Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-11, 00:11
Το avatar του χρήστη pkiromitis
pkiromitis Ο χρήστης pkiromitis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2008
Περιοχή: Άνω Ηλιούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 14
Question Τα φώτα σας για ανεβασμένη αμμωνία (NH4)

Καλησπέρα παιδιά, θέλω τα φώτα σας γιατί εδώ και δυο μήνες περίπου έχω ανεβασμένη αμμωνία και στα δυο μου ενυδρεία παρ' όλο που βάζω συνεχώς ζουμιά (ammonia detox και Nite-out της microbe-lift, καποιες φορές extra prime και special blend της microbe-lift). Έχω αρχίσει να αναρωτιέμαι μήπως φταίει κάτι από τα υπόλοιπα ζουμιά που βάζω.
Αναλυτικα:

1)Ενυδρείο 82lt που το χρησιμοποιώ για γεννήστρα εδώ και 2.5 μήνες (χωρίς φυτά και υπόστρωμα βυθού)

-Ψάρια: 2 δίσκοι περίπου 12cm

-ph=6.0
-NH4=1.5
-NO2=0
-NO3=0
-Θερμοκρασία=27 C

-Τάισμα=Πρωί-Βράδυ (εναλλάξ Pellets Spectrum Discus formula της New Life ή Tetrabits ή Discus Flakes της Ocean Nutrition) και 2 φορές/εβδομάδα κατεψυγμένη turkey heart

-Φίλτρα:

a)Εσωτερικό:
1)Ciporax,
2)Eiheim Substrat Pro,
3)Kent Nitrogen Sponge,
4)Άνθρακας (τον έβαλα εδώ και 20 ημέρες)

b)Αερόφιλτρο (σε μόνιμη λειτουργία)


-Οξυγόνο = Συνεχώς με το αερόφιλτρο
-Φωτισμός = Φθορίου (φωτιστικό από Praktiker), 13:00 εως 00:00

-Αλλαγή νερού: 1/3 κάθε εβδομάδα
-Καθάρισμα βυθου=κάθε εβδομάδα
-Γενικό καθάρισμα φίλτρων = Κάθε μήνα

-Υγρά:
01)Prime (Seachem) = 1ml/week
02)Blackwater (Kent Marine) = 10ml/week
03)Special Blend (Microbe-Lift) = 10ml/2 weeks
04)ph/KH minus
05)Discus Essential (Kent Marine) = 4ml/week
06)Vitamins & Aminoacids (Microbe-Lift) = 4 ml/week (άρχισα να το βάζω τους τελευταίους 2-3 μήνες)
07)Ammonia Detox (Kent marine)=10ml/3-4 days (όσο έχω αμμωνία ανεβασμένη)
08 )Nite-out (Microbe-Lift)=10ml/3-4 days (όσο έχω αμμωνία ανεβασμένη)

-Α/Ο = προφανώς όχι


2)Ενυδρείο 138lt. με φυτά και βυθό άσπρη άμμο

-Ψάρια: 3 δίσκοι περίπου, και καμμιά 10-12 μικρά (cardinal, anchistrus, sterbae, cardinals κτλ.)

-ph=6.0
-NH4=0.5-1.0
-NO2=0
-NO3=0
-Θερμοκρασία=28 C


-Τάισμα=Πρωί-Βράδυ (εναλλάξ Pellets Spectrum Discus formula της New Life ή Tetrabits ή Discus Flakes της Ocean Nutrition) και 2 φορές/εβδομάδα κατεψυγμένη turkey heart


-Φίλτρα:

a)Εσωτερικό:

1)Ciporax,
2)Eiheim Substrat Pro,
3)Kent Nitrogen Sponge,
4)Siliphos (Dupla Marine) τον τελευταίο μήνα για να αντιμετωπίσω την τριχοειδή άλγη (εχω ανεβασμένο φωσφορικό άλας [PO4])

b)Εξωτερικό (Fluval 205):
1)Ciporax,
2)Άνθρακας,
3)Kent Nitrogen Sponge,

-Οξυγόνο = 22:00 έως 13:00
-Φωτισμός = Plant, 13:00 εως 00:00

-Αλλαγή νερού: 1/3 κάθε εβδομάδα
-Καθάρισμα βυθού: Κάθε εβδομάδα
-Γενικό καθάρισμα φίλτρων = Κάθε μήνα

-Υγρά:
01)Prime (Seachem) = 5ml/week
02)Blackwater (Kent Marine) = 17ml/week
03)Special Blend (Microbe-Lift) = 15ml/2 weeks
04)ph/KH minus
05)Discus Essential (Kent Marine) = 6ml/week
06)Vitamins & Aminoacids (Microbe-Lift) = 6ml/week (άρχισα να το βάζω τους τελευταίους 2-3 μήνες)
7)Flourish Comprehesive (Seachem) = 6ml/week (για τα φυτά)
08 )Flourish Trace (Seachem) = 10ml/week
09)Ammonia Detox (Kent marine)=17ml/3-4 days (όσο έχω αμμωνία ανεβασμένη)
10)CO2 = DIY με ζάχαρη και μαγιά

-Α/Ο = προφανώς όχι


ουφ....ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα !!!

