Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-08-15, 16:35
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή Ανακαινιση (?) ενυδρείου που δεν έχει λειτουργησει επί 1,5 χρόνο

Καλησπέρα σε όλους!
Έχω να γράψω στο φόρουμ πολύ πολύ καιρό... Έχω ένα ενυδρειάκι 70lt με λίγα φυτά και γκάπις, το οποίο είχα στήσει το 2008-09 με τη βοήθεια όλων σας και το οποίο πήγαινε μια χαρά μέχρι το 2013. Είχα διάφορα προβληματάκια με μαύρη άλγη αλλά το έλεγχα. Εκείνο το καλοκαίρι όμως, και μάλιστα πάνω που είχαν γεννηθεί τα ομορφότερα ψαράκια που είχα ποτέ, έχασα κάποια απ'αυτά και το θανατικό συνεχίστηκε μέχρι το φθινόπωρο, αν και παρακολουθούσα τα νιτρώδη μου και έδειχναν καλά, κι έκανα και τις αλλαγές τακτικά... Όταν μου ψόφησε και το τελευταίο γκαπάκι, με πήρε από κάτω και είπα να το «αφήσω για λίγο» και να το ξαναπιάσω με τη νέα χρονιά. Τελικά το «για λίγο», και λόγω δουλειάς και επειδή ένιωθα ότι θα ήταν μεγάλη ιστορία να το ξαναπιάσω απ'την αρχή, έγινε 1,5 χρόνος στον οποίο το ενυδρείο έχει μείνει όπως ήταν τότε, με σβηστή τη λάμπα και την αντλία του.
Τώρα λοιπόν, επειδή θα προστεθεί και νέο μέλος στην οικογένεια σε λίγο καιρό, έπρεπε να πάρω την απόφαση να το ξανακάνω λειτουργικό «εδώ και τώρα» ή να το αδειάσω και να το δώσω, όπως προσπαθούσαν και προσπαθούν να με πείσουν όλοι οι συγγενείς κτλ. Έχω αποφασίσει να το ξαναφτιάξω, το επόμενο διάστημα που θα είναι το τελευταίο που θα έχω καιρό. Ποιά είναι τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσω; Και θα πρέπει να το καθαρίσω εντελώς και να το στήσω - στρώσω από την αρχή, ή να χρησιμοποιήσω κάποια στοιχεία από το υπάρχον περιβάλλον του;
Να πω ότι θα ήθελα να του βάλω νέο υπόστρωμα (πρέπει να βγάλω όλο το παλιό ή γίνεται να προσθέσω το καινούριο από πάνω; ). Η λάμπα του αν δεν κάνω λάθος είναι 15W και τον τελευταίο καιρό που την είχα ανοιχτή έκανα κάποια τρεμοπαιξίματα, οπότε θα θέλει αλλαγή. Επίσης υπάρχει ένα ξύλο, που όμως είχε μεγάλο θέμα με την μαύρη άλγη και συνέχεια την έβγαζα με τσιμπίδα, 2 ψόφια φυτά και 2 πέτρες.
Συγγνώμη για το κουραστικό ποστ, και ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο και τις συμβουλές σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-08-15, 17:21
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

μπραβο σου που δεν τα παρατησες! με επιμονη και υπομονη ολα γινονται
θα σου πουν και τα αλλα μελη περισσοτερα..
μια συμβουλη μονο, τα 15 w για 70 λτ μου φαινονται λιγα
με 24 w ++ θα εισαι καλυτερα πιστευω, οχι μονο για τα φυτα , γενικως
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-08-15, 18:14
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Με το καλο να το ξαναστησεις απο την αρχη και να το χαρεις!

Στη θεση σου θα το αδειαζα, θα εκανα μια απολυμανση με ξυδι και με καλο πλυσιμο, θα το εκανα καινουργιο. Ριζες, υποστρωματα κλπ καινουργια και θα αρχιζα απο το μηδεν.

