Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 14-10-12, 21:02   #1
Immortal
Member
 
Το avatar του χρήστη Immortal
 
Εγγραφή: 01-06-2012
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή Αλλαγή βυθού - προβληματισμοί

Τελευταία μου έχει μπει η σκέψη να αλλάξω το βυθό του ενυδρείου (270 λίτρα) για το οποίο (ατυχώς) είχα επιλέξει λευκή άμμο στο μεγαλυτερο μέγεθος που υπήρχε, κάτι μεταξύ άμμου και χαλικιού. Εκτός του ότι δυσκολεύομαι φοβερα από το γεγονός ότι αλλάζει θέση και μερικά ψαράκια σκάβουν και αποκαλύτουν τζάμι, έχω και την υποψία ότι δεν είναι τόσο χαλαζιακο όσο μου το παρουσίασαν, καθώς αν αφήσω την τύρφη λίγο παραπάνω στο φίλτρο χωρίς να την αλλάξω, βλέπω ότι το Ph ανεβαίνει προς τα πάνω 2-3 δέκατα χωρίς καθόλου εξάτμιση... Το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να κάνω το δυνατόν λιγότερο χαμό μέσα στο ενυδρείο...
Για παράδειγμα, γίνεται να βγάλω τα φυτά μου σε ενα κουβά και τα ψάρια σε ένα δοχείο του ΙΚΕΑ ας πούμε με τα φιλτρα του και τα όλα του και μετά να ρουφήξω με σκούπα όλη την άμμο αφού πρώτα βάλω ένα λάστιχο νερού μέσα στο ενυδρείο ώστε να αναπληρώνεται το νερό που θα τραβάει η σκούπα μαζί με την άμμο. Δε θέλω να αφαιρεθεί και ο κάθε κόκος αλλά το δυνατόν περισσότερη. Επίσης σκέφτομαι να αντικαταστήσω την άμμο με flourite κάποιου τύπου αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρος. Θέλω ο βυθός να βοηθάει τα φυτά μου αλλά επειδή το ενυδρείο είναι low tech θα μου προκαλέσει προβλήματα το γεγονός ότι θα έχω πλούσιο υπόστρωμα αλλά λίγο φώς ας πούμε? Επίσης όλο αυτό το σενάριο παίζει? Γνωρίζω ότι θα προκαλέσω ζημιά στη βιολογία του ενυδρείου αλλά θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μπολιάσω με γλίτσα το νέο υπόστρωμα ώστε να ελαχιστοποιήσω το χρόνο που θα χρειαστεί ο βυθός για να στρώσει ώστε να ξαναβάλω τα ψαράκια μέσα...
Οπότε συνοψίζοντας οι ερωτήσεις είναι:
1. Γίνεται αυτό που περιγράφω ή πρέπει να ξεστηθεί συνολικά το ενυδρείο
2. Πρέπει να βάλω πλούσιο για τα φυτά βυθό ή η έλλειψη φωτισμού και co2 θα μου προκαλέσουν προβλήματα
3. Αν δεν αξίζει το υπόστρωμα , τότε τι προτείνετε να βάλω?
3. Πόσο περίπου καιρό θα πρέπει να τρέξει μόνο του το ενυδρείουώστε να στρώσει ο βυθός και αν μην είναι επικίνδυνος για τα ψάρια
4. Θα βοηθήσει σε αυτό να χώσω μέσα σαλιγκαράκια ή θα πάνε άκλαφτα?
-------------------------
Κανενας ρε παιδια?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Immortal : 14-10-12 στις 21:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Ο χρήστης Immortal δεν είναι συνδεδεμένος   Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-10-12, 21:26