Έχω συνημμένες και photos των ενυδρείων

PLEASE HELP!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-11, 00:25
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εδω και ποσο καιρο εχεις αμμωνια;Τα στοιχεια σου δειχνουν οτι εχεις για καποιο λογο(καποιο λαθος καθαρισμα του φιλτρου σου ισως)εχεις αστρωτα φιλτρα.Εκανες κατι που θα μπορουσε να χαλασει την βιολογια σου(γιατι σε 2 μηνες και αστρωτα να ηταν τα φιλτρα σου,εφοσον εχεις ψαρια μεσα και ταιζεις,θα ειχανε αναπτυξει βιολογια).Δεν ξερω για τα ζουμια(σου εχω πει να τα σταματησεις.....)αν για καποιο λογο μπορουν να προκαλεσουν αμμωνια.Το prime να το βαζεις σε καθε αλλαγη για τα λιτρα που αλλαζεις και οχι 1ml την εβδομαδα(εφοσον μιλας για το αντιχλωριο seachem prime).Oσο για την αλγη σου,μαλλον εχεις περισσοτερο σιδηρο.Παντως η δοσολογια των λιπασματων που ριχνεις(flourish και traces),την βρισκω υπερβολικη,αφου ουτε τα λιτρα σου,ουτε και η ποσοτητα των φυτων που εχεις την δικαιολογουν.Φαντασου οτι για το flourish η seachem συνιστα 5ml για 250 λιτρα FULL φυτεμενου/Κατα την γνωμη μου,καλο ειναι να μειωσεις στο μισο τα λιπασματα.Κανε αμεσα αλλαγες νερου για να πεσει η αμμωνια.Κατσε να το δουνε και αλλοι να πουνε την γνωμη τους.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-11, 00:36
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Καλησπερα φιλε.
Απο τις μετρησεις που δίνεις δεν εχεις στρωμένο κανενα απο τα φιλτρα σου!
Λες οτι αυτο το προβλημα το εχεις δυο μηνες;Τα ψαρια δηλαδη ειναι τοσο καιρο μεσα στην αμμωνια;
Με τι τεστ περνεις αυτες τις μετρησεις;
Με ποια διαδικασια καθαριζεις τα φιλτρα σου και γιατι το κανεις αυτο καθε μηνα;
Οι αλλαγες νερου που κανεις ειναι πολυ λιγες,θα ηταν προτιμοτερο αν οχι καθε μερα σιγουρα καθε 2-3.
Δες λιγο και τις απαιτησεις των ψαριων που εχεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-11, 00:41
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

για τους δισκους δεν θα σχολιασω επειδη δεν ειναι του παροντος απλα θα πω πως οι αλλαγες σου ειναι σχεδον ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ...για την γεννηστρα χρειαζεσαι ΙΜΟ καθημερινες ή ανα 2 μερες αλλαγη ,και για το κυριως ενυδρειο τουλαχιστον 3 φορες τη βδομαδα μερα παρα μερα ...θα συμφωνησω ομως με τον γιαννη....τα ζουμια που χρησιμοποιεις ειναι πολλα και κατα την γνωμη μου τα περισσοτερα αχρηστα...ισως ο συνδοιασμος αυτων ειναι που χαλαει την ισσοροπια του ενυδρειου σου..!! ΕΠΙΣΗΣ...σκουπα βυθου κανεις?? ταιζεις πρωτεινουχες τροφες που σε συνδοιασμο με την καρδια ειναι ρυπαρες....προσεξε το και φροντιζε να απομακρυνεις τυχοντα υπολειμματα !εισαι σιγουρος οτι οι μετρησεις για ΝΟ3 ειναι σωστες?? !
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-11, 01:49
Το avatar του χρήστη pkiromitis
pkiromitis Ο χρήστης pkiromitis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2008
Περιοχή: Άνω Ηλιούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους για το άμεσο ενδιαφέρον.

