Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-01-06, 11:58
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Red face Γεννήστρα για Μονομάχους!!!!

Βρήκα μια προσφορά σε ένα ενυδρείο (κινέζικο) το οποίο είναι 70 λίτρα νερό(για την ακρίβεια το αγόρασα 40 ευρώ χωρίς βάση). Έχει μια απλή λάμπα της Osram 15w και ένα απλό φίλτρο το οποίο προς το παρόν δεν με απασχολεί και θα έλεγα ότι δεν μου κάνει κιόλας, διότι έχει 6 βιόσφαιρες - ¶νθρακα - Υαλοβάμβακα και αρκετή ροή.
Το γέμισα μέχρι το σημείο που λέει ότι πρέπει και παίρνει επτάμιση κουβάδες νερό (10λιτρος ακριβώς) και το έχω αφήσει στο μπαλκόνι διότι δεν έχω και την εμπιστοσύνη στα κινέζικα, έβαλα και το φίλτρο να δουλεύει για να υπάρχει ανατάραξη καθώς και την αεραντλία (είναι ενσωματωμένη και μπορείς αν θέλεις να την αποσυνδέεις).
Την Κυριακή λέω αφού θα έχουν περάσει περίπου 5 μέρες που είναι γεμάτο και θα έχει υποστεί αρκετά με τις εναλλαγές θερμοκρασίας (και αν φυσικά δεν έχει χάσει νερό) να το αδειάσω και να το προετοιμάσω για γεννήστρα μονομάχων και όχι μόνο.

1. Με νερό περίπου στους 13 πόντους που το μέτρησα την ώρα που το γέμιζα είναι περίπου 25 λίτρα, νομίζω ότι έχει σημασία αυτό διότι τις πρώτες μέρες που θα γεννηθούν τα μωρά θα πρέπει να μπορεί να αντέξει το βιολογικό φορτίο χωρίς υπερβολική αύξηση αμμωνίας και Νο3, πιστεύετε ότι είναι αρκετό το νερό?
2. Να βάλω από την αρχή ένα φίλτρο αέρα ρυθμίζοντας την ροή χαμηλά?
Θεωρώ ότι θα επηρεάσει ελάχιστα ως καθόλου τα μωρά διότι υπάρχει χώρος και μια δοκιμή που έκανα πέρα από μια μικρή κυκλοφορία νερού δημιουργεί ελάχιστη ανατάραξη έως καθόλου αν και μπορείς να αυξήσεις την κυκλοφορία ανάλογα με την δύναμη του αέρα. Αύριο θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτό του συγκεκριμένου φίλτρου για να πείτε την άποψη σας και για τα υλικά που μπορώ να βάλω δεδομένου ότι είναι ένα φίλτρο που δουλεύει μεν με αεραντλία έχει όμως ένα μικρό κάδο και είναι διάφανο και έτσι μπορείς να βάλεις υλικά.
3. Υπόστρωμα δεν θα βάλω και από φυτά έχω Elodea Dersa την οποία μπορώ να βάλω και θεωρώ ότι είναι καλό φυτό διότι τρέφετε με Νο3 πράγμα που θα βοηθήσει στην διατήρηση του νερού σε καλό επίπεδο. Δυστυχώς δεν έχω Java Moss αν και περιμένουμε μια εισαγωγή με το φίλο μου που έχει Pet Shop κοντά στο σπίτι μου στην Πάρνηθα αν και σε προηγούμενη εμπειρία μου δυστυχώς δεν κατάφερα να την διατηρήσω και ούτε να την κάνω να μεγαλώσει τώρα τι έκανα λάθος δυστυχώς δεν το έψαξα ακόμη.

Περιμένω υποδείξεις και προτάσεις από τους ποιο έμπειρους!
Κάθε υπόδειξη ευπρόσδεκτη.
(έχω γεμίσει ενυδρεία δεν μπορώ άλλο αλλά το σαράκι είναι εκεί. Μετά τους μονομάχους θα βάλω και το γκάπι να γεννήσει και μετά βλέπουμε…. .)
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-01-06, 17:02
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

[QUOTE=PascM]
1. Με νερό περίπου στους 13 πόντους που το μέτρησα την ώρα που το γέμιζα είναι περίπου 25 λίτρα, νομίζω ότι έχει σημασία αυτό διότι τις πρώτες μέρες που θα γεννηθούν τα μωρά θα πρέπει να μπορεί να αντέξει το βιολογικό φορτίο χωρίς υπερβολική αύξηση αμμωνίας και Νο3, πιστεύετε ότι είναι αρκετό το νερό?

