Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-17, 23:20
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή ''Γαριδοτραγωδία''!

Σήμερα το πρωί προς μεγάλη θλίψη, εντόπισα μία γαρίδα red cherry νεκρή πάνω στο γρασιδάκι. Στεναχωρήθηκα γιατί, ήταν μία από τις ομορφότερες κατακόκκινη, μεγάλη και φουλ αυγωμένη. Είναι ο δεύτερος διαπιστωμένος θάνατος γαρίδας στο ενυδρείο μου , εδώ και δύο μήνες που τις διατηρώ. ¨Οπως πάντα κάνω σε τέτοιες περιπτώσεις, πάντα προσπαθώ να κάνω έναν απολογισμό για να διαπιστώσω τι στραβό συμβαίνει και προσπαθώ να αναλογιστώ τι διάολο συμβαίνει! Θα ήθελα εδώ τη βοήθειά σας.Και στις δύο περιπτώσεις θανάτου, παραδόξως (, αυτό συνέβει μετά από αλλαγή νερού, που γίνεται, αφού αυτό περάσει από φίλτρο, άνθρακα και μπει σε δοχείο με κυκλοφορητή και θερμαντήρα για να φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία! Στη συγγεκριμένη αλλαγή, στα 120 λτ του δοχείου, επειδή το νερό του δικτίου, ερχόταν σε θερμοκρασία 7 βαθμούς κελισίου, λόγω του χιονιά, αποφάσισα και έριξα, περίπου δέκα λίτρα σχεδόν βραστού νερού περίπου 85 βαθμών κατά μέσο όρο στο δοχείο, που βράστηκε σε ανοξείδωτο βραστήρα, για να επιταχύνω τη διαδικασία ζεστάματος, ένεκα εορτών!
Το νερό αυτό δε πέρασε όλο από άνθρακα, όμως ''δουλεύτηκε'', όλο μαζί στο δοχείο για 4 ώρες που το θεώρησα επαρκή χρόνο για να φύγει το όποιο χλώριο υπήρχε στα 10 αυτά λιτρα από τα συνολικά 120 και να οξυγονωθεί το νερό! Αστε που θεωρητικά στους ογδόντα και κάτι βαθμούς νερού, τι χλώριο να απομείνει μέσα στο νερό! Η θερμοκρασία μέσω του θερμομέτρου του ΡΗμετρου στο δοχείο έδειχνε 26, έναντι 25.5 του ενυδρείου που τη θεωρούσα πολύ κοντά, αν λάβουμε υπ όψιν και την απόκλιση των δύο θερμομέτρων, ενώ το ΡΗ ήταν 6.9 στο ενυδρείο που βρίσκεται εκεί με co2, 7.4 στο δοχείο. Με αυτά τα δεδομένα έκανα την αλλαγή του νερού που συνήθως κρατά περίπου 20 λεπτά. Το ΡΗ στο ενυδρείο 20 λεπτά μετά την αλλαγή, παίζει μεταξύ, του 7.1 και 7.2 και μετά από κανά δύο ώρες ξαναπέφτει στο 6.9.
Αλλο ένα παράδοξο είναι πως και στις δύο περιπτώσεις, παρουσιάστηκε μία υπερδιέγερση των γαρίδων που δείχνουν να ''χορεύουν'' αμέσως την αλλαγή, ειδικά οι Amano και οι red nose! Αλλο ένα παράδοξο και στις δύο περιπτώσεις είναι, ότι υπήρχε έξαρση, εκδύσεων των γαρίδων. Προς έκπληξή μου, το DIY φίλτρο μου ήταν γεμάτο από τέτοια ''πουκάμισα'', τα οποία και ξαναέριξα πίσω στο ενυδρείο. Επιπλέον έχω τουλάχιστον είκοσι μέρες να δω μωρά γαριδάκια και τα μικρότερα που βλέπω πλέον είναι .5 περίπου εκατοστού. Οι μετρήσεις είναι κανονικές. Αμωνία 0, νιτρώδη 0, νιτρικά 7ppm ( και το θεωρώ επίτευγμα τη μέρα της αλλαγής). Αλλη μία πιθανή ''πατάτα'', είναι ότι αντί για 3ml floyrish, έριξα 6 με σκοπό να ρίξω την επομένη άλα 3, αντί για 2,5 που ρίχνω ημερησίως για 300 περίπου λίτρα νερού, ωστε να αντισταθμίσω κάπως τις πέντε μέρες που θα έλειπα και δε θα έριχνα την ημερήσια δόση νερού. Τελικά ούτε αυτά τα έριξα μετά το θάνατο της γαρίδας. Εκανα κάποιο μεγάλο λάθος η ''ψειρίζω τη μαιμού'';
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-17, 00:02
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

θερμοσίφωνα δεν έχεις;;; γιατί να βράσεις το νερό και να μην βάλεις λίγο ζεστό νερό από τον θερμοσίφωνα ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-17, 01:14
dashmod Ο χρήστης dashmod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2016
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Υπάρχει περίπτωση με την αλλαγή να ανακάτεβεις το υπόστρωμα?
Υ.Γ. Γνώμη μου, αν καθαρίζεις το θερμοσίφωνο σου μια φορά το χρόνο, βάζε από εκεί νερό.
__________________
Για οτιδήποτε είναι γραμμένο πάνω από αυτή τη γραμμή ουδεμιά ευθύνη φέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-17, 02:00
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

πως καθαριζεις τον θερμοσίφωνα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-17, 03:14
dashmod Ο χρήστης dashmod δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2016
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xristos Εμφάνιση μηνυμάτων
πως καθαριζεις τον θερμοσίφωνα;
Φωναζεις υδραυλικο ή ακολουθεις τις οδηγειες εδω. Εμενα μου πηρε 2 ωρες χωρις να εχω ξανακανει ποτε καθαρισμο τα τελευταία 12 χρονια.
BORKED
__________________
Για οτιδήποτε είναι γραμμένο πάνω από αυτή τη γραμμή ουδεμιά ευθύνη φέρω.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-17, 16:21
Το avatar του χρήστη xristos
xristos Ο χρήστης xristos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-01-2016
Περιοχή: ΚΑΛΟΓΡΕΖΑ
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

αυτό δεν νομίζω πως έχει να κάνει με την καταλληλότητα του νερού αλλά με την απόδοση του κάθε θερμοσίφωνα (ηλιακού,κανονικού ή μποιλερ)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03608 seconds with 12 queries