Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Επί παντός επιστητού

Επί παντός επιστητού Εδώ μπορείτε να συζητήσετε τα πάντα εκτός ενυδρειακών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 17-01-13, 22:57
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ξερεις τι αρρωστιες μπορει να κουβαλαει.
χαιδευοντας εναν σκυλο δεν γινεται να κολλησουμε ΤΙΠΟΤΑ οσες αρρωστιες και να κουβαλαει (το να πεθανουμε δεν το συζηταω καν )περα απο κανα τσιμπουρι ,αντε και κανενα ενδοπαρασιτο η καμια ψωρα κι αυτα σε μεγαλα κεφια...
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 17-01-13, 23:08
Το avatar του χρήστη tdinosauros
tdinosauros Ο χρήστης tdinosauros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-05-2010
Περιοχή: ioannina
Μηνύματα: 87
Προεπιλογή

παντως μπορει να γινει ομως παντα οπως λεει και το αρθρο,που εχει επιστημονικη βαση,αναφερεται σε ανοσοκατεσταλμενους ανθρωπους κυριως(ανοσοκατεσταλμενος κοινως δεν εχει αμυντικο ανοσοποιητικο συστημα αρα ειναι ευαλωτος σε οτιδηποτε).σε μας τους υπολοιπους ειναι παρα πολυ δυσκολο να γινει.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-01-13, 23:08
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
χαιδευοντας εναν σκυλο δεν γινεται να κολλησουμε ΤΙΠΟΤΑ οσες αρρωστιες και να κουβαλαει (το να πεθανουμε δεν το συζηταω καν )περα απο κανα τσιμπουρι ,αντε και κανενα ενδοπαρασιτο η καμια ψωρα κι αυτα σε μεγαλα κεφια...
Πεστααααααα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-01-13, 23:19
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

τσιμπουρι 2 φορες ειχα αρπαξει πιτσιρικος
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 17-01-13, 23:59
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Ενα καταπληκτικο κουκουρουκου αρθρο!

Οι επιστημονες εκαναν την δουλεια τους και δημοσιευσαν μια μελετη σε ενα περιοδικο σχετικο με ασθενειες των ψαριων απο την παρεμβατικοτητα του ανθρωπου σε αυτα.

Μετα τα διαφορα blogs πηραν αποσπασματικα κομμάτια του αρθρου και το εκαναν ειδηση.

Βεβαια δυστηχως για αυτα (blogs) οι επιστημονες δεν εχουν απτη αποδειξη (η τουλαχιστον δεν την δημοσιευσαν) οτι ανθρωποι εχουν χασει την ζωη τους απο τροπικα ψαρια.

Επειδη το θεμα το εχω ψαξει πολυ μπορειτε να διαβασετε στο θεμα εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=67028 μερικα χρησιμα πραγματακια.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 18-01-13, 00:10
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων

Και μια απορια σοβαρα τωρα. Αναφερθηκε οτι εβαλε καποιος ιδρωμενα χερια στο ενυδρειο και πεθανε αγγελοψαρο...τι παιζει με αυτο σοβαρα; Αν σηκωσω τη μασχαλη μου πανω απτο ενυδρειο δηλαδη παει το ενυδρειο;; Θα ψοφησουν ολα;!
Οντως εξαρταται απο ποτε εχεις να πλυθεις.
Ειδικα αν πλυνεις τα χερια σου με το σουπερ ντουπερ ουαου μυρωδατο σαπουνι, και αμεσως μετα βαλεις α-μασχαλη μεσα, ειναι ενδεχομενο να τα ξαπλωσεις τα ψαρακια, για τους ιδιους λογους.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 18-01-13, 00:12
Το avatar του χρήστη basillis
basillis Ο χρήστης basillis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-06-2005
Περιοχή: Φλώρινα
Μηνύματα: 604
Προεπιλογή