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Immortal Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελευταία μου έχει μπει η σκέψη να αλλάξω το βυθό του ενυδρείου (270 λίτρα) για το οποίο (ατυχώς) είχα επιλέξει λευκή άμμο στο μεγαλυτερο μέγεθος που υπήρχε, κάτι μεταξύ άμμου και χαλικιού. Εκτός του ότι δυσκολεύομαι φοβερα από το γεγονός ότι αλλάζει θέση και μερικά ψαράκια σκάβουν και αποκαλύτουν τζάμι, έχω και την υποψία ότι δεν είναι τόσο χαλαζιακο όσο μου το παρουσίασαν, καθώς αν αφήσω την τύρφη λίγο παραπάνω στο φίλτρο χωρίς να την αλλάξω, βλέπω ότι το Ph ανεβαίνει προς τα πάνω 2-3 δέκατα χωρίς καθόλου εξάτμιση... Το πρόβλημα μου είναι ότι θέλω να κάνω το δυνατόν λιγότερο χαμό μέσα στο ενυδρείο...
Για παράδειγμα, γίνεται να βγάλω τα φυτά μου σε ενα κουβά και τα ψάρια σε ένα δοχείο του ΙΚΕΑ ας πούμε με τα φιλτρα του και τα όλα του και μετά να ρουφήξω με σκούπα όλη την άμμο αφού πρώτα βάλω ένα λάστιχο νερού μέσα στο ενυδρείο ώστε να αναπληρώνεται το νερό που θα τραβάει η σκούπα μαζί με την άμμο. Δε θέλω να αφαιρεθεί και ο κάθε κόκος αλλά το δυνατόν περισσότερη. Επίσης σκέφτομαι να αντικαταστήσω την άμμο με flourite κάποιου τύπου αλλά ακόμα δεν είμαι σίγουρος. Θέλω ο βυθός να βοηθάει τα φυτά μου αλλά επειδή το ενυδρείο είναι low tech θα μου προκαλέσει προβλήματα το γεγονός ότι θα έχω πλούσιο υπόστρωμα αλλά λίγο φώς ας πούμε? Επίσης όλο αυτό το σενάριο παίζει? Γνωρίζω ότι θα προκαλέσω ζημιά στη βιολογία του ενυδρείου αλλά θα ήθελα αν είναι δυνατόν να μπολιάσω με γλίτσα το νέο υπόστρωμα ώστε να ελαχιστοποιήσω το χρόνο που θα χρειαστεί ο βυθός για να στρώσει ώστε να ξαναβάλω τα ψαράκια μέσα...
Οπότε συνοψίζοντας οι ερωτήσεις είναι:
1. Γίνεται αυτό που περιγράφω ή πρέπει να ξεστηθεί συνολικά το ενυδρείο.Μπορεις να βγαλεις το χαλικι με σκουπα οπως λες αρκει να χρησιμοποιησεις πιο χοντρο λαστιχο για να μην βουλωνει απο τα χαλικια.
2. Πρέπει να βάλω πλούσιο για τα φυτά βυθό ή η έλλειψη φωτισμού και co2 θα μου προκαλέσουν προβλήματα.Οτι θες βαλε,αλλα αφου λες οτι καποια ψαρακια σκαβουν,βαλε flourite.
3. Αν δεν αξίζει το υπόστρωμα , τότε τι προτείνετε να βάλω?Μπορεις να βαλεις μαυρη αμμο-πολυ ψιλο χαλικι.
3. Πόσο περίπου καιρό θα πρέπει να τρέξει μόνο του το ενυδρείουώστε να στρώσει ο βυθός και αν μην είναι επικίνδυνος για τα ψάρια.Ο βυθος,αφου δεν εχεις γαριδες,τι να στρωσει;Το φιλτρο να ειναι στρωμμενο και να κανεις αλλαγη νερου(που ετσι και αλλιως,το ενυδρειο σχεδον θα αδειασει.)Θα βαλεις ψαρακια αφου τους κανεις προσαρμογη.
4. Θα βοηθήσει σε αυτό να χώσω μέσα σαλιγκαράκια ή θα πάνε άκλαφτα?
[εριμενε λιγο για να βαλεις αυτα.
-------------------------
Κανενας ρε παιδια?

Ολα αυτα με δεδομενο οτι θα βαλεις ψαρια φυτα φιλτρα κτλ σε κουβα με το φιλτρο να δουλευει.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προβληματισμοί.... Immortal Γλυκό νερό - Γενικά 4 08-06-12 14:36
2η Γέννα και έντονοι προβληματισμοί ioannis_79 ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 7 03-06-11 21:55
Αλλαγή Βυθού χωρίς προβλήματα; Kostis-Salonika Γλυκό νερό - Γενικά 12 10-04-10 00:17
αλλαγή...βυθού sorips85 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 03-07-08 20:05
Αλλαγή βυθού immerback Θαλάσσια Βιολογία 6 14-06-04 16:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03660 seconds with 14 queries