Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 17-04-08, 09:47
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

Ερχεται καλοκαιρακι και το θεμα διατηρησης της θερμοκρασιας στο ενυδρειο, με απασχολει σοβαρα. Κλιματιστικο δεν υπαρχει στο σπιτι λογο ''αισθητικης'' παραξενιας της γυναικας μου, οποτε και σκεφτομαι για chiller. Aρκετα ακριβο ομως. Ανεμιστηρακια θελω να τα αποφυγω λογο παρενεργειων.... (εξατμιση νερο και επακολουθα). Σκεφτηκα λοιπον την εξης λυση- πατεντα . Να τοποθετησω το εξωτερικο φιλτρο σε ενα φορητο ψυγειακι 12volt αυτοκινητου, το οποιο θα χωραει κατω στο ντουλαπι του ενυδρειου, και με δυο καταλληλες τρυπες να βγαινουν οι σωληνες του φιλτρου εξω με καποια μονωση να μην χανεται η ψυξη.Εχω βρει αυτο το ψυγειακι...
http://www.telemarketing.gr/default....59&ct=183&la=1

Βεβαια θα πρεπει να λυσω και το θεμα θερμοστατη το οποιο δεν ειναι και κατι δυσκολο! Μου φαινεται αρκετα οικονομικη λυση, εσεις τι λετε θα ειναι λειτουργικο το ολο project?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 17-04-08, 09:57
paulos Ο χρήστης paulos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2003
Περιοχή: Γέρακας Αττικής
Μηνύματα: 27
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paulos Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην paulos
Προεπιλογή

να δουλευε και το λινκ καλα θα ηταν
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-04-08, 10:07
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Κατάλαβα τι θες να κάνεις.
Είχα προσπαθήσει και εγώ παλιότερα με ένα ψυγειάκι κανονικό. Είχα περάσει εσωτερικά του λάστιχο και το νερό επέστρεφε στο ενυδρείο μέσω μιας αντλίας αλλά δυστυχώς δεν έγινε τπτ. Καμιά μεταβολή. Ίσως ήθελε σωλήνα τιτανίου.

Στην δική σου περίπτωση δεν ξέρω αν θα δουλέψει. Το πρόβλημα όμως που βλέπω είναι πως θα ρυθμίσεις την υπερβολική ψύξη (αν λειτουργήσει βέβαια). Γιατί με θερμοστάτη δεν μπορείς να κλείσεις την ροή του φίλτρου. Επίσης και να κλείνεις το ίδιο το ψυγείο, μάλλον θα αργεί πολύ να ξανακατεβάσει θερμοκρασία με αποτέλεσμα να μην λειτουργεί. Τέλος δεν ξέρω τι ζημιά θα γίνει στο βιολογικό υλικό, όταν είναι συνεχώς σε χαμηλή θερμοκρασία.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-04-08, 10:28
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Αντικαθιστωντας το θερμοστατη του ψυγειου, ο οποιος φυσιολογικα ενεργοποιει τον compresor (αν το γραφω σωστα) οταν η θερμοκρασια υπερβει τους 5-7 βαθμους κελσιου με ενα θερμοστατη ο οποιος κανει την ιδια δουλεια ρυθμισμενος στους 24-27 κελσιου.Ετσι η ψυξη του ψυγειου δεν θα πεφτει ποτε κατω απο τους 24 βαθμους και δεν θα υπαρχει ενδεχομενη ζημια στη βιολογια του φιλτρου.Εχω καπου λαθος?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moudi : 17-04-08 στις 10:29 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 17-04-08, 10:50
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Δεν είμαι και σίγουρος, αλλά αν το ψυγείο σου το ρυθμίσεις μόνο στους 24 βαθμούς δεν θα κάνεις τπτ.
Το chillerαλήθεια σε τι βαθμούς ψύχει το νερό που περνά από μέσα του?