Chris 82,
Μέχρι και πριν από 2.5 μήνες περίπου όταν είχα όλα τα ψάρια στο κυρίως ενυδρείο όλα ήταν μέλι γάλα. Η αμμωνία βέβαια είχε καιρό που ήταν μια σκάλα πα΄νω από μηδενικη.
Τα τεστ ήταν της Sera και την προηγούμενη εβφομάδα πήρα της Salifert για να είμαι σίγουρος οτι δεν έχει θέμα το παλιό τεστ.
Τα φίλτρα καθε μήνα τα πλένω με το ίδιο το νερό από την αλλάγη που κάνω γιατί μαζεύουν κάμποσες βρωμιές.
Δεν ξέρω μήπως φταίει οτι οταν έβαλα τη γεννήστρα πήρα ciporax από το Petcumulus (ήταν χύμα σε δίχτυ και όχι σε κουτί της sera και δεν ξέρω αν ήταν sera ή καποια αλλη εταιρεία) και το αυγάτησα (κράτησα μισό από το παλίο ciporax sera που είχα στο κυρίως ενυδρείο, το άλλο μισό το έβαλα στη γεννήστρα και συμπλήρωσα από το νεο ciporax που πήρα από το Petcumulus και στα 2 ενυδρεία
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
για τους δισκους δεν θα σχολιασω επειδη δεν ειναι του παροντος απλα θα πω πως οι αλλαγες σου ειναι σχεδον ΑΝΕΠΑΡΚΕΙΣ...για την γεννηστρα χρειαζεσαι ΙΜΟ καθημερινες ή ανα 2 μερες αλλαγη ,και για το κυριως ενυδρειο τουλαχιστον 3 φορες τη βδομαδα μερα παρα μερα ...θα συμφωνησω ομως με τον γιαννη....τα ζουμια που χρησιμοποιεις ειναι πολλα και κατα την γνωμη μου τα περισσοτερα αχρηστα...ισως ο συνδοιασμος αυτων ειναι που χαλαει την ισσοροπια του ενυδρειου σου..!! ΕΠΙΣΗΣ...σκουπα βυθου κανεις?? ταιζεις πρωτεινουχες τροφες που σε συνδοιασμο με την καρδια ειναι ρυπαρες....προσεξε το και φροντιζε να απομακρυνεις τυχοντα υπολειμματα !εισαι σιγουρος οτι οι μετρησεις για ΝΟ3 ειναι σωστες?? !
Ποια απο αυτά είναι άχρηστα δηλαδή???, να μην κάνω και τζάμπα έξοδα...
Όπως αναφέρω καθε εβδομάδα με την αλλαγή κάνω και καθάρισμα με σκούπα βυθου (στο κυρίως ενυδρείο δεν ανατταρράσω την άμμο καθόλου και σκουπίζω επιφανειακά της ακαθαρσίες.
Τι τροφές να δίνω δηλ.??? Να τις αλλάξω?? Καμμια πρόταση??
ΝΟ3 ξεκίνησα να μετράω πρώτη φορά αρχές καλοκαιριου (το κυρίως ενυδρείο τρέχει από 2/2008, με μια γενική ανακαίνιση ξύλα και άμμο 3/2011) και ήταν full ανεβασμένα. Από τότε ξεκίνησα να κάνω αλλαγές 1/3 κάθε εβδομάδα (εως τοτε έκανα ανα μήνα)
-------------------------
Εκείνο που κάνει εντύπωση είναι οτι στην γεννήστρα δεν υποχωρεί με τίποτα που δεν έχει ουτε φυτά και υπόστρωμα. Στο κυρίως ενυδρείο ενω ήταν ανεβασμένη στα επίπεδα που γράφψ στη γεννήστρα τώρα την έχω μειώσει στις τιμές που αναφέρω

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pkiromitis : 15-12-11 στις 01:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 15-12-11, 02:00
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Για να ειναι ολα μελι γαλα πρεπει η αμμωνια να ειναι μηδεν,το ιδιο και τα νιτρωδη.Το οτι ειχες εστω και λιγη αμμωνια απο πριν θα πει οτι η φιλτρανση ηταν ανεπαρκης για το φορτιο που παραγοταν.
Αυτη η βρωμα που βλεπεις μεσα στο φιλτρο σου ειναι αυτο που πρεπει να εχει ενα φιλτρο για να δουλευει σωστα.Εκει βρισκονται τα οφελιμα βακτηρια που κανουν τον κυκλο του αζωτου.Δεν υπαρχει λογος να καθαριζεις τα φιλτρα σου καθε μηνα εκτος και αν εχει πεσει παρα πολυ η ροη τους.Ακομα και τοτε καθαριζεις τα μηχανικα μερη(σφουγγαρια,βαμβακι) ενω το βιολογικο υλικο οταν το δεις να εχει μπουκωσει το ξεπλενεις σε νερο ενυδρειου.
Ο ογκος λοιπον της βιολογιας σου δεν επαρκει για τον τυπο ενυδρειου που εχεις και με τις καθαριοτητες που εκανες προφανως εχανες μεγαλο μερος απο αυτην με αποτελεσμα την ανοδο της αμμωνιας.
Τι κανεις τωρα λοιπον;
Αναβαθμιζεις την φιλτρανση σου με μεγαλυτερο σε ογκο φιλτρο και με ποιοτικοτερα υλικα,ξεκινας καθημερινες αλλαγες νερου,σταματας ολα αυτα που ριχνεις στο νερο σου(εκτος απο το αντιχλωριο),προσθετεις αεραντλια και ψαχνεις για μεγαλυτερο ενυδρειο καθως τα 120 λιτρα ειναι πολυ λιγα για αυτα τα ψαρια.
Ελπιζω να πανε ολα καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 15-12-11, 02:01
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

