Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-02, 21:17
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Φιλτρο βυθου

Title:
Post by: dchatz on 09/10/02 at 02:39:02
--------------------------------------------------------------------------------
Θα ήθελα να με βοηθήσετε με το ενυδρείο για να δω τι θα κάνω. Αρκετά μου έχετε πεί από το Welcome που είχα πρωτογράψει και εγώ σαν νέος εδώ.

Οι τελευταίες μετρήσεις είναι:
KH = ~5dKH
GH = ~12dKH
Total Ammonia = 0mg/l
Nitrite <0.3mg/l
Nitrate = 100mg/l Έχει χτυπήσει κόκκινο
pH = 7.6

Έχω ακολουθήσει τις συμβουλές σας για αλλαγή νερού κάθε 2-3 μέρες και πάλι τα ίδια. Πήρα και μερικά φυτά (επισκέφτηκα το Abyssos) μήπως κάνουν και αυτά δουλειά. Θυμάμαι και τα νεύρα του ASCCO1 που έγραψα ότι έχω αεραντλία, και φίλτρο βυθού.
Εγώ θέλω να φτιάξω το ενυδρείο με τα φυτά μου, να είναι σταθερό και μετά τα ψαράκια μου να περνάνε καλά. Χθές το μοναδικό honey gourami (από τα Gouramies) που μου έμεινε είναι σε μια γωνία και δεν τρώει και βλέπω να το χάνω και αυτό.

Να προσθέσω ότι έχω μια λάμπα SYLVANIA GRO-LUX 18W. Ας με συγχωρήσετε για το μεγάλο email, αλλά καταλαβαίνετε την αγωνία μου.

Ευχαριστώ



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: george on 09/10/02 at 04:01:46
--------------------------------------------------------------------------------
Tα Νitrates ειναι πραγματι στα κοκκινα....τοσο ψηλα που θα εχουν προβλημα τα ψαρια.
Μηπως ριχνεις πολυ τροφη ;
Στις αλλαγες νερου καθαριζεις τον βυθο ;;
Ποσες ωρες εχεις το φως ανοιχτο ;
Να συνεχισεις τις αλλαγες νερου 30% καθε φορα και να μειωσεις την τροφη.
Τι τροφη τους δινεις ;;
Να βαζεις παντα μεσα στο νερο της βρυσης καποιο προιον αντι-χλωριου (πχ.Αquasafe)
Κανε και μια μετρηση του νερου τις βρυσης αν θελεις να δουμε τι θα δειξει.
Τα ψαρια ειναι σιγουρα πολλα για το ενυδρειο σου.





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: aquar on 09/10/02 at 04:16:14
--------------------------------------------------------------------------------
Dchatz, θα μπορούσες να μας ενημερώσεις τι έχεις κάνει με το φίλτρο βυθού από την στιγμή που εγκατέστησες το νέο σου φίλτρο. Επειδή τυγχάνει να διατηρώ ένα ίδιο σε λίτρα ενυδρείο με το δικό σου μπορώ να επιβεβαιώσω ότι τα ψάρια σου είναι πολλά. Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις κάνεις καθόλου σκούπα βυθού όσο καιρό διατηρείς το ενυδρείο. Μια υπόθεση που μπορώ να κάνω είναι ότι λόγω φορτίου σε ψάρια και σε συνδυασμό με το φίλτρο βυθού, ο βυθός έχει μαζέψει αρκετές ακαθαρσίες και ίσως αυτό σου δημιουργεί το πρόβλημα. Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι το ενυδρείο είναι σωστά στρωμένο και υπάρχουν οι απαραίτητες αποικίες βακτηριδίων.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: sonia on 09/10/02 at 04:22:31
--------------------------------------------------------------------------------
Ποτε εστησες το ενυδρειο σου?
Αληθεια, τι σχεση μπορει να εχει το αντιχλωριο με τα υψηλα επιπεδα nitrates? ???




