις, αλλά ο προσδιορισμός του γονιδιώματος του zebrafish ( http://www.sanger.ac.uk/Projects/D_rerio/ ) δεν προσφέρει και μεγάλη βοήθεια όταν αρρωστήσει ένα ψάρι σε κάποιο ενυδρείο.

Το διάστημα που παρακολουθώ το GAB έχω καταλάβει ότι υπάρχουν οι "παλιοί" και έμπειροι και υπάρχουν και οι "νέοι" και άπειροι, όπως η αφεντιά μου! Υποθέτω ότι πολλοί από τους "παλιούς" γνωρίζονται προσωπικά και ξέρουν ο ένας τα ενυδρεία του άλλου. Εγώ, σαν νέα λοιπόν, θα έβρισκα ιδιαίτερα ενδιαφέρον να υπήρχε μια ενότητα στο board με παρουσιάσεις ενυδρείων (υποτυπώδεις, πχ λίτρα, φιλτράρισμα, ψάρια, φυτά), όλων των μελών. Κι αυτό γιατί η ενότητα "καλωσορίσατε" περιορίζεται μόνο στους "νέους".

Πιστεύω ότι θα είχε ιδιαίτερο "διδακτικό" ενδιαφέρον να μπορεί να βλέπει ένας "νέος" ορισμένα σωστά και δοκιμασμένα στο χρόνο, setup ενυδρείων. Υπάρχει βέβαια πάντα η ιδιαίτερα αξιόλογη σελίδα του Τάκη ( http://tsamis.aaquaria.com/parenydr.htm ) με τις παρουσιάσεις ενυδρείων. Εγώ όμως ως "νέα" δεν μπορώ να ξέρω ποια απ' αυτά τα ενυδρεία αντιστοιχούν σε μέλη του GAB (ΟΚ, μαντεύω 2-3 περιπτώσεις).
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-10-03, 22:48
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Συντομα θα υπαρχουν και παρουσιασεις ενυδρειων στο site του συλλογου.
Οσο για την σελιδα του Τακη....δεν εχεις παρα να ρωτησεις σε ποια μελη του board ανηκουν τα ενυδρεια ...
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-10-03, 23:57
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Μάλλον θα χρειαστεί να βάλω δίπλα στο όνομα και το ψευδώνυμο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-10-03, 00:31
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Εμ.....ποιος ξερει τα ονοματα εδω Κυριε Τακη μου???
Σαν τους φυλακοβιους ειμαστε !!
Ας μην γραψω ονοματα και εκθεσω κοσμο..
Παντως καλη η ιδεα Τακη,διπλα στο κανονικο το νικ !!! ετσι ετσι !!
και το γαβρος με -β - ε??
οχι -υ- γιατι θα εχουμε........
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-10-03, 01:10
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Μάλλον θα χρειαστεί να βάλω δίπλα στο όνομα και το ψευδώνυμο!!!
Να μια καλή αρχή! Γιατί προς το παρόν μαντεύω!

Απλά αναρωτιέμαι συχνά τι ενυδρεία έχει ο καθένας από τους "παλιούς", καθώς η γνώμη τους και η συμβουλή τους έχει σίγουρα μεγαλύτερη βαρύτητα για μένα.
Η ανωνυμία πολλές φορές μπορεί να κρύβει και παγίδες (κάτι έχω ακούσει για τον άνθρωπο με τα χίλια ονόματα και τα 2000 πιράνχας...).
Οι "παλιοί" γνωρίζονται μεταξύ τους και ίσως να έχουν και πολύ μικρότερη ανάγκη από συμβουλές. Εγώ όμως, σαν "ψαράκι" στο hobby αισθάνομαι μεγαλύτερη ασφάλεια όταν ο άνθρωπος που θα δώσει μια συμβουλή για το Χ ψάρι, έχει όντως αυτό το είδος στην κατοχή του για μεγάλο χρονικό διάστημα και δεν βασίζεται μόνο σε κάτι που διάβασε ή έχει ακούσει από άλλους. Άλλωστε και γω στην εμπειρία πάσχω, όχι στις εγκυκλοπαιδικές γνώσεις.

Υ.Γ. 1: Όσο για τους "φυλακόβιους", εμένα σίγουρα με βλέπω μέσα σύντομα, έτσι που έμπλεξα με τα ψαρικά! Τώρα φυλακή για χρέη θα ναι... Το Δαφνί θα ναι... δεν ξέρω ποιος θα προλάβει!

