Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-12-07, 22:20
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή ΒΟΤΣΑΛΑ IRIS & ΧΑΛΑΖΙΑΚΗ ΑΜΜΟΣ ΚΙΤΡΙΝΗ

Σήμερα αγόρασα για τοι νεο 600λιτρο με Oscar τα παρακάτω:

1) Μεγάλα βότσαλα IRIS και λιγα μικρά βότσαλα συνολικά 73 κιλα. Θέλω να φτιάξω 3 μικρές σπηλιές και τα υπόλοιπα διάσπαρτα.
2) Χαλαζιακή άμμο κίτρινη συνολικά 100 κιλα.
3) Είχα μια ρίζα Μοπάνι και αφου την ειχα μια εβδομαδα σε νερο με συχνες αλλαγες την εβαλα μεσα στο παλιό και τα Οσκαράκια και ο Pleco ξετρελλαθηκαν και ολο εκει στριφοφυρίζουν. Έτσι αγόρασα άλλες δυο ρίζες Savanna και τις εχω βαλει να μουλιάζουν κι αυτες με προοπτική να μπουν πρωτα στο παλιο και μετα θα πανε στο νεο.
4) Ένα φύλλο μπλε φελιζόλ 3 εκατοστα το οποίο θα κολληθει στον πατο με σιλικόνη για ενυδρεία.

Επειδή υπάρχει χρόνος μεχρι ν' αρχίσει να στήνεται το νεο θα ήθελα να ρωτήσω:

1) Τι επεξεργασία χρειάζονται τα βότσαλα? Προς το παρον τα εχω στην αυλή και τα καταβρέχω τακτικά αλλα θα τα βάλω σε νερο για οσο χρειαστεί.
2) Η άμμος ειναι σε 25κιλα σακια και την έχω στην αυλή αλλά πως να την επεξεργαστώ?

Επειδή απ' ότι εχω δει εχουν χρησιμοποιήσει κι αλλοι αυτα τα υλικά παρακαλώ τις αποψεις τους.

Ευχαριστω

Διονυσης
-------------------------
Ξεχασα να πω οτι σκοπευω να βαλω και 4 ευκολα φυτα (οσον αφορα τις απαιτησεις τους) αλλα δεν εχει ερθει η ωρα τους ακομα.....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WILD_RIDER : 13-12-07 στις 22:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-12-07, 05:05
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WILD_RIDER Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα αγόρασα για τοι νεο 600λιτρο με Oscar τα παρακάτω:

1) Μεγάλα βότσαλα IRIS και λιγα μικρά βότσαλα συνολικά 73 κιλα. Θέλω να φτιάξω 3 μικρές σπηλιές και τα υπόλοιπα διάσπαρτα.
2) Χαλαζιακή άμμο κίτρινη συνολικά 100 κιλα.
3) Είχα μια ρίζα Μοπάνι και αφου την ειχα μια εβδομαδα σε νερο με συχνες αλλαγες την εβαλα μεσα στο παλιό και τα Οσκαράκια και ο Pleco ξετρελλαθηκαν και ολο εκει στριφοφυρίζουν. Έτσι αγόρασα άλλες δυο ρίζες Savanna και τις εχω βαλει να μουλιάζουν κι αυτες με προοπτική να μπουν πρωτα στο παλιο και μετα θα πανε στο νεο.
4) Ένα φύλλο μπλε φελιζόλ 3 εκατοστα το οποίο θα κολληθει στον πατο με σιλικόνη για ενυδρεία.

Επειδή υπάρχει χρόνος μεχρι ν' αρχίσει να στήνεται το νεο θα ήθελα να ρωτήσω:

1) Τι επεξεργασία χρειάζονται τα βότσαλα? Προς το παρον τα εχω στην αυλή και τα καταβρέχω τακτικά αλλα θα τα βάλω σε νερο για οσο χρειαστεί.
2) Η άμμος ειναι σε 25κιλα σακια και την έχω στην αυλή αλλά πως να την επεξεργαστώ?

