Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ποτάμια Αφρικής - Μαδαγασκάρη > Κιχλίδες ποταμών Αφρικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-02-03, 17:36
FfF Ο χρήστης FfF δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2003
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Kribensis: αρρωστια(?) και φυλο

Γεια σας φιλοι μου. Καταρχην θα ηθελα να σας ευχαριστησω για τη βοηθεια και τη σωστη αρχικη καθοδηγηση ειτε προσωπικα στο μοναδικο μου topic ειτε μεσω των δικων σας (κυριως) στο hobby.
Εχω ενα κοινωνικο ενυδρειο (70λτ και κατα μεγαλο μερος δικο σας εργο). Αναμεσα στους κατοικους τους ειναι και 2 kribs. Το ενα (μικροτερο σε μηκος και πιο χοντρο) το αγορασα πριν 1.5 μηνα οταν εστηνα το ενυδρειο ως αρσενικο ενω το δευτερο το εχω 2 εβδομαδες, ειναι μεγαλυτερο και λεπτοτερο και το προμηθευτηκα ως θηλυκο. Η διαφορα αρσενικου- θυληκου συμφωνα με το καταστημα που τα πηρα ειναι η κοκκινη ή οχι κοιλια τους. Απ'οτι διαβασα και ειδα ομως και τα δυο φυλα εχουν κοκκινη κοιλια και φυσικα και τα δυο δικα μου. Ψαχνωντας σε διαφορα sites σχετικα με το sexing και βρισκωντας κατατοπιστικοτερο το http://hjem.get2net.dk/Best_of_the_Web/intropage.html παρατηρησα οτι
1. το ενα ειναι οντως μεγαλυτερο και λεπτοτερο ομως ειναι αυτο που αγορασα τελευταια (ταιζω το 1/3 τελευταια απότι ταιζα στην αρχη) και δεδομενης πιθανης διαφορας ηλικιας δεν νομιζω να ειναι βασιμο κριτηριο διαχωρισμου,
2. dorsal fin: το ιδιο μυτερα στην καταληξη τους περιπου και αχρωμα τα τελευταια 3 χιλιοστα,
3. caudal fin: το ιδιο σχημα με το μακρυτερο krib να εχει δυο κηλιδες στο πανω μερος ενω το αλλο δεν μπορω να διακρινω (γραφω παρακατω γιατι).
Συμφωνα με τα παραπανω (και οτι αλλο με προτρεψετε να παρατηρησω) μπορει κανενας να με βοηθησει για το φυλο τους?
Ομως το προβλημα που με εκανε να προβληματιστω και για το φυλο ειναι το εξης: πριν απο 5 μερες το χοντροτερο krib εχασε εξολοκληρου τα χρωματα του και ενω τα μαλωματα του με το αλλο ειχαν οξυνθει. Αυτο διηρκεσε μεχρι προχθες οπου και το αλλο ξεθωριασε αρκετα (οχι εντελως) ενω κατα διαστηματα (μικρα) και τα δυο τονιζουν τα χρωματα τους. Σημερα το πρωτο ειναι φοβισμενο και κρυμενο σε ενα πυκνο φυτο. Δεδομενου οτι δεν εχουν χασει την ορεξη τους για φαγητο (το λεπτοτερο τρωει περισσοτερο απο ποτε) "βλεπετε" καποια ασθενεια? 'Η μηπως ειναι του ιδιου φυλου οπως υποψιαστηκα και η συμπεριφορα τους αυτη οφειλεται σ'αυτο?
Συγγνωμη αμα σας μπερδεψα (εδω ειμαι για αποριες)...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-02-03, 00:04
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Με την περιγραφή που έδωσες μου φαίνεται (χωρίς να είμαι και 100% σίγουρος) ότι έχεις 1 αρσενικό και 1 θηλυκό.

Τα αρσενικά είναι πιο μακρυά και λεπτότερα από τα θηλυκά και έχουν (όχι πάντα) κηλίδες στο πάνω μέρος της ουράς. Φαίνεται εύκολα η διαφορά.

Μήπως δεν έχεις βάλει αρκετές σπηλιές;

Βέβαια δεν αποκλείεται να έχεις 2 αρσενικά με το μικρότερο να είναι και νεότερος.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-02-03, 12:09
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Να σου πω εγω την διαφορά που παρατηρω και στα δικα μου ΙΜΕ .
Η ουρα του αρσενικου καταληγει σε μυτη ενω της γυναικας του ειναι οβαλ το σχημα της ουρας .