Υ.Γ. 2: Παρεπιπτόντως, τα ψάρια "ξεψαρώνουν" ποτέ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-10-03, 01:34
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Παράθεση:
Συντομα θα υπαρχουν και παρουσιασεις ενυδρειων στο site του συλλογου.
Οσο για την σελιδα του Τακη....δεν εχεις παρα να ρωτησεις σε ποια μελη του board ανηκουν τα ενυδρεια ...
Οντως έχουν ανέβει τα τρια πρωτα ενυδρεία μελών του συλλόγου στα ελληνικά http://www.aquarist.gr/gallery/gallery.html
ελπίζουμε σύντομα να γίνουν περισσότερα καθώς τα μέλη θα αρχίσουν (λογικά) να στέλνουν σιγά σιγά τις παρουσιάσεις τους.

Η σελίδα του συλλόγου άρχισε πρόσφατα.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-10-03, 11:16
pavloukos Ο χρήστης pavloukos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 27-12-2002
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ, ΚΡΗΤΗ
Μηνύματα: 354
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pavloukos
Προεπιλογή

Νομίζω ότι έχει γίνει λάθος στις διαστάσεις και τα λίτρα του Γιώργου.
120χ50χ60 είναι 360 λίτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-10-03, 11:42
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή

Ναι διορθώθηκε,
ήταν οι διαστάσεις του δεύτερου ενυδρείου του που δεν έχει ανέβει ακόμα.
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-10-03, 11:53
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fighterfish
Οντως έχουν ανέβει τα τρια πρωτα ενυδρεία μελών του συλλόγου στα ελληνικά http://www.aquarist.gr/gallery/gallery.html
ελπίζουμε σύντομα να γίνουν περισσότερα καθώς τα μέλη θα αρχίσουν (λογικά) να στέλνουν σιγά σιγά τις παρουσιάσεις τους.
Πολύ ωραία! Καλή συνέχεια!
Εγώ όμως σαν σωστή στριμένη γεροντοκόρη που είμαι, θα επιμείνω: Οποία η αντιστοίχησις ενυδρείου-Nickname? Και άντε να πω πάλι ότι μπορώ να μαντέψω... Οταν αυξηθούν όμως οι παρουσιάσεις, τότε σίγουρα οι μαντικές μου ικανότητες θα με προδώσουν!!!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-10-03, 13:14
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Τώρα βέβαια να μπαίνει κάποιος εκτός board στο site και να βλέπει Βελλής Θεόδωρος και μετά γαύρος!!!! Τι θα σκεφτεί!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-10-03, 13:16
fighterfish Ο χρήστης fighterfish δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 193
Προεπιλογή σχ

Θα μπούν και αυτά για όσους μπαίνουν στο Board
__________________
We must save the planet or find another one soon !
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-10-03, 14:19
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Θα σκεφτει πολλα και διαφορα αγαπητε Τακη !
1.Τι ωραια ενυδρεια :P
2.τι ωραιο νικ :P
3.τι ωραιο ονοματεπωνυμο :P :P
4.τι τιμη για την σελιδα που φιλοξενει τετοιο ευηχο νικ
5.τι ομαδαρα ειναι αυτη !!
να συνεχισω ?????
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-10-03, 15:14
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Όλα αυτά φοβόμουν, και πιο πολυ το τελευταίο!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-10-03, 19:10
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Όλα καλά μέχρι εδώ... Όμως η στριμμένη γεροντοκόρη μέσα μου με σπρώχνει να κάνω το δικηγόρο του διαβόλου

Πάω λοιπόν στις παρουσιάσεις ενυδρείων των μελών, και ξεκινάω από την πρώτη παρουσίαση http://www.aquarist.gr/gallery/gkalfopoulos.html

Πολύ όμορφο ενυδρείο! Κατ' αρχάς και για να μην παρεξηγηθώ δεν έχω καμιά προσωπική διαφωνία με τον κ. Καλφόπουλο. Απλά, μια και είναι πρώτος στη λίστα ασχολήθηκα με το δικό του ενυδρείο.
Δεν αμφιβάλλω καθόλου ότι όλα βαίνουν καλώς στο ενυδρείο αυτό και ότι όλα τα ψάρια χαίρουν άκρας υγείας και ευτυχίας!!!

Σκεφτείτε όμως λίγο την θέση μου ώς νέας (δυστυχώς μόνο ως προς το hobby!) και άσχετης, όταν βλέπω σε 112 λίτρα:

2 Botia macracanthus ,1 Botia striata,1 Botia lohachata, 3 Crossocheilus siamensis (που όλα ξεπερνούν τα 10 cm όπως ξέρετε καλύτερα από μένα), μαζί με 29 ακόμα "μικρά" ψάρια!!!

