Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Επί παντός επιστητού

Επί παντός επιστητού Εδώ μπορείτε να συζητήσετε τα πάντα εκτός ενυδρειακών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 18-01-13, 22:35
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για το Λουξεμβουργο βρε λεω, διαβασε πιο καλα. Το οποιο ειναι ενα καταπληκτικο μερος, αν δεν πρεπει να φας, κατα τα αλλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 18-01-13, 22:41
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

α οκ... δεν το πολυγνωριζω αν και εχω περασει δεκαδες φορες, μονο σταση για καφε εχω κανει...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 19-01-13, 01:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η ουρία και τα άλατα του γαλακτικού οξέος σε ποιο σκευασμα ιχνοστοιχειων βρισκεται;
Μηπως επρεπε να υπαρχουν κι αυτα?

Με λιγο ψαξιμο.....

Urea as fertilizers for aquatic plants?
How munch urea to dose?
https://www.google.gr/search?q=urea+...-a&channel=rcs

Το γαλακτικό οξύ και τα άλατά του χρησιμοποιούνται ως συντηρητικά (Ε270), κυρίως εναντίον των ζυμών και των μυκήτων ...
... Το σημαντικότερο όμως είναι ότι εμποδίζει την ανάπτυξη των παθογόνων μικροβίων
http://el.wikipedia.org/wiki/2-%CF%8...B5.CE.B9.CF.82
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 19-01-13, 13:49
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

παιδια χειροτερα φαγητα απο το παριση δεν εχω ξαναφαει.
τι φιλετα μοσχαρια μου λετε τωρα....
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 19-01-13, 13:53
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Talking

Πως γυρισε αυτο το τοπικ στην αναλυση γαλλικης κουζινας...μονο εμεις μπορουμε χαχαχαχαχαχ...
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 19-01-13, 13:53
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

ναι ρε συ απιστευτο ε?
χα χα χα
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 19-01-13, 14:37
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ασε να μην πω οτι δεν μπορεις να μεθυσεις με λιγοτερο απο 100 ευρω στο Παρισι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 19-01-13, 15:22
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ασε να μην πω οτι δεν μπορεις να μεθυσεις με λιγοτερο απο 100 ευρω στο Παρισι!
Πες το ψέματα! Και άσε που οι δικές μας κρέπες είναι καλύτερες!

Επίσης όποιος σταματήσει τα off topic κερδίζει λουκουμάκι!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 19-01-13, 16:19
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Για να μην πω τη βοτκα με παγο την εφεραν σε νεροποτηρο με σχεδιακια με ενα κουταλι μεσα λες και επαιρνα υποβρυχιο (το εχασα το λουκουμακι! )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 19-01-13, 18:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τελικα ξερετε ή εχετε διαβασει για κανεναν, που εχει αρρωστησει και πεθανει απο ενυδρειο?

(το λουκουμακι δικο μου)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 19-01-13, 18:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Προσωπικα πρωτη φορα ακουσα οτι ειναι και επικινδυνο. Αλλα καμια ψιλομολυνσουλα, φαγουρα κλπ χωνοντας τα χερια μεσα, κυριως αν υπαρχει καμια πληγη στα χερια, δεν ειναι απιθανη. Αλλα θεωρω το ιδιο πιθανη ειναι και κανοντας διαφορα αλλα πραγματα.

(μισο-μισο το λουκουμακι )
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 19-01-13, 18:39
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Εμενα μαρεσει το ταρταρ παντως

(χαρισμα σας το λουκουμακι, εχω κρεμ μπρουλε)
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 19-01-13, 19:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικα πρωτη φορα ακουσα οτι ειναι και επικινδυνο. Αλλα καμια ψιλομολυνσουλα, φαγουρα κλπ χωνοντας τα χερια μεσα, κυριως αν υπαρχει καμια πληγη στα χερια, δεν ειναι απιθανη. Αλλα θεωρω το ιδιο πιθανη ειναι και κανοντας διαφορα αλλα πραγματα.

