Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-03-11, 11:39
limo
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Question βρανχιοσκωληκες η οχι?Στη φαση που ειμαι...τι να κανω?

καλησπερα και απο εμενα.Να σας πω και εγω λιγο την ιστορια μου και αν μπορει καποιος να με βοηθεισει θα το εκτοιμουσα.Pegion blod το ζεβγαρακι μου αρκετα ωριμο και δοκιμασμενο αφου εχουν γεννησει 4-5 φορες.Το θεμα ειναι οτι οι γεννες ηταν σε κοινωβιο ενυδρειο και στην 3 βδομαδα τα ψαρακια αντιο.ειπα να δοκιμασω σε γεννιστρα οπως και επραξα.Πριν τα βαλω στη τετραγωνη γιαλα εκανα μια αγωγη με esha 2000 και αλατακι sera ectopur.Ο λογος?πιθανοτιτα υπαρξεις βραχιοσκωλικα στο ζεβγαρι.Απο που το συμπερανα?Απο γρηγορη αναπνοη (περισσοτερο της θυλικιας) και εξογκομενα βρανχια.Πρωτιμισα αυτο το υπιο φαρμακο γιατι δεν ημουν απωλητα σιγουρος οτι υπαρχει βρανχιοσκολικας η αλλιως gyrodaktilus (διωρθοστε με αν κανω λαθος για την ταυτιση της ασθενειας)Ηθελα να ημουν πλεον σιγουρος οτι το ζευγαρι μου ειναι πλεον αποπαρασιτομενο και με το σωστο πλεον τροπο να κανω μια καινουργια προσπαθεια για αναπαραγωγη.Το θεμα ειναι οτι την αγωγη την εκανα 2 φορες με αποσταση 1 βδομαδα η μια με την αλλη και καμια βελτιωση.Εβαλα το ζευγαρι 7/3/ στη γεννηστρα και εκανα αγωγη με φορμολη.Σημερα μετα απο αλλαγη 80 τις 100 νερο εχω την εντυπωση πως αλαγη δεν ειδα.Τα ψαρια ειναι ορεξατα και κατα τα αλλα υγειη χωρις χρωματικες αλοιωσεις στα βρανχια τους παρα μονο γρηγορη αναπνοη και της θυλικιας πιο εξογκομενα σε καθε αναπνοη.Να επαναλαβω θεραποια και αν ναι με τι φαρμακο?Μιπως οχι γιατι θα τα αποδυναμοσω?!το νερακι της γεννηστρας απο οσμοση με προφυλτρο στους 29 κελσιου gh 6 kh 1 ph 6 μπορει και λιγο λιγοτερο.Ειμαι σχεδον σιγουος οτι τα ψαρια μου εχουν αυτο το παρασιτο γιατι σε μια γεννα τα μικρα ηταν πρισμενα στα βρανχια τους.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-03-11, 05:22
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Με τοσες θεραπειες αν ηταν βραγχιοσκωληκες δεν θα ειχαν πεθανει?

Αν μπορεις βαλε φωτογραφιες απο τα ψαρια και ενα βιντεακι θα ηταν ακομα καλυτερα!

Διαγνωση δε μπορεις να κανεις και ουτε κανεις αλλος ... Θα πρεπει να παρεις δειγμα να το δεις στο μικροσκοπιο και να ταυτοποιησεις ποιο ειναι (αν ειναι παρασιτο και οχι κατι αλλο!) .. Ιντερνετικοι γιατροι δεν υπαρχουν ουτε καν γιατροι για δισκους στην Ελλαδα τουλαχιστον! Το μονο που μπορεις να κανεις/ουμε ειναι μονο υποθεσεις και τιποτα παραπανω!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-11, 04:50
limo
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

παρολα αυτα σημερα κανανε αυγουλακια.Για να δουμε τι θα δουμε
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-03-11, 08:51
Το avatar του χρήστη Sotiris7
Sotiris7 Ο χρήστης Sotiris7 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2008
Περιοχή: Αθήνα και πάλι......
Μηνύματα: 867
Προεπιλογή

Σσσσσσσςςςςς............... είπαμε............ μην μιλάς........... άστα στην ησυχία τους και όλα θα πάνε μια χαρά.......... έχεις πανέμορφο ζευγάρι, και καθώς ήμουν και μπροστά όταν γεννάγανε, όλα θα πάνε καλά..........
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-03-11, 16:35
limo
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

για αλη μια φορα ημουν ατυχος τα εφαγαν παλι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-04-11, 19:43
limo
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

http://www.youtube.com/watch?v=XWHQm5Evko0
ελπιζω να ειναι κατατοπιστικο το βιντεακι
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-04-11, 19:50
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