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: george on 09/10/02 at 05:04:52
--------------------------------------------------------------------------------
Σονια...το αντιχλωριο δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση με τα nitrates.
Aπλως το αναφερω οτι ΠΡΕΠΕΙ να βαζει ΠΑΝΤΑ μεσα στο νερο βρυσης που θα χρησιμοποιησει για την αλλαγη.
Αν και εχει το ενυδρειο του εδω και πολυ καιρο πρεπει να το ξερει αλλα η επαναληψη δεν κανει κακο.
Ετσι για να αποφευγονται οι κακοτοπιες γιατι σε καποιο board του εξωτερικου ελεγαν σε καποιον να κανει αλλαγες νερου καθε μερα και ο κακομοιρης ηταν τελειως ασχετος...δεν εβαζε στο νερο αντιχλωριο...με τα γνωστα αποτελεσματα.
Ετσι πιστευω οτι οταν λεω κατι να το λεω ολοκληρωμενα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: dchatz on 09/10/02 at 05:23:30
--------------------------------------------------------------------------------
George δεν είμαι τελείως άσχετος και πάντα ακούω αυτά που μου λένε όταν δεν ξέρω. Ναι, βάζω αντιχλώριο, από την αρχή. Το ενυδρείο το έστησα τον Ιανουάριο, έβαλα ότι μου έδωσαν και πήγαινε καλά. Έκανα μετρήσεις και όλα ήταν μια χαρά. Ναι, κάνω αλλαγή νερού με λάστιχο (siphoning). Το φως το έχω ανοιχτό περίπου 7 ώρες. Το ενυδρείο είναι 100 λίτρα. Έχει μέσα 3 Angelfish όχι πολύ μεγάλα, 1 clown, 1 honey gourami, 7 fantom tetra, and 2 small called Χήρες από τον μαγαζάτορα.

Φίλτρο βυθού να το βγάλω; Αεραντλία να βγεί; Μου είπαν από εκεί που το αγόρασα ότι χρειάζεται για οξυγόνωση του νερού. Είναι αλήθεια; Πολλά ρώτησα;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: george on 09/10/02 at 06:09:01
--------------------------------------------------------------------------------
Σιφον με λαστιχο ;
Δεν εχεις καποια "σκουπα βυθου" ωστε να ρουφαει τις ακαθαρσιες καθως αδειαζεις το νερο ;
Ισως εχουν μαζευτει ΤΟΣΕΣ πολλες μεσα στο φιλτρο σoυ και "μπουκωσεi".
Απο οτι ξερω (και ας με διορθωσει καποιος πιο εμπειρος) η οξυγονωση γινεται και μεσω της κυκλοφοριας του νερου και του κυματισμου που δημιουργειται λογω του φιλτρου.
Αρα αεραντλια μαλλον δεν χρειαζεται.
Οσο για αν πρεπει να βγαλεις το φιλτρο βυθου καλυτερα να σου το πει ενας με περισσοτερη εμπειρια απο εμενα.
Επισης (αν και πολλοι ειναι κατα του να προσθετεις χημικα στο νερο του ενυδρειου σου) μια λυση μπορει να ειναι και το Nitrate Minus της Tetra.
Καποιοι φιλοι που το δοκιμασαν εμειναν κατενθουσιασμενοι....με μια χρηση εισαι ησυχος για ενα χρονο.Το ιδιο ακουσα να λενε στα μαγαζια που πηγαινω.
Αν και δεν το εχω δοκιμασει πρεπει να κανει δουλεια.
Περισσοτερες πληροφοριες στο site της Tetra :
http://www.tetra-fish.co.uk/



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: Tolis on 09/10/02 at 06:14:06
--------------------------------------------------------------------------------
Ξαναδιαβασα τα posts σου και δεν εχω καταλαβει κατι. Υπαρχει οντως φιλτρο βυθου, ή μονο ο κυκλοφορητης του?
Σου εδωσαν λες και ειδικο υποστρωμα για τα φυτα. Και αν υπαρχει φιλτρο βυθου, ειναι κατω απο το ειδικο υποστρωμα?

Συνεχισε τις αλλαγες μεχρι να βρουμε ακρη, και συνενοησου με καποιο μαγαζι να παρει πισω μερικα απο τα ψαρια σου.