Οι καταχρήσεις της ζωής μου!
"Πίνω, καπνίζω, μεθάω, οδηγώ πιωμένος, τρέχω με 180, κάνω σεχ χωρίς προφύλαξη ,δεν παίρνω τα χάπια της καρδιάς, εχω ενυδρείο," Τελικά είμαι ενα ρεμάλι!
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 18-01-13, 00:21
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Α παιδια ολα κιολα. Διαλεξτε...η θα αγχωνομαστε για καμια μολυνση και για τις μασχαλες μας η θα γινουμε ...............
Εδω και η επιστημονικη εξηγηση
http://www.youtube.com/watch?v=5Mm3cB1tT38
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-01-13, 00:23
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

εγω παντος παιδια οταν εκανα μετακομιση (την ιδια μερα) και εστεισα ξανα το ενυδρειο απο την αρχη αλλα κρατησα το εξωτερικο φιλτρο για να μην χασω την βιολογια....... κατα εναν περιεργο τροπο λογω βιασυνης..... εβαλα αναποδα την εξοδο με την εισοδο του φιλτρου...... με αποτελεσμα να μην ξεκιναει....:!!!!! και δοκιμασα τα παντα (πρεπει να ηπια πολλα λιτρα νερο ) ρουφα ρουφα ρουφα........!!!!! τι χερια και πληγες....... ηπια ολων το βοσπορο!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-01-13, 00:27
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Μια χαρα σε βρισκω.Εισαι ενα κινητο βιολογικο φιλτρο.Τα νεφρα σου εχουν πολυ βιολογια τωρα.Οποιος θελει μπολι θα πηγαινεις να κατουρας.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 18-01-13, 01:58
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Εγω παντως εχω καλυτερα να πιω 1 λιτρο νερο απο το ενυδρειο παρα να φαω χαμπουκερ απο γνωστη αμερικανικη εταιρια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 18-01-13, 04:21
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ, νομιζω ολοι λιγο πολυ εχουμε τραβηξει καμια τζουριτσα νερο απο ενυδρειο, ομως αυτο πρεπει να αποφευγεται, οχι τοσο για τα "θανατηφορα μικροβια" και τις υπολοιπες αηδιες, αλλα για αυτα που δε μας επηρρεαζουν ως οργανισμους αλλα καλο ειναι να μην γινομαστε φορεις και να τα κουβαλαμε δεξια κι αριστερα.
Αυτο βεβαια θεωρητικα, και θα ηταν πολυ κρισιμο πριν μερικες εκατονταδες χρονια.
Σημερα με τα μεσα μεταφορας ο ανθρωπος εχει εξισορροπισει ολη τη βιολογια του πλανητη (εγω πχ εχω γυρισει πανω απο 150 χωρες της Γης και απο ηπειρους μονο Ανταρκτικη δεν εχω παει ) οποτε δεν τιθεται πια θεμα αν καποιοι οργανισμοι ειναι τροπικοι η πολικοι αφου πλεον ειμαστε λιγο πολυ φορεις ολων τους και τους εχουμε διαδωσει παντου.
(ας μην ξεχασουμε πως στην πραγματικοτητα το μεγαλυτερο ποσοστο των ινδιανων της κεντρικης Αμερικης δεν τους εξολοθρευσαν με οπλα οι Ισπανοι, αλλα με ανεμοβλογια -νομιζω... η ευλογια? - που κολλησαν απο την επαφη και ηταν αγνωστη σε αυτους τους λαους).


Τωρα οσο για τα υπολοιπα...