02)Blackwater (Kent Marine) = 17ml/week
03)Special Blend (Microbe-Lift) = 15ml/2 weeks
04)ph/KH minus
05)Discus Essential (Kent Marine) = 6ml/week κατα την δικη μου αποψη δεν χρειαζονται ΚΑΘΟΛΟΥ.....!! οσο για τις τροφες που με ρωτας ...σου ειπα απλα οτι ειναι πρωτεινουχες αρα να περιμενεις και μεγαλη συγκεντρωση νιτρικων κλπ δοκιμασε επισης D-50PLUS της τροπικαλ σε granul ,και την astacolor της ιδιας εταιριας σε φυλλαρακι !...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 15-12-11, 02:10
Το avatar του χρήστη pkiromitis
pkiromitis Ο χρήστης pkiromitis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2008
Περιοχή: Άνω Ηλιούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
02)Blackwater (Kent Marine) = 17ml/week
03)Special Blend (Microbe-Lift) = 15ml/2 weeks
04)ph/KH minus
05)Discus Essential (Kent Marine) = 6ml/week κατα την δικη μου αποψη δεν χρειαζονται ΚΑΘΟΛΟΥ.....!! οσο για τις τροφες που με ρωτας ...σου ειπα απλα οτι ειναι πρωτεινουχες αρα να περιμενεις και μεγαλη συγκεντρωση νιτρικων κλπ δοκιμασε επισης D-50PLUS της τροπικαλ σε granul ,και την astacolor της ιδιας εταιριας σε φυλλαρακι !...
Thank you...
Δηλ. Βακτήρια (Special Blend ή οτιδηποτε παρεμφερι) δεν χρειάζεται να ρίχνω καθόλου???
Και το ph/KH minus να αφήσω το PH οτι μου δίνει το νερό της βρύσης???
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να ειναι ολα μελι γαλα πρεπει η αμμωνια να ειναι μηδεν,το ιδιο και τα νιτρωδη.Το οτι ειχες εστω και λιγη αμμωνια απο πριν θα πει οτι η φιλτρανση ηταν ανεπαρκης για το φορτιο που παραγοταν.
Αυτη η βρωμα που βλεπεις μεσα στο φιλτρο σου ειναι αυτο που πρεπει να εχει ενα φιλτρο για να δουλευει σωστα.Εκει βρισκονται τα οφελιμα βακτηρια που κανουν τον κυκλο του αζωτου.Δεν υπαρχει λογος να καθαριζεις τα φιλτρα σου καθε μηνα εκτος και αν εχει πεσει παρα πολυ η ροη τους.Ακομα και τοτε καθαριζεις τα μηχανικα μερη(σφουγγαρια,βαμβακι) ενω το βιολογικο υλικο οταν το δεις να εχει μπουκωσει το ξεπλενεις σε νερο ενυδρειου.
Ο ογκος λοιπον της βιολογιας σου δεν επαρκει για τον τυπο ενυδρειου που εχεις και με τις καθαριοτητες που εκανες προφανως εχανες μεγαλο μερος απο αυτην με αποτελεσμα την ανοδο της αμμωνιας.
Τι κανεις τωρα λοιπον;
Αναβαθμιζεις την φιλτρανση σου με μεγαλυτερο σε ογκο φιλτρο και με ποιοτικοτερα υλικα,ξεκινας καθημερινες αλλαγες νερου,σταματας ολα αυτα που ριχνεις στο νερο σου(εκτος απο το αντιχλωριο),προσθετεις αεραντλια και ψαχνεις για μεγαλυτερο ενυδρειο καθως τα 120 λιτρα ειναι πολυ λιγα για αυτα τα ψαρια.
Ελπιζω να πανε ολα καλα.
Ευχαριστώ, αν και με το μεγαλύτερο ενυδρείο το έχω κατα νού αλλά τετοιες εποχές που περνάμε λίγο δύσκολο το βλέπω για άμεσα....
Αεραντλία εννοείς να την βάλω να δουλευει περισσότερες ώρες στο κυρίως ενυδρείο (στην γεννήστρα δουλεύει συνεχώς) ή να πάρω επιπλέον αεραντλίες???

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pkiromitis : 15-12-11 στις 02:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 15-12-11, 02:12
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μονο αντιχλωριο και τα λιπασματα που ριχνεις..τιποτα αλλο απο ζουμια....


τωρα για τη φιλτρανση..θα συμφωνησω με τα οσα αναφερθηκαν.!
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 15-12-11, 02:23
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pkiromitis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αεραντλία εννοείς να την βάλω να δουλευει περισσότερες ώρες στο κυρίως ενυδρείο (στην γεννήστρα δουλεύει συνεχώς) ή να πάρω επιπλέον αεραντλίες???
24 ωρες το 24ωρο και στα δυο ενυδρεια, αν και το προβλημα βρισκεται αλλου.
Θες περισσοτερο ογκο νερου και καλυτερη φιλτρανση!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 15-12-11, 02:24
Το avatar του χρήστη pkiromitis
pkiromitis Ο χρήστης pkiromitis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2008
Περιοχή: Άνω Ηλιούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Κατι άλλο που σκέφτηκα....
Το ότι στην γεννήστρα έχω βάλει υαλοβάμβακα στις εισροές (όπως φαίνεται στην photo) αλλά και πάνω από τα φίλτρα για να μένουν καθαρά (τον υαλοβάμβακα επίσης τον καθαρίζω ή τον αλλάζω όποτε λερωνεται), καθώς και στο εσωτερικό φίλτρο στο κυρίως ενυδρείο έχω βάλει υαλοβάμαβακα πάνω από τα φίλτρα, μήπως αυτό κάνει επίσης την ζημιά???
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 15-12-11, 02:31
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Το βαμβακι δεν προκαλει καμια ζημια.
Αν δεν κανεις κατι αμεσα για την αμμωνια θα αρχισουν να ερχονται και οι θανατοι!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-12-11, 02:40
Το avatar του χρήστη aaaooll
aaaooll Ο χρήστης aaaooll δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 1.104
Send a message via Skype™ to aaaooll
Προεπιλογή

μπορείς να κάνεις μετρήσεις στο νερό της βρύσης(απο την βρύση που χρησιμοποιείς) και να μας πεις τα αποτελέσματα?
__________________
Πόση μνήμη έχει υπολογιστεί ότι έχει ο άνθρωπος???
200 ΜΒ!!!
My first:
Αξία Ανεκτίμητη!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-12-11, 05:08
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αφου μετρησεις και τη βρυση οπως λεει ο aaaooll (για να εξαλειφθεί η περιπτωση να δειχνουν λαθος και τα δυο τεστ σου) αν βρεις μηδεν αμμωνια στη βρυση λοιπον και τα τεστ ειναι ΟΚ, σκεφτεσαι τα εξης.