(Το σιφωνι με λαστιχο δουλευει μια χαρα).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: sonia on 09/10/02 at 06:22:18
--------------------------------------------------------------------------------
Αποψη μου ειναι, οτι και με ενα λαστιχο, μπορεις να κανεις πολυ καλα την δουλεια σου, και πως η σκουπα βυθου δεν ειναι τοσο απαραιτητη, αρκει να αναδευεται ο βυθος, την ωρα που τραβας το νερο.
Αλλη ειναι η αιτια του υψηλου Nitrate


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: Tolis on 09/10/02 at 06:31:54
--------------------------------------------------------------------------------
Εγω ειμαι λιγο καχυποπτος οταν η ιδια η εταιρεια που παρουσιαζει ενα προιον δεν αναφερει πως δουλευει.
Και το θεμα ειναι να φυγει η αιτια που προκαλει υψηλα νιτρικα, κι οχι να ψαχνουμε πως θα τα κατεβαζουμε.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: george on 09/10/02 at 06:58:57
--------------------------------------------------------------------------------
"Και το θεμα ειναι να φυγει η αιτια που προκαλει υψηλα νιτρικα, κι οχι να ψαχνουμε πως θα τα κατεβαζουμε"

Aυτο για εμενα ειναι το σημαντικοτερο απο ολα.
Και η χρηση οσο το δυνατον λιγοτερων "ζουμιων" μεσα στο νερο που μπορει να επηρεασουν τα χαρακτηριστικα του.

ΥΓ . Πως τονιζετε μεσα σε μπλε πλαισιο καποιες φρασεις ;;;

Admin note: με το "reply with quote"


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: dchatz on 09/10/02 at 07:07:18
--------------------------------------------------------------------------------
'Οταν είπα λάστιχο, εννοούσα σκούπα βυθού. Αφού είπαμε πλήρωσα και πήρα ότι μου έδωσαν στην αρχή. Το παιδί που ήρθε και έστησε το ενυδρείο, έβαλε κάτι άσπρες πλάκες, την αεραντλία (το άσπρο λαστιχάκι που βγάζει τις φυσαλίδες), μετά χαλίκι, το υπόστρωμα(χώμα για τα φυτά), και μετά το υπόλοιπο χαλίκι. Τόλη όταν τον ρώτησα, αν θυμάμαι καλά, μου είπε ότι αυτό είναι το βιολογικό φίλτρο. Να μην αναφέρω ότι όταν τον ρώτησα πόσα περίπου ψάρια, μπορώ να βάλω, μου είπε καμμιά 30. Αλλά έχουμε πει, δεν πιστεύουμε ότι μας λένε.

Είναι αρκετές 7 ώρες για το φώς; Θέλει και άλλη λάμπα;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: Tolis on 09/10/02 at 07:14:46
--------------------------------------------------------------------------------
Με λιγα λογια, το ειδικο υποστρωμα που εβαλε σου αχρηστευσε το φιλτρο βυθου. Οκ. Ευτυχως εχεις το εξωτερικο.
Για μενα η λυση ειναι να δωσεις πισω ψαρια, ειναι πολυ μεγαλο το φορτιο σου.

7 ωρες και μια λαμπα ειναι οκ, εκτος αν εχεις φυτα, οποτε παμε στις 11-12 ωρες, κι αν μπορεις αλλη μια λαμπα.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: ASCCO1 on 09/10/02 at 07:25:52
--------------------------------------------------------------------------------
το θεμα με το NITR-MINUS ειναι οτι θα λυση το προβλημα (( προσωρινα)) αλλα οχι και την αιτια!!!
το φυλτρο τις ΕΗΕΙΜ ειναι εξωτερικο???
αν ναι ποτε καθαριζεται??
και τι υλικα εχεις βαλει εκει???