(μισο-μισο το λουκουμακι )
Δεν λεω να το κανει κανενας, γιατι καθε ανθρωπος εχει τη δικα του ευαισθησια στις μολυνσεις, αλλα το χειροτερο που εχω παθει ειναι να τσουζουν λιγο τα χερια σε σημεια με καποιο γδαρσιμο κλπ, αφου εχω πλυνει πολυ καλα τα υλικα του φιλτρου μεσα στο κουβα.
Εχω πιει νερο φυσικα απο το ενυδρειο, και βαζω τα χερια στο ενυδρειο, χυμα.
Δεν τα πλενω ουτε πριν (παρα μονο αν εχω πιασει τιποτα βρωμικο, που θα επρεπε να τα πλυνω ετσι κι αλλιως και για τη δικη μου υγιεινη) ουτε μετα.
Το κλασσικο ειναι να τα βαζω μετα απο τσιμπουσι με παΐδακια. Σαν τρελλα ερχονται στο χερι τα ψαρια.

Αν με χασετε ξαφνικα θα ξερετε απο τι πηγα.
Θα εχει πεσει κανενα κοτοπουλο απο κανενα μπαλκονι στο κεφαλι μου.
Πιο πιθανο ειναι αυτο, απο οτι απο το ενυδρειο
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 19-01-13, 21:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω κρεμ μπρουλε


ΜπρΙλε οχι μπουλε...
μπρουλε(τ) γραφεται αλλα μπριλε λεγεται.


Δεν ειναι απαραιτητο να αρεσει σε ολους η Γαλλικη κουζινα, αλλα στο θεμα των κρεατικων (του μοσχαρισιου βασικα γιατι με το χοιρινο και τα υπολοιπα που θενε ψησιμο καλα τα πανε) οι Ελληνες ειναι απλα καταστροφεις.
Το "μαγικο" τροπο ψησιματος πρεπει να τον εχει εφευρει ο Καναρης ο πυρπολητης σε συνεργασια με με τον πυρομανη που εκαψε την παρνηθα προπερυσι
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 21-01-13, 13:55
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Καμμιά "μαγκιά" κανείς ξέρει ώστε να κάνουμε αλλαγές νερού, χωρίς να χρειαστεί να ρουφάμε νερό από το λάστιχο?

Eγώ, επειδή το ενυδρείο μου βρίσκεται σε ένα πάσο κοντά στην κουζίνα, στις αλλαγές νερού, το νερό που αδειάζω με το λάστιχο, το ρίχνω απ' ευθείας στον νεροχύτη ( στον οποίο βέβαια την στιγμη εκείνη δεν υπάρχει τίποτα άλλο ).
Στο τέλος βέβαια μόλις μαζέψω το λάστιχο ρίχνω στον νεροχύτη άφθονο βραστό νερό και ξεπλένω στο τέλος με υγρο σαπούνι και βραστό νερό ξανά.
Νομίζετε πως χρειάζετε να κάνω κάτι παραπάνω?
Βασικά ρωτάω επειδή έχω και ένα παιδάκι και θέλω να μηδενίσω τις πιθανότητες να μου πάθει κάτι από το ενυδρείο.
( Το βασικό βάβαια είναι ότι δεν "ανακατεύεται" καθόλου με την διαδικασία καθαρισμού του ενυδρείου ).
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 21-01-13, 14:00
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Υπαρχει και ο λεγομενος "κλεφτης βενζινης", που θα μπορουσες να το κανεις χωρις να ρουφας νομιζω. Αν το ψαξεις λιγο στο google θα βρεις περισσοτερα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 21-01-13, 14:22
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Thumbs up

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει και ο λεγομενος "κλεφτης βενζινης", που θα μπορουσες να το κανεις χωρις να ρουφας νομιζω. Αν το ψαξεις λιγο στο google θα βρεις περισσοτερα.
Σε ευχαριστώ.
Το βρήκα.
Δεν το είχα σκεφτεί!!
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 21-01-13, 18:47
ikarus260 Ο χρήστης ikarus260 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2012
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από korasidikos Εμφάνιση μηνυμάτων
εδω ακουω διαφορους που εχουν την εντυπωση οτι το ενυδρειο ειναι γρουσουζια για το σπιτη και για αυτον που το εχει!!!!!!
Μεγαλύτερη βλακεία απ' αυτό δεν υπαρχει. Το ενυδρείο είναι πάντα θετική αύρα για το σπίτι και άμα το προσέχεις σωστά θα το έχεις για πολλά χρόνια
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 21-01-13, 19:20
Το avatar του χρήστη maria p
maria p Ο χρήστης maria p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2009
Περιοχή: χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.891
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CHRISTOS13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καμμιά "μαγκιά" κανείς ξέρει ώστε να κάνουμε αλλαγές νερού, χωρίς να χρειαστεί να ρουφάμε νερό από το λάστιχο?