Στο δικό μου πείραμα που προανέφερα η θερμοκρασία του ψυγείου ήταν στο χαμηλότερο σημείο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-04-08, 11:10
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Ισως και να εχεις δικιο για τους 24 βαθμους επειδη η ποσοτητα νερου που χωραει ο καδος του φιλτρου ειναι μικροτερη απο την ποσοτητα του ενυδρειου.Οποτε μαλλον θα πρεπει να ρυθμισουμε το θερμοστατη του ψυγειου στο χαμηλοτερο.Οσο για την βιολογια του φιλτρου δεν πρεπει να επηρρεαζεται γιατι με την παραπανω σκεψη η θερμοκρασια του νερου του ενυδρειου, επηρρεασμενη απο του περιβαλλοντος χωρου, θα εξισωνεται κατα καποιο τροπο με την θερμοκρασια του φιλτρου. Απλα ετσι δεν θα μπορουμε να κραταμε σταθερη ποτε την θερμοκρασια του ενυδρειου αφου εξαρταται απο την θερμοκρασια του περιβαλλοντος. Ελπιζω να εγινα κατανοητος. Καμμια καλη τιμη και επιλογη για καποιο chiller στα 190 λιτρα μικτα? (trigon 190).
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-04-08, 11:19
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Είναι ακριβά τα άτιμα....

Επίσης να ξέρεις ότι καταναλώνουν μπόλικο ρεύμα, κάνουν θόρυβο και το χειρότερο βγάζει πολύ πολύ ζέστη.... Αν δεν μπορείς να το έχεις εκτός σπιτιού, τότε δεν το συνιστώ (ιδίως σε σαλόνι....).

R/O έχεις? Αν ναι πρέπει να σκεφτείς σοβαρά το θέμα με τα ανεμιστηράκια. Μια απλή αυτόματη αναπλήρωση νερού by Stathis και είσαι οκ!

Σκέψου το....
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-05-08, 04:07
Το avatar του χρήστη noe
noe Ο χρήστης noe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moudi Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκεφτηκα λοιπον την εξης λυση- πατεντα . Να τοποθετησω το εξωτερικο φιλτρο σε ενα φορητο ψυγειακι 12volt αυτοκινητου, το οποιο θα χωραει κατω στο ντουλαπι του ενυδρειου, και με δυο καταλληλες τρυπες να βγαινουν οι σωληνες του φιλτρου εξω με καποια μονωση να μην χανεται η ψυξη.Εχω βρει αυτο το ψυγειακι...
http://www.telemarketing.gr/default....59&ct=183&la=1

Βεβαια θα πρεπει να λυσω και το θεμα θερμοστατη το οποιο δεν ειναι και κατι δυσκολο! Μου φαινεται αρκετα οικονομικη λυση, εσεις τι λετε θα ειναι λειτουργικο το ολο project?
Δεν θα δουλέψει φίλε μου, ένα ψυγείο που έχει μεικτή χωριτικότητα 10-15 λίτρα.... άρα και ο μηχανισμός του και η ησχύς του είναι υπολογισμένα για να ψύχουν έναν όγκο (το πολύ) 10-15 λίτρα.... πώς είναι δυνατόν να καταφέρει να ρήξει την θερμοκρασία σε ένα ενυδρείο 180, 200, 300 λτρ ?? Επίσης οι μπίρες μέσα στο ψυγείο είναι απομονωμένες από το περιβάλον ενώ το ενυδρείο είναι εκτεθημένο στο περιβάλον που σημένει ... θερμηκές απώλειες...
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-05-08, 07:39
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ναι αλλα ο χαλκος δεν ανηκει στα αλκαλικα μεταλα, ουτε το αλκαλικό περιβαλλον ειναι απαραιτητα κακό. Συχνα χρησιμοποιουμε τη λεξη αλκαλικό περιβαλλον οταν εννουμε οτι ουσιαστικα το Ph ειναι πανω απο 7, κατι που ισχυει κατα κορον και στα ενυδρεια με τις αφρικανες , οσο και σε ολα τα θαλλασινα.
Επι τις ουσιας το προβλημα ειναι οτι ο χαλκος και τα παραγωγα του ειναι δηλητηρια για τους βιολογικους οργανισμους του ενυδρειου..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-05-08, 08:45
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Φιλε noe το εχω ξεχασει ηδη το ολο θεμα! Προχωρω με ανεμηστηρακια και αν δω οτι με καλυπτουν παραμενω εκει. Αν οχι τοτε θα δω τι θα κανω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-05-08, 09:27
Το avatar του χρήστη lion
lion Ο χρήστης lion δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2008
Περιοχή: ΘεσαΛΛονίκη
Μηνύματα: 1.300
Προεπιλογή