Επειδή απ' ότι εχω δει εχουν χρησιμοποιήσει κι αλλοι αυτα τα υλικά παρακαλώ τις αποψεις τους.

Ευχαριστω

Διονυσης
-------------------------
Ξεχασα να πω οτι σκοπευω να βαλω και 4 ευκολα φυτα (οσον αφορα τις απαιτησεις τους) αλλα δεν εχει ερθει η ωρα τους ακομα.....

τα βοτσαλα iris ηταν λαθος επιλογη δεν πρεπει να βαλεις τιποτα ασβεστολιθικο μεσα οπως μου το λες και φελιζολ λες και κανεις malawi
βοτσαλα και αμμος καλο πλυσιμο τιποτα αλλο...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-12-07, 06:15
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

steady καλημερα

Eιναι σβεστολιθικα τα βότσαλα iris ομως? Καναμε το τεστ με HCL και δεν αφρισαν γιαυτο και τα πηρα.

Το φελιζολ θα το χρησιμοποιησω γιατι θελω να προστατευσω το κατω τζαμι απο το βαρος για να μην εχω τρεχαματα στο μελλον.

Πως πλενεται ομως η αμμος? Ιδου η απορια .......
-------------------------
Βότσαλα iris εχει βάλει και ο φιλος octania246 στο ενυδρειο taganika που ετοιμασε http://www.aquatek.gr/vb/showthread....highlight=iris

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WILD_RIDER : 14-12-07 στις 06:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-12-07, 06:31
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

ιδου τα βοτσαλα iris και ενα προσχεδιο του νεου ενυδρειου ...... http://www.aquatek.gr/vb/showthread....highlight=iris
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  botsala iris.jpg
Εμφανίσεις:  308
Μέγεθος:  18,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  neo enydreio.jpg
Εμφανίσεις:  350
Μέγεθος:  30,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-12-07, 10:08
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Πολύ "στημένο" και ψεύτικο είναι το setup σου.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-12-07, 10:51
Το avatar του χρήστη Giannis-malawi
Giannis-malawi Ο χρήστης Giannis-malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-04-2007
Περιοχή: ν.φιλαδελφεια
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WILD_RIDER Εμφάνιση μηνυμάτων
steady καλημερα

Eιναι σβεστολιθικα τα βότσαλα iris ομως? Καναμε το τεστ με HCL και δεν αφρισαν γιαυτο και τα πηρα.

Το φελιζολ θα το χρησιμοποιησω γιατι θελω να προστατευσω το κατω τζαμι απο το βαρος για να μην εχω τρεχαματα στο μελλον.

Πως πλενεται ομως η αμμος? Ιδου η απορια .......
-------------------------
Βότσαλα iris εχει βάλει και ο φιλος octania246 στο ενυδρειο taganika που ετοιμασε http://www.aquatek.gr/vb/showthread....highlight=iris
στην tankanyika ομως,οπως και στην malawi πρεπει να βαζουμε ασβεστοληθικες πετρες διοτι επιδιωκουμε υψηλες σκληροτητες..
κατι που δεν ισχυει για τα ψαρακια σου..
__________________



Κιχλίδες για Πάντα..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-12-07, 14:58
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Σιγουρα μπορεις να πετυχεις ενα πιο φυσικο-βιοτοπικο-αποτελεσμα.''Κλεψε'' και καμια ιδεα απο το διαδικτυο...Δεν υπαρχει ρητρα!!!Την αμμο βαλτην σε ενα μεγαλο δοχειο-κουβα,χωσε το λαστιχο της βρυσης,ανοιξε το νερο και ανακατευε με το χερι ωσπου να καθαρισει.Αντε...κι αργεις!!ΦΩΤΟ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-12-07, 18:05
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

andreas K
Thanks φιλε. Πολυ καλη ιδεα. Ακριβως ετσι θα κανω. Πρεπει να περιμενω λιγο ακομα ομως για να το στησω στην εταιρεια λογω καποιων εκκρεμοτητων που υπαρχουν.