ποσο μεγαλα ειναι τα ψαρια ?
πριν ποση ωρα εχουν φαει ?
γιατι ρισκαρισες με φορμολη και δεν εβαλες τρεμαζολ ?
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-04-11, 20:08
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

ποσο καιρο ειναι ετσι το ψαρι?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-04-11, 13:19
limo
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

τα γευματα ειναι περιπου 5 την ημερα tetra pro - colour bloodworms ocean marine soft spirulina fauna marin τρωνε τον αμπακο 14 ως 20 εκατοστα ειναι τα ψαρια μου η θυληκια περιπου στους 15-16
Το τρεμαζολ δεν το ξερω σαν φαρμακο ειχα κανει και λιγο αλατι ectopoure δοκιμασα και το essa 2000 τπτ
το ολο θεμα πεζει 4-5 μηνες περιπου(μπορει και παρα πανω).Ειχα α/ο και τωρα πεζω σε νερο βρυσης απο προφιλτρα και τυρφη
-------------------------
Το ενυδρειο τρεχει 2 βδομαδες τωρα με νερο βρυσης απο προφιλτρα και τυρφη.Οπως καταλαβενετε po4 δεν εχουν προλαβει να αναπτυχθουνε και οσο αφορα τις υπολοιπες τιμες μετρισα και σημερα και δεν εχει αλλαξει κατι.Τα 2 blod που ειναι και ζευγαρι τα εχο 1 χρονο περιπου και πριν 4 μερες εβαλα και αλλα 3 ψαρακια για να αρχισω να σχηματιζω το κοπαδακι μου (περιπου 8-10 ψαρια).Το ζευγαρι εχει να δει αλους δισκους απο το καιρο του νωε οποτε οπως αντιλαμβανεστε η κοινωνικοτιτα των ψαριων μεταβαλεται πλεον αμεσα και η συμπεριφορες θα φανουν στη πορεια.ποιος θα ειναι κυριαρχος,αν θα σπασει το ζευγαρι,αν θα υπαρξει νεο ζευγαρι.....Τωρα θα μπω σε αυτη την φιλοσοφια του ενυδρειου και του δισκου για το λογο οτι 5 χρονια που ασχολουμε με αυτο το χομπι και τα 4 τελευταια με δισκους ειναι πρωτογνορα για εμενα.Κανει ομως <μπαμ> η αναπνοη της μικρης και αυτο με προβληματιζει αρκετα.μερικοι ανεφεραν οτι μπορει καποια περιοδο της ζωης της να περασε κατι (ακομα και στα δικα μου χερια και ας μη θυμαμαι τιποτα το τραγικο)και το ψαρι απλα να εχει καποιο πλεον μονιμο προβλημα αλλα οχι ουσιαστικο με την υγεια του.Απλα να κουσουρι.Τρωει γεννανει κυνηγαει εναν κενουργιο αρσενικο(μαλλον σαν να του λεει φυγε απο εδω ΡΕ).οσο αφορα τα φιλτρα το ενα βιολογικο με syporax και το αλο μηχανικο με σφουγκαρια και τυρφη(αργοτερα η τυρφη θα μπει σε βαρελι και οχι σε φιλτρα)και τα δυο ψεκαζουν το νερο με spread bars στο κεντρο με κλιση περιπου 35-40 μοιρες.αν θελετε καποιες αλες πλοιροφοριες πεστε το μου.Στη διαθεδη σας για το καλο της κοκκινης κυριας
Ευχαριστω
gh 6
ph 6.6
nh4 0
no2 0
no3 10

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη limo : 03-04-11 στις 13:19 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-04-11, 13:56
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

τα βρανχια τα κτυπανε ή κακες συνθηκες , αμμωνιες νιτριτης κτλ
βανχιοσκωλικες ή βακτηριακη μολυνση . Συνηθως αν σε κτυπησουν βρανχιοσκωληκες και δεν τους αντιμετωπισεις γρηγορα αφηνουν καποιο κουσουρι που λες ( να φαινεται η φουσκα στην αναπνοη ) αλλά αυτη αναπνεει πολύ γρηγορα .....

Θα εκανα μια θεραπεια με general cure + furan 2 σε καραντινα και αν δεν ειχα βελτιωση θα το αφηνα ετσι το ψαρι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τι να κανω??? pantelos Αρχάριοι γλυκού νερού 5 01-03-11 17:56
τι α να κανω; λατσε τζενη Αρχάριοι γλυκού νερού 17 11-01-10 21:51
Ειναι αληθεια η ειναι αλλη μια παραπλανιση? fotis_k Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 30-12-08 08:26
μικρο ενυδρειο 3 μονομαχους φαση Α melitropos DIY . Φτιάχτο μόνος σου 9 22-09-05 00:55
ΠΛΑΝΑΡΙΑ? ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? CHRISTOS 22 Δίσκοι 2 17-04-05 23:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:55.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04441 seconds with 13 queries