Το ενυδρειο ειχε νερο τοσο καιρο αν καταλαβα καλα? Το ρωταω για την περιπτωση που ηταν στεγνο και επηρεαζε τις σιλικονες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-08-15, 20:26
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

nazgul ναι, το νερό το έχουμε αφήσει μέσα όλον αυτό τον καιρό. Το να το αδειάσουμε εδώ που τα λέμε είναι το πιο εύκολο, θα βάλω τον σύζυγο να κάνει τη βρώμικη δουλειά.
Έφη, θα το κοιτάξω αυτό με τη λάμπα... Ίσως να ήταν ο λόγος που δεν αναπτύχθηκαν τα φυτά μου πολύ.
Σας ευχαριστώ για τις ευχές σας! Ανυπομονώ να το ξαναέχω σε λειτουργία στο σπίτι... Θα επιδιώξουμε να το κάνουμε αυτήν την εβδομάδα κιόλας, γιατί θέλει και το χρόνο του κι έχουμε μόνο ενάμισι μήνα καιρό.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-08-15, 20:59
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

εκτος απο τη λαμπα ειναι και το λιπασμα βασικο
εμενα σαν αρχαρια τοτε , εβαλα τα φυτα χωρις λιπασμα και μετα εκαναν τρυπες στα φυλλα οι ανουμπιες και κιτρινιζαν
και δεν ηξερα γιατι, μετα καταλαβα οτι ηθελαν λιπασμα και εβαλα και τωρα δεν σταματανε με τιποτα να μεγαλωνουν
οσο για τη λαμπα , ενας συνδυασμος με ροζ και λευκο(εφοσον εχεις 2 λαμπες) θα ηταν καλος, αλλα σιγουρα πρεπει να ανεβεις σε watt

καλο restart!
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-08-15, 21:13
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Efh Εμφάνιση μηνυμάτων
εκτος απο τη λαμπα ειναι και το λιπασμα βασικο
εμενα σαν αρχαρια τοτε , εβαλα τα φυτα χωρις λιπασμα και μετα εκαναν τρυπες στα φυλλα οι ανουμπιες και κιτρινιζαν
και δεν ηξερα γιατι, μετα καταλαβα οτι ηθελαν λιπασμα και εβαλα και τωρα δεν σταματανε με τιποτα να μεγαλωνουν
οσο για τη λαμπα , ενας συνδυασμος με ροζ και λευκο(εφοσον εχεις 2 λαμπες) θα ηταν καλος, αλλα σιγουρα πρεπει να ανεβεις σε watt

καλο restart!
Ναι, λίπασμα πρέπει να έβαλα 1 φορά ή 2... Τρύπες δε μου έκαναν, αλλά δε μεγάλωσαν και ποτέ.
Σχετικά με τη λάμπα, επειδή το ενυδρείο είναι της Juwel, πρέπει να πάρω της συγκεκριμένης εταιρείας που κάνει για το συγκεκριμένο ενυδρείο; Γιατί σε καταστήματα ηλεκτρικών έχουν λάμπες ειδικά για φωτισμό ενυδρείων με 10¤ λιγότερα στα ίδια W, κι αναρωτιόμουν.
Ευχαριστώ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-08-15, 21:29
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

προφανως και θα βρεις πιο φθηνες σε μαγαζια με λαμπες! αρκει να ξερεις τον τυπο της λαμπας σου και επειτα ζητας οσα watt και οτι χρωμα θες
εγω εχω ταλαιπορηθει πολυ με το 60λιτρο μου που εχει εναν περιεργο τυπο λαμπας και τωρα το αδειασα και το ξεκιναω παλι

για το λιπασμα πρεπει να σχεδιασεις ενα προγραμμα λιπανσης, οπως ταιζεις τα ψαρια με προγραμμα ετσι και τα φυτα πρεπει να εχουν ενα προγραμμα
θα το βρεις αναλογα και τα φυτα που θα εχεις
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-08-15, 23:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το καλο να το ξαναστησεις απο την αρχη και να το χαρεις!