Είναι δυνατόν να μην μπερδευτώ???
Ειδικά όταν για τα 100 λίτρα που έχω εγώ, τα 10 Cardinal, 5 Ροδόστομοι, 2 Αρλεκίνοι, 3 Betta, 1 Ancistrus sp., 1 Zebra pleco, 6 Guppies και 2 Ινδικά φαντάσματα (ακτινογραφίες), θεωρούνται πολλά?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Και παλι ειναι πολλα τα ψαρια για τα λιτρα.... μπορεις να μην προσθεσεις άλλα cardinals, 10 φτανουν, ουτε ροδοστομους, να προσθεσεις τα υπολοιπα που λες για να ειναι κοπαδακια, και να βγαλεις τα guppies απο κει - και γιατι ολα τα ψαρια τεινουν προς το μαλακο νερο ενω τα guppies ειναι σκληρου, και για να κανεις χωρο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-10-03, 19:43
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Οντως ειναι πολλα τα ψαρια του Γιωργου - χωρις να ξεχναμε ομως οτι το ενυδρειο ειναι γεματο φυτα γρηγορης αναπτυξης.
Δεν ειμαστε ουτε αστυφυλακες, ουτε μαλλωνουμε. Αν καποιος ξεπερναει το οριο στο ενυδρειο του, δεν ειναι αυτο το παραδειγμα που πρεπει να ακολουθησεις - οι συμβουλες ισχυουν.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-10-03, 20:02
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Δεν αμφισβητώ την ορθότητα των συμβουλών, φυσικά!
Για όλους τους κανόνες υπάρχουν εξαιρέσεις ή αν θέλετε υποπεριπτώσεις (πχ φυτά γρήγορης ανάπτυξης, όπως είπατε, που απορροφούν γρήγορα τα νιτρικά απο το νερό).
Ούτε και εξέλαβα οποιαδήποτε συμβουλή ως αστυνόμευση! Προς θεού!
Πριν πάρω το πρώτο μου ενυδρείο, διάβασα πολύ. Και παράλληλα έψαξα στο internet για να δω συνθέσεις ψαριών-φυτών-λίτρων. Βρήκα αρκετά "υποδειγματικά" ενυδρεία, αλλά και πολλά ενυδρεία που ξεφεύγουν από αυτό που λέμε textbook case.
Και γι' αυτό επανέρχομαι στο θέμα της προσωπικής εμπειρίας: θεωρώ πολυτιμότερο το να μάθω ότι κάποιος μπορεί (κάτω από ορισμένες συνθήκες) να κρατάει το Χ ψάρι στον Ψ συνδυασμό για ικανό χρονικό διάστημα, από το να μου πει κάποιος (που δεν έχει το συγκεκριμένο είδος στην κατοχή του) ποια είναι η ενδεδειγμένη, εγκυκλοπαιδικά, προσέγγιση.
Η ταπεινή μου γνώμη είναι ότι αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης ενός board.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-10-03, 21:22
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Καποια πραγματα, οπως π.χ. οτι δεν βαζουμε ποτε σμηνοψαρα σε ομαδες 2-3 ατομων ή ακομα χειροτερα 1 μονο, ειναι δεδομενα, χωρις να πρεπει να το εχεις δοκιμασει πρωτα.
Υπαρχουν και περιπτωσεις που καποιοι βαζουν καποιο ψαρι οσο ειναι μικρο με την προοπτικη να το βγαλουν αργοτερα ή να φτιαξουν καποιο αλλο πιο μεγαλο ενυδρειο.
Ολα αυτα βεβαια δεν μπορουμε να τα ξερουμε κοιταζοντας μια φωτογραφια.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-10-03, 23:00
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Εκανα διαφορους πειραματισμους ...πχ. Ειχα σε δαιφορα σταδια 3 tiger barbs ....5 zebra danios....2 kribensis...2 Chinese algae eaters...ολα φυγανε για πολλους και διαφορους λογους.
Και τελικα τα ψαρια που τωρα εχω συμβιωνουν αρμονικοτατα εδω και πολλους μηνες.
Χωρις καυγαδες...θανατους....τσαμπουκαδες και προβληματα με τις παραμετρους νερου του ενυδρειου μου.
Ο καθενας διαβαζει...ακουει συμβουλες....κρινει και αποφασιζει.
Οι κανονες δεν ισχυουν παντα
Σε διαβεβαιω οτι οι clown για να γινουν "τερατα" χρειαζονται πολυ καιρο...τα SAE....ειναι μια χαρα...και οπως ειπε και ο Τακης με τα φυτα που εχω - και βοηθανε πολυ - ολα πανε καλα.
Παντως .... αν παρουσαστει προβλημα αργοτερα...με καποια ψαρια...θα φυγουν και αυτα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-10-03, 23:24
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