Οτι η βιολογια (νιτροποιητικα βακτηρια) χρειαζεται αμμωνια νιτρωδη για να ζει. (διαβασε αυτο στο 1 αλλά και άλλα εδω www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933)

Τωρα σκεψου οτι βαζεις στο ενυδρειο
1. KENT Marine Nitrogen Sponge, που στα ενυδρεια γλυκου νερου απορροφα απευθειας αμμωνια (KENT Marine Nitrogen Sponge does not actively adsorb nitrate from the water. In freshwater environments it does directly adsorb ammonia) http://www.kentmarine.com/support/faqs/
Το KENT Marine Nitrogen Sponge το αλλαζεις στο χρονο που πρεπει? Γιατι βασιζεται σε ζεολιθο που δρα με ιοντοανταλλαγη και ποια στιγμη ερχεται κορεσμος του υλικου.
2. Ammonia Detox. Εξουδετερωνει αμμωνια. (πως ομως? αν δεν το κανει οπως το Prime που ουσιαστικα την αφηνει μεσα στο νερο σε ατοξικη μορφη, αλλα διαθεσιμη ως "τροφη" για τη βιολογια, τοτε υπαρχει κι αλλος παραγοντας ελλειψης διαθεσιμης αμμωνιας για τη βιολογια)


ΥΓ1 Με τα kh ph minus βαζεις φωσφορικα στο ενυδρειο σου. Καλυτερα σκετο φιλτραρισμενο απο ανθρακα νερο βρυσης, παρα Buffers.
ΥΓ2 Πολλα προσθετα τσαμπα βαζεις
ΥΓ3 Eχεις μικρη θερμοκρασια για δισκους και λιγα ταισματα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-12-11, 09:33
Το avatar του χρήστη pkiromitis
pkiromitis Ο χρήστης pkiromitis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2008
Περιοχή: Άνω Ηλιούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aaaooll Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορείς να κάνεις μετρήσεις στο νερό της βρύσης(απο την βρύση που χρησιμοποιείς) και να μας πεις τα αποτελέσματα?
Το 'χω κάνει κι αυτο. Στο νερό της βρύσης η μέτρηση της αμμωνίας είναι μηδενική
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου μετρησεις και τη βρυση οπως λεει ο aaaooll (για να εξαλειφθεί η περιπτωση να δειχνουν λαθος και τα δυο τεστ σου) αν βρεις μηδεν αμμωνια στη βρυση λοιπον και τα τεστ ειναι ΟΚ, σκεφτεσαι τα εξης.

Οτι η βιολογια (νιτροποιητικα βακτηρια) χρειαζεται αμμωνια νιτρωδη για να ζει. (διαβασε αυτο στο 1 αλλά και άλλα εδω www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933)

Τωρα σκεψου οτι βαζεις στο ενυδρειο
1. KENT Marine Nitrogen Sponge, που στα ενυδρεια γλυκου νερου απορροφα απευθειας αμμωνια (KENT Marine Nitrogen Sponge does not actively adsorb nitrate from the water. In freshwater environments it does directly adsorb ammonia) http://www.kentmarine.com/support/faqs/
Το KENT Marine Nitrogen Sponge το αλλαζεις στο χρονο που πρεπει? Γιατι βασιζεται σε ζεολιθο που δρα με ιοντοανταλλαγη και ποια στιγμη ερχεται κορεσμος του υλικου.
2. Ammonia Detox. Εξουδετερωνει αμμωνια. (πως ομως? αν δεν το κανει οπως το Prime που ουσιαστικα την αφηνει μεσα στο νερο σε ατοξικη μορφη, αλλα διαθεσιμη ως "τροφη" για τη βιολογια, τοτε υπαρχει κι αλλος παραγοντας ελλειψης διαθεσιμης αμμωνιας για τη βιολογια)


ΥΓ1 Με τα kh ph minus βαζεις φωσφορικα στο ενυδρειο σου. Καλυτερα σκετο φιλτραρισμενο απο ανθρακα νερο βρυσης, παρα Buffers.
ΥΓ2 Πολλα προσθετα τσαμπα βαζεις
ΥΓ3 Eχεις μικρη θερμοκρασια για δισκους και λιγα ταισματα
Το Nitrogen Sponge το πρωτοέβαλα αρχές καλοκαιριού με σκοπό να κοντρολάρω το nitrate (ΝΟ3) και το αλλάζω κάθε 3 μήνες. Βέβαια για να απορροφήσει την αμμωνία γράφει αλλάγη εβδομαδιαία.

Σχετικά με την θερμοκρασία χειμώνα την κρατάω 28 C και καλοκαίρι 30-32C μοιραία και με χρήση ανεμιστήρακι. Απ' οτι μου έχουν πει είναι προτιμότερο να κρατάω σε αυτή την θερμοκρασία τους δίσκους γιατί σε περίπτωση ασθένειας να έχω δυνατότητα να ανεβάσω θερμοκρασία σε συνδυασμό με τα απαιτούμενα φάρμακα για την θεραπεία τους. Είναι σωστό ή όχι τελικά??