Στη θεση σου θα το αδειαζα, θα εκανα μια απολυμανση με ξυδι και με καλο πλυσιμο, θα το εκανα καινουργιο. Ριζες, υποστρωματα κλπ καινουργια και θα αρχιζα απο το μηδεν.

Το ενυδρειο ειχε νερο τοσο καιρο αν καταλαβα καλα? Το ρωταω για την περιπτωση που ηταν στεγνο και επηρεαζε τις σιλικονες.
Συμφωνώ, είναι καλύτερα να το ξεκινήσεις από την αρχή, έτσι θα αποφύγεις πιθανά προβλήματα. Και για στρώσιμο θα βρεις εύκολα μπόλι, αν θες έλα να σου δώσω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-08-15, 00:44
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Έφη, σκεφτόμουν να τη βγάλω και να την πάω στο κατάστημα, να τους πω ότι θέλω ακριβώς ίδιο μέγεθος και τύπο. Ως προς το χρώμα, υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο που πρέπει να ζητήσω; μία λάμπα παίρνει το ενυδρειάκι.
takis_gt σ'ευχαριστώ, δεν ξέρω κι εγώ ακόμα για πόσο καιρό θα οδηγώ αλλά πιστεύω μέσα στις επόμενες 2 εβδομάδες θα μπορούσα να έρθω προς Κερατσίνι να πάρω.
Υπολογίζω ότι ως το ΣΚ θα το έχω τουλάχιστον αδειάσει/καθαρίσει (με τι να το πλύνω παρεμπιπτόντως; Σαπούνι πιάτων κάνει, ή σκέτο νεράκι; Το ξύδι μπαίνει φαντάζομαι μετά, και θέλει και αυτό καλό ξέπλυμα; ) οπότε μετά θα το στήσω. Πρέπει να δω και τα διάφορα μπουκαλάκια μου, αν είναι κανένα που να μην έχει λήξει ακόμα ή αν θέλουν όλα από την αρχή αγορά...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-08-15, 00:51
Το avatar του χρήστη pana
pana Ο χρήστης pana δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2014
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

