Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-10, 14:23
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή Melafix - αλλαγή νερού

Μέσα στο 70άρι ενυδρείο μου έχω 5 ενήλικα γκάπις και άλλα 6 μωρά. Ο ένας από τους 2 αρσενικούς μου παρουσίασε πριν κάνα μήνα κάτι μικρούς λεκέδες σαν ξέβαμμα, έναν στην ουρά του κι άλλους 1-2 στο πάνω πτερύγιο - σαν να έχουν πέσει πάνω σταγόνες χλωρίνη κάπως, λίγο ασπριδεροί πάνω στο πορτοκαλοκόκκινο χρώμα της ουράς & του πτερυγίου. Δεν φάνηκε κάποιο άλλο σύμπτωμα μέχρι που πριν καμιά 10αριά μέρες άρχισε να εμφανίζει η ουρά και σημάδια υποχώρησης, σαν φιν ροτ χωρίς όμως βαθιά σκισίματα. Έτσι, αποφάσισα να εφαρμόσω Μελαφίξ για μια εβδομάδα που λέει το μπουκάλι.

Το θέμα είναι ότι όλη την εβδομάδα που έριχνα το φάρμακο δεν έπρεπε να κάνω αλλαγή και είχα ήδη 3 μέρες να κάνω όταν το ξεκίνησα... Χτες έριξα την 7η δόση οπότε σήμερα πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω νερό. Τα σμημάδια μοιάζουν να υποχωρούν αλλά μάλλον πρέπει να συνεχίσω τη θεραπεία λίγο ακόμα. Θα είναι το ίδιο αποδοτική αν σήμερα όντως κάνω 40% αλλαγή και μετά συνεχίσω να ρίχνω το φάρμακο; Και ΜΟΝΟ αφού έχω τελειώσει τη θεραπεία βάζω στο φίλτρο τον άνθρακα;

Σημειωτέον ότι δεν υπάρχει δυνατότητα για νοσοκομειακό μίνι ενυδρείο, και διάβασα σε διάφορα ποστς ότι έτσι κι αλοιώς το Μελαφίξ δεν πρόκειται να βλάψει και τα υπόλοιπα ψάρια. Όπου πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα πληζ παρεμβείτε!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-10, 15:18
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από uptight Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέσα στο 70άρι ενυδρείο μου έχω 5 ενήλικα γκάπις και άλλα 6 μωρά. Ο ένας από τους 2 αρσενικούς μου παρουσίασε πριν κάνα μήνα κάτι μικρούς λεκέδες σαν ξέβαμμα, έναν στην ουρά του κι άλλους 1-2 στο πάνω πτερύγιο - σαν να έχουν πέσει πάνω σταγόνες χλωρίνη κάπως, λίγο ασπριδεροί πάνω στο πορτοκαλοκόκκινο χρώμα της ουράς & του πτερυγίου. Δεν φάνηκε κάποιο άλλο σύμπτωμα μέχρι που πριν καμιά 10αριά μέρες άρχισε να εμφανίζει η ουρά και σημάδια υποχώρησης, σαν φιν ροτ χωρίς όμως βαθιά σκισίματα. Έτσι, αποφάσισα να εφαρμόσω Μελαφίξ για μια εβδομάδα που λέει το μπουκάλι.

Το θέμα είναι ότι όλη την εβδομάδα που έριχνα το φάρμακο δεν έπρεπε να κάνω αλλαγή και είχα ήδη 3 μέρες να κάνω όταν το ξεκίνησα... Χτες έριξα την 7η δόση οπότε σήμερα πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξω νερό. Τα σμημάδια μοιάζουν να υποχωρούν αλλά μάλλον πρέπει να συνεχίσω τη θεραπεία λίγο ακόμα. Θα είναι το ίδιο αποδοτική αν σήμερα όντως κάνω 40% αλλαγή και μετά συνεχίσω να ρίχνω το φάρμακο; Και ΜΟΝΟ αφού έχω τελειώσει τη θεραπεία βάζω στο φίλτρο τον άνθρακα;

Σημειωτέον ότι δεν υπάρχει δυνατότητα για νοσοκομειακό μίνι ενυδρείο, και διάβασα σε διάφορα ποστς ότι έτσι κι αλοιώς το Μελαφίξ δεν πρόκειται να βλάψει και τα υπόλοιπα ψάρια. Όπου πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα πληζ παρεμβείτε!
Θα είναι το ίδιο αποδοτική, απλά μετά την αλλαγή, βάλε την διπλή δόση Μελαφίξ, από όσο έβαζες.
Και σωστά, ΜΟΝΟ αφού έχεις τελειώσει τη θεραπεία βάζεις στο φίλτρο τον άνθρακα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-10, 15:26
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-10, 15:28
Το avatar του χρήστη sailim
sailim Ο χρήστης sailim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 130
Προεπιλογή

Όταν χρησιμοποιούμε melafix είναι απαραίτητος ο άνθρακας;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-10, 15:31
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sailim Εμφάνιση μηνυμάτων
Όταν χρησιμοποιούμε melafix είναι απαραίτητος ο άνθρακας;
Όχι, δεν είναι, έχεις δίκιο, αλλά στο τέλος μιας 10ήμερης θεραπείας με τόνους Μελαφίξ, δεν βλάπτει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-02-10, 16:31
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

...και προσοχή στο Melafix - έχει κάτι προειδοποιήσεις επάνω για καρκινογόνα κλπ... μακρυά από τα χεράκια όσο γίνεται.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-02-10, 15:41
Το avatar του χρήστη Αλεξάνδρα Κατσούρη
Αλεξάνδρα Κατσούρη Ο χρήστης Αλεξάνδρα Κατσούρη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2009
Περιοχή: Περισσός (περιοχή Νεάπολη)
Μηνύματα: 111
Προεπιλογή

Κι εγώ συμφωνώ ότι το μαλαφίξ δεν βλάπτει τα άλλα ψάρια, τη βιολογία του φίλτρου κλπ. Πάντως από τα συμπτώματα που ανέφερες το πρόβλημα θα μπορούσε να αντιμετωπιστεί (νομίζω???) και με σκέτο αλατάκι.
Τί λένε οι υπόλοιποι??
__________________
"....Γιατί ο εαυτός είναι μια θάλασσα απεριόριστη και άμετρη."
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αλλαγή νερού pipis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 04-03-09 16:54
Αλλαγή νερού lucky13 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 11-02-09 14:26
Αλλαγή νερού με A.O. Ph 7,5 cobalt Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 33 28-10-08 16:49
Αλλαγή νερού ramsys Αρχάριοι γλυκού νερού 6 23-05-07 12:01
R/O & Αλλαγή νερού silveraro Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 11-09-05 19:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03938 seconds with 13 queries