Giannis-malawi
Οκ αλλα σου ειπα οτι καναμε το τεστ με HCL και δεν αφρισε καθολου! ¶ρα δεν ειναι ασβεστολιθικα τα βοτσαλα.

george
Νασαι καλα ..... σ' ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-12-07, 18:26
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

τα βοτσαλα iris ειναι 100% ασβεστολιθικα ειμαι σιγουρος γιαυτο στο πα τα χε φιλος σε ενυδρειο malawi..

παρε μεγαλες ριζες και αμμο αντε και κανα φυτο αμα αντεξει,δες βιοτοπικα ενυδρεια με δισκους κατι τετοιο να κανεις ειναι κριμα να κανεις λαθος στησιμο τοσα λεφτα για ενυδρειο εδωσες...
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-12-07, 18:40
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

steady

Δεν εχω προβλημα γιατι μπορω να παω τα βοτσαλα για αλλαγη και να παρω αλλα. Το θεμα ειναι γιατι το τεστ με HCL δεν εδειξε τιποτα ...... ριξαμε μπολικο απο αυτο στον Ερμη οπου καναμε το τεστ. Γιαυτο δεν μπορω να καταλαβω γιατι λετε οτι ειναι ασβεστολιθικα. Δεν θα επρεπε να ειχε αφρισει?

Μεγαλες ριζες εχω παρει ήδη και 3-4 ευκολα φυτα θα παρω οταν ερθει η ωρα.

Το μοναδικο θεμα που υφισταται και πρεπει να λυθει ειναι με τα βοτσαλα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-12-07, 18:51
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Aν δεν σου αρέσει η κριτική μη ζητάς τη γνώμη και τις συμβουλές μας φίλε μου.
Το στήσιμο θυμίζει πιο πολύ χωριό των Ζουλού με τις καλύβες και τα δεντράκια παρά
τον φυσικό βιότοπο των ψαριών.
Αλλά...περί ορέξεως......
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-12-07, 19:57
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ "στημένο" και ψεύτικο είναι το setup σου.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν δεν σου αρέσει η κριτική μη ζητάς τη γνώμη και τις συμβουλές μας φίλε μου.
Το στήσιμο θυμίζει πιο πολύ χωριό των Ζουλού με τις καλύβες και τα δεντράκια παρά
τον φυσικό βιότοπο των ψαριών.
Αλλά...περί ορέξεως......
1) Υπαρχει διαφορα ειδοποιός μεταξυ ΚΡΙΤΙΚΗΣ και ΣΥΜΒΟΥΛΗΣ.
2) Οχι μονο δεν απαντησες στα θεματα που εθεσα προς ενημερωση αλλα και η κριτικη σου ηταν οπως παντα επιθετικη και χωρις ιχνος τακτ, πραγμα που εσενα εκθετει και μονο.
3) Οσο για τα Ζουλου σου τα επιστρεφω ......

Συμπερασματικα λοιπον θα σου πω κι εγω με την σειρα μου τα εξης: αν δεν θελεις να ενημερωσεις και θελεις να την πεις σε καποιον ........ διαλεξε κανεναν αλλο που να σε παιρνει, γιατι εδω ειναι η τριτη φορα που βγηκες οφσαϊντ και ειναι η πρωτη φορα εκ μερους μου που αναγκαζομαι να σου μιλησω τη γλωσσα που καταλαβαινεις (αλλα δεν θα ξαναριξω το επιπεδο μου να εισαι σιγουρος)!!!

Bye
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-12-07, 21:02
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Απ οτι θυμαμαι τα συγκεκριμενα βοτσαλα δεν ειναι ασβεστολιθικα - μπορει και να κανω λαθος αλλά δεν νομιζω.