ξυδι και καλο ξεπλημμα
__________________
Φυλλαδιο φροντιδας μονομαχουhttp://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1395387752
και χρυσοψαρωνhttp://www.aquatek.gr/vb/attachment....5&d=1418408137 GAB
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-08-15, 08:47
Το avatar του χρήστη planetgeo7
planetgeo7 Ο χρήστης planetgeo7 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-06-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 133
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες. Πρώτα από όλα πρέπει να διαλέξεις τη ψάρια θα φιλοξενήσεις για να δημιουργήσεις το αντίστοιχο σωστό περιβάλλον για αυτά.
Αν το κάνεις φυτεμένο καλό είναι να ανανέωσης το φωτισμό ,σε περισσότερα watt .
Όσο για της απόλυε μάλλον είχες υψηλά νιτρικά ή αρμονία.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-08-15, 09:36
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Καλώς σας βρήκα! Γκάπις θέλω να βάλω πάλι, και όχι κανέναν μεγάλο πληθυσμό, όταν με το καλό στρώσει θα βάλω 2α + 2θ. Εϊναι πανέμορφα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-08-15, 10:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σαπούνι απαγορεύεται ΑΥΣΤΗΡΑ.
Την άμμο και πέτρες καλό πλύσιμο και αν θες την βράζεις, ακόμα και τυχόν ξύλα μπορείς να τα βράσεις.
Εξοπλισμό (σωλήνες κλπ) πολύ καλό πλύσιμο και ξύδι. Μπορείς να βάλεις στο νερό και χλωρίνη (50ml χλωρίνη για κάθε λίτρο νερού) αλλά δεν θυμάμαι να σου πω την αναλογια, μετά καλό ξέβγαλμα και τα αφήνεις για κανα μισάωρω/μία ώρα σε νερό με αντιχλωριο.
Τα τζάμια πλύσιμο με νερό και ξύδι να φύγουν τα άλατα, μπορείς να βάλεις και ακουα-φόρτε αλλά με ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ , να φορας γάντια και να προσεχεις δέρμα και μάτια, μετά ένα καλό ξεβγαλμα με το λάστιχο και θα είναι καινούριο, το ακουα-φορτε δεν πειράζει σιλικονες αλλά θέλει ΠΡΟΣΟΧΗ στη χρήση.
Διάβασε και ένα ώραίο άρθρο για απολύμανση ενυδρείου
http://www.greekdiscus.com/test2000/...D%26%238221%3B
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από uptight Εμφάνιση μηνυμάτων
Γκάπις θέλω να βάλω πάλι, και όχι κανέναν μεγάλο πληθυσμό, όταν με το καλό στρώσει θα βάλω 2α + 2θ.
3 θηλυκά για κάθε αρσενικό, 2 + 2 θα υπάρχει πρόβλημα,
τα αρσενικά θα στρεσάρουν τα θηλυκά απο το κυνηγητό,
τα αρσενικά ζωοτόκα είναι ελαφρώς "μπίχτηδες"
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 25-08-15 στις 10:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-08-15, 23:15
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Ωπ, takis_gt έχεις απόλυτο δίκιο για την αναλογία, βλέπεις έχω ξεχάσει κάμποσες από τις λεπτομέρειες και θα πρέπει να ξαναδιαβάσω... Ευχαριστώ πολύ για τις οδηγίες απολύμανσης! Θα χρησιμοποιήσω τις πιο ήπιες μεθόδους που αναφέρονται, πιστεύω θα καθαρίσει. Για τις πετρούλες σκεφτόμουν κι εγώ να τις βράσω, το ξύλο όμως θα καθαρίσει καλά; Φοβάμαι μην έχω πάλι ΒΒΑ και σκεφτόμουν να πάρω ένα καινούριο. Μικρό θέλω έτσι κι αλλοιώς.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-09-15, 01:36
