Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ελλάδα και Ευρώπη > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ελλάδας - Ευρώπης

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ελλάδας - Ευρώπης Παρουσιάσεις ενυδρείων Ελλάδας - Ευρώπης, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 13-10-08, 21:43
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μικρε...ευχαριστω!!! το ολο εγχειρημα δεν ηταν κατι τοσο αξιεπαινο..οσο ενας πειραματισμος...με σεβασμο απο τη μερια μου στη φυση παρα τα οσα ειπωθηκαν....
δυστυχως ενα καλο αποτελεσμα θα υπηρχε μονο αν καποιος διεθετε ενα μεγαλο ενυδρειο ωστε να μπορεσει να δει την ομορφια αυτων των ψαριων σε πληρες μεγεθος αλλα και των φυτων που αναπτυσσονται πολυ...
το κυριοτερο προβλημα που αντιμετωπισα ηταν οτι τα φυτα χριεαζονται πολυ υψος να αναπτυχθουν και χρειαζονται περισσοτερο φως.....

ενα μεγαλο ενυδρειο υψηλων απαιτησεων φυτεμενο με ελληνικα φυτα και ψαρια νομιζω θα ηταν κατι πολυ εντυπωσιακο και απολυτα εφικτο!! αυτο ηταν και το συμπερασμα μου με την 4μηνη ως τωρα πορεια...

ελπιζω στο μελλον να εχω τη δυνατοτητα να τολμησω κατι τετοιο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 14-10-08, 01:48
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σαν ελληνικη ταινια.
happy end.
Δεν νομιζω οτι θα μπορουσε να γινει τπτ καλυτερο για την περιπτωση.
Αν χρειαστει εχεις ενα credit για μελλοντικος "συμβουλος" διασωσης ελληνικου ψαριου (ιδιως αυτα που ειναι προς εξαφανιση και χρειαζονται παρομοια φροντιδα).
Μπραβο Πανο για το κουραγιο σου, και με τα ψαρια και με τα "σχολια" που ακουσες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 14-10-08, 08:41
Το avatar του χρήστη Kisifer
Kisifer Ο χρήστης Kisifer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-05-2008
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 180
Προεπιλογή

Ακολουθώντας τον φίλο Πάνο από την αρχή του "πειράματος" αυτού...να τον συγχαρώ και εγώ για την πράξη του άξια αναφοράς και παραδείγματος προς μίμηση. ΜΠΡΑΒΟ Πάνο.
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 14-10-08, 13:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ευχαριστω για τα λογια σας!!
για οποιον το τολμησει αξιζει πραγματικα γιατι θα βγαλει πολυ ενφιαφεροντα συμπερασματα...
π.χ. στην πρωτη παρουσιαση βλεπετε πως ειναι τα φυλλα του ποταμογειτονα (αριστερα στο ενυδρειο) ενω στην τελευταια (δεξια του νεου ενυδρειου) εχουν αλλαξει δραματικα.....το φυτο αλλαξε μορφη προσαρμοσμενο στις νεες συνθηκες φωτισμου και λιπανσης...μακροσκοπικα δεν αντιλαμβανεσαι οτι προκειται καν για το ιδιο φυτο...
οι ριζες του φυτου επισης εχουν σχηματισει κατω απο την αμμο κατι περιεργους "κομπους" σε μεγεθος ρεβυθιου που δεν ειχε πριν...θα ανεβασω σχετικη φωτο αργοτερα....

η συμπεριφορα των ψαριων αλλαζει..οι μπριανες μικροτερες κολυμπουσαν περισσοτερο στα ανωτερα στρωματα ενω μεγαλωνοντας αφιερωναν ολο σχεδον το χρονο τους στο βυθο..

το σιρκο εχει μια "αγαπημενη" θεση κολυμβησης...σε ενα κατακορυφο επιπεδο βραχωδες φοντο που εβαλα..κολυμπουσαν κατακορυφα τα ψαρια...το εκαναν συστηματικα και για αρκετη ωρα...