Eγώ, επειδή το ενυδρείο μου βρίσκεται σε ένα πάσο κοντά στην κουζίνα, στις αλλαγές νερού, το νερό που αδειάζω με το λάστιχο, το ρίχνω απ' ευθείας στον νεροχύτη ( στον οποίο βέβαια την στιγμη εκείνη δεν υπάρχει τίποτα άλλο ).
Στο τέλος βέβαια μόλις μαζέψω το λάστιχο ρίχνω στον νεροχύτη άφθονο βραστό νερό και ξεπλένω στο τέλος με υγρο σαπούνι και βραστό νερό ξανά.
Νομίζετε πως χρειάζετε να κάνω κάτι παραπάνω?
Βασικά ρωτάω επειδή έχω και ένα παιδάκι και θέλω να μηδενίσω τις πιθανότητες να μου πάθει κάτι από το ενυδρείο.
( Το βασικό βάβαια είναι ότι δεν "ανακατεύεται" καθόλου με την διαδικασία καθαρισμού του ενυδρείου ).
νομίζω πως ακολουθείς καλή καθαριότητα.μπορείς πάντως στο τέλος του καθαρισμού του νεροχύτη να τον περνάς μ ένα πανάκι με ξύδι και να τον αφήνεις να στεγνώνει μ αυτό. καθώς και να ρίχνεις και λίγο στο σιφώνι. αυτό το κάνω κατά καιρούς στον νεροχύτη άσχετα με τα ενυδρεία. να σου ζήσει το παιδάκι σου και να χαίρεστε το ενυδρείο σας
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 21-01-13, 19:46
Το avatar του χρήστη maxmike
maxmike Ο χρήστης maxmike δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-10-2011
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 922
Προεπιλογή

Μπορεί το ψαρι μου να κολλησει καποιοα ασθενει εμενα ή τα παιδια μου?

Απο τα ψαρια γλκου ή αλμυρου νερου μπορειτε να κολλησετε ένα στέλεχος των βακτηρίων που σχετίζονται με την ανθρώπινη φυματίωση. Αν και η μόλυνση από τα βακτήρια αυτα είναι σπάνια, ορισμένες προφυλάξεις πρέπει να λαμβάνονται κατά τον καθαρισμό και την αντιμετώπιση του ενυδρείο, τα ψάρια και τα προϊόντα που έχουν μολυνθεί με νερό του ενυδρείου. Αυτή η ασθένεια είναι πολύ επικίνδυνο για τα άτομα με εξασθενημένο ανοσοποιητικό σύστημα.

Ο απλος όρος για αυτό το αρκετά σπάνιο νοσσημα είναι Κοκκίωμα Fish Tank. Το επιστημονικό όνομα για αυτό το βακτήριο είναι marinum mycobacterium. Αν νομίζετε ότι εσείς ή το παιδί σας έχει εκτεθεί ή να πάσχει από την ασθένεια αυτή, πρεπει να συμβουλευτείτε το γιατρό σας, ο οποίος μπορεί να βοηθήσει να εντοπίσουμε την αιτία και να συνταγογραφήσει την κατάλληλη θεραπεία. Αυτό το άρθρο είναι για πρόσθετες πληροφορίες σας μόνο.

Η απολύτως καληττερη γραμμή άμυνας έναντι αυτής της μόλυνσης είναι να φοράτε αδιάβροχα γάντια κατά τον καθαρισμό της δεξαμενής ψαριών σας. Ακόμα κι αν φορατε γάντια, πλύνετε τα χέρια πολύ καλά με αντιβακτηριακό σαπούνι όταν ξεκινάτε και όταν τελειώσετε, ακριβώς για να είναι ασφαλής. Αυτή η ασθένεια συχνά εισέρχεται στο σώμα μέσω κοψιματων και απο γδαρσίματα ή οποιαδήποτε γρατζουνια ή πληγη του δέρματος. Ποτέ μην πίνετε ή να δοκιμάσετε το νερό του ενυδρείου σας για οποιοδήποτε λόγο.