Εγω συμφωνω με τον george κυριολεκτικα και στον πρωτο και στον δευτερο σχολιασμο του. Οντως θυμιζει χωριο των ζουλου (και δεν καταλαβαινω πως "επιστρεφει" κανεις μια τετοια εκφραση) και δεν βρισκω κατι το επιθετικο στο να πει καποιος την γνωμη του σε αυτα που βλεπει (και στον τροπο που αυτη εκφραστηκε). Παιρνοντας υπ οψιν οτι απο οτι ειδαμε σε αλλα σου μηνυματα τοχεις ψαξει λιγο το θεμα (ειδη - ποικιλιες οσκαρ κλπ) θα νομιζε κανεις οτι εχεις ψαξει και το βιοτοπικο του πραγματος. Σπηλιες δεν χρειαζονται (εκτος αν βαλεις κι αλλους κατοικους) κι αν χρειαζονται θα πρεπει ναναι φτιαγμενες με πολυ φυσικοτερο τροπο, κι οχι με τοση συμμετρια. Γενικως αυτου του ειδους οι απο ανθρωπινο χερι φτιαγμενες συμμετριες ειναι οτι πιο αφυσικο σε ενα ενυδρειο (που θελουμε να ειναι ενα κομματι της φυσης).
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-12-07, 22:52
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Tolis

Ειλικρινα δεν επιμενω περι της ασβεστολιθικοτητας των βοτσαλων iris ..... απλα στην Ερμης που οι ανθρωποι ηταν εξυπηρετικοτατοι πηγαμε στην τουαλετα και ριξαμε μπολικο Aquaforte και δεν αφρισαν καθολου. Παρολα αυτα προκειμενου να διασφαλισω το οφελος των ψαριων ζητησα και τις συμβουλες αυτων που γνωριζουν το θεμα (περι της ασβεστολιθικοτητας κλπ) και μαλιστα τονισα οτι εχω τη δυνατοτητα αλλαγης τους αν καποιος μπορει να μας πει οτι τις εχει χρησιμοποιησει και ειναι οντως ασβεστολιθικες και δημιουργουν προβληματα.

Οσον αφορα το σχολιασμο του george θα πρεπει να μαθει να εκφραζει τις αποψεις του σε πιο πολιτισμενο υφος και να χρησιμοποιει ηπιοτερους χαρακτηρισμους και να αντιπαραθετει τα επιχειρηματα, τις γνωσεις ή/και τις συμβουλες που διαθετει προς οφελος και του ιδιου (moderator) αλλα και του site και του Συλλόγου. Αλλωστε η ετοιμολογικη διαφορα των εννοιών "γνωμη", "συμβουλη", "κριτικη", "ενημερωση" ειναι προφανης στην συγκεκριμενη περιπτωση. Όμως επειδη το υφος γραφης του καθε ανθρωπου σκιαγραφει τον χαρακτηρα και το επιπεδο του και γιαυτο αλλωστε δεσμευτηκα να μην ξαναριξω το επιπεδο μου.

Ας επιστεψουμε στο χομπυ μας ομως ..... οντως το εχω ψαξει και συνεχιζω να ψαχνω το βιοτοπικο του θεματος και διαπιστωσα σε διαφορα sites (αγγλικα κυριως) οτι οταν υπαρχουν κρυψωνες για τα Oscar αυτο εχει σαν συνεπεια τη μειωση της επιθετικοτητας τους! Εκανα λοιπον το εξης πειραμα .... αγορασα μια μεγαλη ριζα "μοπανι" η οποια εχει χωρους να κρυφτουν και να περασουν αναμεσα και οντως διαπιστωσα οτι την υποδεχτηκαν πολυ θερμα και παιζουν με αυτην, κρυβονται, κλπ με αποτελεσμα να εχει μειωθει καπως η επιθετικοτητα τους. Ετσι, εσπευσα και αγορασα αλλες δυο μεγαλες ριζες "σαβαννα" σε ιδιο στυλ παλι και σκοπευω να τις βαλω κι αυτες μεσα ωστε να αυξησω ακομα περισσοτερο τους χωρους "παιχνιδιου" και "ξεκουρασης" των "ενοικων".