μεχρι τους 23 βαθμους τα φυτα δεν παρουσιασαν κανενα προβλημα και το επομενο καλοκαιρι θα δοκιμασω καποια δειγματα σε πιο υψηλες θερμοκρασιες...
σε ενα μεγαλυτερο ενυδρειο και για καποιον που θα μπορουσε να αφιερωσει περισσοτερο χρονο παρατηρησης..σιγουρα οι παρατηρησεις θα ηταν πολλες και ενδιαφερουσες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 14-10-08, 17:25
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Τώρα που λιγόστεψες τα λίτρα του ελληνικού, θέλεις και τ' άλλα κουνουπόψαρα ή δεν χωράνε;
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 14-10-08, 17:35
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κανενα αρσενικο λουσυ μου γιατι εχω ενα μονο και ολα τα αλλα θηλυκα...οχι οτι κακοπερναει ....αλλα να μην κανουν και καμια αντροκουβεντα που και που?? οι γυναικες μια χαρα λενε τα δικα τους..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 14-10-08, 19:41
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

¶σε τον άντρα να χαρεί το χαρέμι του!

Τι λέω τώρα εεε;;;; ποιά;;;; εγώ!!!!!
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 03-02-09, 00:59
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Πω πω επεσα σε αυτην την παρουσίαση και κολησα και διάβασα μετα την παρεμβαση του sarcastic (αν και χαθηκε απο καποια στιγμη και μετα) .Διαβασα τις αντιδρασεις που υπήρξαν και εχω να κανω μερικες παρατηρησεις δηλωνοντας ευθεως οτι ειμαι μεν ευαισθητοποιημενος οικολογικα αλλα σιγουρα οχι αυτο που καποιος θα αποκαλουσε ανετα ΟΙΚΟΛΟΓΟΣ (θα ετρωγα χελωνοσουπα careta careta)

1.Κανενας μα κανενας που αντεδρασε δεν με επεισε οτι αντιδρα απο οικολογικη συνειδηση αντιθετα μου φανηκαν διαφωνιες τυπου συνηγορος του διαβολου- ναχουμε να λεμε -εχω γνωσεις- εχω να πω κατι παραπανω απο σενα κτλ

2.Εδω ο κοσμος καιγεται και το μ...νι χτενιζεται .Πραγματοποιείται τεραστια οικολογικη καταστροφη με 1.000.000.000 διαφορετικους τροπους(που συμβαλουμε ολοι μας) και αν θελουμε να σταματησει θα πρεπει να αλλαξουμε αρδην τις συνηθειες τις καθημερηνοτητας μας (μην τα φορτωνουμε ολα στις εταιριες) και οταν ενας πραγματικα (ετσι μου φαινεται) οικολογος μαζευει μερικα ψαρακια των παρατηρουν οχι γιατι εκανε πραγματικα κακο(και το ξερουν) , αλλα γιατι το εκανε αυτος...ο πραγματικα οικολογος.

Δεν λεω τι ειναι σωστο και τι οχι οικολογικα , δεν το ξερω αλλωστε
.....εχω αμαξι - μηχανη - δημιουργω γενικα πολλα σκουπιδια - δεν εχω παει σε πορειες για το περιβαλον και δεν εχω κανει ποτε αναδασωση , και τωρα γραφω με ανοικτο το φως στο δωματιο.

Λεω οτι αν θελεις να εισαι τοσο μα τοσο αυστηρος οικολογικα ωστε να εγκαλεις καποιον επειδη μαζεψε 20 ψαρακια απο ενα ποταμι (για να τα μεγαλωσει-παρατηρησει ,ακομα και για να τα φαει ρε αδερφε) εσυ πρεπει να εισαι τουλαχιστον τελειος και πιθανοτατα αφου εισαι τοσο ακραιος δεν θα επρεπε ηδη να γραφεις απο τον υπολογιστη σου τωρα http://news-service.stanford.edu/pr/...hipsenvir.html γιατι προκαλεις τεραστια οικολογικη καταστροφη και μονο που εχεις υπολογιστη(ενα τυχαιο search εκανα).

Νομιζω οτι οταν κανεις την τρίχα τριχιά μονο κακό κανεις ακομα και αν αυτο που υποστιριζεις ειναι το σωστο.