Γιατι σε βρισκω απολογουμενο Γιωργο μου?? δεν το καταλαβα το γιατι ,ειπαμε οτι υπαρχουν και τα ενυδρεια κονσερβες !! του γαβρου να δεις ... ,εσενα ειναι αδειο σε συγκριση μαυτουνου του αγραμματου !
Το θεμα ειναι κατα ποσο τα ψαρια νοιωθουν καλα,και αν εχεις απωλειες κλπ .
Καλες οι συνταγες ,οι επισημανσεις ,οι συμβουλες,αλλα η τελικη αποφαση για το πως θα στησουμε το ενυδρειο -ειναι καθαρα -δικη μας .Ποσες φορες με κραξατε κατα συρροη?αλλα βαζει μυαλο ενας χουλιγκανος γαβρος και δη αγραμματος-παροτι ανρθρωπος των γραμματων?
Και για να ειμαστε σε topic limits αυτο που πρεπει να εχουμε παντα -και εδω ειναι το ρεζουμε- κατα νου,ειναι τα ψαρια που θα βαλουμε να ταιριαζουν,νομιζω οτι ειναι το πρωτευον θεμα που πρεπει να ακολουθουμε με ευλαβεια.Ποσες φορες ακουσα π.χ οχι σκαλαρια με νεον γιατι τα δευτερα ειναι τροφη για τα πρωτα....κιεγω εκει..κολλημενος !! Ετσι λοιπον ωφειλω να βγαλω το καπελλο στα παιδια που μεσα απο αυτο το μπορντ προσπαθουν να βαλουν τα εχεγγυα για ενα σωστο κοινωνικο-γιαυτο μιλαμε-ενυδρειο !Οσοι νεοι στο αθλημα λοιπον μην το βλεπουν ουτε σαν μαλωμα,ουτε σαν τον αστυφυλακα που θα μας βαλει χερι .Απλα ολα γινονται γιαυτο το ρημαδι το αθλημα ,
που ολοι θελουμε να το δουμε σε καλυτερα και υψηλοτερα
(με ανυψωτικο :P ) επιπεδα.
Τα μαγαζια να πουλανε θελουν,δουλεια τους ειναι.Εμεις αποφασιζουμε ομως !!! Και πρεπει να το κανουμε σωστα και οχι συμφωνα με τι μας γυαλιζει στο ματι,αλλα συμφωνα με το τι μπορουμε να συνδυασουμε ....
ουφ πολλα ειπα ε???καλα καλα,αντε γεια !!!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 16-10-03, 01:12
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Εγώ πάντως έβαλα τα ψευδώνυμα στη σελίδα http://tsamis.aaquaria.com/parenydr.htm . Τώρα καλό είναι αυτό..... κακό είναι.....
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 16-10-03, 01:24
salcon Ο χρήστης salcon δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 143
Προεπιλογή

Ααααααχχχχ ............ που θα τα δει κανεις και θα λεει σε τι οργανωση-συμορια ανηκουν αυτοι!!!!!!!!
Πολυυυυ το ξυλοοο

ΥΓ τον γαβρο δεν ειδα πουθενα!!! χικ!!!
Τον γαυρο τον ειδα διπλο !!χικ ,τον γαβρο δεν ειδα!! χουκ
__________________
Γιαννης



Μηνιαίες συναντήσεις ΠΣΦΕ - Κλιμάκιο Βόρειας Ελλάδας Είστε όλοι καλεσμένοι!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 16-10-03, 01:49
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Αν έχεις πιει τον βλέπεις διπλό!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 16-10-03, 10:17
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Δεν απολογουμαι Θοδωρε μου...απλως κουβεντα κανουμε.
Και να ξερεις....καθως εγραφα το post μου...ηθελα να αναφερω τα ενυδρεια σου ως παραδειγμα "κονσερβοποιησης"
Και ας μην πουμε για ασυμβατοτητες κλπ...εισαι ειδικος σε αυτα
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-10-03, 13:51
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