Οπότε To Ammonia Detox να το σταματήσω και να βάζω 5πλάσια από την απαιτούμενη πoσότητα prime (νομίζω αυτό για ττην ποσότητα prime για αντιμετώπσιη αμμωνίας το έχω διαβάσει στο forum...)???
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδω και ποσο καιρο εχεις αμμωνια;Τα στοιχεια σου δειχνουν οτι εχεις για καποιο λογο(καποιο λαθος καθαρισμα του φιλτρου σου ισως)εχεις αστρωτα φιλτρα.Εκανες κατι που θα μπορουσε να χαλασει την βιολογια σου(γιατι σε 2 μηνες και αστρωτα να ηταν τα φιλτρα σου,εφοσον εχεις ψαρια μεσα και ταιζεις,θα ειχανε αναπτυξει βιολογια).Δεν ξερω για τα ζουμια(σου εχω πει να τα σταματησεις.....)αν για καποιο λογο μπορουν να προκαλεσουν αμμωνια.Το prime να το βαζεις σε καθε αλλαγη για τα λιτρα που αλλαζεις και οχι 1ml την εβδομαδα(εφοσον μιλας για το αντιχλωριο seachem prime).Oσο για την αλγη σου,μαλλον εχεις περισσοτερο σιδηρο.Παντως η δοσολογια των λιπασματων που ριχνεις(flourish και traces),την βρισκω υπερβολικη,αφου ουτε τα λιτρα σου,ουτε και η ποσοτητα των φυτων που εχεις την δικαιολογουν.Φαντασου οτι για το flourish η seachem συνιστα 5ml για 250 λιτρα FULL φυτεμενου/Κατα την γνωμη μου,καλο ειναι να μειωσεις στο μισο τα λιπασματα.Κανε αμεσα αλλαγες νερου για να πεσει η αμμωνια.Κατσε να το δουνε και αλλοι να πουνε την γνωμη τους.
Ξαδερφάκο, σαν να έχεις δίκιο τελικά, τα ζουμιά θα τα κόψω. Τα λιπάσματα θα τα περιορίσω επίσης. Σκέψου δικέ μου ότι από όταν χωρισα τους δίσκους εδώ και 2.5 μήνες έγινε αυτό με σκοπό να πετύχουμε την γέννα που κάνανε αυγά σαν τρελλά τα άτιμα στο κυρίως ενυδρείο. Και τώρα που τα έβαλα μόνα τους μόνο κυνηγιούνται, ακόμα να προσαμοστούν!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pkiromitis : 15-12-11 στις 09:33 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-12-11, 09:51
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Εγω παντως δεν πιστευω οτι δεν επαρκει η φιλτρανση.Θεωρω πως το εξωτερικο σε συνδυασμο με το εργοστασιακο εσωτερικο φιλτρο,μπορουν να ανταπεξελθουν.Κοψε τα ζουμια,κανε αλλαγες νερου,βαλε και τυρφη αν εχεις,και καποια στιγμη που θα μπω μεσα θα σου φερω μπολι(εκτος αν βαλεις μια αγγελια και βρεις αμεσα,γιατι δεν ξερω και ποτε θα μπω).
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-12-11, 10:02
Το avatar του χρήστη pkiromitis
pkiromitis Ο χρήστης pkiromitis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2008
Περιοχή: Άνω Ηλιούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω παντως δεν πιστευω οτι δεν επαρκει η φιλτρανση.Θεωρω πως το εξωτερικο σε συνδυασμο με το εργοστασιακο εσωτερικο φιλτρο,μπορουν να ανταπεξελθουν.Κοψε τα ζουμια,κανε αλλαγες νερου,βαλε και τυρφη αν εχεις,και καποια στιγμη που θα μπω μεσα θα σου φερω μπολι(εκτος αν βαλεις μια αγγελια και βρεις αμεσα,γιατι δεν ξερω και ποτε θα μπω).
Κι εγώ το ίδιο πιστεύω, τόσα χρόνια δεν είχα πρόβλημα και υπήρχαν και εποχές που ήταν ποιο φορτωμένο με ψάρια
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-12-11, 15:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Και οι δυο κινησεις (κοψιμο detox - 5πλασιο prime) ειναι επικινδυνες ετσι ξαφνικα.
Μη ξεχνας εχεις αμμωνια και το detox βοηθαει.
Το prime εχει αναφερθει ως "ενοχλητικο" για τους δισκους (αν και στα δικα μου ενυδρεια δεν εχει παρατηρηθει ποτε τιποτα ακομα και σε ευαισθητα σε χημικα ειδη ψαριων και γαριδων) γιαυτο προσοχη, ιδιως με υπερδοσολογηση.

Πρεπει να γινει σταδιακα το περασμα απο τη μια κατασταση (ζουμια) στην αλλη (χωρις ζουμια) για να προλαβαινει η βιολογια να αναπαραγεται και να αυξανεται μεχρι να φτασει να καλυπτει τους ρυπους του ενυδρειου εντελως.
Τα microbe-lift nite-out και special blend ειναι απαραιτητα σε αυτη τη φαση και χωρις μπολιασμα εκ νεου των φιλτρων με υγειες και πλουσιο μπολι.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-12-11, 15:29
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Το detox βοηθάει αλλά δεν λύνει το πρόβλημα.
Θα επιμείνω ότι η καλύτερη και σίγουρη λύση είναι το φρέσκο νεράκι και η ενίσχυση της βιολογίας.