7 ωρες φωτισμος ειναι λιγος καντο 10-12
αν γινει full plant τοτε παμε στις 12-14.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: dchatz on 09/10/02 at 07:44:04
--------------------------------------------------------------------------------
Το φίλτρο είναι εξωτερικό. Το έχω βάλει μόνο 10 μέρες. Το φίλτρο έχει 3 στρώματα. Όταν το αγόρασα, το έφτιαξε εκεί αυτός και εγώ πρόσ8εσα τον άνθρακα πάνω-πάνω. Θα ήθελα να το κάνω full plant, αλλά θα δείξει τι θα καταφέρω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: ASCCO1 on 09/10/02 at 07:56:33
--------------------------------------------------------------------------------
μονο ανθρακα εχεις μεσα??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: dchatz on 09/10/02 at 08:09:01
--------------------------------------------------------------------------------
Το φίλτρο έρχεται με τα υλικά για 1 φορά γέμισμα. Το έκανε το παιδί στο μαγαζί. Εγώ απλά έβαλα τον άνθρακα πάνω. Είναι εξωτερικό ΕΗΕΙΜ 2233. Πειράζει που το σωληνάκι που επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο είναι λίγο πιο κάτω από την στάθμη του νερού. Εννοώ δεν δημιουργεί φυσαλίδες, είναι λίγο πιο κάτω. Να βγάλω το βιολογικό, την αεραντλία; Τι λέτε; Να το πετάξω στην από κάτω που με έχει ζαλίσει;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: ASCCO1 on 09/10/02 at 08:20:16
--------------------------------------------------------------------------------
καλυτερα βαλε στην ΕΗΕΙΜ σφουγγαρια μπλε(( εχει η ΕΗΕΙΜ))
και βιολογικα υλικα (( βιοσφαιρες, μακαρονι κτ.λ) και βγαλε τον ανθρακα.
για τα αλλα αν θες φυτεμενο θα πρεπει να τα βγαλεις



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: Giorgos on 09/10/02 at 09:57:55
--------------------------------------------------------------------------------
Οι άσπρες πλάκες που σου έβαλε το παιδί που έστησε το ενυδρείο ( σε συνδυασμο με την αντλία και το "σωληνάκι που κάνει φυσσαλίδες" ) είναι το φίλτρο βυθού που ΚΑΠΟΤΕ πιστευόταν πως ήταν το ιδανικό βιολογικό φίτλτρο. Δεν αμφιβάλω. Αν στηθεί σωστά (και όχι όπως σου το έστησε το παιδί) λειτουργεί μια χαρά...αλλά με αρκετά μειωνεκτήματα...ένα από τα οποία είναι ότι συσσωρεύει μεγάλη ποσότητα ακαθαρσιών, αφάγωτο φαϊ κλπ κάτω από τα πλακάκια, (που είναι εξαιρετικά δύσκολο να το καθαρίσουμε) που είναι τελείως κάτω από το υπόλοιπο υπόστρωμα, δημιουργώντας έτσι την πηγή των υψηλών NITRATES. Γι'αυτό τον λόγο αποφεύγεται πια η χρήση των φίλτρων βυθού (UGF). Στην περίπτωση σου δεν είναι στημένο σωστά γιατί πιο πάνω από τα πλακάκια έχει τοποθετηθεί το λίπασμα (υπόστρωμα) για τα φυτά, το οποία έχει προφανώς "μπουκώσει" το φίλτρο βυθού.
Προϊόντα του στυλ NITRATE-MINUS και τέτοια μαγικά που εξαφανίζουν νιτράτες, αμμωνίες κλπ IMO θα πρέπει να αποφεύγονται! Όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω (ASCCO1, Tolis) πρέπει να βρεις την πηγή για να λύσεις το πρόβλημα. Η πηγή (στο ενυδρείο σου) είναι προφανώς το μεγάλο βιολογικό φορτίο (πολλά ψάρια-κι ας είναι μικρά-θα μεγαλώσουν) και η μόνη λύση είναι να δώσεις πίσω μερικά από αυτά (προτιμότερα τα scalare) και να κάνεις αλλαγές συχνότατες για να πέσει ο νιτράτης σε επιθημητά επίπεδα. Στην περίπτωσή σου, οι αλλαγές 20-25% δεν κάνουν τίποτα γιατί έχεις πολύ μεγάλο βιολογικό φορτίο. (Με τόσα ψάρια στο ενυδρείο σου, το 25% είναι το absolute minimum κάθε 2-3 ΜΕΡΕΣ! Γι'αυτό και δεν πέφτουν τα NO3) ΙΜΟ, καλύτερα να κάνεις ακόμα μεγαλύτερες.
Όσο για το φίλτρο...κάνε αυτό που είπε ο ASCCO1.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: fighterfish on 09/10/02 at 14:56:40
--------------------------------------------------------------------------------
O Giorgos τα είπε όλα, για το UGF.
Συμφωνώ επίσης οτι θα πρέπει να φύγουν κάποια ψάρια.
Για να διατηρήσεις όμως καλές τις συνθήκες και αργότερα βάλε όσο πιο πολλά φυτά μπορείς. Σίγουρα δεν είναι και το καλύτερο με UGF αλλα έτσι όπως έχει στηθεί θα μεγαλώσουν.