Η σκεψη μου λοιπον ηταν γιατι να μην κανω το ιδιο και με τα βοτσαλα? Αντι να τα βαλω χυμα το ενα πανω στο αλλο να δημιουργησω μικρες σπηλιες και για τα Oscar αλλα και για τον Pleco (που κι αυτος ολο κατω απο τη ριζα βρισκεται μην εχοντας αλλη σπηλια). To σχημα που εδωσα ομως ειναι ενα απλο σχημα σε Powerpoint και δεν ειναι πιστη αντιγραφη του ολου εγχειρηματος διοτι τα βοτσαλα εχουν διαφορετικα, ασυμμετρα και ακανονιστα) σχηματα τα οποια θα ηταν πολυ δυσκολο να αναπαραγω με ακριβεια. Αλλωστε, αν κοιταξεις προσεκτικοτερα θα παρατηρησεις οτι και οι ριζες μοπανι και σαβαννα οπως και τα φυτα, πολυ δυσκολα θα μπορουσαν να εχουν αυτο το "συμμετρικο" σχημα.

Επομενως το σχημα οντως παριστανει την ιδεα και οχι το αποτελεσμα και βεβαια μελλοντικα θα υπαρξουν και αλλοι κατοικοι που ταιριαζουν με Oscar και θα οφεληθουν κι αυτοι απο την υπαρξη σπηλαιων ειτε υπο την μορφη ριων ειτε υπο την μορφη βοτσαλων ειτε με συνδυασμο και των δυο πχ ριζα με πλευρικες καλυψεις απο βοτσαλα για δημιουργια σπηλαιων.

Το φλεγον ομως επι της παρουσης για να επανελθω, ειναι η ασβεστολιθικοτητα των πετρωματων (παρολο το τεστ που καναμε στον Ερμη) ωστε να σιγουρευτω απολυτα πριν τα βαλω μεσα ........
-------------------------
"υπαρξη σπηλαιων ειτε υπο την μορφη ριζων" ηθελα να πω ...... στην προτελευταια παραγραφο.
-------------------------
Όσον αφορα παντως στην αλλη μου απορια αναφορικα με την επεξεργασια της χαλαζιακης αμμου με στοχο τον καθαρισμο της ο φιλος andreas K με καλυψε απολυτα και τον ευχαριστω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WILD_RIDER : 14-12-07 στις 22:52 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 14-12-07, 23:11
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οτι ΔΕΝ αφριζει με υδροχλωρικο οξυ ΔΕΝ ειναι ασβεστολιθικο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 15-12-07, 00:14
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Το HCL οντως δεν λεει ψεμματα...Αν ομως εχεις αμφιβολιες,διαθεση και χρονο,πειραματισου.Γεμισε εναν μεγαλο κουβα με πετρες, συμπληρωσε νερο και μετρησε σκληροτητα.Επανελαβε τις μετρησεις τις επομενες μερες συμπληρωνοντας με απεσταγμενο νερο αυτο που εξατμιζεται.Μεχρι να στηθει το ενυδρειο θα εχεις καταληξει σε συμπερασμα,το οποιο καλο θα ηταν να μας το ανακοινωσεις...(να υποθεσω οτι εχεις καταληξει στο θεμα ''πετρες'';
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 15-12-07, 01:00
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

εγω απ τη μερια μου δεν λεω οτι ειμαι 1000% σιγουρος για τις πετρες απλα εχουν χρησιμοποιηθει απο πολους σε μαλαουι και συμφωνα με τις μετρησεις τους ειναι ασβεστολιθικα επειδη δεν το εχω προσφατο τι ειχε δειξει το τεστ με hcl δεν βαζω 100% απλα ειχαμε παει με φιλο μαζι και τις ψωνισαμε απο τον ερμη και κρατησα 1-2 και εγω

αμα δημιουργηθηκε απο εμενα η συνχιση με τις πετρες ζηταω συγνωμη που ειμουν απολυτος ισως δεν επρεπε
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 15-12-07, 01:34
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Δεν θα ήθελα να το συνεχίσω...φαίνεται ότι το έχεις ψάξει το θέμα καλά και είσαι σίγουρος για αυτό που θέλεις να κάνεις.
Σου είπα τη γνώμη μου αρχικά (την οποία και δεν την δέχτηκες) και απάντησες ειρωνικά.
Την μαγκιά και τις απειλές...όχι εδώ μέσα σε παρακαλώ πολύ.
Με παίρνει,δεν με παίρνει....την γνώμη μου θα την εκφράζω ελεύθερα εδώ μέσα και παντού και ο καθένας όπως λες κρίνεται.
Εγώ άλλωστε έχω ήδη κριθεί προ πολλού.