Παράθεση:
Μέχρι και πριν από 2.5 μήνες περίπου όταν είχα όλα τα ψάρια στο κυρίως ενυδρείο όλα ήταν μέλι γάλα. Η αμμωνία βέβαια είχε καιρό που ήταν μια σκάλα πα΄νω από μηδενικη.
Αν η βιολογία σου ήταν εντάξει αυτό δεν θα έπρεπε να συμβεί!
Για να δουλεύει σωστά το σύστημα δεν θα πρέπει να ήμαστε οριακά από θέμα βιολογικής φίλτρανσης γιατί κάτι να συμβεί τότε θα έχουμε πρόβλημα όπως και έγινε.Σκέψου να τους τάιζες κιόλας περισσότερες φορές τι θα γινόταν.

Παράθεση:
τόσα χρόνια δεν είχα πρόβλημα και υπήρχαν και εποχές που ήταν ποιο φορτωμένο με ψάρια
Με τι ψάρια ήταν φορτωμένο το ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-12-11, 16:37
Το avatar του χρήστη κ.ω.σ.τ.α.ς.
κ.ω.σ.τ.α.ς. Ο χρήστης κ.ω.σ.τ.α.ς. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2010
Περιοχή: Πρεβεζα
Μηνύματα: 917
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το detox βοηθάει αλλά δεν λύνει το πρόβλημα.
Θα επιμείνω ότι η καλύτερη και σίγουρη λύση είναι το φρέσκο νεράκι και η ενίσχυση της βιολογίας.



Αν η βιολογία σου ήταν εντάξει αυτό δεν θα έπρεπε να συμβεί!
Για να δουλεύει σωστά το σύστημα δεν θα πρέπει να ήμαστε οριακά από θέμα βιολογικής φίλτρανσης γιατί κάτι να συμβεί τότε θα έχουμε πρόβλημα όπως και έγινε.Σκέψου να τους τάιζες κιόλας περισσότερες φορές τι θα γινόταν.



Με τι ψάρια ήταν φορτωμένο το ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-12-11, 19:09
Το avatar του χρήστη pkiromitis
pkiromitis Ο χρήστης pkiromitis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2008
Περιοχή: Άνω Ηλιούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και οι δυο κινησεις (κοψιμο detox - 5πλασιο prime) ειναι επικινδυνες ετσι ξαφνικα.
Μη ξεχνας εχεις αμμωνια και το detox βοηθαει.
Το prime εχει αναφερθει ως "ενοχλητικο" για τους δισκους (αν και στα δικα μου ενυδρεια δεν εχει παρατηρηθει ποτε τιποτα ακομα και σε ευαισθητα σε χημικα ειδη ψαριων και γαριδων) γιαυτο προσοχη, ιδιως με υπερδοσολογηση.

Πρεπει να γινει σταδιακα το περασμα απο τη μια κατασταση (ζουμια) στην αλλη (χωρις ζουμια) για να προλαβαινει η βιολογια να αναπαραγεται και να αυξανεται μεχρι να φτασει να καλυπτει τους ρυπους του ενυδρειου εντελως.
Τα microbe-lift nite-out και special blend ειναι απαραιτητα σε αυτη τη φαση και χωρις μπολιασμα εκ νεου των φιλτρων με υγειες και πλουσιο μπολι.
Τα microbe-lift nite-out και special blend σε τι συχνότητα?? Οτι λέει στο μπουκάλι ή με την καθημερινη αλλαγή??
Τα σταματάω πότε?? Όταν θα φύγει η αμμωνία??
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το detox βοηθάει αλλά δεν λύνει το πρόβλημα.
Θα επιμείνω ότι η καλύτερη και σίγουρη λύση είναι το φρέσκο νεράκι και η ενίσχυση της βιολογίας.



Αν η βιολογία σου ήταν εντάξει αυτό δεν θα έπρεπε να συμβεί!
Για να δουλεύει σωστά το σύστημα δεν θα πρέπει να ήμαστε οριακά από θέμα βιολογικής φίλτρανσης γιατί κάτι να συμβεί τότε θα έχουμε πρόβλημα όπως και έγινε.Σκέψου να τους τάιζες κιόλας περισσότερες φορές τι θα γινόταν.



Με τι ψάρια ήταν φορτωμένο το ενυδρείο;
Είχα έναν δίσκο παραπάνω (6 σύνολο) και τα μικρά (cardinals, anchistrus, sae, clown, amano κτλ) καμμια 20 αρια. Και δεν είχα πρόβλημα με ΝΗ4 και ΝΟ2.... (ΝΟ3 δεν μέτραγα τότε)