ναι,το νερο πρεπει να ειναι 13-15 ποντους για να μη "χανονται"οι γονεις κατα τη διαδικασια του ζευγαρωματος και για να μπορουν τα μωρα να βρισκουν την τροφη σε συγκεκριμενο ογκο νερου.


2. Να βάλω από την αρχή ένα φίλτρο αέρα ρυθμίζοντας την ροή χαμηλά?

εγω προτιμω να μη βαζω καθολου φιλτρο.αν θες μπορεις να βαλεις ενα με σφουγγαρι απλο ,μετα τις πρωτες 2 εβδομαδες.η ροη μπορει να ενοχλησει τα ψαρια,να διαλυσει τη φωλια,να ρουφηξει τα μωρα η να τα εξοντωσει οδηγωντας τα στο να κολυμπανε με ακομα μεγαλυτερη προσπαθεια.

3. Υπόστρωμα δεν θα βάλω και από φυτά έχω Elodea Dersa την οποία μπορώ να βάλω και θεωρώ ότι είναι καλό φυτό διότι τρέφετε με Νο3 πράγμα που θα βοηθήσει στην διατήρηση του νερού σε καλό επίπεδο. Δυστυχώς δεν έχω Java Moss αν και περιμένουμε μια εισαγωγή με το φίλο μου που έχει Pet Shop κοντά στο σπίτι μου στην Πάρνηθα αν και σε προηγούμενη εμπειρία μου δυστυχώς δεν κατάφερα να την διατηρήσω και ούτε να την κάνω να μεγαλώσει τώρα τι έκανα λάθος δυστυχώς δεν το έψαξα ακόμη.

γενικα μπορεις να βαλεις riccia και οποιοδηποτε αλλο φυτο θες(π.χ. κλαδεματα που τα αφηνεις να επιπλεουν)

μπορεις επισης να βαλεις μια πηλινη γλαστρα(οχι γυαλιστερη!!!)ωστε να χρησιμευσει σαν κρυψωνα για τη θηλυκια.

ποτηρακι αναποδα εχεις βαλει?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-01-06, 09:17
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλημέρα!
Λοιπόν για την ποσότητα του νερού τι γνώμη έχεις? Πιστεύεις ότι θα αντέξει το φορτίο και μιλάω για το διάστημα μέχρι τα μικρά να κολυμπούν ελεύθερα οπότε θα μπορώ να προσθέσω νερό? (Μπορεί να είμαι και υπερβολικός διότι έπαθα στην πρώτη και δεν θέλω να ξαναπάθω)
Φίλτρο θα δούμε από ότι βλέπω οι απόψεις είναι διχασμένες.
Ποτηράκι όχι δεν έχω βάλει για να είμαι ειλικρινής δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, και στην πρώτη προσπάθεια και στην δεύτερη απλά έχω βάλει μερικούς βολβούς Nymphaea lotus (zenkeri) και τα φύλλα που επιπλέουν βοηθούν τον αρσενικό να φτιάξει τη φωλιά και φυσικά τη φωλιά να διατηρηθεί για ικανό διάστημα.
Ταυτόχρονα με αυτά τα φυτά έχουμε και τη δημιουργία infusoria. Θα προσθέσω λοιπόν και κλαδέματα Elodea Dersa και Cabomba caroliniana και νομίζω πως σαν περιβάλλον θα είναι ότι πρέπει!
Η προετοιμασία του ζευγαριού δεν έχει αρχίσει θα την ξεκινήσω την Κυριακή!
Επίσης ωραίο και με τη γλάστα την πήλινη η οποία μου αρέσει κιόλας!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PascM : 05-01-06 στις 09:19
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-01-06, 16:16
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

νομιζω οτι θα'σαι μια χαρα με το νερο.ποσον καιρο θα το αφησεις γεματο με τα φυτα πριν τη γεννα?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-01-06, 20:46
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παντως το φιλτρο σπογγου ουτε ροη προκαλει ουτε μωρα ρουφαει/εξοντωνει..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-01-06, 21:33
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