Δεν δέχεσαι άλλες γνώμες και έχεις πληροφόρηση από άλλες πιο έγκυρες πηγές.
Αμφισβητείς την άποψη και την γνώμη ατόμων με εμπειρία πολύ μεγαλύτερη από τη δική σου (και δεν μιλάω για τον εαυτό μου).

Το θέμα μας εδώ είναι "Βότσαλα και άμμος" ... ας μείνουμε εκεί.

Καλή σου επιτυχία.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 15-12-07, 07:07
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

netblues: Ετσι λεω κι εγω αλλα δεν βαζω το χερι μου στην φωτια ..... αλλωστε μηχανολογος ειμαι και οχι χημικος. Αν υπαρχει κι αλλος τροπος τροπος τσεκαρισματος ομως ευχαριστως να τον κανω και αν δειξει οτι ειναι οντως ασβεστολιθικα .... μπορω καλλιστα να τις επιστρεψω και να παρω αλλες.

andreas K: Παρα πολύ καλη ιδεα σου! Σημερα κιολας θα την εφαρμοσω να μου φυγουν κι εμενα οι αμφιβολιες. Thanks φιλε.

steady: Κανενα προβλημα φιλε διοτι τα forums υπαρχουν για να μπορει ο καθενας να λεει την γνωμη του. Όλοι "γηρασκουμε αει διδασκομενοι" και στο συγκεκριμενο θεμα κι εγω παρα το τεστ που εκανα συνεχιζω να μην ειμαι σιγουρος για την ασβεστολιθικοτητα ή μη.

george: Ουτε εγω θα ηθελα να το συνεχισω. Το θεμα δεν το εχω ψαξει αλλα ... το ψαχνω και γιαυτο ζητησα την συμβουλη αυτων που γνωριζουν και οπως ειδες πηρα πολυ εξυπνες και εγκυρες απαντησεις απο τον φιλο andreas K, για τις οποίες τον ευχαριστησα και δεσμευτηκα να τις εφαρμοσω!. Εσυ δεν εδωσες συμβουλη αλλα εκανες κριτικη με το αποτομο υφος και την επιθετικοτητα που σε χαρακτηριζει τα posts σου και ως εκ τουτου οτι και να κανεις, δεν μπορεις να μου προσαψεις "ειρωνια" διοτι δεν ανηκει στον χαρακτηρα μου! Αν ομως καταλαβεις τη διαφορα μεταξυ της "ευγενικα και με επιχειρηματα εκφρασμενης συμβουλης" και της "αποτομης και επιθετικης κριτικης" τοτε θα εισαι ο πρωτος που θα οφεληθει. Οταν ειπα οτι δεν σε παιρνει εννοουσα οτι ειναι η τριτη φορα που εκφραζεσαι με επιθετικο και αποτομο υφος σε δικο μου θεμα αλλα σιγουρα εχεις το δικαιωμα να εκφραζεσαι οπως ολοι μας αρκει να μην ενοχλεις. Το οτι εχεις κριθει προ πολλου παλι υποδηλωνει εγωισμο διοτι ....... ολοι κρινομαστε καθε μερα και επομενως θα πρεπει να προσεχουμε πως εκφραζομαστε! Οσον αφορα εμενα δεχομαι αλλες γνωμες οταν μου παρασχεθουν επιχειρηματα τα οποια μπορω να αξιολογησω. Να δεχθω ομως κατι χωρις επιχειρηματα και μαλιστα υπο την μορφη "πετροβοληματος" δεν υπαρχει καμμια πιθανοτητα, διοτι ειμαι ανθρωπος με κριση και δεκαετη εμπειρια ενασχολησης με το χομπυ. Τα παντα μπορουν να αμφισβητηθουν οταν δεν συνοδευονται επιχειρηματα και αποδειξεις αλλα οσον αφορα εμενα κι επειδη ξερω που το πας σε ενημερωνω οτι εχω εφαρμοσει την αποψη των ατομων με μεγαλυτερη εμπειρια που εννοεις και μαλιστα με προσωπικο κοστος επειδη ειχα και απωλειες .......... Επομενως ουτε αυτο που ειπες ισχυει.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 15-12-07, 07:52
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οι πετρες μπορουν μια χαρα να εχουν την ιδια οψη αλλα αλλες να ειναι και αλλες να μην ειναι ασβεστολιθικες. Αλλιως δεν θα λεγαμε τσεκαρετε με HCL .. θα λεγαμε βαλτε μια φωτογραφια.. :P
Και ο ΕΡΜΗΣ δεν ειναι ακριβως "εργοστασιο" πετρων!. Τις "ντανιαζει" αναλογα με το χρωμα/μεγεθος/υφη... Μια παρτιδα μπορει να περιειχε ασβεστολιθικα, μια αλλη οχι και να εχετε ολοι δικιο.