Αυτά θα αποροφούν τουε νιτράτες και θα ελευθερώνουν και οξυγόνο. Δες στο site του Τάκη www.geocities.com/ttsamis τις παρουσιάσεις ενυδρείων (αν δεν τις έχεις δει ήδη για να δεις το πλήθος των φυτών)

Το καλό είναι οτι εφόσον έχεις και το εξωτερικό φίλτρο δεν θα έχεις πρόβλημα με βακτηριδια αν ποτέ θελήσεις να ξεστήσεις το UGF γιατί θα υπάρχουν βακτηρίδια στο φίλτρο σου !

Πιστεύω οτι το να διατηρήσεις full plant ενυδρείο με UGF μόνο (σίγουρα δεν είναι το καλύτερο) αλλα γίνεται κάτω απο συγκεκριμένες προυποθέσεις

α) Λίγα ψάρια (και ακόμα καλύτερα μικρά ψάρια), γενικά μικρό fish load σε σχέση με τον όγκο.
β) Πολλά φυτά
γ) Ρουτίνα αλλαγής νερού εβδομαδιαία
δ) σίφωνινγκ χαλικιού τακτικά (στα ανοιχτά σημεία)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: dchatz on 09/12/02 at 09:07:30
--------------------------------------------------------------------------------
Ξαναδιάβασα πάλι όλα όσα μου έχετε πει και δεν ξέρω τι να κάνω. Λυπάμαι που έδωσα τόσα λεφτά στην αρχή. Να σας πω την αλήθεια δεν ξέρω αν έχω φίλτρο βυθού. Είναι η αεραντλία, και ο κυκλοφορητής. Τώρα τι έχει βάλει κάτω από το χαλίκι, δεν θυμάμαι. Αν αποφασίσω να βγάλω αεραντλία και ότι άλλο έχει μέσα, θα είναι εντάξει; Υπάρχει πρόβλημα που θα αναταραχτεί το ενυδρείο και θα θολώσει με την όλη διαδικασία.
Στο καινούργιο φίλτρο έχουν μπει μπλέ σφουγγάρια και θα βγάλω και τον άνθρακα γιατί είναι πάνω από 2 εβδομάδες που το λειτουργώ. Όσον αφορά τις μετρήσεις είμαι στα ίδια.

ΚΗ = ~6dKH
GH = ~12dKH
NH3/NH4 = 0mg/l
Nitrite = <0.3mg/l
Nitrate = 100mg/l στα κόκκινα

Πώς είναι δυνατόν όλα τα άλλα να είναι φυσιολογικά και το Nitrate τόσο ψηλά. Διαβάζοντας τις πολύ κατατοπιστικές σελίδες του Τόλη στο Website, το Nitrate δημιουργείται βάσει μιας βιολογικής αλυσίδας. Γιατί υψηλά Nitrate και όλα τα άλλα χαμηλά;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: Giorgos on 09/12/02 at 10:23:35
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ θα έλεγα να μην πειράξεις τίποτα (εκτός από τον άνθρακα-βγάλτον) και να αφήσεις το ενυδρείο στην ησυχία του.
Όντως το Nitrate δημιουργείται από μια βιολογική αλυσίδα. Στην δική σου περίπτωση είναι σε υψηλά επίπεδα επειδή έχεις μεγάλο (βιολογικό) φορτίο ψαριών σε τόσο μικρό ενυδρείο. Οι άλλοι δύο παράμετροι (αμμωνία-νιτρίτης) είναι καλό που είναι μηδέν γιατί δείχνει ότι έχεις όλα τα απαραίτητα βακτηρίδια για το βιολογικό σου φίλτρο. Το πρόβλημά σου είναι ο ΝιτρΑτης (και τα πολλά ψάρια). Συνέχισε να κάνεις αλλαγές νερού (καθημερινές μερικές αλλαγές 20-30% ) και να ταϊζεις λιγότερο τα ψάρια σου μέχρι να πάνε τα ΝΟ3 κάτω από 40 mg/lt (στο ξαναλέω ---> και φρόντισε να διώξεις μερικά ψάρια).