BORKED
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 18-01-13, 06:40
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Καλημερα!
Λοιπον χωρις να θελω να σας αγχωσω (λεμε τωρα) προσωπικα ειχα προσβληθει απο το Μycobacterium Μarinum....
Τοτε βεβαια-πριν 3-4 χρονια ηταν- δεν το ειχα καταλαβει περι τινος προκειται.Καποια στιγμη λοιπον έγδαρα το κεντρικο μεσο δαχτυλο του δεξιου χεριου μου σε μια βρυση αυλης η οποια ηταν επενδεδυμενη με πορολιθο.Αυτο εγινε κατα τη διαρκεια εργασιων στα τοτε ενυδρεια μου.Η πληγη που δημιουργηθηκε απο το γδαρσιμο ηταν πολυ μικρη και δεν της εδωσα σημασια παρα μονο οταν πλεον ειχε περασει πανω απο 10ημερο και ο πονος που ενιωθα ηταν λες και ειχε μεινει καποιος κοκκος απο την πετρα μεσα στο δαχτυλο.Συνεχισε να με ψιλο-απασχολει για το επομενο 8μηνο χωρις να επιδεινωνετε αλλα και δεν χανοταν το προβλημα.Πηγα λοιπον σε δερματολογο αφου πλεον ο πονος ηταν εσωτερικος μεσα στο δαχτυλο οπως ειπα λες και ειχα πετραδακι κατω απο το πετσι μου.
Εκανα το λαθος και βρεθηκα μαζι με την συζυγο στον δερματολογο.Οταν λοιπον (ουτε καν το εξετασε ο "μαγκας") ειδε το δαχτυλο μου ,η πρωτη ερωτηση ηταν αν εχω ενυδρεια........
Παγωτο εγω ......,ΕΝΥΔΡΕΙΑ ηταν η απαντηση της συζυγου, η οποια αποτελει τον μαρτυρα μου.Τοτε μου μιλησε για πρωτη φορα καποιος για το Μycobacterium Μarinum.Μου εδωσε συγκεκριμενη αντιβιωση για 3+ μηνες,καθως και μια αλοιφη.Το ολο θεμα τελειωσε μετα απο 1 χρονο περιπου.(συνολικα με απασχολησε κοντα στα 2....)
Απο ψαξιμο στο νετ την τοτε εποχη μου εμεινε οτι υπαρχει οντως προβλημα και καλα ειναι να προσεχουμε.Αποτελω ισως ιδιαιτερη-μοναδικη περιπτωση που την επαθα(αν και νομιζω αλλος ενας εχει το ιδιο θεμα που ετυχε σε μενα αλλα ας μιλησει εκεινος...)
Δε θελω να "φοβισω" κανεναν αλλα καλα ειναι να λαμβανουμε μετρα ,ποτε δεν ξερεις....
Αν κανει κανεις αναζητηση στο google θα βρει πολλες εικονες(και πληροφοριες) σχετικες.Η δικη μου περιπτωση ηταν ακριβως οπως αυτη της φωτο
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image_gallery.gif
Εμφανίσεις:  279
Μέγεθος:  55,7 KB  
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 18-01-13, 06:43
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Να πω επισης οτι λογω ¨ψωρας" τρεχω καθε λιγο και λιγακι και ξεπλενω τα χερια μου οποτε τα βουταω-πιανω κατι ενυδρειακο αλλα κι οτι λογω εργασιας , ειχα-εχω κανει ολα τα εμβολια (και παραπανω απο τα κοινα ισως)
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 18-01-13, 08:08
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ενδιαφερον μαικλ ευχαριστουμε που το μοιραστηκες. νταξει δεδεδεδεν α..ανχωνομαι....ολ ολα καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 18-01-13, 08:28
Το avatar του χρήστη leda
leda Ο χρήστης leda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-08-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 522
Προεπιλογή

μαικλ,δεν καταλαβα ομως,ποσο επικινδυνο ηταν τελικα αυτο το μικροβιο?
εννοω τι επιπτωσεις εχει περα απο την ενοχληση αυτη,διολου ευκαταφρονητη βεβαια εαν υπηρχε για 2 χρονια,
αλλα περα απο αυτο,εαν δεν επαιρνες αντιβιωση και τα σχετικα,θα υπηρχε μεγαλυτερο προβλημα-εξαπλωση και αλλου,τι?
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 18-01-13, 08:32
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Σιγουρα θα ειχα καποια πληγη στα χερια, εφοσον βαζω χερια στο ενυδρειο, σιγουρα εχω πιει αρκετες φορες νερο σιφωναροντας, σιγουρα εχω χαϊδεψει αρκετα αδεσποτα, σιγουρα ζω με γατες που κοιμουνται πανω μου, σιγουρα μεταφερω μικροβια απο αλλους οργανισμους, οπως ολοι μας, οσο και να προσεχουμε.