ΥΓ Μην μου απαντησετε για το ποσο σημαντικη μπορει να ειναι μια τριχα και οτι πολλες τριχες κανουν μια περουκα γιατι πρωτον δεν ειμαι καραφλος και δευτερον αυτο που εγραψα με την καρετα καρετα στη αρχη δεν ηταν αστειο οποτε δεν θα με πείσετε

ΥΓ2 Τωρα εγω που διαφωνω με τους συνηγορους του διαβολου απλα για ναχουμε να λεμε γιατι εχω γνωσεις γιατι εχω να πω κατι παραπανω που ανηκω
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 03-02-09, 09:22
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

περσινά ξινά σταφύλια
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 04-02-09, 00:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

περσινα μακη ναι...ξινα καθολου!..και σιγουρα οχι ξεχασμενα...
ηταν μεγαλο μαθημα για μενα αυτο ποστ....ελπιζω και για αλλους...
δεν εχει σημασια αν καποιος "βγηκε απο πανω"...θα μεινω σε 2 "ηθικα διδαγματα"
1. οταν φιλοξενουμε ενα ειδος καλο ειναι να μαθουμε οτι περισσοτερο μπορουμε γυρω απο αυτο...εστω κι αν χρειαστει να περασουμε ωρες σε μια οθονη υπολογιστη η μεσα σε βιβλια...
2.εχουμε εκπληκτικα πραγματα γυρω μας και σκοπιμα-η-μη αδιαφορουμε...

(για την ιστορια να αναφερω οτι το ελληνικο βιοτοπικο συνεχιζει την υπαρξη του..)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 04-02-09, 01:04
Το avatar του χρήστη ANXRI
ANXRI Ο χρήστης ANXRI δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-09-2008
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 178
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
(για την ιστορια να αναφερω οτι το ελληνικο βιοτοπικο συνεχιζει την υπαρξη του..)
Μπράβο, συνέχισε να ακολουθήσουν και άλλοι.
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 07-02-09, 23:37
manolis1976 Ο χρήστης manolis1976 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 204
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων

(για την ιστορια να αναφερω οτι το ελληνικο βιοτοπικο συνεχιζει την υπαρξη του..)
Τρίβεσαι στην γκλίτσα του τσοπάνη εσύ...
__________________
Να χουμε...να λέμε

......................
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 08-02-09, 01:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ας ερθει τωρα ο τσοπανης ...θα με βρει ετοιμο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 08-02-09, 06:25
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolis1976 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τρίβεσαι στην γκλίτσα του τσοπάνη εσύ...
Xα,χα,χα σωστό, σωστότατο και μάλιστα σε όλες τις (πιθανές) εκδοχές.
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 08-02-09, 14:54
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

ε άντε, πού είναι οι φωτό...να μη δούμε πως πάει????
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 08-02-09, 23:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εχει μεταφερθει σε λιγοτερα λιτρα με 6 ψαρακια και 2 ειδη φυτων μονο...οταν βρω χρονο θα βαλω φωτο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 08-03-09, 01:01
Το avatar του χρήστη andst87
andst87 Ο χρήστης andst87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Περιοχή: Ψαθοπυργος-Πατρα
Μηνύματα: 276
Προεπιλογή

μπηκα λιγο αργα στο συγκεκριμενο θεμα αλλα θελω και εγω να σου πω ενα μπραβο για το εγχειρημα σου.
συνεχισε ετσι!
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 08-03-09, 03:17
Το avatar του χρήστη 3r4ndo
3r4ndo Ο χρήστης 3r4ndo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2009
Περιοχή: Νέα Μάκρη, Μαραθώνας(Αττική)
Μηνύματα: 387
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην 3r4ndo
Προεπιλογή