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: dchatz on 09/12/02 at 10:48:07
--------------------------------------------------------------------------------
Giorgo 3 σκαλάρια, 7 μικρά tetras(fantom), 1 clown, 2 χήρες και ένας γλύφτης είναι πολλά ψάρια; Sorry, που το αναφέρω πάλι, αλλά έχω διαβάσει από παλιά Posts ενυδρείο 200 λίτρα και να έχει τα 3 πλασια ψάρια. Όμως θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου. Απλά δεν ξέρω αν θα πιάσουν τα φυτά που θα βάζω μια και υπάρχει το φίλτρο βυθού.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: fighterfish on 09/12/02 at 13:22:33
--------------------------------------------------------------------------------
Εφόσον έχεις βάλει υπόστρωμα - λίπασμα πάνω απο το φίλτρο βυθού, τα φυτά σου θα πιάσουν. Οι ριζες των φυτών θα φτάσουν και θα τρέφονται κανονικά.
Αν και απο φωτισμό κλπ τα πάς καλά δεν θα έχει κανένα πρόβλημα με τα φυτά.

Εχω ακριβώς το ίδιο setup με σένα και τα φυτά πάνε μια χαρά.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: ΛΙΓΗ ΒΟΗΘΕΙΑ??
Post by: ASCCO1 on 09/12/02 at 17:29:11
--------------------------------------------------------------------------------
οταν βεβαια ποιασουν οι ριζες το φυλτρο βυθου θα μπουκωσει και δεν λειτουργει ποια(( οποτε θα ειναι καλο μονο για να πιανονται οι ριζες, βγαλε ομως την αεραντλια,και κανε ποιο συχνες αλλαγες νερου μεχρι να πεσουν τα ΝΟ3 σε λογικο επιπεδο,.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-03, 15:13
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Σε ενα θεμα που ανοιξα για την αεραντλια μου http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=867
Προεκυψε οτι το φιλτρο βυθου δεν ειναι και τοσο καλη επιλογη.

Διαβαζοντας και αυτο το αρθρο αποφασισα σημερα να το βγαλω.

Επειδη μεχρι να υπαρξει καποια απαντηση θα το εχω βγαλει ελπιζω να μην εκανα καμια βιαστικη κινηση.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-05-03, 20:59
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

έχεις πει ότι δεν πρόκειται να βάλεις φυτά για αρκετό καιρό.
Το φίλτρο βυθού είναι χρήσιμο για ενυδρεία που δεν έχουν φυτά.Με τη προοπτική ότι κάποια στιγμή θα βάλεις φυτά ,καλά έκανες και το έβγαλες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-05-03, 09:10
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Το φίλτρο βυθού καλά έκανες και το έβγαλες.

θα μπορούσες να το χρησιμοποιήσεις μόνον στην περίπτωση
που θα είχες αρκετή εμπειρία.
Ομως κατά γενική ομολογία χωρίς φίλτρο βυθού είναι καλύτερα.
Εχω και μια απορία!!
Η ροή που είχες στο φίλτρο βυθού ήταν απο κάτω προς τα πάνω ή απο πάνω προς τα κάτω??
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-05-03, 15:11
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Τελικα παιδια δεν το εβγαλα το φιλτρο.
Πολυ φασαρια για να ξεστησω και δε μπορεσα να παρω την αποφαση.

Σκεφτηκα και το αλλο... αν δεν παθεις δεν θα μαθεις!

Αστο να ειναι εκει και οταν ερθει η ωρα θα το αλλαξω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-03, 00:15
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Αφου αποφασισες να το κρατησεις το φιλτρο βυθου, διαβασε πως γινεται η σωστη συντηρηση του...........

ΥΓ. ΔΕΝ χρειαζεται να παθεις για να μαθεις........
1. Γιατι υπαρχει η γνωση και η εμπειρια για να μην παθεις τιποτα.
2. Γιατι εσυ δεν θα παθεις τιποτα (βλ. ψαρια)..........
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-05-03, 10:19
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Και που θα βρω καλες οδηγιες για την συντηρηση του φιλτρου βυθου?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-05-03, 15:10
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Lasal ευχαριστω για το ΠΜ το φιλτρο μου βγαζει νερο προς τα πανω, ειναι κανονικο UGF και οχι RUGF.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07563 seconds with 12 queries