Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-04-10, 23:03
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

χωρις να το ψαξω περισσοτερο..θα σου πω οτι το κοστος με τοσα σκευασματα..ανθρακες και αντιφωσφορα....κι ενα σωρο αλλα για αναπληρωση στοιχειων....θα ειναι πολλαπλασιο (με διψηφιο νουμερο τουλαχιστον) απο μια απλη αλλαγη νερου. ακομη και με ΑΟ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-04-10, 23:19
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΛΥΜΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσπαθώ να καταλάβω αν με την χρήση κάποιων χημικών, μηχανημάτων(όπως denitrate)
Αυτά τα φίλτρα είναι βιολογικά, όχι χημικά.

Είναι κλειστά συστήματα με πολύ μικρή ροή νερού (4-8lt/h) όπου δεν υπάρχει πολύ οξυγόνο. Σε συνθήκες χαμηλού ογυγόνου, υπάρχουν βακτήρια (τα ρίχνεις εσύ στο φίλτρο) που διασπάνε τον nitrate.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 16-04-10, 21:24
Το avatar του χρήστη ΚΑΛΥΜΝΟΣ
ΚΑΛΥΜΝΟΣ Ο χρήστης ΚΑΛΥΜΝΟΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-05-2009
Περιοχή: ΚΑΛΥΜΝΟΣ-ΔΩΔ/ΣΑ
Μηνύματα: 86
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ Πάνο για την συζήτηση...αλλά τέλος, τι ενοείς με το να λες "χωρίς να το ψάξω περισότερο...".
Παράθεση:
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΛΥΜΝΟΣ
Προσπαθώ να καταλάβω αν με την χρήση κάποιων χημικών, μηχανημάτων(όπως denitrate)

Αυτά τα φίλτρα είναι βιολογικά, όχι χημικά.

Είναι κλειστά συστήματα με πολύ μικρή ροή νερού (4-8lt/h) όπου δεν υπάρχει πολύ οξυγόνο. Σε συνθήκες χαμηλού ογυγόνου, υπάρχουν βακτήρια (τα ρίχνεις εσύ στο φίλτρο) που διασπάνε τον nitrate
Ναι το denitrate έχει βιολογικά υλικά που λειτουργουν έτσι όπως λες....(έχω ένα)
αλλά έλεγα χημικά,(κόμα δηλαδή συνεχίζω με κάτι άλλο) μηχανήματα..
Δεν κάνουν θάυματα αυτά τα denidrate αλλά σταθεροποιούν κάπως την κατάσταση με τους νιτρήτες,δεν έχω μακροχρόνια εμπειρία. Κάποιοι άλλοι σύγουρα έχουν και μπορούν να βοηθήσουν περισότερο.
Πάντως το πιο καλό και ασφαλές από τις καταθέσεις όλων των "γλυκών"(νερού) είναι αυτό που καταθέτει ο Πάνος, αλάγιές νερού.
Αλλά νομίζω ότι αν βρισκόταν ένας τρόπος αντί οι αλαγές νερού να γίνοντε κάθε εβδομάδα, να γινόταν κάθε 15μέρες δεν θα χαλούσε κανέναν.
Και σύγουρα δεν υπονοώ ότι τις βαριέμαι, άν ήταν έτσι δεν θα έφτιαχνα τώρα το τέταρτο ενυδρείο μου μέσα σε λιγότερο από έναν χρόνο.
__________________
Το θέμα είναι να είσαι άνθρωπος, το τίμημα όμως μεγάλο.........Δώστετα όλα και μην περιμένεται τίποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-04-10, 21:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΛΥΜΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλά τέλος, τι ενοείς με το να λες "χωρίς να το ψάξω περισότερο..."..
εννοω...πως δεν εχω κατσει να ψαξω για τα γλυκα νερα ποια στοιχεια καταναλωνονται και με τι ρυθμο και τι ρολο παιζει το καθενα ακριβως.
ουτε ποια αλλα εκτος απο τα νιτρικα-φωσφορικα μπορει να ειναι επιζημια και σε ποιο βαθμο.
δε νομιζω πως θα με απασχολησει ποτε εφοσον η αλλαγη νερου ειναι κατι τοσο απλο και οικονομικο (τουλαχιστον σε σχεση με το θαλασσινο νερο).
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΛΥΜΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλά νομίζω ότι αν βρισκόταν ένας τρόπος αντί οι αλαγές νερού να γίνοντε κάθε εβδομάδα, να γινόταν κάθε 15μέρες δεν θα χαλούσε κανέναν..
στα περισσοτερα ενυδρεια μου κι εγω κανω αλλαγες ανα 15 γιατι ειναι πολλα και δε προλαβαινω. δεν ειναι τιποτα εξυπνο...απλα αντι για 30 αλλαζω το 50% του νερου
και φυσικα επιβεβαιωνω με μετρησεις οτι ολα πανε καλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-04-10, 07:16
Το avatar του χρήστη almost
almost Ο χρήστης almost δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-11-2009
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 892
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΛΥΜΝΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το denitrate έχει βιολογικά υλικά που λειτουργουν έτσι όπως λες....(έχω ένα)
αλλά έλεγα χημικά,(κόμα δηλαδή συνεχίζω με κάτι άλλο) μηχανήματα..
O.K. Sorry.
__________________