Για να εχει νοημα το τεστ με τον κουβα και το ανεβασμα της σκληροτητας, φροντισε το νερο να ειναι οξινο (ριχνοντας λιγο HCl).
Εχει παρατηρηθει οτι πετρες που συμπεριφερονται ως ουδετερες σε ph 7.5 αμα βρεθουν σε ph 6 λιωνουν σαν τρελες..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 15-12-07, 09:02
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

netblues

Εχεις απολυτο δικιο και οπως θα διαπιστωσεις απο τις συνημμενες φωτο η εφαρμογη των εγκυρων συμβουλων του andreas K εχει ηδη ξεκινήσει. Απο πλευρας μου, οπως εχω ηδη τονισει δεν επιμενω για τιποτα (διοτι εχω την δυνατοτητα αλλαγης τους) αλλα προσπαθω να διασφαλιστω και γιαυτο θα κανω το πειραμα που συνεστησε ο φιλος andreas K. Στοχος ειναι να κανω μερικες αλλαγες νερου ομως πριν κανω το πειραμα ωστε να ειμαι σιγουρος οτι εχουν βγαλει τυχον ασβεστολιθικα προσθετα απο την εναποθεση τους στη χωρο συλλογης τους.

Πολυ καλη ιδεα ομως και η δικη σου και θα την πραγματοποιησω και αυτη ωστε να διασφαλισω πληρως το αποτελεσμα, το οποιο και θα σας ανακοινωσω.

Θα ηθελα ομως την συμβουλη σας σχετικα με το ποιο απο τα δυο τεστ πρεπει να κανω πρωτο αφου τις ξεπλυνω καλα...... δηλαδη:
1) Πρωτα μετραω σκληροτητα και μετα προσθετω HCL και παρατηρω αν λοιώνουν ή
2) Πρωτα προσθετω HCL και παρατηρω αν λοιώνουν και μετα τις ξεβγαζω καλα και κανω τεστ σκληροτητας?

Ρωταω διοτι δεν ειμαι χημικος και δεν γνωριζω τι μπορει να αποροφησουν και με ποια αποτελεσματα .........

Τι προτεινετε?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  botsala iris small.jpg
Εμφανίσεις:  296
Μέγεθος:  89,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  test iris small.jpg
Εμφανίσεις:  278
Μέγεθος:  90,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 15-12-07, 09:05
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το HCL στο νερο θα χαμηλωσει το Ph και θα επιταχυνει το λιωσιμο, οποτε θα ανεβει το ΚΗ γρηγοροτερα...
Βελτιωση του πειραματος ειναι.. οχι αλλο πειραμα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 15-12-07, 09:41
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Ok επομενως ακολουθω την διαδικασια no2 αν καταλαβα καλα ετσι?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-12-07, 19:03
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Το (σταθερα) χαμηλο ph οντως θα επιταχυνει τη διαδικασια...Χωρις να εχω εμπειρια ''οξινου περιβαλλοντος'',θα προτεινα εξαρχης χρησιμοποιηση (φθηνου) απεσταγμενου νερου...(συμφωνουν οι ''δισκοπαθεις''.Προσωπικα θα με καλυπτε το τεσταρισμα των πετρων μιας προς μια με HCL.H επιστημη βεβαια απο την αλλη μερια υπηρετειται και προαγεται με την παρατηρηση και το πειραμα.Καλη συνεχεια...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-12-07, 19:51
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

