Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-07-06, 03:05
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή Ασθένεια ή δάγκωμα ;

Σήμερα την ώρα που ήρθα σπίτι βρήκα ένα από τα Molly μου έτσι .
Τι είναι δάγκωμα ( του την πέφτει ένας αρσενικός που έχω ) η ασθένεια ;

Δεν δείχνει να έχει κανένα πρόβλημα στο κολύμπι απλά είναι στο ίδιο σημείο για αρκετή ώρα και μετά από λίγο κόβει καμία βόλτα .
Την ώρα που τάισα ήρθε για φαΐ και έφαγε .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-07-06, 03:18
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Να και η Φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Molly.JPG
Εμφανίσεις:  265
Μέγεθος:  129,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-07-06, 16:26
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή Κανεις ;

Τι εγινε βρε παιδια κανεις ;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-07-06, 22:35
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Question

η φωτο σου δεν ειναι και πολυ καθαρη....τι αλλα ψαρια εχεις μεσα και σε τι συνθηκες....?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-07-06, 08:11
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Καλημέρα μιας και δεν φαίνεται τόσο καθαρά από την φωτογραφία θα σου πω ότι αυτό που έχει το molly είναι μια ανοιχτή κόκκινη πληγή η οποία ήταν μικρότερη και μεγάλωσε και γύρω από την πληγή είναι σαν να ξεφλουδίζει .
Τα ψαριά που έχω μέσα είναι 4 ακόμα molly 6 corydoras 2 σκαλαρια 2 gouramia και ένας κλόουν . Ενυδρείο 75 λίτρων .
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-07-06, 08:20
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Arrow

Ξέχασα να πω ότι έχω μεταφέρει το molly σε ένα μικρότερο ενυδρείο που αγόρασα χθες έτσι ώστε να μην μολύνει το μεγάλο μιας και είδα ότι κομμάτια από το δέρμα του κόβονται από πάνω του και πέφτουν .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-07-06, 11:40
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

πρόκειται μάλλον για βακτηριακή μόλυνση, αλλά ας σου απαντήσουν και οι πιο έμπειροι. Προσοχή στις αλλαγές νερού (όσο πιο συχνά μπορείς) και πλύσιμο τα χέρια πολύ καλά πριν και μετά. Για πρόληψη στο ενυδρείο εγώ θα έριχνα μια κουταλιά Ektozon , υποτείθεται ότι μειώνει την πιθανότητα να νοσήσουν τα υγιή ψάρια. Για θεραπεία στο άρρωστο ψάρι θέλεις μια δυνατή αντιβίωση, καλύτερα στο φαγητό, αφού τρώει ακόμα...αλλά μάλλον θα μας αφήσει.

Η σύσταση των ψαριών σου εξακολουθεί να είναι λάθος, έχεις ζωοτόκα με ωοτόκα μαζί, το ενυδρείο σου είναι μικρό για τα σκαλάρια, οι κλόουν είναι ψάρια που πρέπει να είναι σε ομάδα, και θέλουν πολλές κρυψώνες. Επίσης τα γατόψαρα, δεν πολυταιριάζουν με τους κλόουν.
Τα gourami πρέπει να τα έχεις σε αναλογίες, ένα αρσενικό με δύο ή τρία θηλυκά και επίσης πολλές κρυψώνες και φυτά. Έλεγξε προσεκτικά τα gourami γιατί μπορεί αυτά να είναι αυτά οι φορείς της ασθένειας. κάπου έχει ξανασυζητηθεί το θέμα.

Αυτά τα λίγα, κάνε τις αναγκαιές αλλαγές, και αποφάσισε τί θα κρατήσεις, μετά από πολύ .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-07-06, 12:46
Το avatar του χρήστη heiko27
heiko27 Ο χρήστης heiko27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pet
πρόκειται μάλλον για βακτηριακή μόλυνση, αλλά ας σου απαντήσουν και οι πιο έμπειροι.
Ακόμα περιμένω κάποιον ποιο έμπειρο να απαντήσει .


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pet
Η σύσταση των ψαριών σου εξακολουθεί να είναι λάθος, έχεις ζωοτόκα με ωοτόκα μαζί, το ενυδρείο σου είναι μικρό για τα σκαλάρια, οι κλόουν είναι ψάρια που πρέπει να είναι σε ομάδα, και θέλουν πολλές κρυψώνες. Επίσης τα γατόψαρα, δεν πολυταιριάζουν με τους κλόουν.
Τα gourami πρέπει να τα έχεις σε αναλογίες, ένα αρσενικό με δύο ή τρία θηλυκά και επίσης πολλές κρυψώνες και φυτά. Έλεγξε προσεκτικά τα gourami γιατί μπορεί αυτά να είναι αυτά οι φορείς της ασθένειας. κάπου έχει ξανασυζητηθεί το θέμα.

Αυτά τα λίγα, κάνε τις αναγκαιές αλλαγές, και αποφάσισε τί θα κρατήσεις, μετά από πολύ .
Αυτά τα έχουμε ξανασυζητήσει και από κοντά . Και σου έχω απαντήσει για τα περισσότερα από κοντά και για το τι πιστεύω αλλά και ότι σε ένα μήνα θα έχω έτοιμο το 300 ¶ρη . Όσο για τα gouramia είναι από αυτά που δεν έχουν καμία μα καμία ένδειξη η σημάδι ότι είναι άρρωστα . Μάλλον έχω ick μιας και τόσες μέρες δεν έμεινα άπραγος και έχω Ίδη αρχίσει θεραπεία απλά το molly που είναι σε αυτήν την κατάσταση το απομόνωσα μην έχω χειρότερα .

Σε ευχαριστώ παντός πάλι για το ενδιαφέρων σου και της προσπάθεια να με βοηθήσεις .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-07-06, 14:04
Το avatar του χρήστη Venestus13
Venestus13 Ο χρήστης Venestus13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-04-2006
Περιοχή: Elefsina
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Αν και δεν είμαι ο πλέον έμπειρος να σου απαντησω με σιγουρία και σε συνδυασμό με την φότο που δεν έιναι πολυ καθαρή......άπλα μου φένεται οτι είναι αρρωστο!ειδικά αν είναι στα βράγχια του ψαριού!Υπάρχει μια αρρωστια που αποκολούνται τα βράγχια των Ψαρίων.Στα Pet shop υπάρχουν βιβλιαράκια τις sera διαφημιστικά που αναφέρουν τισ αρρώστιες με φωτογραφίες και τις θεραπίες με φάρμακα.Τωρα φίλε καλυτερα να περιμένεις τους ποιο έμπειρους να σου πουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξυλόριζα και αγνώστου είδους ασθένεια ή αυγά; Dimopoulos_d Γλυκό νερό - Γενικά 21 23-10-05 21:04
Ασθένεια θηλυκιάς μονομάχου Cristos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 22-12-04 12:04
ασθένεια colisa lalia dim Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 25-10-04 13:35
Ασθένεια??? jperik Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 21 29-02-04 18:07
Aσθένεια aulonocara antonis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 22-12-03 13:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07041 seconds with 16 queries