δημιουργει ομως αγαπητε σωτηρη αναταραξη της επιφανειας.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-01-06, 21:36
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ναι. Αλλα στο 5 λιτρο με τον half moon δεν του εχει ποτε ενοχλησει την φωλια που φτιαχνει συνεχως, καθοτι η αναταραξη ειναι ελαχιστη..
Οταν με το καλο τον ζευγαρωσω με την μαριελ.. (τη μονομαχινα) θα σου πω τα αποτελεσματα..
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-01-06, 21:46
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Ναι. Αλλα στο 5 λιτρο με τον half moon δεν του εχει ποτε ενοχλησει την φωλια που φτιαχνει συνεχως, καθοτι η αναταραξη ειναι ελαχιστη..
Οταν με το καλο τον ζευγαρωσω με την μαριελ.. (τη μονομαχινα) θα σου πω τα αποτελεσματα..

σκεψου ομως οτι ακομα και το παραμικρο ρευμα νερου(π.χ. ακουμπωντας ενα δαχτυλο μεσα στο νερο)ειναι αρκετο για να κανει τα μωρα να πηγαινουν σα "μεθυσμενα".
αν ομως δολιμασεις με πολυ χαμηλη ροη και δεις οτι δεν υπαρχει καθολου αναταραξη οκ.ξερω ανθρωπους που βαζουν φιλτρο τετοιο απο την αρχη,απλα η πλειοψηφια θεωρει οτι ειναι μη αναγκαιο οταν ο ογκος του νερου ειναι αρκετος για να μην κανει παρτυ η αμμωνια.

Υ.Γ. ποτε επιτελους θα δουμε φωτο της ψαρο-Μαριελ??
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-01-06, 22:21
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μπορεις παντα να ρυθμισεις την ροη εξοδου της αεραντλιας με μεγαλη ακριβεια. Απλα αυτό που λεω ειναι οτι ΑΝ δεν εχεις τα λιτρα ή και την πείρα να την βλέπεις την αμμωνία να ερχεται, το φιλτρακι λειτουργει σαν piece of mind device...
Οσο για την μονομαχινα, μαλλον τοχει τονομα και με δυσκολευει στη φωτογραφιση..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 05-01-06, 22:48
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Μπορεις παντα να ρυθμισεις την ροη εξοδου της αεραντλιας με μεγαλη ακριβεια. Απλα αυτό που λεω ειναι οτι ΑΝ δεν εχεις τα λιτρα ή και την πείρα να την βλέπεις την αμμωνία να ερχεται, το φιλτρακι λειτουργει σαν piece of mind device...
Οσο για την μονομαχινα, μαλλον τοχει τονομα και με δυσκολευει στη φωτογραφιση..

υπο αυτες τις προυποθεσεις συμφωνω,δεκτη η παρεμβαση

γιατι καλε,ποτε δυσκολεψα εγω σε φωτογραφιση μου?? αυτα ειναι δικαιολογιες,περιμενουμε φωτο
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-01-06, 09:44
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Mariel
νομιζω οτι θα'σαι μια χαρα με το νερο.ποσον καιρο θα το αφησεις γεματο με τα φυτα πριν τη γεννα?

Αποφάσισα εφόσον είδα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το ενυδρείο και δεν χάνει όσο και αν το ταλαιπώρησα να κατεβάσω σήμερα το νερό και να βάλω το προετοιμασμένο ζευγάρι μέσα ( τον αρσενικό ελεύθερο και τη θηλυκιά σε γεννήστρα) Αν όλα πάνε καλά πιστεύω αύριο να τους βάλω μαζί.....
Επίσης τελικά έβαλα το φίλτρο που σου έδειξα στο άλλο πόστ και σ'αυτό το καινούργιο ενυδρείο (πήρα 2 φίλτρα) και μάλιστα ρύθμισα την ροή της αεραντλίας πολύ χαμηλά και έτσι έχω ελάχιστη ανατάραξη.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-01-06, 18:35
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

