Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 19-01-11, 22:57   #1
Αλλαγή υλικών φίλτρου
tasos12
Member
Εγγραφή: 11-11-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 46

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
tasos12 Ο χρήστης tasos12 δεν είναι συνδεδεμένος 19-01-11, 22:57
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα,
Έχω το 60ρι ενυδρείο της Jewel. Το φίλτρο έχει (όχι με τη σειρά που τα αναφέρω) μπλέ, πράσινο σφουγγάρι, υαλοβάμβακα και άνθρακα. Αλλαγές κάνω κατά περιόδους στον υαλοβάμβακα και τον άνθρακα.
Το ενυδρείο το έχω 4-5 μήνες και το τελευταίο τρίμηνο είναι στρωμένο (εννοώ ότι οι τουλάχιστον εβδομαδιαίες μετρήσεις που κάνω, δείχνουν σταθερό pH, kH, gH, μηδενική τιμή N02, θετική τιμή Ν03 (γύρω στο 20 συνήθως) και απόλυτα μηδενική τιμή για αμμωνία ΝΗ4.)
Τα ερωτήματα μου είναι:
-Μπορώ να αλλάξω/αντικαταστήσω κάποια από τα παραπάνω υλικά φίλτρανσης με βιολογικά (πχ να προσθέσω siporax ή μακαρόνι στο φίλτρο?) ή είναι πολύ αργά τώρα που έστρωσε?
-Ποια είναι τα υλικά που μπορώ να αντικαταστήσω (μόνο ο άνθρακας, κάποια από τα σφουγγάρια?)
-Πως πρέπει να κάνω αυτή την αλλαγή με δεδομένο ότι – από ότι έχω διαβάσει - όλη η βιολογία είναι στο φίλτρο και μάλλον στα σφουγγάρια? Χρειάζεται στρώσιμο? Κάπου είχα διαβάσει ότι χρειάζεται απλά να στάξεις με το σφουγγάρι το siporax και θα πάρει τα βακτηρίδια και τους μικροοργανισμούς αλλά δεν μου φαίνεται και πολύ λογικό.
Έχει νόημα η σκέψη μου περί αντικατάστασης των υλικών? Δηλαδή η αλλαγή θα φέρει πλεονεκτήματα στη βιολογία του ενυδρείου μου ή απλά γράφω χαζομάρες?

Παιδιά sorry για τα πολλά ερωτήματα και το μακροσκελές post.
Ευχαριστώ για τη βοήθειά σας.
Εμφανίσεις: 4123
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διάταξη υλικών εξωτερικου φίλτρου. aquaristas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 20-09-09 12:58
Αντικατάσταση υλικών φίλτρου dfoust Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 18-01-09 18:37
Αντικατάσταση υλικών φίλτρου Moutralewn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 14-12-07 18:42
αλλαγή φίλτρου Μαρία Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 04-05-06 19:13
Αλλαγή φίλτρου asteris Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 03-05-04 22:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11250 seconds with 15 queries