Τα συμπτώματα της είναι πληγές που παίρνουν πολύ χρόνο για να επουλωθούν. Γενικά αυτές οι πληγές είναι επί των βραχιόνων τα χέρια ή τα δάχτυλα. Μετά που κλείνει η πληγή, μπορεί να υπάρχουν κάποιος πόνος και μικρά οζίδια (ονομάζονται κοκκιώματα) γύρω από την πληγή. Εάν αυτή η ασθένεια εισέλθει στην κυκλοφορία του αίματος, μπορεί να σχηματίζουν οζίδια στις φλέβες κοντά στην αρχική πληγή. Επειδή αυτή η ασθένεια είναι πολύ αργής ανάπτυξης, αυτά τα οζίδια μπορεί να πάρει 2-3 εβδομάδες και ακόμη και μέχρι αρκετούς μήνες για να εμφανιστούν. Η μολυσμένη πληγή μπορεί να γίνει και ελκώδης κοντά στους λεμφαδένες και μπορεί να πρηστεί. Αυτή την ασθένεια μπορεί το ίδιο το σωμα να θεραπεύσει με την πάροδο του χρόνου.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι αυτή η ασθένεια μπορεί επίσης να ενταχθεί σε λανθασμένα χλωριωμένες πισίνες, από οποιοδήποτε ψάρι (άψητα), και από το κολύμπι σε γλυκό και θαλασσινό νερό σε πολλά μέρη του κόσμου.

Η θεραπεία ποικίλλει δεν υπάρχει κανόνας στον οποίο καποια αγωγή των αντιβιοτικών λειτουργεί καλύτερα. Μπορεί να πάρει πολύ χρόνο για να θεραπευτει τον εαυτό του από αυτή την ασθένεια. Μπορεί να πάρει 3 μήνες έως ένα χρόνο σχεδόν ενός αντιβιοτικού σχήματος. Συχνά οι συνδυασμοί των αντιβιοτικών που χρησιμοποιούνται, όπως οι τετρακυκλίνες, αιθαμβουτόλη, ριφαμπικίνη, τριμεθοπρίμη, και / ή σουλφαμεθοξαζόλη. Μερικοί γιατροί χρησιμοποιούν ριφαμπικίνη + αιθαμβουτόλη, ριφαμπικίνη + κλαριθρομυκίνη ή Minocycline από μόνη της

μεταφραση google
διορθωση:maxmike
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 22-01-13, 00:09
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

μην τρομαζετε τον κοσμο βρε...
καλο ειναι να προσεχουμε γενικα την καθαριοτητα του σωματος
μας και του σπιτιου μας.
αλλα μην το κανουμε και συριαλ ρε παιδια
υπαρχουν εκατομμυρια τροποι για να αρωστησεις η να πεθανεις
τα ενυδρεια ειναι το πιο ακινδυνο χομπι.

αν ακουτε αυτα που γραφουν στο ιντερνετ στις ειδησεις και γενικα
δεν θα πρεπει να πινετε τιποτα-τρωτε-αναπνεετε γιατι θα πεθανετε..

και στο τελος θα πεθανετε απο την πεινα-διψα-απνοια

μην τρελαθουμε κιολας..................
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 22-01-13, 00:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Στο ιατρείο:
Γιατρός: - Δυστυχώς, κύριε, έχετε μόνο μια εβδομάδα ζωής....
Ανδρας: - Γιατρέ μου, τι είναι αυτά που λες;;; σοκαρισμένος. Πες μου τι μπορώ να κάνω για να ζήσω έστω λίγο παραπάνω, σε παρακαλώ...
Γ: - Τηγανιτά τρως;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα τα κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Λιπαρά τρως;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα τα κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Ξενυχτάς;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Σεξ κάνεις συχνά;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Καπνίζεις;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Αλκοόλ πίνεις;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Ενυδρείο εχεις;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το ξεστήσεις!
Α: - Θα το ξεστήσω ???!!!! Εντάξει γιατρέ μου, αλλά δε μου είπες, αν κάνω όσα είπες, πόσο παραπάνω θα ζήσω;
Γ: - Πάλι μια βδομάδα θα ζήσεις... αλλά θα σου φανεί αιώνας...
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 22-01-13, 00:25
Το avatar του χρήστη nikolaosbouk
nikolaosbouk Ο χρήστης nikolaosbouk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2012
Περιοχή: Καλαμαρια
Μηνύματα: 947
Send a message via Skype™ to nikolaosbouk
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ιατρείο:
Γιατρός: - Δυστυχώς, κύριε, έχετε μόνο μια εβδομάδα ζωής....
Ανδρας: - Γιατρέ μου, τι είναι αυτά που λες;;; σοκαρισμένος. Πες μου τι μπορώ να κάνω για να ζήσω έστω λίγο παραπάνω, σε παρακαλώ...
Γ: - Τηγανιτά τρως;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα τα κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Λιπαρά τρως;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα τα κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Ξενυχτάς;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Σεξ κάνεις συχνά;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Καπνίζεις;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Αλκοόλ πίνεις;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το κόψεις!
Α: - Αν είναι να ζήσω παραπάνω.....
Γ: - Ενυδρείο εχεις;
Α: - Ναι.
Γ: - Θα το ξεστήσεις!
Α: - Θα το ξεστήσω ???!!!! Εντάξει γιατρέ μου, αλλά δε μου είπες, αν κάνω όσα είπες, πόσο παραπάνω θα ζήσω;
Γ: - Πάλι μια βδομάδα θα ζήσεις... αλλά θα σου φανεί αιώνας...