Worlds most Gadget Aquarium..almost
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 31-05-10, 13:39
sovarotismhden Ο χρήστης sovarotismhden δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Καλησπέρα. Ψάχνοντας να βρω πληροφορίες για τον άνθρακα έπεσα στην ενδιαφέρουσα συζήτηση σας, γι' αυτό και δεν ανοίγω νέο θέμα αλλά ποστάρω τις ερωτήσεις μου :

Έχω το Rekord 800 της JUWEL με χρυσόψαρα. Το φίλτρο μου είναι το Bioflow με σφουγγάρι άνθρακα. Προχθές που πήγα να αγοράσω νέο, στο κατάστημα μου πρότειναν να βάλω ένα διαφορετικό άνθρακα χύμα της Fluval, ο οποίος είναι μέσα σε διχτάκια. Είναι οκ αυτό?

Απ' ότι βλέπω αρκετοί προτείνετε αφαίρεση του άνθρακα. Η αντικατάσταση του με άλλο βιολογικό υλικό ειναι ένα θέμα, οπότε θα παρακαλούσα κάποια πρόταση για το τί είδους υλικό μπορώ να βάλω πάνω απ' το μπλε και το πράσινο σφουγγάρι που υπάρχουν ήδη μέσα (το ενυδρείο λειτουργεί ένα 6μηνο περίπου).

Να σημειώσω επίσης ότι έχω αργήσει να αλλάξω τον άνθρακα για δύο εβδομάδες περίπου. Επίσης, είναι κάποιες μέρες τώρα που παρατήρησα καφετίζουσα άλγη στα τοιχώματα. Έχει σχέση το ένα με το άλλο?

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ευχαριστώ.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 31-05-10, 14:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η καφε αλγη εμφανιζεται στα περισσοτερα νεοστημενα ενυδρεια..κανει τον κυκλο της και φευγει....
μπορεις στη θεση του ανθρακα να βαλεις siporax η substrat pro..ειναι πολυ καλα βιολογικα και τα 2.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 31-05-10, 15:11
sovarotismhden Ο χρήστης sovarotismhden δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Σ΄ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.

Ξέχασα να αναφέρω ότι το ενυδρείο είναι φυτεμένο.

Απ' ότι καταλαβαίνω πάντως, θα πρέπει να βγάλω τον άνθρακα και το κενό που θα μείνει να εγκαταστήσω ίση περίπου ποσότητα siporax ή να βάλω όσο χωράει?