Exθές έβαλα και εγώ ανεμιστηράκια στο ενυδρείο μου, 2 κομμάτια των 4 εκατοστών στα 12V. Μπήκαν χωρίς μετατροπές στην θέση για αυτόματη ταϊστρα που έχει το cayman 50 λίτρων και μάλιστα σφήνωσαν καλά χωρίς να χρειάζεται στήριξη. Από 29 βαθμούς κατέβηκα στους 26 μέσα σε 1 ώρα. Προς το παρών είμαι καλά, αλλά δεν ξέρω πως θα πάει όταν ανέβει κι'άλλο η θερμοκρασία... Αν έχω πρόβλημα θα βρω χώρο να βάλω μεγαλύτερα.
__________________
τί δεν καταΛΛΛαβαίνεις;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-05-08, 09:40
theofilos Ο χρήστης theofilos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-06-2004
Περιοχή: Πατρα
Μηνύματα: 927
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην theofilos
Προεπιλογή

Εχεις χτυπησει 29 απο τωρα? Ωχ

Εγω ευτυχως δεν ειχα ποτε προβλημα με θερμοκρασια, ακομα και στους πιο θερμους καυσωνες το ενυδρειο πηγαινε μεχρι 29 ΧΩΡΙΣ ανεμηστηρακια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 01-06-08, 15:01
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Χθες το απογευμα τοποθετησα τρια ανεμηστηρακια 80mm στο ενυδρειο.Απο 29 κελσιου επεσε στους 27 σε 10-12 ωρες .Βεβαια και η σταθμη του νερου επεσε λογω εξατμισης.Τα ανεμηστηρακια τα δουλευα στα 4.5 volt.Aυτο που ειδα ειναι οτι στην επιφανεια το νερου εχει εμφανιστει ενα λεπτο ημιδιαφανο φιλμΤι ειναι αυτο? ξερει κανεις? Επισεις την συμπληρωση του νερου την κανω με απιονισμενο νερο? Ετσι απλα προσθετω η αναμειγνυω με νερο βρυσης?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 01-06-08, 15:22
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

όταν συμπληρώνεις,συμπληρώνεις μόνο με απιονισμένο,αλλιώς αν βάλεις και βρύσης θα ανέβει η γενική σκληρότητα του νερού. αυτό που εξατμίζεται είναι το H2O μόνο....αυτά
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 01-06-08, 18:25
Το avatar του χρήστη moudi
moudi Ο χρήστης moudi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2007
Περιοχή: Κεφαλλονια-Κάτω Αχαρναί
Μηνύματα: 129
Προεπιλογή

Aυτο που ειδα ειναι οτι στην επιφανεια το νερου εχει εμφανιστει ενα λεπτο ημιδιαφανο φιλμΤι ειναι αυτο? ξερει κανεις?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 01-06-08, 18:28
Το avatar του χρήστη asourtzo
asourtzo Ο χρήστης asourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-11-2006
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 392
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην asourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από moudi Εμφάνιση μηνυμάτων
Aυτο που ειδα ειναι οτι στην επιφανεια το νερου εχει εμφανιστει ενα λεπτο ημιδιαφανο φιλμΤι ειναι αυτο? ξερει κανεις?
"Πρωτεινικο φιλμ "ταιζε λιγοτερο και γυρνα την εξοδο του φιλτρου προς την επιφανεια θα το διαλυσει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-06-08, 19:28
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

και δεν εχει σχεση με τα ανεμιστηρακια που εβαλες

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
"Πρωτεινικο φιλμ "ταιζε λιγοτερο και γυρνα την εξοδο του φιλτρου προς την επιφανεια θα το διαλυσει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ψυξη νερου kill_bill DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 02-02-08 19:40
ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ioannist Αρχάριοι γλυκού νερού 25 10-07-07 20:22
ψυξη chris129 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 24-04-07 18:46
ΨΥΞΗ steve_ier DIY . Φτιάχτο μόνος σου 43 03-06-04 19:34
ΨΥΞΗ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 22 20-11-03 17:43

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06610 seconds with 13 queries