το αφησες με καμια βδομαδα με φως ανοιχτο για να φτιαξει ινφουσορια?
επισης θα προτεινα να βαλεις πρωτα τη θηλυκια για 2 μερες μονη της.η τταυτοχρονη αλλαγη περιβαλλοντος και παρουσια του αρσενικου θα τη στρεσαρει διπλα.αν παλι βαλεις συγρχονως και τον αρσενικο και αυριο τα απελευθερωσεις,δε θα'χει προλαβει να εγκλιματιστει σωστα(κατι το οποιο θα προσπαθησει να κανει σημερα)με αποτελεσμα αυριο που θα τα ελευθερωσεις να μην εχει μειωθει η επιθετικοτητα του.
ξερω οτι πολλες φορες ειμαστε ανυπομονοι,αλλα πιστευω οτι αξιζει τον κοπο να προσπαθουμε να γινουμε λιγο πιο υπομονετικοι(στο λεω αυτο εγω,που ειμαι ο πιο ανυπομονος ανθρωπος....)
αυτη ειναι μονο η γνωμη μου βεβαια,απλα εχω δει στην πραξη οτι ελειτουργει πολυ καλα και για τα δυο ψαρια.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-01-06, 19:31
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
Αποφάσισα εφόσον είδα ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με το ενυδρείο και δεν χάνει όσο και αν το ταλαιπώρησα να κατεβάσω σήμερα το νερό και να βάλω το προετοιμασμένο ζευγάρι μέσα ( τον αρσενικό ελεύθερο και τη θηλυκιά σε γεννήστρα) Αν όλα πάνε καλά πιστεύω αύριο να τους βάλω μαζί.....
Επίσης τελικά έβαλα το φίλτρο που σου έδειξα στο άλλο πόστ και σ'αυτό το καινούργιο ενυδρείο (πήρα 2 φίλτρα) και μάλιστα ρύθμισα την ροή της αεραντλίας πολύ χαμηλά και έτσι έχω ελάχιστη ανατάραξη.
η θυληκιά θέλει περίπου 7-10 μέρες για να διμιουργησει αυγά στην κοιλιά της. εγώ στην τελευταία αναπαραγωγή που έκανα έβαλα το ζευγάρι σε γυάλες δίπλα-δίπλα και το άφησα για μια εβδομάδα. η θυληκιά απο την πρώτη μέρα έβγαλε κάθετες ρίγες και όταν τα έριξα στο 15άλιτρο για την αναπαραγωγή γεννήσανε σε λιγότερο απο ένα 24άωρο και η θυληκιά βγήκε ανέπαφη απο την όλη διαδικασία, ούτε ένα τσιμπιματάκι δεν είχε.!
είχα και μπόλικη java-moss βέβαια για να κρύβεται αλλα το ότι κοιταζόντουσαν έκανε την διαδικασία ποιο γρήγορη και μείωσε τον χρόνο κυνηγητού.
αν βάλεις ένα φίλτρο σπόγγου και στην μεριά που βγαίνουν οι μπουρμπουλήθρες βάλεις ένα κομμάτι φελιζόλ δεν θα υπάχει ανατάραξη του νερού στο υπόλοιπο ενυδρείο.
αυτό υπήρχε σαν ιδέα σε κάποιο απο τα περιοδικά του συλλόγου και βοηθάει πολύ.!


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-01-06, 09:22
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Καλημέρα!
Λοιπόν infusoria υπάρχει στο ενυδρείο αν και τελικά δεν ξεκίνησα την αναπαραγωγή διότι από ότι είδα η θυληκιά μου δεν ήταν έτοιμη ακόμη, σήμερα την έχω στην γεννήστρα με τον αρσενικό ελεύθερο στο ενυδρείο, αν όλα πάνε καλά σήμερα το βράδυ θα την απελευθερώσω.

Ωραίο το κόλπο με το φελιζόλ θα το δοκιμάσω, πόσους πόντους φελιζόλ προτείνεις?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-01-06, 03:52
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

τι εγινε τελικα??την απελευθερωσες ?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-01-06, 09:33
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Όχι δεν την απελευθέρωσα διότι έχω πρόβλημα με τους υδρατμούς που στάζουν από το καπάκι και χαλάν τη φωλιά. θα λύσω πρώτα αυτό το πρόβλημα και μετά, προς το παρόν έχω βάλει τη θηλυκιά στο τετράλιτρο της με θερμοκρασία 29 βαθμούς και καλό τάισμα και πιστεύω αύριο αν όλα είναι οκ. να την επιστρέψω με σκοπό να την απελευθερώσω μεθαύριο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-01-06, 17:17
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