Καλο!!!
__________________
Reef-ακιας και Disk-ακιας
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 22-01-13, 00:38
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ρε παιδια, οταν ειμασταν εμεις παιδια (τα ατομα της ηλικιας μου τουλαχιστον), ολη μερα γδερναμε τα γονατα απο τη μπαλα, τρωγαμε με βρωμικα απο χωμα χερια, πιαναμε οτιδηποτε ζωντανο και μη και δεν παθαμε τιποτα. Δεν ειμασταν σε κανενα αποστειρωμενο περιβαλλον, ουτε σε καμια γυαλα.
Καλο ειναι να υπαρχει προσοχη σε πολλα πραγματα, κυριως σε οτι αφορα τα παιδια, αλλα δεν υπαρχει λογος για υπερβολες κατα τη γνωμη μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #85  
Παλιά 22-01-13, 08:50
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια, οταν ειμασταν εμεις παιδια (τα ατομα της ηλικιας μου τουλαχιστον), ολη μερα γδερναμε τα γονατα απο τη μπαλα, τρωγαμε με βρωμικα απο χωμα χερια, πιαναμε οτιδηποτε ζωντανο και μη και δεν παθαμε τιποτα. Δεν ειμασταν σε κανενα αποστειρωμενο περιβαλλον, ουτε σε καμια γυαλα.
Καλο ειναι να υπαρχει προσοχη σε πολλα πραγματα, κυριως σε οτι αφορα τα παιδια, αλλα δεν υπαρχει λογος για υπερβολες κατα τη γνωμη μου.


ελα ντε, η πλακα -αν θεωρειται πλακα γιατι ειναι μαλλον τραγικη καταντια του πολιτισμου μας- ειναι πως οσο πιο αποστειρωμενα ζουν τα παιδια τοσο πιο φιλασθενα ειναι, και αυτο ειναι κανονας. (οπως τα νοσοκομειακα μικροβια που ειναι πολυ ισχυροτερα απο αυτα που βρισκονται ακομα και σε πολυ βρωμικα περιβαλλοντα)
Καπου πρεπει να επεμβαινει και η απλη λογικη ωστε να γινεται κριτης των οποιων πληροφοριων και γνωσεων εχουμε.

Τουλαχιστο εμεις που ασχολουμαστε με τα ενυδρεια επρεπε να εχουμε εμπεδωσει οτι η αποστειρωση σε ενα περιβαλλον συνηθως σημαινει προβληματα εως θανατο.
Ποτε ειναι υγειες ενα ενυδρειο? οταν τρεχει καποια χρονια ή οταν ειναι τα παντα μεσα πεντακαθαρα?
ειναι καλο βεβαια που και που να γινεται ενας καθαρισμος φιλτρου (ελαφρυς βεβαια οχι αποστειρωση) και ισως και καμια σκουπα βυθου, ομως το να βραζαμε τα υλικα του φιλτρου και το χαλικι του βυθου οπως ολοι γνωριζουμε θα σακατευε εντελως το συστημα.
Και οπως και να χει ενα βρωμικο ενυδρειο που δεν τηρουνται σωστες ρουτινες ΠΙΘΑΝΟ να προκαλεσει αρρωστιες, ενω ενα πεντακαθαρο ενυδρειο ΣΙΓΟΥΡΑ θα προκαλεσει θανατο
Αν παλι θελουμε μια αποστειρωμενη καραντινα, τοτε θελουμε πληρη αποστειρωση χωρις καθολου βιολογια και το περιβαλλον θα πρεπει να υποστηριζεται απο εμας με τακτικες αλλαγες, ανθρακες, ζεολιθους, esha2000 για αποστειρωση κτλ (κατι σαν το παιδακι που γεννηθηκε χωρις ανοσιοποιητικο και ζει με τη στολη αστοναυτη που του εκανε δωρεα η ΝΑΣΑ)...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 22-01-13, 09:15
Το avatar του χρήστη CHRISTOS13
CHRISTOS13 Ο χρήστης CHRISTOS13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-04-2010
Περιοχή: ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria p Εμφάνιση μηνυμάτων
νομίζω πως ακολουθείς καλή καθαριότητα.μπορείς πάντως στο τέλος του καθαρισμού του νεροχύτη να τον περνάς μ ένα πανάκι με ξύδι και να τον αφήνεις να στεγνώνει μ αυτό. καθώς και να ρίχνεις και λίγο στο σιφώνι. αυτό το κάνω κατά καιρούς στον νεροχύτη άσχετα με τα ενυδρεία. να σου ζήσει το παιδάκι σου και να χαίρεστε το ενυδρείο σας
Μαρία, σε ευχαριστώ πολύ.
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 22-01-13, 21:44
Το avatar του χρήστη ZEIN
ZEIN Ο χρήστης ZEIN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-01-2013
Περιοχή: Κερκυρα
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Η συντροφος μου βρηκε τυχαια αυτο http://on-news.gr/2013/01/22/ta-psar...oun-asthenies/
Και αμεσως κόλλησα, αλλά μετα σκεφτηκα :
καπνιστης 12 χρονια
Μπογιατζης 14 χρονια ( εκει να δεις χημικα )
Και αρραβωνιασμενος 2 και ακόμα υπαρχω!!!
σσσσσσσττ ερχεται!
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 23-01-13, 00:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