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pkiromitis : 15-12-11 στις 19:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-12-11, 20:37
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Tότε για κάποιον λόγο(μάλλον καθαριότητας) υπήρξε πρόβλημα στο βιολογικό φορτίο των φίλτρων και με τα τόσα σκευάσματα που έριχνες(όπως επισήμανε και ο Δέλτα) δεν άφηνες την βιολογία να επανέλθει.
Όλα αυτά όμως ανήκουν στο παρελθόν.
Το θέμα είναι τώρα τι κάνεις!!
Έκανες σήμερα κάποια κίνηση για μείωση της αμμωνίας;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-12-11, 23:10
Το avatar του χρήστη pkiromitis
pkiromitis Ο χρήστης pkiromitis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2008
Περιοχή: Άνω Ηλιούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Tότε για κάποιον λόγο(μάλλον καθαριότητας) υπήρξε πρόβλημα στο βιολογικό φορτίο των φίλτρων και με τα τόσα σκευάσματα που έριχνες(όπως επισήμανε και ο Δέλτα) δεν άφηνες την βιολογία να επανέλθει.
Όλα αυτά όμως ανήκουν στο παρελθόν.
Το θέμα είναι τώρα τι κάνεις!!
Έκανες σήμερα κάποια κίνηση για μείωση της αμμωνίας;
Έκανα αλλαγή νερού 1/4 (το οποίο θα κάνω καθημερινά πλέον μέχρι να δω προκοπη) και έβαλα prime 5 φορές από οτι έπρεπε στο νερό που πρόσθεσα (είδα την επισήμανση του Delta μετά για το prime)
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 16-12-11, 01:20
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Υποψιν οτι με το prime η αμμωνια συνεχιζει να ειναι μετρήσιμη στα τεστ, αλλα ειναι ατοξικη (βαση παντα σωστης δοσολογιας - στο τελος της σελιδας).
1 capful (5 mL) for each 200 L (50 gallons*) of new water. This removes approximately 1 mg/L ammonia
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 16-12-11, 01:23
Το avatar του χρήστη pkiromitis
pkiromitis Ο χρήστης pkiromitis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2008
Περιοχή: Άνω Ηλιούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υποψιν οτι με το prime η αμμωνια συνεχιζει να ειναι μετρήσιμη στα τεστ, αλλα ειναι ατοξικη (βαση παντα σωστης δοσολογιας - στο τελος της σελιδας).
1 capful (5 mL) for each 200 L (50 gallons*) of new water. This removes approximately 1 mg/L ammonia

Μετρησιμη (0) δηλ δεν θα δείχνει ποτέ στα test όσο χρησιμοποιώ prime???
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 16-12-11, 01:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν εξαφανιστει η αμμωνια (πχ απο την βιολογια) φυσικα και θα δειξει μηδεν.
Οσο υπαρχει μεσα και ριχνεις prime θα τη μετρας αλλα θα ειναι "εξουδετερωμενη"
Το prime δεν την "εξαφανιζει". Την μεταβαλει σε ατοξικη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-12-11, 01:31
Το avatar του χρήστη pkiromitis
pkiromitis Ο χρήστης pkiromitis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2008
Περιοχή: Άνω Ηλιούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν εξαφανιστει η αμμωνια (πχ απο την βιολογια) φυσικα και θα δειξει μηδεν.
Οσο υπαρχει μεσα και ριχνεις prime θα τη μετρας αλλα θα ειναι "εξουδετερωμενη"
Το prime δεν την "εξαφανιζει". Την μεταβαλει σε ατοξικη.
Κατάλαβα....

Ευχαριστώ
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Και οι δυο κινησεις (κοψιμο detox - 5πλασιο prime) ειναι επικινδυνες ετσι ξαφνικα.
Μη ξεχνας εχεις αμμωνια και το detox βοηθαει.
Το prime εχει αναφερθει ως "ενοχλητικο" για τους δισκους (αν και στα δικα μου ενυδρεια δεν εχει παρατηρηθει ποτε τιποτα ακομα και σε ευαισθητα σε χημικα ειδη ψαριων και γαριδων) γιαυτο προσοχη, ιδιως με υπερδοσολογηση.

Πρεπει να γινει σταδιακα το περασμα απο τη μια κατασταση (ζουμια) στην αλλη (χωρις ζουμια) για να προλαβαινει η βιολογια να αναπαραγεται και να αυξανεται μεχρι να φτασει να καλυπτει τους ρυπους του ενυδρειου εντελως.
Τα microbe-lift nite-out και special blend ειναι απαραιτητα σε αυτη τη φαση και χωρις μπολιασμα εκ νεου των φιλτρων με υγειες και πλουσιο μπολι.

Τα microbe-lift nite-out και special blend σε τι συχνότητα?? Οτι λέει στο μπουκάλι ή με την καθημερινη αλλαγή??
Τα σταματάω πότε?? Όταν θα φύγει η αμμωνία??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pkiromitis : 16-12-11 στις 01:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-12-11, 01:32
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Με την αλλαγη, μεχρι να μηδενισει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-12-11, 01:34
Το avatar του χρήστη pkiromitis
pkiromitis Ο χρήστης pkiromitis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 31-01-2008
Περιοχή: Άνω Ηλιούπολη, Αθήνα
Μηνύματα: 14
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την αλλαγη, μεχρι να μηδενισει.

οκ...
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 16-12-11, 02:40
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pkiromitis Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα αλλαγή νερού 1/4 (το οποίο θα κάνω καθημερινά πλέον μέχρι να δω προκοπη) και έβαλα prime 5 φορές από οτι έπρεπε στο νερό που πρόσθεσα (είδα την επισήμανση του Delta μετά για το prime)
Ωραίος,μια χαρά το πας!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αμμωνία 0,25... kostasbat Αρχάριοι γλυκού νερού 6 08-11-11 01:03
Τα φώτα σας για τα φώτα μου παρακαλώ!!! Tassos1 Φωτισμός 3 13-03-08 15:00
αμμωνία.... imichal Αρχάριοι γλυκού νερού 3 06-12-07 11:06
Αμμωνία GhostShip Αρχάριοι γλυκού νερού 13 28-02-07 21:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11579 seconds with 13 queries