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Το ενυδρείο καθαρίστηκε, η αντλία του φίλτρου ευτυχώς δουλεύει μια χαρά, η λάμπα το ίδιο (επιφυλάσσομαι όμως να πάρω μια με μεγαλύτερα W), αγόρασα νέο χαλίκι και ξύλο και αύριο θα πάρω και νέα υλικά για το φίλτρο (πράσινο & μπλε σφουγγάρια). Επίσης θα βράσω 2 πέτρες από το παλιό set-up για να δω αν θα ταιριάξουν στο καινούριο... Αύριο λοιπόν το απόγευμα νομίζω ότι θα είμαι σε θέση να ξαναστήσω το ενυδρειάκι μου. Δεν μπορώ να σας περιγράψω πόσο χαίρομαι!
Έχω μια ερώτηση σχετικά με τα φυτά. Θα ήθελα να αποφύγω να βάλω υπόστρωμα κάτω από το χαλίκι, και νομίζω ότι προς το παρόν θα προτιμήσω να βάλω μόνο ΕΝΑ φυτό, το οποίο να είναι χαμηλών απαιτήσεων. Εάν δεν προσθέσω υπόστρωμα, πρεπει να βάλω απαραίτητα κάποια από τα φυτά που δένονται στο ξύλο και οι ρίζες τους αιωρούνται; Ή μπορεί να επιβιώσει κάποιο του οποίου οι ρίζες θα χωθούν μέσα στο χαλίκι;
Κατά τα άλλα, θα ήθελα πολύ να στρώσω το ενυδρείο με την αμμωνία και τον «αργό» τρόπο, όμως φοβάμαι ότι δεν θα έχω το χρόνο, μια και αρχές Οκτώβρη περιμένω να γεννήσω... Οπότε μαλλον εκτός από τα φώτα σας θα χρειαστώ και το μπόλι σας! Εκτός αν υπάρχει κι άλλος τρόπος, με τα βακτήρια του εμπορίου. Πάντως από βδομάδα που θα πέσει (ελπίζω) η ζέστη, θα μπορούσα να έρθω να πάρω μπόλι από όποιον προσφέρει (takis, αν ισχύει ακόμα η πρόταση θα τη δεχτώ! Ευχαριστώ εκ των προτέρων...).
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-09-15, 08:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ενεργό υπόστρωμα δεν είναι απαραίτητο, απλό χαλαζιακό χαλίκι και είσαι μια χαρά, και αν χρειαστεί βάζεις και καμια ταμπλέτα, αν έχεις και εύκολα φυτά θα πάνε μια χαρά, λίγη υπομονή μόνο. Προσωπικά δεν έχω ενεργό υπόστρωμα σε κανένα ενυδρείο και τα 2 είναι ζούγκλα (το 3ο έχει χρυσόψαρα )
Για μπόλι εννοείται πως ισχύει. Μπορείς επίσης να βάλεις αμμωνία και μπόλι και θα έχεις γρήγορα αποτελέσματα, σε 7 με 10 ημέρες μπορεί το ενυδρείο να είναι έτοιμο. Απαραίτητο όμως είναι να έχεις μετρήσεις
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-09-15, 09:35
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Εννοείται ότι κάνω, και θα κάνω και τώρα, μετρήσεις, απλά από ένα σημείο και μετά τις έκανα με τα στικς. Πρέπει να επιστρέψω στα υγρά τεστ ή αρκούν τα στικάκια;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-09-15, 09:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από uptight Εμφάνιση μηνυμάτων
Εννοείται ότι κάνω, και θα κάνω και τώρα, μετρήσεις, απλά από ένα σημείο και μετά τις έκανα με τα στικς. Πρέπει να επιστρέψω στα υγρά τεστ ή αρκούν τα στικάκια;
Υγρά είναι πιο αξιόπιστα, τα στικ όταν ανοιχτούν αρχίζει η αντίστροφη μέτρηση, η υγρασία τα καταστρέφει
-------------------------
Πες μας πιο φίλτρο έχεις για να δούμε τι υλικά και πόσα μπορεί να χωρέσει
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 01-09-15 στις 09:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-09-15, 10:19
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Το φίλτρο είναι εσωτερικό, το Compact Η της Juwel που πάει μαζί με το Juwel Rekord 700. Το μόνο που του έχω αλλάξει είναι η αντλία, έχω τώρα την JUWEL Pump 280, όλα τα υπόλοιπα του φίλτρου, και του ενυδρείου γενικότερα, είναι «από τη μάνα του». Το φίλτρο εσωτερικά έχει ύψος γύρω στα 45εκ..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-09-15, 10:33
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Επειδή είμαι της ιδιοκατασκευής δεν έχω δει και πολλά εργοστασιακά φίλτρα , είναι κάπως έτσι ;