Φιλε Πανο πρωτα απο ολα, αν και καθυστερημενα, συγχαρητηρια για την προσπαθεια σου και την υπομονη σου!! (Αναφερομαι στις ανουσιες, στυλ δημοσιων υπηρεσιων, παρατηρησεις καποιον που δεν ηξεραν καν γιατι τις εκαναν)
Ειχα δοκιμασει και εγω να μεταφερω καποια φυτα απο ενα ρυακι της περιοχης μου οταν πρωτοξεκινησα, πραγματικα ημουν παντελως απληροφορητος αλλα και τυχερος καθως δεν ειχα καμια απωλεια ψαριου οσο καιρο διατηρησα τα φυτα, ο πλεκο που ειχα τοτε(πριν 4-5 χρονια)ζει ακομη σε ενα απο τα ενυδρια του φιλου Μανωλη!! Καποια απο τα φυτα αντεξαν και ηταν πανεμορφα, περιπου μετα απο ενα χρονο συμβιωσης τροπικων ψαριων με ελληνικα φυτα εμαθα πως αυτο που εκανα ηταν λαθος και με βαρια καρδια τα εβγαλα...

Ελπιζω να συνεχισεις την προσπαθεια και να μην σε αποθαρυνουν τα κομπλεξ καποιων..

ΥΓ: Απο τις απαντησεις που εδωσες και την υπομονη που εδειξες δεν μπορω παρα να πω μια λεξη: RESPECT
Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 08-03-09, 20:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

να εισαι καλα!!...το χομπυ μας απαιτει πολυ υπομονη ουτως η αλλως...σαν ανθρωποι βεβαια τη χανουμε καμια φορα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 08-03-09, 21:41
Το avatar του χρήστη andst87
andst87 Ο χρήστης andst87 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Περιοχή: Ψαθοπυργος-Πατρα
Μηνύματα: 276
Προεπιλογή

ολοι εχουμε χασει την υπομονη μας καποια στιγμη.
αυτο που εχει σημασια ειναι εσυ να μην πτοησαι και να συνεχισεις αυτο που κανεις τοσο καλα.
τωρα αν μερικοι δεν μπορουν να καταλαβουν την σημαντικοτητα του εγχειρηματος σου απλως αγνοησε τους.
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 08-03-09, 22:09
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εχει μεταφερθει σε λιγοτερα λιτρα με 6 ψαρακια και 2 ειδη φυτων μονο...οταν βρω χρονο θα βαλω φωτο...
Ρε μηπως κανεις προσομοιωση, και το μετεφερες σε καμια γουρνα για να στεγνωσει απο τη ζεστη οπως στη φυση!?!!?!?!?!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 08-03-09, 22:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

με εχεις πιασει μιχαλη....
εχω αφησει ηδη ανοιχτο το καπακι και με την εξατμιση τωρα που ανοιγει ο καιρος....

__________________
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 08-03-09, 22:21
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Πιστεύω ότι πρέπει να επικροτούνται προσπάθειες στο να δημιουργούνε ενυδρεία με setup σε ψαριά και φυτά τοπικής χλωρίδας και πανίδας.
Το ότι κάποιος θα πάρει 5-10 ψαριά δε θα κάνει ζημιά αν ξέρει τι απετησεις έχουν τα ψαριά και μπορεί να τα προσφέρει ότι πρέπει.
Ζημιά κάνει αυτός που παίρνει έστω και 2 ψαράκια και λόγω αγνοίας πώς να τα σιντηριση θα τα ψοφησει.
Αν όλοι εμείς οι χομπιστες ασχολούμασταν με τα ελληνικά ψαριά και μονό θα είχε τελιωσει το πρόβλημα στο να χαθούν κάποια είδη ψαριών .
Θέλω να πω ότι πες ότι σε κάποιο ποτάμι στην φύση κάποια στιγμή έπεφταν τοξικά λύματα και όλα ψαριά έλεγαν το ποίημα.
Ακόμα από πόλους παράγοντες όπως ξηρασία , ύδρευση του νερού για χωράφια ΚΤΛ. .Κάποια στιγμή το ποτάμι αν δεν χαθεί θα ξαναπάρει τα ίσα του.
Τότε οι χομπιστες θα μπορούσαν τα ξαναφερθούν από το σπίτι τους πράματα που ζούσαν στο ποτάμι φυτά ψαριά σαλιγκάρια καβούρια ΚΤλ και να βοηθούσαν να ξανά στήθη ποιο γρήγορα .