Ο ανθρωπινος οργανισμος, ομως, ειναι πολυ ανθεκτικος, εξελισσεται και προσαρμοζεται στο εξωτερικο του περιβαλλον με το περασμα των αιωνων και αποκατα αντισωματα. Παλιοτερα ο ανθρωπος κοιμοταν με προβατα και αγελαδες, τωρα με αλλα ζωα. Αν παω και κοιμηθω σε μια στανη, μπορει να κολλησω τιποτα, γιατι δεν ειχα ποτε επαφη ως παιδι της πολης. Αλλα θα το ξεπερασω, εκτος ορισμενων περιπτωσεων. Υπαρχουν και οι αλλεργιες στον ανθρωπο. Εχει πεθανει κοσμος απο τσιμπημα μελισσας, οχι ολοι, ομως. Με εχουν τσιμπησει μελισσες, οπως και σχεδον ολους μας. Αυτο δεν κανει τις μελισσες δολοφονους ανθρωπων, οπως και την ενασχοληση με τα ενυδρεια επικινδυνη.

Οι διατροφικες συνηθειες, ειναι πολυ πιο επιβλαβεις απο την εξωτερικη επαφη με αλλους οργανισμους κατα τη γνωμη μου. Για να ξεπαστρεψουν τους Ινδιανους οι Ισπανοι, οπως αναφερει ο Nick74 λιγο πιο πανω, μπορουσαν απλα να τους ταϊσουν πιττογυρο με γρασσολαδο που συνηθιζουμε να τρωμε ή burgers. Σαν τις μυγες θα επεφταν, γιατι ο οργανισμος τους ειχε συνηθισει να τρωει αγνα. Σε ενα προσφατο ταξιδι μου στο Λουξεμβουργο, ειδα τα σουπερ μαρκετ τους γεματα απο ετοιμα μαγειρεμενα φαγητα, μεχρι μακαρονια και πουθενα πρωτες υλες για να μαγειρεψεις. Αν δοκιμαζα, θα περνουσα το ταξιδι μου σε καποια τουαλετα το πιο πιθανο. Αλλα και στο Παρισι που περασα μια βολτα εκεινες τις μερες, ειδα να τρωνε για πρωινο ωμο κιμα με εναν κροκο ωμου αυγου απο πανω. Η επαφη με τα ενυδρεια θα τους πειραζε μετα? Ειναι γνωστο οτι το ωμο κρεας προκαλει φλεγμονες στον ανθρωπινο εγκεφαλο. Περα απο τι θα κολλησεις απο το ζωο και μαλιστα τις βορειας Ευρωπης, τρωγοντας το ετσι. Δεν ειναι τυχαιο οτι ο ανθρωπος αρχισε να δημιουργει πολιτισμο, οταν αρχισε να μαγειρευει την τροφη του.

Τα pufferακια μου θα με ξεπαστρεψουν μετα? Μη γινομαστε υποχονδριοι. Πιο πιθανο ειναι να με ξεπαστρεψουν αν ντυθω σαλιγκαρος τις αποκριες και μπω στο ενυδρειο να με ροκανισουν.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 18-01-13, 09:22
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

[QUOTE=Κουραμπιές

Και μια απορια σοβαρα τωρα. Αναφερθηκε οτι εβαλε καποιος ιδρωμενα χερια στο ενυδρειο και πεθανε αγγελοψαρο...τι παιζει με αυτο σοβαρα; Αν σηκωσω τη μασχαλη μου πανω απτο ενυδρειο δηλαδη παει το ενυδρειο;; Θα ψοφησουν ολα;![/QUOTE]


XA XA XA XA....!!!
ΦΟΒΕΡΟΣ,ΓΕΛΑΣΑ ΠΟΛΥ
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 18-01-13, 12:22
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Σιγουρα θα ειχα καποια πληγη στα χερια, εφοσον βαζω χερια στο ενυδρειο, σιγουρα εχω πιει αρκετες φορες νερο σιφωναροντας, σιγουρα εχω χαϊδεψει αρκετα αδεσποτα, σιγουρα ζω με γατες που κοιμουνται πανω μου, σιγουρα μεταφερω μικροβια απο αλλους οργανισμους, οπως ολοι μας, οσο και να προσεχουμε.