δεν εχεις κατι πανω απο τη φωλια??
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-01-06, 19:39
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Όχι δεν έχω δυστηχώς διότι δεν το είχα προβλέψει, την προηγούμενη φορά βλέπεις στο μικρό ενυδρείο δεν είχα τέτοιο πρόβλημα, τι προτείνεις? Το θέμα είναι ότι τώρα έχω στρεσάρει τα ψάρια και δεν ξέρω αν είναι σωστό να τα βάλω για αναπαραγωγή τι λες και εσύ?
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-01-06, 20:58
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

μπορεις να κοψεις ενα θερμομονωτικο ποτηρι και να το στερεωσεις με σελοτειπ στη μια γωνια του ενυδρειου.απο τι εννοεις οτι εχουν στρεσαριστει?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-01-06, 23:46
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Από την μετακίνηση ίσως ήταν λάθος που έβαλα την θηλυκιά στο τετράλιτρο αλλά και πάλι αν την άφηνα μέσα θα την είχε τσακίσει στο ξύλο ο αρσενικός!
Αυτό με το ποτήρι το έχω ξανακούσει αλλά τι ποτήρι θα είναι αυτό ο αρσενικός έχει κάνει σε όλο το μήκος του ενυδρείου φωλιά και από ότι τον βλέπω την ενισχύει για να αντέξει άσε που πλέον δεν κάνει φωλιά στο σημείο που είναι το καπάκι και ανοίγει (στάζει εκεί μπροστά όταν το ανοίγω) αυτή η γέννα ή θα είναι πολύ μεγάλη ή θα είναι αποτυχία διότι το ζευγάρι αυτό είναι νέο δεν είναι το προηγούμενο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-01-06, 02:22
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

γιατι δεν ακολουθεις τη μεθοδο εισαγωγης της θηλυκιας που ειχα περιγραψει σε προηγουμενο ποστ ?το μονο σιγουρο ειναι οτι αν την ακολουθησεις απο την αρχη η θηλυκια δε θα'ναι στρεσαρισμενη μολις απελευθερωθει...ξαναλεω οτι μπορει να απαιτει περισσοτερο χρονο απο αλλες,αλλα γλυτωνεις το χρονο που χρειαζεται οταν οι αλλες δεν πετυχαινουν με την πρωτη....ειδικα σε νεα ζευγαρια βοηθαει πολυ.αν θες δοκιμασε την να μου πεις εντυπωσεις


εννοω τα ποτηρακια του καφε,τα θερμομονωτικα.η φωλια θα επεκτεινεται και εξω απο το ποτηρι,αλλα τα αυγα θα τα βαλει στο κομματι της φωλιας που ειναι κατω απο το ποτηρι-τους ελκει η σκια-,κι εκει το νερο που πεφτει δε θα τα ενοχλει(και σ'εμενα πεφτει νερο στα αλλα σημεια).
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 13-01-06, 15:28
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το ποτηράκι μπήκε και η θηλυκιά στη γεννήστρα αύριο θα γίνει η απελευθέρωση.... ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά, αν και το ζευγάρι που μου έδωσε τη γέννα πριν είναι πάλι έτοιμο!!!!!! Δεν μπορεί ένα από τα δυο στην επόμενη εβδομάδα θα γεννήσει...... (Ωχ αυτό σημαίνει μάλλον και άλλο ενυδρείο ουυπςςς)!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 14-01-06, 01:16
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

μακαρι ολα να πανε καλα!!!θα περιμενουμε νεα
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 15-01-06, 17:23
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το μοιραίο έγινε αλλά δυστυχώς η απειρία του ζευγαριού οδήγησε στο να έχει ο πατέρας μια μεγάλη κοιλιά! Ξανά σε δυο με τρεις εβδομάδες!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 15-01-06, 19:35
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