andreas K

Ωχ .... υπαρχει πιθανοτητα να ειναι μερικες ασβεστολιθικες και μερικες οχι? Ειναι και πολλες και μεγαλες ρε γμτ αλλα σιγα σιγα θα τις τεσταρω ολες ... δεν μου γλυτωνουν

Οκ λοιπον ξεκιναμε με οξινο περιβαλλον τοτε ..... την Δευτερα τρεχω για Aquaforte ......
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-12-07, 19:58
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι πετρες μπορουν μια χαρα να εχουν την ιδια οψη αλλα αλλες να ειναι και αλλες να μην ειναι ασβεστολιθικες. Αλλιως δεν θα λεγαμε τσεκαρετε με HCL .. θα λεγαμε βαλτε μια φωτογραφια.. :P
..
Αμεσο test με HCL οπως εκανες στον Ερμη...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-12-07, 07:45
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

andreas k

Πολυ σωστα φιλε. Πιο καλα να τις τεσταρω ολες με HCL και μετα θα παιξω με το τεστ σκληροτητας.

Α ρε Aquaforte ποθ εχει να πεσει την Δευτερα

χαχαχαχχα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-12-07, 10:33
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Η γνωμη μου σχετικα με αυτο το ειδος της πετρας ειναι οτι δεν προκειται οσο και πιο αφυσικα να τις στησεις να παρεις ενα φυσικο αποτελεσμα.
Δεν μπορω να φανταστω μια τετοια πετρα διπλα σε μια ριζα mopani και να δειχνει δημιουργημα της φυσης.
Αρα με τετοιες πετρες ξεχνα το φυσικο αποτελεσμα.
Και οσο για τα tests σκληροτητας - πολυς κοπος για το τιποτα.
Βρες αλλες πετρες φυσικοτατες αποδεδειγμενα ασβεστολιθικες η μη (με τις γνωστες και συνοπτικες διαδικασιες).
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-12-07, 10:45
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

δες αν θελεις εδω για να δεις πως φαινονται μεσα στο ενυδρειο.και εγω πειραματικα τις εχω βαλει αλλα μαλλον μετα τις γιορτες θα τις αλλαξω.μιας και δεν βλεπω η αλγη να κανει το θαυμα τις

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=21018
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-12-07, 07:52
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

GeFior
Έχεις δικιο περι του φυσικου του θεματος. Όμως πρεπει να σκεφτουμε και την εταιρεια που πληρωνει ........

octania246
Απο σενα πηραμε την ιδεα φιλε και αν δεις παρακατω δινω και το shortcut που εδωσες κι εσυ. Εμας μας αρεσουν πολυ οι πετρες γιατι ταιριαζουν με τα χρωματα της εταιρειας (που πληρωνει και το ολο project) αλλα θα κανω τα τεστ που ειπαν τα παιδια περι της ασβεστολιθικοτητας ή μη των βοτσαλων. Γιατι ομως θελεις να τις βγαλεις?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καταληλες πετρες και βοτσαλα Θεοδωρος Γλυκό νερό - Γενικά 22 10-01-07 21:49
Angelfishes & Butterflyfishes των Allen & Steene manosdr Βιβλιογραφία θαλασσινού νερού 0 26-06-05 22:02
βραχοι και βοτσαλα σκαρακης Θαλάσσια Βιολογία 3 25-02-04 01:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10927 seconds with 14 queries