Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-12-14, 11:01
polyniki Ο χρήστης polyniki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2014
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή Σκούπα βυθού

Γεια στην παρέα,

εκτός από το εξωτερικό φίλτρο (και τις λάμπες) δεν έχω κανέναν άλλο εξοπλισμό στο ενυδρείο μου (2 χρυσόψαρα). Διάβασα κάπου για τη σκούπα βυθού και με ενδιαφέρει, σκέφτομαι ότι όλα αυτά τα περιττώματα και υπολείμματα τροφής καταλήγουν στο υπόστρωμα και δεν φεύγουν ούτε με το φίλτρο ούτε με αλλαγή νερού, ίσως παρά μόνο όταν έχουν αποσυντεθεί.

Είναι πραγματικά μία καλή λύση για τον καθαρισμό του υποστρώματος, υπάρχει τίποτα να προσέξω; Έχουν φοβερές διακυμάνσεις στην τιμή και δεν ξέρω γιατί. Μπορείτε να μου προτείνετε κάποια;

Ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-14, 11:30
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ριξε μια ματια σε αυτο, θα σε βοηθησει για τη χρηση της σκουπας βυθου και γενικως για τις αλλαγες νερου σου.

Μια απλη φθηνη σκουπα βυθου θα κανει αρκετη δουλεια στο ενυδρειο σου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-14, 11:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Σε ενυδρείο με χρυσόψαρα δεν είναι απαραίτητη η σκούπα βυθού, γιατί το συγκεκριμένο είδος ψαριού σκάβει συνέχεια με αποτελεσμα να ανακατεύεται ο βυθός και το φίλτρο να τραβαει τα σκουπίδια, αν βλέπεις συνέχεια σκουπίδια τότε το φίλτρο δεν έχει τη δυνατότητα να τα τραβάει, και ίσως είναι καλύτερα να ασχοληθείς με αυτό, γιατί σκούπα δεν μπορείς να κάνεις κάθε μέρα, αυτές οι διαδικασίες θα πρέπει λίγο να είναι στον "αυτόματο", μη γινόμαστε δέσμιοι του ενυδρείου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-14, 11:49
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Δε μιλαμε για καθε μερα φυσικα, αλλα μια φορα την εβδομαδα με την αλλαγη νερου, μπορει να γινει πιστευω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-14, 11:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε ενυδρείο με χρυσόψαρα δεν είναι απαραίτητη η σκούπα βυθού, γιατί το συγκεκριμένο είδος ψαριού σκάβει συνέχεια με αποτελεσμα να ανακατεύεται ο βυθός και το φίλτρο να τραβαει τα σκουπίδια, αν βλέπεις συνέχεια σκουπίδια τότε το φίλτρο δεν έχει τη δυνατότητα να τα τραβάει, και ίσως είναι καλύτερα να ασχοληθείς με αυτό, γιατί σκούπα δεν μπορείς να κάνεις κάθε μέρα, αυτές οι διαδικασίες θα πρέπει λίγο να είναι στον "αυτόματο", μη γινόμαστε δέσμιοι του ενυδρείου
+1000
Aν δεν συμβαινει αυτο, το στησιμο δεν ηταν και τοσο πετυχημενο κατα την αποψη μου.
Εκτος κι αν μιλαμε για ειδικων περιπτωσεων ενυδρεια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-12-14, 12:08
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Στα χρυσόψαρα σχεδόν ποτέ, αν δεις πως γεμίζει ο βυθός με σκουπιδάκια μετά το φαί σε πιάνει τρέλα, λες πως κάνανε το ενυδρείο άστα να πάνε, και μετά από λίγο ο βυθός λάμπει, και όσες φορές έχω κάνει σκούπα (πολύ λίγες) βγάζω πολύ λίγη έως καθόλου βρώμα. Να σκεφτείς πως σκάβουν μέχρι που φαίνετε ο πάτος του ενυδρείου, και βάζω το χέρι μέσα και τραβάω άμμο από δίπλα για να κλείσω τη τρύπα και δεν σηκώνεται το παραμικρό σκουπιδάκι. Θεωρώ πως σε χρυσοψαράδικο παίζει σημαντικό ρόλο η δύναμη του φίλτρου και το ρεύμα/ροή που μπορεί να δημιουργεί στο ενυδρείο, βέβαια αυτό ισχύει σε όλα τα ενυδρεία, στα χρυσοψαράδικα όμως ένας λόγος παραπάνω. Δεν υπάρχει περίπτωση το πρωί να μη λάμπει το ενυδρείο και ο βυθός, αν δεν συμβεί αυτό, είναι σημάδι για εμένα πως κάτι συμβαίνει, ή έπεσε η δύναμη στο φίλτρο ή τα ψάρια είναι κακόκεφα και δεν φάγανε ή δεν σκάψανε το βυθό
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-12-14, 12:26
polyniki Ο χρήστης polyniki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-09-2014
Περιοχή: Χαλκιδική
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους πολύ για τη συμμετοχή. Όχι, δεν βλέπω (ακόμα) βρωμιά, αλλά τα ψαράκια τα έχω 2 βδομάδες μόνο. Σκεφτόμουν να την πάρω για να μη βρωμίσει, αλλά αν λέτε ότι είναι περιττό τότε δεν χρειάζεται, γι' αυτό άλλωστε ρώτησα. Άλλωστε σκοπεύω να βάλω και σαλιγκαράκια, που επίσης μπορούν να καθαρίσουν τα υπολείμματα απ΄ότι κατάλαβα. Εκτός αυτού θα ήθελα να βάλω και μπόλικα φυτά, αν δεν τα φάνε τα χρυσόψαρα, και θα φοβόμουν μήπως η σκούπα κάνει ζημιά στις ρίζες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-12-14, 12:35
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: Άνω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οι χρυσοψαραδες ξερετε καλυτερα, βεβαια, τις αναγκες των συγκεκριμενων ενυδρειων. Σε γενικες γραμμες, ομως, πιστευω οτι η σκουπα βυθου μπορει να ειναι ευεργετικη σε ενα ενυδρειο, κυριως αν τηρουνται οι παρακατω προϋποθεσεις:

-γινεται σωστη χρηση χωρις να ανακατευεται ο βυθος
-δεν υπαρχουν ψαρια (γαριδες, σαλιγκαρια) που θα τσιμπησουν υπολειμματα τροφης απο το βυθο
-δεν ειναι ιδιαιτερα πυκνοφυτεμενο
-το ενυδρειο εχει κατοικους με "ατσαλο" χαρακτηρα στο φαγητο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-12-14, 18:07
Το avatar του χρήστη alexlibe95
alexlibe95 Ο χρήστης alexlibe95 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2014
Περιοχή: Αθήνα / Ελληνικό
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

Αφου λες οτι εχεις σκοπο να βαλεις και σαλιγκαρια και φυτα τοτε οντως η σκουπα φαινεται περιττη (αν και αυτο θα το καταλαβεις καλυτερα και μονη σου αφου περασει καμποσος καιρος). Ασε και που τα περιττωματα καθως θα διαλυονται θα γινονται λιπασματακι για τα φυτα σου!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκούπα βυθού chrisvari Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 11-02-14 18:31
Σκούπα βυθού-Άμμος pagos4 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 01-11-11 19:29
Σκούπα βυθού ivdimentia Αρχάριοι γλυκού νερού 10 12-10-09 00:24
σκούπα βυθού valantis Γλυκό νερό - Γενικά 3 06-04-09 13:10
Σκούπα Βυθού sotalx Γλυκό νερό - Γενικά 12 02-05-05 01:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04281 seconds with 13 queries