Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 05-08-10, 06:03
Το avatar του χρήστη amorealex
amorealex Ο χρήστης amorealex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Πέρασε πάνω από μήνας και μετά από αρκετές αλλαγές, μπόρεσα να τραβήξω φωτογραφίες για να κάνω update.
Θα ξεκινήσω με το κυανοβακτήριο, το οποίο δεν έλεγε να φύγει με τίποτα. Έκανα υπομονή, είχα σωστές τιμές στο νερό, αλλά τίποτα.
Αφού με επισκέφθηκαν αρκετοί συνχομπίστες, καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι το ενυδρείο έχει πρόβλημα με τις επιστροφές του νερού.
Συγκεκριμένα, οι 2 αντλίες επιστροφής (EHEIM Compact+ 5000) δεν ανέβαζαν ούτε το 1/3 απ' όσο θα 'πρεπε. Κατά συνέπεια, δεν υπήρχε αρκετή κυκλοφορία από και προς το sump, άρα δεν γινόταν σωστό χημικό φιλτράρισμα και ελάχιστο skimming.
Τι έφταιγε όμως?
Οι σωλήνες μικρής διατομής (Φ20) σε συνδυασμό με 3 γωνίες 90 μοιρών, έκοβαν πολύ τη ροή. Το κακό ήταν ότι οι τρύπες στον πάτο του πύργου υπερχείλισης, ήταν κι αυτές μικρές και δεν περνούσε μεγαλύτερη σωλήνα. ¶ρα, ή έπρεπε να μεγαλώσω τις τρύπες (πράγμα αδύνατο), ή να γίνουν οι επιστροφές εξωτερικά.
Αφού πήρα διάφορες γνώμες και ιδέες από άλλους συνχομπίστες (οφείλω πολλά ευχαριστώ στους filrou, Gorgi, NAVY, valter, stepap) με την πολύτιμη βοήθεια του geos3, φτιάχτηκαν εξωτερικές επιστροφές με λάστιχο 1 ίντσας και σωλήνα PVC Φ32. Το αποτέλεσμα ήταν εκπληκτικό, αφού η κυκλοφορία αυξήθηκε σημαντικά, το κυανοβακτήριο εξαφανίστηκε εντελώς μέσα σε μία εβδομάδα και το redox από 290 mV που πάλευε, εκτινάχθηκε στα 370 mV.
Ευχαριστώ ιδιαίτερα το Γιώργο (geos3), αφού προθυμοποιήθηκε και ήρθε αρκετές φορές για να μετρήσουμε - κολλήσουμε τα PVC και να συνδέσουμε όλο το σύστημα.





Οι τιμές που έχω είναι:
SG: 1,026
Θερμοκρασία: 26,5-27,5
NH3/NH4: 0
NO2: 0
NO3: 10
PO4: <0,03
PH:8,1-8,2
KH: 8,3
Ca: 420
Mg: 1300

Τα LED της Pacific Sun δείχνουν να τα πηγαίνουν αρκετά καλά (μέχρι στιγμής), αφού η BTA που είχα έγινε 3! (έκανε split 2 φορές μέσα σε μία εβδομάδα) και τώρα έχω 3 υγιέστατες ανεμώνες και η montipora digitata έχει εμφανή ανάπτυξη.
























__________________
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 05-08-10, 06:04
Το avatar του χρήστη amorealex
amorealex Ο χρήστης amorealex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή





















__________________
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 05-08-10, 09:53
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Αλεξ εχεις κανει φοβερη δουλεια ,οι διαστασεις της γυαλας απλα τελειες για reef και το επομενο θα ειναι περιπου σαν το δικο σου,για την κυκλοφορια πιστευω οτι η διατομη της σωληνας πρεπει να ειναι ιδια σε ολο το μηκος της για μεγιστη αποδοση της αντλιας (,εμενα μια eheim+3000compact με το δικο της λαστιχο σε ολο το μηκος της διαδρομης ανεβαζει περιπου 2400λ στα 140 εκ υψος με φοβερη πιεση.)
Ισως να χρειαζεται ενα ιδιο φωτηστικο ακομα απο πανω τι λες ; ή ειναι η ιδεα μου;
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 05-08-10, 14:34
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Το ενυδρείο έχει όλες τις προδιαγραφές για να γίνει τέλειο.. να το χαίρεσαι.