ΙΜΕ

Στην θυληκια η κοιλια της γινεται εντονη σκουρα κοκκινη οταν ειναι ετοιμη να ζευγαρωσει , και μονο τοτε αφηνει τον αρσενικο να πλησιασει , μεχρι τοτε ο αρσενικος την κυνηγαει συνεχεια και δεν την αφηνει σε χλωρο κλαρι , αλα αυτη δεν του καθετε .
Πρεπει να τους βαλεις ενα πυλινο με μικρη εισοδο που να χωρανε να μπουν για να το κανουν φωλια , κατα προτιμηση στην μια ακρη του ενυδρειου γιατι θα φυλανε εκεινη την περιοχη πολυ , οποτε να αφησουν το υπολοιπο μισο ενυδρειο στα αλλα ψαρια .
Εαν λοιπον με βαση τα παραπανω εχεις ζευγαρι τοτε κανε αυτα που σου λεω και με υπομονη θα δεις μωρα καποια στιγμη
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-02-03, 15:56
FfF Ο χρήστης FfF δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2003
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Τελικα τα kribs μου επανεκτησαν πληρως τα χρωματα τους, μετα απο αρκετες μερες, χθες τα μεσημερι και χωρις να προβω σε καποια ενεργεια (ισως ηξεραν πως θα τους κανω αλλαγη το απογευμα? τι να πω).. Οποτε καποια αρρωστια αποκλειεται ή και να ηταν περασε ευτυχως. Οσον αφορα το φυλο ευχαριστω για τη βοηθεια λυθηκε πιστευω (1 αρσ.- 1 θηλ.). Ποσο πρεπει να ξεφτιλιστει δηλ ο kribαρος για να του κατσει η παρθενοπιπιτσα ? Οσο για σπηλιες εχω (και με πετρες αλλα και πηλινο γλαστρακι) ομως η θηλυκια προτιμα μια γωνια με πολλα φυτα Σας ευχαριστω για ακομη μια φορα παντως παιδια και συγγνωμη για το χρονο και χωρο που τρωω με τα "αρχαρια" post...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-02-03, 16:26
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Κανενα προβλημα
Κανε υπομονη και οταν αυτη θα εχει τα αυγα ετοιμα μεσα της θα του κατσει και τοτε θα δεις , και αυγα θα κανουν και θα τα προσεχουν και μωρα θα γινουν μετα και ειναι και οι καλυτεροι γονεις .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-03, 21:21
FfF Ο χρήστης FfF δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2003
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Συνχομπιστες γεια σας... Εχω 3 μηνες να γραψω και μου ελειψαν οι ωραιες συμβουλες σας (βεβαια δεν παρατησα καθολου το forum αφου το ξεκοκκαλησα και παντα εβρισκα απαντηση στις αποριες μου- να 'σται καλα). Λοιπον, στους μηνες που περασαν εχασα δυστυχως 1 dwarf gourami και 2 neon και ετσι εχω τωρα στα 70 λιτρα μου 6 neon, 2 kribs, 2 serpae tetras, 3 ottos και απο σημερα 3 clown loaches. O λογος που γραφω ειναι γιατι το αρσενικο krib εχει ξεχασει δυστυχως οτι εχει τη δυνατοτητα να ...βγαζει χρωματα. Δεν θυμαμαι την τελευταια φορα που τον ειδα χρωματιστο και θα ηθελα να μου δωσετε για αλλη μια φορα τα φωτα σας . Η συμβιωση των ψαριων, η συμπεριφορα τους καθως και οι μετρησεις ειναι ακρως ικανοποιητικα συμφωνα με οσα μου εχετε πει και οσα διαβαζω και αφου δεν πασχει απο καποια αρρωστια (υποθετω..) ποιοι λογοι θα μπορουσαν να φταινε? Ευχαριστω εκ των προτερων..
Υ.Γ. Μηπως μπορει κανεις να μου πει που μπορω να βρω το φυτο ceratophyllum demersum στη Θεσ/νικη (αν ειναι εφικτο αυτο...)? Πιστευω πως οποιος διαβασε το post του τολη για "ευκολα" φυτα σιγουρα πειστηκε να το βαλει στο ενυδρειο του ...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-05-03, 16:06
FfF Ο χρήστης FfF δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2003
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Να υποθεσω οτι δεν τρεχει τιποτα με το kribensis και δεν ειπε καποιος τη γνωμη του? Παντως δεν νομιζω σε ενα ενυδρειο με σταθερες σωστες συνθηκες οπου ολα τα αλλα ψαρακια ειναι υγιεστατα και full χρωματισμενα το μεγαλυτερο απο αυτα να εχει ατονα εως καθολου χρωματα... Επισης παρατηρησα και κατι αλλο.. Δεν ξερω αν μπορει να σας βοηθησει.. Ανοιξα το φως αργα τη νυχτα 4-5 ωρες αφου εσβησε η λαμπα του ενυδρειου και ο krib ειχε καπως πιο χρωματισμενη τη μαυρη ριγα (παραλληλα με το σωμα του).. Μην φανταστειτε κατι το ιδιαιτερο αλλα ειχα καιρο να τη δω εστω και λιγο χρωματισμενη.... Καμια ιδεα κανεις?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04489 seconds with 14 queries