Ο ανθρωπινος οργανισμος, ομως, ειναι πολυ ανθεκτικος, εξελισσεται και προσαρμοζεται στο εξωτερικο του περιβαλλον με το περασμα των αιωνων και αποκατα αντισωματα. Παλιοτερα ο ανθρωπος κοιμοταν με προβατα και αγελαδες, τωρα με αλλα ζωα. Αν παω και κοιμηθω σε μια στανη, μπορει να κολλησω τιποτα, γιατι δεν ειχα ποτε επαφη ως παιδι της πολης. Αλλα θα το ξεπερασω, εκτος ορισμενων περιπτωσεων. Υπαρχουν και οι αλλεργιες στον ανθρωπο. Εχει πεθανει κοσμος απο τσιμπημα μελισσας, οχι ολοι, ομως. Με εχουν τσιμπησει μελισσες, οπως και σχεδον ολους μας. Αυτο δεν κανει τις μελισσες δολοφονους ανθρωπων, οπως και την ενασχοληση με τα ενυδρεια επικινδυνη.

Οι διατροφικες συνηθειες, ειναι πολυ πιο επιβλαβεις απο την εξωτερικη επαφη με αλλους οργανισμους κατα τη γνωμη μου. Για να ξεπαστρεψουν τους Ινδιανους οι Ισπανοι, οπως αναφερει ο Nick74 λιγο πιο πανω, μπορουσαν απλα να τους ταϊσουν πιττογυρο με γρασσολαδο που συνηθιζουμε να τρωμε ή burgers. Σαν τις μυγες θα επεφταν, γιατι ο οργανισμος τους ειχε συνηθισει να τρωει αγνα. Σε ενα προσφατο ταξιδι μου στο Λουξεμβουργο, ειδα τα σουπερ μαρκετ τους γεματα απο ετοιμα μαγειρεμενα φαγητα, μεχρι μακαρονια και πουθενα πρωτες υλες για να μαγειρεψεις. Αν δοκιμαζα, θα περνουσα το ταξιδι μου σε καποια τουαλετα το πιο πιθανο. Αλλα και στο Παρισι που περασα μια βολτα εκεινες τις μερες, ειδα να τρωνε για πρωινο ωμο κιμα με εναν κροκο ωμου αυγου απο πανω. Η επαφη με τα ενυδρεια θα τους πειραζε μετα? Ειναι γνωστο οτι το ωμο κρεας προκαλει φλεγμονες στον ανθρωπινο εγκεφαλο. Περα απο τι θα κολλησεις απο το ζωο και μαλιστα τις βορειας Ευρωπης, τρωγοντας το ετσι. Δεν ειναι τυχαιο οτι ο ανθρωπος αρχισε να δημιουργει πολιτισμο, οταν αρχισε να μαγειρευει την τροφη του.

Τα pufferακια μου θα με ξεπαστρεψουν μετα? Μη γινομαστε υποχονδριοι. Πιο πιθανο ειναι να με ξεπαστρεψουν αν ντυθω σαλιγκαρος τις αποκριες και μπω στο ενυδρειο να με ροκανισουν.
Ταρτάρ... πολύ νόστιμο! δεν το δοκίμασες; όταν το βρίσκω ή μάλλον το έβρισκα(π.κ) σε καλά εστιατόρια το τιμούσα δεόντως
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 18-01-13, 12:36
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Α να χαθεις! Αηδιασα!
Την αλλη φορα που θα παμε ταβερνα, θα τους πω να σου φερουν ενα τομαρι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 18-01-13, 18:46
Το avatar του χρήστη stanlee
stanlee Ο χρήστης stanlee δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2013
Περιοχή: orestiada
Μηνύματα: 709
Προεπιλογή ....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από leda Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη, τι θα παθουμε που χαιδευουμε αδεσποτα?
Τίποτα απολύτως δεν θα πάθουμε απλά ανέφερα κάποια παραδείγματα πιο εύκολης μόλυνσης ενός ανθρώπου....μη το παίρνεις προσωπικά(όλα τ αδέσποτα της γειτονιάς εγώ τα φροντίζω!)κι δεν έχω πάθει τίποτα απλά έγεινα πιο ευτυχισμένος άνθρωπος!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 18-01-13, 19:26
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Ο ιδρωτας περιέχει διάφορα διαλυτά συστατικά, κυρίως μεταλλικά.
Τα κύρια από αυτά τα συστατικά είναι η ουρία και τα άλατα του γαλακτικού οξέος. Από άλλα στοιχεία υπάρχουν:
1) Νάτριο 0,9 gr/L,
2) Κάλιο 0,2 gr/L,
3) Ασβέστιο 0,015 gr/L και
4) Μαγνήσιο 0,0013 gr/L.
Από τον ιδρώτα δε λείπουν και τα ιχνοστοιχεία, όπως ψευδάργυρος (0,4 mg/L), χαλκός (0,3-0,8 mg/L), σίδηρος και χρώμιο (1 mg/L), νικέλιο και μόλυβδος (0,05 mg/L).