Το να το παίζεις οικολόγος από το pc είναι πολύ εύκολο.
Και σχεδόν πάντα καταστροφικό.


Με ένα ελληνικό ενυδρείο : 1.. Αν βαρεθείς ένα είδος ψαριού που έχεις, απλά το ξαναρίχνεις στο ποτάμι που ζούσε.
2.. Δε πληρώνεις λεφτά στο να αγοράσεις ψαριά .
3.. Έρχεσαι σε επαφή με την φύση στο να τα πιάσεις.
4.. Ανακαλύπτεις τα ψαριά τα ψαριά του τόπου σου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 08-03-09, 22:25
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
εχω αφησει ηδη ανοιχτο το καπακι και με την εξατμιση τωρα που ανοιγει ο καιρος....
αλητη.....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 30-09-09, 01:07
Το avatar του χρήστη gangster95
gangster95 Ο χρήστης gangster95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2009
Περιοχή: θεσσαλία
Μηνύματα: 179
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwnstantina Εμφάνιση μηνυμάτων

και εγω μαζι σου πανο καλα λεει ο aaaool μην μασας
και εγω μασι σου πανο..... και ασε μερικους να παραλογιζωντε!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πιστεύω ότι πρέπει να επικροτούνται προσπάθειες στο να δημιουργούνε ενυδρεία με setup σε ψαριά και φυτά τοπικής χλωρίδας και πανίδας.
Το ότι κάποιος θα πάρει 5-10 ψαριά δε θα κάνει ζημιά αν ξέρει τι απετησεις έχουν τα ψαριά και μπορεί να τα προσφέρει ότι πρέπει.
Ζημιά κάνει αυτός που παίρνει έστω και 2 ψαράκια και λόγω αγνοίας πώς να τα σιντηριση θα τα ψοφησει.
Αν όλοι εμείς οι χομπιστες ασχολούμασταν με τα ελληνικά ψαριά και μονό θα είχε τελιωσει το πρόβλημα στο να χαθούν κάποια είδη ψαριών .
Θέλω να πω ότι πες ότι σε κάποιο ποτάμι στην φύση κάποια στιγμή έπεφταν τοξικά λύματα και όλα ψαριά έλεγαν το ποίημα.
Ακόμα από πόλους παράγοντες όπως ξηρασία , ύδρευση του νερού για χωράφια ΚΤΛ. .Κάποια στιγμή το ποτάμι αν δεν χαθεί θα ξαναπάρει τα ίσα του.
Τότε οι χομπιστες θα μπορούσαν τα ξαναφερθούν από το σπίτι τους πράματα που ζούσαν στο ποτάμι φυτά ψαριά σαλιγκάρια καβούρια ΚΤλ και να βοηθούσαν να ξανά στήθη ποιο γρήγορα .


Το να το παίζεις οικολόγος από το pc είναι πολύ εύκολο.
Και σχεδόν πάντα καταστροφικό.


Με ένα ελληνικό ενυδρείο : 1.. Αν βαρεθείς ένα είδος ψαριού που έχεις, απλά το ξαναρίχνεις στο ποτάμι που ζούσε.
2.. Δε πληρώνεις λεφτά στο να αγοράσεις ψαριά .
3.. Έρχεσαι σε επαφή με την φύση στο να τα πιάσεις.
4.. Ανακαλύπτεις τα ψαριά τα ψαριά του τόπου σου
+++1
__________________
go to success!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gangster95 : 30-09-09 στις 01:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 30-09-09, 13:53
svasilis Ο χρήστης svasilis δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-05-2008
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή μια χαρά τα πάς...