Από πάνω προς τα κάτω, είναι ο υαλοβάμβακας, ο άνθρακας, το πράσινο σφουγγάρι και το μπλε (ή ανάποδα, τα μπερδεύω αυτά τα δύο τελευταία).
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 31-05-10, 15:19
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Προσπάθησε να εκμεταλλευτείς όλο το χώρο που σου προσφέρει το φίλτρο σου, χωρίς όμως να πιέζεις καταστάσεις και χάσεις σε ροή. Εγώ έχω μάθει να έχω τα υλικά με τέτοια σειρά, ώστε το νερό να περνάει πρώτα από τον υαλοβάμβακα, μετά από το σφουγγάρι με τις πιο μεγάλες τρύπες, μετά όλο το βιολογικό υλικό και στο τέλος το σφουγγάρι με τις πιο ψιλές τρύπες και αν γίνεται πάλι υαλοβάμβακας. Έτσι τα χοντρά θα μαζεύονται στην αρχή στο χοντρό σφουγγάρι, το οποίο μπορείς να πλένεις με λιγότερο φόβο να χάσεις βιολογία (αφού θα έχεις μπόλικο βιολογικό) και τον υαλοβάμβακα θα τον αλλάζεις και παράλληλα δε θα στομώνουν εύκολα τα λεπτότρυπα σφουγγάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 31-05-10, 15:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ναι να βγαλεις τον ανθρακα γιατι θα δεσμευει και τα λιπασματα σου...και να βαλεις οσο χωραει βιολογικο υλικo...
τελος κανε μια αναζητηση και για το πρασινο σφουγγαρι γιατι καπου πηρε το ματι μου οτι κανει απονιτροποιηση....σε ποιο βαθμο δε γνωριζω αλλα αξιζει να το ψαξεις μιας και εχεις φυτεμενο και θελεις μετρησιμα νιτρικα..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 31-05-10 στις 15:54
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 01-06-10, 00:25
sovarotismhden Ο χρήστης sovarotismhden δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Ευχαριστώ και πάλι, θα το ψάξω.
-------------------------
-------------------------
Έβγαλα τον άνθρακα και έβαλα siporax (όσο χωρούσε).

Τάισα (λίγο) τα ψάρια. Μια παρατήρηση, τα βλέπω να αναπνέουν λίγο πιό γρήγορα. Να έχει άραγε κάποια σχέση η αλλαγή? Μήπως θα έπρεπε να αλλάξω και νερό ή μήπως να φταίει ότι πάνω στην όλη διαδικασία έφυγε λίγη "λάσπη" απ' τα σφουγγάρια στο νερό?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sovarotismhden : 01-06-10 στις 00:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 01-06-10, 23:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αυξησε την αναταραξη της επιφανειας....η ανοδος τις θερμοκρασιας αυτες τις μερες...και ισως και η καταναλωση οξυγονου απο τα βακτηρια του φιλτρου κατα την αλλαγη να μειωσε λιγο την περιεκτικοτητα του νερου σε οξυγονο.
να παρατηρεις τα ψαρια σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 02-06-10, 08:16
sovarotismhden Ο χρήστης sovarotismhden δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Προφανώς έχεις δίκιο φίλε μου.

Χθες που έκανα μια μικρή αλλαγή νερού, παρατήρησα ότι η θερμοκρασία έχει ανέβει, δλδ ήταν περίπου στους 27 από 24-25 που την είχα (αυτό ενώ ο θερμοστάτης είναι στους 23-24 περίπου).

Με την αλλαγή υπήρξε κάποια βελτίωση ενώ πριν δω το ποστ σου σκέφτηκα κι εγώ να γυρίσω λίγο το ακροστόμιο ώστε να προκαλείται μεγαλύτερη ανατάραξη.

Ψάχνω τώρα να βρω τί μπορώ να κάνω με τη θερμοκρασία.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 03-06-10, 19:43
Το avatar του χρήστη Xapns
Xapns Ο χρήστης Xapns δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2008
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Το γνωστό κόλπο που έχουμε κάνει όλοι,
Eliwell Controler και ανεμιστηράκια στο καπάκι για να σου κρατάει σταθερή θερμοκρασία!
http://www.aquazone.gr/forums/index.php?showtopic=36932
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ανθρακας johnb Αρχάριοι γλυκού νερού 8 11-05-09 19:56
Ανθρακας panagiotis265 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 10-06-08 14:35
Ανθρακας ton12 Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 2 20-03-08 17:16
ανθρακας naupaktos84 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 04-08-07 00:51
Ανθρακας Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 20 04-01-06 21:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06762 seconds with 15 queries