τάϊζες καλά πριν τα βάλεις να ζευγαρώσουν? πρέπει να κάνεις μια προετοιμασία πριν βαλεις τα ψάρια για αναπαραγωγή. πρεπει να ταΐζεις καλά με τροφές πλούσιες σε πρωτεΐνες 10 μμερες πριν τα βάλεις μαζί και καλό θα ήταν να τα έχεις διπλα δίπλα να κοιτιουνται για να ετοιμαστούν και να γλυτώσει η θυληκιά το πολύ κυνηγητό. καλό θα ήταν να ταΐζεις και 2 φορές την ημέρα σκουλικάκι κόκκινο ή και κάτι ζωντανό αν υπάρχει η δυνατότητα για να μειώσεις τις πιθανότητες να φάει ο αρσενικός τα αυγά. και ο αρσενικός και η θυληκιά χάνουν πολύ ενέργεια κατα την διάρκεια του ζευγαρώματος και αν δεν είναι καλά ταϊσμένα έχουμε αυτά τα αποτελέσματα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 15-01-06, 21:42
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Δεν νομίζω ότι έπαιξε ρόλο το τάισμα στην προκειμένη περίπτωση όσο το οτι ταλαιπώρησα το ζευγάρι όπως πιθανόν να διάβασες ποιο πάνω!
Ζωντανή τροφή ενοείς αρτέμια υποθέτω ή και σκουλίκι. Για να είμαι ειλικρινής αρτέμια ναι ταίζω διότι ταίζω και τα μικρά που έχω από άλλη γέννα από το άλλο μου ζευγάρι. Τώρα για σκουλίκι ζωντανό? Δεν έχω θα το ψάξω όμως σε κάποιο pet shop, όπως και αυτό που είπε η Μάριελ σε άλλο ποστ την καλιέργεια μικροσκουλικιών που δυστυχώς δεν μπόρεσα να πάω στην συνάντηση για να γνωριστούμε και από κοντά, επιφυλάσομαι πάντος.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PascM : 15-01-06 στις 21:45
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 16-01-06, 00:37
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

αρτεμια τους δινεις την νεοεκκολαφθεισα?για μεγαλα ψαρια δεν κανει,γιατι ειναι πολυ μικρη.εκτος αν εννοεις οτι καπως τη μεγαλωνεις.
σκουληκι κατεψυγμενο κοκκινο δε δινεις?
αστα να ξεκουραστουν για τουλαχιστον 2 βδομαδες και ξαναδοκιμασε.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 16-01-06, 01:09
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

σκουλίκι ζωντανό έχει ο σύλλογος και δίνει σε όλα του τα μέλη, απλά θέλει καλιέργεια, όχι ότι είναι τίποτα το δύσκολο. και το κόκκκινο το κατεψυγμένο καλό είναι και αυτό. απλά ήθελα να σου τονίσω ότι θέλει καλό ταϊσμα πριν το ζευγάρωμα, τα έχω περάσει και εγώ όταν ξεκίνησα τις αναπαραγωγές γι αυτό σου το λέω. νεοεκκολαφθήσα αρτέμια δίνουμε στα νεογέννητα, στα ενήλικα την τρώνε μεν αλλα δεν είναι και κάτι που θα προσφέρει και πολλά είναι πολύ μικρή.
τάϊσε τα καλά αυτές τις μέρες και τον αρσενικό και την θυληκιά. αν δεν έχεις σκουλίκι που σου είπα μπορείς να τα δίνεις την τροφή που τα δίνεις μέχρι τώρα αλλα περισσότερες φορές την ημέρα.
και δοκίμασε μετά απο 2 εβδομάδες όπως σου είπε και η Μαριελ παραπάνω.
καλή επιτυχία σου εύχομαι.!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 16-01-06, 09:54
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αυτό που κάνω είναι επειδή δεν την κρατάω την αρτέμια που περισεύει για την επόμενη μέρα ότι μείνει το δίνω στο ζευγάρι. Επίσης δίνω κατεψυγμένη μεγάλη αρτέμια και κόκκινο κατεψυγμένο σκουλίκι και αποξηραμένο σκουλίκι. (Τέτοιο διαιτολόγιο ούτε εγώ δηλαδή!)
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 17-01-06, 00:50
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

και βλεπεις τα ενηλικα να τρωνε την αρτεμια που περισσευει απο τα μωρα?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξυφοφοράκια!!! παρακαλώ πληροφορίες! ASSOS Ζωοτόκα 12 26-11-05 02:33
Κατάλληλη γεννήστρα? Filippos Ζωοτόκα 6 05-05-04 01:10

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09932 seconds with 13 queries