Εγώ το μόνο που δεν κατάλαβα είναι το "πόσο κακό έχεις κάνει"
Τελικά μπορεί να μας εξηγήσει κάποιος πόσο κακό έχει κάνει ο Πάνος?
Πάνο φίλε μια χαρά τα πάς... εγώ έχω έναν ξάδερφο που εδώ και καμιά 6-7 χρόνια ταλαιπωρεί τα ψαράκια της περιοχής μου (θαλασσινά-ποταμίσια δεν έχει νόημα γι αυτόν) με διάφορες αλχημείες. Του λέω πω είναι δολοφόνος της ελληνικής πανίδας και γελάει. Αυτός θέλει πραγματικά κράξιμο όχι εσύ. Εσύ είσαι άγιος μπροστά του, έχεις και κάποιον σοβαρό στόχο στο κάτω-κάτω.
Ρε συ μου βγήκαν τα μάτια ώσπου να το διαβάσω όλο!
Αυτό είναι post όχι κάτι άλλα που κλείνουν με μια απάντηση.
Τελικά ξέρεις να ποστάρεις…
Καλή συνέχεια με το ελληνικό σου!
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 30-09-09, 23:19
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από svasilis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά μπορεί να μας εξηγήσει κάποιος πόσο κακό έχει κάνει ο Πάνος?
Καλή συνέχεια με το ελληνικό σου!
το ελληνικο βιοτοπικο δεν υπαρχει πια...
τα ψαρακια επεστρεφηκαν στο ποταμακι τους ..αρκετα μεγαλυτερα βεβαια...(υπαρχει και φωτογραφικο υλικο σε προηγουμενα ποστς) και τα τελευταια φυτα χαριστηκαν πριν λιγους μηνες...
Κανενα κακο δεν εγινε μιας και η αναπτυξη των ψαριων ηταν ταχυτατη....εφοσον εζησαν σε συνθηκες παρομοιες με το νερο που ειχαν και τρεφονταν με ζωντανη τροφη.
Παντα σεβομενοι ορισμενους κανονες, την αντιστοιχη νομοθεσια και τη φυση πανω απ'ολα..ενα ελληνικο βιοτοπικο μπορει να εχει ιδιαιτερο ενδιαφερον.
υπαρχουν πολλα ειδη που δεν απειλουνται και σημεια συλλογης φυτων χωρις να παραβιαζουμε νομους. με λιγο μελετη πριν μπορει ο καθενας να το τολμησει...
ελπιζω το ποστ μου να παρακινησει ορισμενους με σωστες κινησεις να μεταφερουν ενα κομματι της φυσης μας στο σπιτι τους.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 10-10-10, 15:31
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

καλιο αργα παρα ποτε,να βρεις ενα τετοιο ωραιο ποστ κ να μαθεις αρκετα πραγματα για καποια ψαρια που τα εχεις διπλα σου,αλλα πολυ απλα δεν ξερεις τιποτε για αυτα!!!ενα μεγαλο μπραβο στο πανο,που εγω προσωπικα εμαθα πολλα απο αυτον και ακομα ενα μεγαλυτερο μπραβο για ολους αυτους που τους ειναι πιο ευκολο να λενε κακιες η να το παιζουν εξυπνοι πισω απο εναν υπολογιστη γιατι απλα ΔΕΝ εχουν ορεξη να κανουν οτι εκανε ο πανος,ειτε ΔΕΝ εχουν την γνωση κ την εμπειρια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 11-10-10, 01:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εσυ να κοιταξεις να κανεις το επομενο σου ενυδρειο εβριτικο βιοτοπικο!
ψαρια θα σου βρω εγω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 11-10-10, 01:52
Το avatar του χρήστη giannisqq
giannisqq Ο χρήστης giannisqq δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-04-2009
Περιοχή: ορεστιαδα
Μηνύματα: 1.796
Προεπιλογή

το σκεφτομαι...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιοτοπικο με δισκους kanarini Δίσκοι 13 16-04-08 06:31
βιοτοπικο ενυδρειο steady Δίσκοι 24 01-07-07 12:49
ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΣΕ 50 ΛΙΤ. georgetax Malawi 117 03-03-07 20:34
Κουνουποψαρο Ελληνικο. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Ζωοτόκα 6 30-11-05 10:19
ΕΤΙΜΑΖΩ 10.000 λιτ. batza Malawi 33 06-05-03 18:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09192 seconds with 14 queries