Πιστευετε οτι ειναι ολα ακινδυνα για τα ψαρια;
Το αγγελοψαρο ψοφησε μετα απο την εισαγωγη του ιδρωμενου χεριου μου στο ενυδρειο, οι μετρησεις μου ηταν σωστες, και το ψαρι υγιεστατο μεχρι εκεινη την στιγμη.
Να τονισω επισης οτι τυχον φαρμακα που μπορει να παιρνουμε, περνανε και αυτα στον ιδρωτα.
Η μυρωδια τωρα του ιδρωτα, δεν προερχεται απο τον ιδιο τον ιδρωτα, αλλα τα βακτηρια και τους μυκητες που συγκεντρωνεται στην καθε περιοχη.
Τωρα δεν προτρεπω κανεναν να κανει η να μην κανει τιποτε, απλα μεταφερω μια (δυσαρεστη) εμπειρια μου.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 18-01-13, 19:40
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Να ψόφησε το αγγελόψαρο απο τον ιδρώτα σου
το θεωρώ κι αυτό λίγο απίθανο
Ενδιαφέρουσα η ανάλυση του ιδρώτα αλλά μάλλον κάτι άλλο έφταιγε κατά τη γνώμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 18-01-13, 19:43
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο ιδρωτας περιέχει διάφορα διαλυτά συστατικά, κυρίως μεταλλικά.
Τα κύρια από αυτά τα συστατικά είναι η ουρία και τα άλατα του γαλακτικού οξέος. Από άλλα στοιχεία υπάρχουν:
1) Νάτριο 0,9 gr/L,
2) Κάλιο 0,2 gr/L,
3) Ασβέστιο 0,015 gr/L και
4) Μαγνήσιο 0,0013 gr/L.
Από τον ιδρώτα δε λείπουν και τα ιχνοστοιχεία, όπως ψευδάργυρος (0,4 mg/L), χαλκός (0,3-0,8 mg/L), σίδηρος και χρώμιο (1 mg/L), νικέλιο και μόλυβδος (0,05 mg/L).


Πιστευετε οτι ειναι ολα ακινδυνα για τα ψαρια;

Διαβασε τοτε τι περιεχουν τα ιχνοστοιχεια που βαζεις για λιπασμα και τα μεταλλικα αλατα.
Οι ποσοτητες παιζουν ρολο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 18-01-13, 19:50
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Tωρα που διαβαζω την χημικη αναλυση του ιδρωτα βλεπω οτι αυτος μπορει να αποτελεσει εξαιρετο και συναμα ολοκληρωμενο (All-Inclusive) λιπασμα για τα φυτα μας.

Οσον αφορα το θεμα μας πιστευω οτι ειναι εξαιρετικα απιθανο το σκαλαρι να εφυγε απο τον ιδρωτα ενος χεριου,πρωτον γιατι η εφιδρωση θα σταματησει οταν το χερι μας εισαχθει στο νερο και κατα δευτερον,η ποσοτητα ιδρωτα που θα ειχε πανω το χερι την ωρα που μπηκε στο νερο ειναι τοσο μικρη που η ποσόστωση της στο νερο του ενυδρειου σου (120 λιτρα) ειναι μηδαμινη για να επηρεασει τοσο πολυ ενα ψαρι.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 18-01-13, 20:00
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

απο αυριο τρεξιματακι σαουνα κτλ και μετα
βουρ στα φυτεμενα μας
__________________
Ψαλιδοχέρης
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 18-01-13, 20:06
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασε τοτε τι περιεχουν τα ιχνοστοιχεια που βαζεις για λιπασμα και τα μεταλλικα αλατα.
Οι ποσοτητες παιζουν ρολο.