και τα σφουγγάρια του κάπως έτσι ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-09-15, 11:18
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Ακριβώς αυτό... Με τη μοναδική διαφορά ότι δεν έχει το κουτάκι που φαίνεται πάνω από τα μπλε σφουγγάρια στο κάτω μέρος. Όλα τα άλλα τα έχει, και με αυτή τη διάταξη και θέση της αντλίας.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-09-15, 11:31
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πολύ ωραία, το γεμίζεις με σακουλάκια από τούλι με ελαφρόπετρα και στο πάνω μέρος αφήνεις σφουγγάρια και ενυδρειακό βαμβάκι και θα είσαι μια χαρά. Η σειρά που προτείνω και χρησιμοποιώ στα ενυδρεία μου είναι (από πάνω προς τα κάτω) . Σφουγγάρι χοντροτρυπο, σφουγγάρι μέτριο ή ψιλό , ενυδρειακό βαμβάκι και μετά βιολογικό υλικό. Τα σφουγγάρια δεν είναι απαραίτητο να έχουν τόσο πάχος όσο στη φωτογραφεία, 3 εκατοστά νομίζω πως θα είναι εντάξει. Έτσι θεωρώ πως πολύ εύκολα μπορείς να καθαρίζεις τακτικά τα σφουγγάρια και να αλλάζεις το ενυδρειακό βαμβάκι και δεν θα λερώνεται εύκολα το βιολογικό υλικό. Για βιολογικό υλικό μπορείς να βάλεις άνετα ελαφρόπετρα και θεωρώ πως θα είσαι μια χαρά στο θέμα φίλτρανση. Και αν μπορέσεις και έρθεις κάποιο Σ/Κ για μπόλι , να φροντίσω να βγάλω ελαφρόπετρα και απο τα 3 ενυδρεία και θα γεμίσει το φίλτρο, και ετσι δεν θα θες σχεδόν καθόλου στρώσιμο, θα είναι έτοιμο το φίλτρο σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-09-15, 11:58
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την καθοδήγηση και για το μπόλι! Λογικά το επόμενο ΣΚ (στις 12-13) θα μπορέσω να έρθω. Μια μόνο ερώτηση ακόμα: Μπορώ να το στήσω σήμερα-αύριο (χωρίς το φυτό), να του βάλω νερό και αντιχλώριο και να τοποθετήσω τα υλικά στο φίλτρο όταν πάρω το μπόλι; Ή πρέπει να περιμένω να το στήσω όταν έχω όλα τα υλικά του φίλτρου; Γιατί έχω το ξύλο και το χαλίκι σε λεκανίτσες πλυμένα και περιμένουν, και φοβάμαι να τα αφήσω έτσι...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 01-09-15, 12:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Βάλε τότε το ενυδρείο να δουλεύει κανονικό, να λειτουργεί η αντλία ,έστω και με άδειο το φίλτρο, και βάλε και ανθρακα αυτή τη περίοδο για να μαζέψει ότι τοξικό υπάρχει, αν το κάνεις έτσι θεωρώ πως το αντιχλώριο δεν χρειάζεται,ο ανθρακας θα τα καθαρίσει όλα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 01-09-15, 12:22
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