Κάτι δεν κατάλαβα όμως: τις επιστροφές τις έκανες μεγαλύτερες με εξωτερικό σωλήνα. Τις σωλήνες τις υπερχείλησης πως τις μεγάλωσες; Η διατομή του σωλήνα δηλαδή που οδηγεί το νερό στο σαμπ δεν κατάλαβα πως μεγάλωσε.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-08-10, 15:02
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν η αστοχία στις διατομές οφείλεται σε δική σου επιλογή ή της εταιρείας που πλήρωσες για την κατασκευή.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-08-10, 15:21
Το avatar του χρήστη amorealex
amorealex Ο χρήστης amorealex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλεξ εχεις κανει φοβερη δουλεια ,οι διαστασεις της γυαλας απλα τελειες για reef και το επομενο θα ειναι περιπου σαν το δικο σου,για την κυκλοφορια πιστευω οτι η διατομη της σωληνας πρεπει να ειναι ιδια σε ολο το μηκος της για μεγιστη αποδοση της αντλιας (,εμενα μια eheim+3000compact με το δικο της λαστιχο σε ολο το μηκος της διαδρομης ανεβαζει περιπου 2400λ στα 140 εκ υψος με φοβερη πιεση.)
Ισως να χρειαζεται ενα ιδιο φωτηστικο ακομα απο πανω τι λες ; ή ειναι η ιδεα μου;
Για να φωτιστεί σωστά ολόκληρο το ενυδρείο, χρειάζονται άλλα 2.
Ήταν επιλογή μου να φωτίσω μόνο το 1,5 μέτρο από τα 2 έτσι ώστε στη δεξιά μεριά που είναι "σκοτεινή" να μπορέσω να προσθέσω μη φωτοσυνθετικούς οργανισμούς.
Πάντως, έχω στη καβάτζα ένα φωτιστικό με 2 ΜΗ x 150 W + 2 T5 x 54 W ακτινικές.
Αν δω τα σκούρα, θα το κρεμάσω κι αυτό.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από almost Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρείο έχει όλες τις προδιαγραφές για να γίνει τέλειο.. να το χαίρεσαι.

Κάτι δεν κατάλαβα όμως: τις επιστροφές τις έκανες μεγαλύτερες με εξωτερικό σωλήνα. Τις σωλήνες τις υπερχείλησης πως τις μεγάλωσες; Η διατομή του σωλήνα δηλαδή που οδηγεί το νερό στο σαμπ δεν κατάλαβα πως μεγάλωσε.
Η μοναδική σωλήνα της υπερχείλισης δεν πειράχτηκε.
Ήταν εξαρχής Φ50 και κατεβάζει άνετα όλη την ποσότητα του νερού που ανεβάζουν οι 2 αντλίες επιστροφής.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ αυτό που θα ήθελα να μάθω είναι αν η αστοχία στις διατομές οφείλεται σε δική σου επιλογή ή της εταιρείας που πλήρωσες για την κατασκευή.
Χωρίς να θέλω να κατηγορήσω κανέναν, θα έλεγα μισό φταίξιμο δικό μου (που δεν το σκέφτηκα εξ' αρχής), μισό φταίξιμο δικό του (που δεν το σκέφτηκε εξ' αρχής)
__________________
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-08-10, 16:17
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Φιλε μου το ενυδρειο σου ειναι λες και βλεπω καρτουν.Τα χρωματα απο τα ψαρια σου απιστευτα.Απιστευτο ενυδρειο.Πολλα μπραβο.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 06-08-10, 19:20
Το avatar του χρήστη Neoklis
Neoklis Ο χρήστης Neoklis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-02-2007
Περιοχή: Ηράκλειο Κρήτης
Μηνύματα: 1.339
Προεπιλογή

Πολυ καλοστημένο ενυδρείο με όλα τα φόντα για να γίνει απλά άπαιχτο...
Μπράβο σε σένα και στα παιδιά που συνέβαλαν για να γίνει όλη αυτή η κατασκευή!!!

Η μόνη παρατήρηση μου είναι για το aquascape, θα ήθελα ίσως πιο πολλές "μύτες" σε ορισμένα σημεία να σπαει λιγακι...

Κατα τα αλλα πολυ καλο!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-12-10, 00:05
Το avatar του χρήστη amorealex
amorealex Ο χρήστης amorealex δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-01-2006
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 183
Προεπιλογή

Επιτέλους αξιώθηκα να τραβήξω μερικές φωτογραφίες.

Ας είναι καλά ο FotisGT (τον ευχαριστώ ιδιαιτέρως) που με ξεσήκωσε και μου είπε αρκετά πράγματα και ξεστραβώθηκα κι έτσι έβγαλα τη μηχανή από τη θήκη.

Τα περισσότερα που υπάρχουν στο ενυδρείο είναι SPS frag τα οποία έχουν ξεκινήσει ήδη να αναπτύσσονται σιγά σιγά.

Οι παρακάτω είναι κάποιες δικές μου και κάποιες του Φώτη στο πολύ πρόχειρο.

Enjoy!































































Ορίστε και μια γενική:


και τα ηλεκτρολογικά που επιτέλους τελείωσαν, αφού αξιώθηκε το ρεμάλι ο κουμπάρος μου να έρθει.
__________________
Αλέξανδρος
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 27-12-10, 01:24
Το avatar του χρήστη alexx
alexx Ο χρήστης alexx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Aλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 244
Προεπιλογή

Ολα πολυ ομορφα και τακτοποιημενα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06603 seconds with 14 queries