θα ηταν πολυ ενδιαφερον η αποψη αυτων των "ερευνητων" σχετικα με καποια ειδη ανθρωπων οπως :


1. ανθρωπους που ταξιδευουν σε ολα τα μηκη και τα πλατη
2. γιατρους / νοσηλευτικο προσωπικο
3. ανθρωπους που δουλευουν σε μοναδες βιολογικου καθαρισμου
4. ιεροδουλες
5. βιολογους
6. ανθρωπους που κινουνται με αστικα
7. σκουπιδιαρηδες
8. ναυτικους
9. κτλ κτλ κτλ (η λιστα πρεπει να ειναι τεραστια)



κανει να δινουμε χειραψια σε ολους αυτους η πρεπει να φοραμε γαντια και μασκα για να τους πλησιαζουμε?
...τελικα ο μονος που δεν κινδυνευει ειναι ο ντεντεκτιβ Μονκ


επισεις το αρθρο το βρισκω ελειπες αφου επρεπε να αναφερει να φοραμε γαντια για να ποιασουμε χρηματα μια και περναναι απο τα χερια ολων των παραπανω, και ακομα χειροτερα και απο κατοχους ενυδρειων χαχαχα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 23-01-13, 01:24
Το avatar του χρήστη screamer
screamer Ο χρήστης screamer δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη ευκαρπια
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Δεν λεω να το κανει κανενας, γιατι καθε ανθρωπος εχει τη δικα του ευαισθησια στις μολυνσεις, αλλα το χειροτερο που εχω παθει ειναι να τσουζουν λιγο τα χερια σε σημεια με καποιο γδαρσιμο κλπ, αφου εχω πλυνει πολυ καλα τα υλικα του φιλτρου μεσα στο κουβα.
Εχω πιει νερο φυσικα απο το ενυδρειο, και βαζω τα χερια στο ενυδρειο, χυμα.
Δεν τα πλενω ουτε πριν (παρα μονο αν εχω πιασει τιποτα βρωμικο, που θα επρεπε να τα πλυνω ετσι κι αλλιως και για τη δικη μου υγιεινη) ουτε μετα.
Το κλασσικο ειναι να τα βαζω μετα απο τσιμπουσι με παΐδακια. Σαν τρελλα ερχονται στο χερι τα ψαρια.


εχεις πιει νερο απο τ ενυδρειο?: confused:
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 23-01-13, 01:28
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τυχαινει καμια φορα οταν ρουφας με το λαστιχο
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ανοιχτή συζήτηση για το μέλλον του συλλόγου . ΣΤΑΜΑΤΗΣ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 80 18-03-13 13:18
Συζήτηση για τα log \/ag Greek Aquarist's Boards 23 25-09-12 19:14
Θέμα για συζήτηση Ioanna.bar Γλυκό νερό - Γενικά 41 20-11-11 15:53
Συζήτηση για βακτήρια και στρώσιμο george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 18 30-10-10 17:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09748 seconds with 14 queries