μια μικρη διορθωσουλα !! δεν ειμαι....>>>>>....ημουνα !!
στο περι ασυμβατοτητας παει...οχι στο κονσερβα
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-10-03, 15:23
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Εκανα διαφορους πειραματισμους ...πχ. Ειχα σε δαιφορα σταδια 3 tiger barbs ....5 zebra danios....2 kribensis...2 Chinese algae eaters...ολα φυγανε για πολλους και διαφορους λογους.
Και τελικα τα ψαρια που τωρα εχω συμβιωνουν αρμονικοτατα εδω και πολλους μηνες.
Χωρις καυγαδες...θανατους....τσαμπουκαδες και προβληματα με τις παραμετρους νερου του ενυδρειου μου.
Ο καθενας διαβαζει...ακουει συμβουλες....κρινει και αποφασιζει.
Οι κανονες δεν ισχυουν παντα
Σε διαβεβαιω οτι οι clown για να γινουν "τερατα" χρειαζονται πολυ καιρο...τα SAE....ειναι μια χαρα...και οπως ειπε και ο Τακης με τα φυτα που εχω - και βοηθανε πολυ - ολα πανε καλα.
Παντως .... αν παρουσαστει προβλημα αργοτερα...με καποια ψαρια...θα φυγουν και αυτα.
Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα (αν και δέχομαι ότι η δική μου γνώμη μπορεί να μην έχει ιδιαίτερη βαρύτητα, λόγω ομολογουμένης απειρίας). Υπάρχουν σίγουρα βασικοί κανόνες, ίσως και συνταγές, που πρέπει να ακολουθούμε. Υποθέτω επίσης ότι μπορεί να στηθούν δύο πανομοιότυπα ενυδρεία (όγκος, φιλτράρισμα, φυτά, ψάρια κτλ κτλ) και το ένα να πάει άψογα ενώ στο άλλο να μην προλαβαίνει κανείς να θάβει ψάρια!

Τώρα, ίσως όλη την κουβέντα να την ξεκίνησα προσπαθώντας να δώσω στον εαυτό μου μια δικαιολογία για να μην αποχωρισθώ –προς το παρόν τουλάχιστον- τα clown-άκια μου! Σκέφτομαι ότι ίσως είναι καλύτερο γι' αυτά να ζήσουν κάποια χρόνια κάτω από τη δικιά μου φροντίδα παρά να καταλήξουν, όπως τόσα και τόσα αδελφάκια τους- στη γυάλα ενός πιτσιρικά.

Και μια "φιλοσοφική" κουβέντα, ακόμα:

Το άριστο για τα ψάρια θα ήταν να ζούσαν στο φυσικό τους περιβάλλον. Οφείλουμε να τους παρέχουμε το καλύτερο –στα μέτρα του δυνατού- στις συνθήκες αιχμαλωσίας των ενυδρείων. Πιστεύω ότι κατά βάθος, το να διατηρεί κάποιος ένα ενυδρείο είναι εγωιστικό: "Εγώ θέλω να έχω ψάρια, να τα βλέπω να ζουν στο σπίτι μου".
Αγαπάω πολύ τα ψάρια, σίγουρα. Δεν τα τρώω (δεν ανέχομαι ούτε να βλέπω την κ. Βέφα να τα μαγειρεύει!!! ), έχω κλάψει για όποιο ψάρι έχει πεθάνει στα χέρια μου και έχω δει ακόμα και εφιάλτες, ότι αρρώστησε κάποιο ψάρι.
Αλλά αν η αγάπη μου ήταν απόλυτα ανιδιοτελής, τότε τα χρήματα και ο χρόνος που έχω διαθέσει μέχρι τώρα για τα ενυδρεία μου –και που θα εξακολουθήσω να διαθέτω- θα έπρεπε να είχαν ενισχύσει τις προσπάθειες προστασίας των φυσικών υδροβιοτόπων.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-10-03, 20:59
pokou Ο χρήστης pokou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pokou
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Simpethera
Υπάρχουν σίγουρα βασικοί κανόνες, ίσως και συνταγές, που πρέπει να ακολουθούμε.
Υπατχουν βεβαια βασικοί κανόνες.(κατα την γνωμη μου ειναι)
1. αλλάγες νερου
2. φιλτρανση
3. επιλογη πρωτα των ψαριων και μετα της ΄γυαλας΄

κανοντας τα παραπανω εχω να χασω ψαρι περιπου απο όταν γραφτικα στο board.
πριν νεκροταφειο.........

Οι προσωπικες επιλογες του καθενος ειναι προσωπικες.
Ο πειραματισμος είναι μέσα στο χομπυ.
__________________
μαχαιρι και στον εγκεφαλο...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08134 seconds with 12 queries