ΟΚ, αυτό θα κάνω. Προς το παρόν δεν έχω άλλες ερωτήσεις οπότε σταματάω να σας πρήζω.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 01-09-15, 12:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οτι έχεις απορία ρώτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-09-15, 11:16
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι! Λοιπόν, πέρασε μια εβδομάδα που έχω βάλει το ξύλο και τις πέτρες στο ενυδρείο και απλά λειτουργεί το φίλτρο χωρίς όμως σφουγγάρια μέσα εκτός από τον άνθρακα. Σήμερα θα πάρω τα σφουγγαράκια του και έλεγα να πάρω και 1 ή 2 φυτά.
- Το σφουγγάρι άνθρακα μήπως το έχω αφήσει πολύ; Ξέρω ότι πετιέται, αλλά μήπως έπρεπε να το έχω ήδη πετάξει;
- Το νερό έχει κιτρινίσει, παρόλο που το ξύλο το είχα σε νερό 1 μέρα σχεδόν ολόκληρη πριν το βάλω μέσα, και το είχα βάλει και σε βραστό πιο πριν. Υποθέτω ότι όταν λειτουργήσει το φίλτρο με τα κανονικά του συστατικά θα αρχίσει να μειώνεται το φαινόμενο;
- Έχω τελικά ένα σετάκι με υγρά τεστάκια της ΑΡΙ για αμμωνία, νιτρικά και νιτρώδη. Μόνο που το έχω πολλά χρόνια, ίσως και πάνω από 5. Έχει αρκετό ακόμα μέσα και δε βλέπω ημερομηνία λήξεως. Να το χρησιμοποιήσω ή να πάρω καινούριο;
- Απόψε που θα βάλω τα φυτά, τί αλλαγή νερού να κάνω; 30-40% ή παραπάνω, και λόγω των τανινών του ξύλου;
- Έχω μπόλικο υαλοβάμβακα ενυδρείου που είχα πάρει χύμα τότε, παλιά. Κάποιο τμήμα έχει σκονιστεί. Αφαιρώντας αυτό, υποθέτω μπορώ να τον χρησιμοποιήσω κανονικά, έτσι;
Αυτά προς το παρόν.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-09-15, 13:14
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλησπέρα Ράνια
-Τον βγάζεις τον άνθρακα όταν μπει το μπόλι , τώρα κρατάει και λίγο κιτρινίλα από τις τανίνες που βγάζει το ξύλο.
-Το νερό θα κιτρινίζει ακόμα για λίγο καιρό, εξαρτάται από το ξύλο, δεν είναι πρόβλημα αυτό.
-Τα τεστ μετά από τόσα χρόνια θα έχουν λήξει, πας για καινούρια.
-Η αλλαγή νερού καλό θα κάνει , αλλά και αν δεν κάνεις δεν υπάρχει θέμα, θα κάνεις όμως πριν βάλει το μπόλι
-Αν ο υαλοβάμβακας είναι πολύ σκονισμένος πετάς αυτό το κομμάτι. Έτσι και αλλιώς θα τον ξεπλένεις με ζεστό νερό πριν το βάλεις στο φίλτρο.
Θα πούμε και λεπτομέρειες από κοντά όταν έρθεις να σου δώσω μπόλι.
Ψάρια πότε θα βάλεις ;
Γιατί όταν μπει το μπόλι θα πρέπει να υπάρχουν ψάρια μέσα ή να μπουν μαζί με το μπόλι, αλλιώς θα πρέπει να βάζεις τροφή κάθε μέρα στο ενυδρείο σαν να είχες ψάρια, και μάλιστα τόση τροφή όση αν είχες ψάρια , και λίγη παραπάνω, την βάζεις μάλιστα και σε τούλι για να μπορείς εύκολα να την βγάζεις για να μη μουχλιάζει και σου λερώνει το ενυδρείο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-09-15, 14:09
Το avatar του χρήστη uptight
uptight Ο χρήστης uptight δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα Ράνια
-Τον βγάζεις τον άνθρακα όταν μπει το μπόλι , τώρα κρατάει και λίγο κιτρινίλα από τις τανίνες που βγάζει το ξύλο.
-Το νερό θα κιτρινίζει ακόμα για λίγο καιρό, εξαρτάται από το ξύλο, δεν είναι πρόβλημα αυτό.
-Τα τεστ μετά από τόσα χρόνια θα έχουν λήξει, πας για καινούρια.
-Η αλλαγή νερού καλό θα κάνει , αλλά και αν δεν κάνεις δεν υπάρχει θέμα, θα κάνεις όμως πριν βάλει το μπόλι
-Αν ο υαλοβάμβακας είναι πολύ σκονισμένος πετάς αυτό το κομμάτι. Έτσι και αλλιώς θα τον ξεπλένεις με ζεστό νερό πριν το βάλεις στο φίλτρο.
Θα πούμε και λεπτομέρειες από κοντά όταν έρθεις να σου δώσω μπόλι.
Ψάρια πότε θα βάλεις ;
Γιατί όταν μπει το μπόλι θα πρέπει να υπάρχουν ψάρια μέσα ή να μπουν μαζί με το μπόλι, αλλιώς θα πρέπει να βάζεις τροφή κάθε μέρα στο ενυδρείο σαν να είχες ψάρια, και μάλιστα τόση τροφή όση αν είχες ψάρια , και λίγη παραπάνω, την βάζεις μάλιστα και σε τούλι για να μπορείς εύκολα να την βγάζεις για να μη μουχλιάζει και σου λερώνει το ενυδρείο
Ψαράκια, εάν δεν βάλω το Σαββατοκύριακο, τότε Δευτέρα οπωσδήποτε. Σ'ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σε όλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μετά από ένα χρόνο μελέτης στο gab nitroqqq Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 40 22-03-14 20:35
Ανακαινιση του rekord 70...!!! nondas Γλυκό νερό - Γενικά 3 18-02-14 23:33
Μετά από ενάμιση χρόνο.... το 90ρι μου... QS-Plan Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 12 24-03-11 10:15
ενάμιση χρόνο μετά... dimitris21 Δίσκοι 42 23-10-09 20:57
Μετά από ένα χρόνο!!! Xrysanthos Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 4 02-10-09 09:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09096 seconds with 15 queries