Η ουρία και τα άλατα του γαλακτικού οξέος σε ποιο σκευασμα ιχνοστοιχειων βρισκεται;
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 18-01-13, 21:19
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλα και στο Παρισι που περασα μια βολτα εκεινες τις μερες, ειδα να τρωνε για πρωινο ωμο κιμα με εναν κροκο ωμου αυγου απο πανω.

Χαχα ολα καλα ρε φιλε αλλα αυτο για το ταρταρ τι το θελες? εχεις δοκιμασει ποτε? και αν ναι δε σου αρεσε?
Δοκιμασες να το εμπλουτισεις με ελιες, καπαρη, πικλες και λιαστη ντοματα?
εχεις δοκιμασει καρπαθιο? (δεν ειναι κιμας σαν το ταρταρ αλλα φλιδα)


Και τελος αν ολες οι απαντησεις ειναι "οχι" και δεν εισαι διατεθημενος να δωσεις καν μια ευκαιρια σε αυτα τα -θαυμασια κατα τη γνωμη μου- εδαισματα, μια τελευταια ερωτηση: εχεις φαει μπεργκερς απο τα McDonalds?



Οσο να ναι οι Ελληνες γενικα με το μοσχαρι δεν "το χουν" (ακομα και τα φιλετα τα καταστρεφουν) οποτε ειναι καπως χαζο να μιλανε απαξιωτικα για την κουζινα λαων που βρισκονται αιωνες μπροστα στο συγκεκριμενο ειδος κρεατος.
Ακουγεται σαν την Μερκελ που εκατσε και απαξιωσε τα ντολμαδακια γιατι τοσο της εκοβε (ασχετο αν οι λαχανοντολμαδες που συγκενευουν αρκετα με τα δικα μας που γινονται απο αμπελοφυλο ειναι Γερμανικο φαγητο, αλλα ισως ουτε αυτο να το ξερει)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 18-01-13, 21:33
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Οταν ενας λαος ψωνιζει απο το σουπερ μαρκετ ετοιμα βρασμενα μακαρονια με σαλτσα, επειδη ειναι αρκετα δυσκολο να βρασεις νερο και να τα πεταξεις μεσα, δεν θα μπορουσα να πω οτι τρελαινομαι για την κουζινα του. Ουτε οταν το κοτοπουλο με το χοιρινο εχουν ακριβως την ιδια γευση, γιατι η σαλτσα που ριχνουν πρεπει να καλυψει τα παντα. Πες με και κολλημενο, αλλα για εμενα προσωπικα, εχουμε κατι παραπανω απο πολυ καλη κουζινα.

Δεν θα ηθελα να φαω ταρταρ, θα προτιμουσα να το ψησω το κρεας μου. Οπως και το αυγο μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 18-01-13, 22:17
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βρε οι Γαλλοι αγοραζουν βρασμενα μακαρονια?
αλλο παλι και τουτο... μπας κι ηταν μεταναστες?


Παράθεση:
Δεν θα ηθελα να φαω ταρταρ, θα προτιμουσα να το ψησω το κρεας μου. Οπως και το αυγο μου.
γουστα ειν αυτα αλλα εκτος το οτι ειναι πολυ νοστιμο ας μην ξεχναμε και τη βιοτοπικη μας τροφη
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ανοιχτή συζήτηση για το μέλλον του συλλόγου . ΣΤΑΜΑΤΗΣ Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 80 18-03-13 13:18
Συζήτηση για τα log \/ag Greek Aquarist's Boards 23 25-09-12 19:14
Θέμα για συζήτηση Ioanna.bar Γλυκό νερό - Γενικά 41 20-11-11 15:53
Συζήτηση για βακτήρια και στρώσιμο george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 18 30-10-10 17:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11685 seconds with 14 queries