Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 27-09-06, 18:57
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

για τα ροτβαιλερ θέλω μόνο να πω πως είναι όντως πολύ άγρια σκυλιά από την φύση τους και σχεδόν μισούν τον άνθρωπο. πολύ εύκολα ένα ροτβάιλερ στα χέρια ενός άπειρου ιδιοκτήτη θα γυρίσει μιά μέρα να δαγκώσει ακόμα και τον ίδιο. μου αρέσουν πολύ εμφανισιακά, θαυμάζω την δύναμή τους αλλά δεν τα συνιστώ σε κανέναν, ιδίως σε άτομα που δεν έχουν διαβάσει για το πως ανατρέφεις σωστά έναν σκύλο και χτυπάν έυκολα το ζώο αν κάνει κάτι κακό. Φυσικά υπάρχουν πάντα οι εξαιρέσεις αλλά δεν θα το διακινδύνευα...

για μεγάλο σκύλο θα πρότεινα μπόξερ ή μεγάλο Δανό (ΠΟΛΥ καλά σκυλιά σε όλα) ή αν θέλεις κάτι σε μακρύτριχο: βέλγικο ποιμενικό (όμορφο σκυλί και καλός φύλακας)

Υ.Γ.: και τα ντόμπερμαν είναι πολύ καλά, στρατιώτες! 11 επιλεκτικές ράτσες έχει μέσα... κι αυτοί οι διπλοί κυνόδοντες επάνω... τι να πω... ε κλαζ?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 27-09-06 στις 19:08
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 27-09-06, 19:00
Το avatar του χρήστη melitropos
melitropos Ο χρήστης melitropos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-09-2005
Περιοχή: Αθηνα, Ν. Σμυρνη
Μηνύματα: 158
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην melitropos
Προεπιλογή καλο

το κυνηγοσκυλο αλλα μηπως νυσταζει?εγω λεω λυκοσκυλο βελγιου η αλσατιας ...αλλιως κοπρακι!
μου αρεσε και της Σονιας...παρε ενα γιορκσαιρ ποκετ...θα το βαζεις και στην τσεπη σου..!!!
__________________
von ...melitropos
πιάσε πέτα- σοκοφρέτα!



Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη melitropos : 27-09-06 στις 19:03
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 27-09-06, 19:07
Το avatar του χρήστη panos73
panos73 Ο χρήστης panos73 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Οχι δεν νυσταζει , απλα βλεπει τη γυναικα μου να τρωει πατατακια και εχει υπνωτιστει
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 27-09-06, 20:40
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Ο σκυλος πρεπει να ταιριαζει με το αφεντικο του ... υπαρχουν πιο ενεργητικα και πιο τεμπελικα σκυλια ...το ιδιο και ανθρωποι

Εγω ας πουμε σκεφτομαι για μικροσωμο μπουλντογκ ... .Να καθομαστε στον καναπε και να τρωμε πατατακια

Παλια ηθελα ενα μπουλ τεριε και ημουν ετοιμος να δωσω 1000ευρω για ενα ...παρα την ομορφια του , θα ηταν εντελως λαθος επιλογη αφου το σκυλι αυτο ειναι πολυ ενεργητικο ...

Απο μεγαλοσωμα ψηφιζω σαρπει και μποξερ (πολυ σαλιο) ...για πιο ντεμπελικο κατι σε τσοου-τσοου (αν δεν υπαρχει προβλημα με την τριχα)

Απο μικροσωμα , μπουλ τεριε

Ντομπερμαν και πιτ μπουλ δεν μου αρεσουν σαν εμφανιση .Σαν το χοντρο και το λιγνο ειναι ...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 27-09-06, 20:48
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tricky
Ντομπερμαν και πιτ μπουλ δεν μου αρεσουν σαν εμφανιση .Σαν το χοντρο και το λιγνο ειναι ...
επετρεψε μου να συμφωνησω μαζι σου μονο στο δευτερο σκελος......το ντομπερμαν ειναι ρατσα που εγινε χωρις να υπαρχει καμμια δοση υπερβολης η ''αξεσουαρ''...παιρνεις οτι βλεπεις.εξυπναδα-απιστευτη δυναμη-αλμα,και εφευρετικοτητα!!!..πιστος,υπακουος,ακουραστος σου δινει παντα το 110% του εαυτου του,συνεχεια καθε μερα-νυχτα.γνωριζω οτι θα μου στοιχισει πολυ οταν τον χασω,και δυστυχως στην συγκεκριμενη ρατσα μαλλον θα ειναι θαυμα αν φτασει και ξεπερασει τα 10 χρονια.....
κλεινοντας δεν ειναι τυχαιο το γεγονος οτι οποιος βρεθει να ζει με ντομπερμαν ,αν ξαναπαρει σκυλο παλι και μονο ντομπερμαν θα παρει.....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 27-09-06, 21:26
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos
για τα ροτβαιλερ θέλω μόνο να πω πως είναι όντως πολύ άγρια σκυλιά από την φύση τους και σχεδόν μισούν τον άνθρωπο. πολύ εύκολα ένα ροτβάιλερ στα χέρια ενός άπειρου ιδιοκτήτη θα γυρίσει μιά μέρα να δαγκώσει ακόμα και τον ίδιο. μου αρέσουν πολύ εμφανισιακά, θαυμάζω την δύναμή τους αλλά δεν τα συνιστώ σε κανέναν, ιδίως σε άτομα που δεν έχουν διαβάσει για το πως ανατρέφεις σωστά έναν σκύλο και χτυπάν έυκολα το ζώο αν κάνει κάτι κακό. Φυσικά υπάρχουν πάντα οι εξαιρέσεις αλλά δεν θα το διακινδύνευα...

για μεγάλο σκύλο θα πρότεινα μπόξερ ή μεγάλο Δανό (ΠΟΛΥ καλά σκυλιά σε όλα) ή αν θέλεις κάτι σε μακρύτριχο: βέλγικο ποιμενικό (όμορφο σκυλί και καλός φύλακας)

Υ.Γ.: και τα ντόμπερμαν είναι πολύ καλά, στρατιώτες! 11 επιλεκτικές ράτσες έχει μέσα... κι αυτοί οι διπλοί κυνόδοντες επάνω... τι να πω... ε κλαζ?
δηλαδη το ροντβαιλερ εχει αγρια ενστικτα και το ντοπερμαν οχι??συνελθετε...διαβαστε γιατι φτιαχτηκε το ντοπερμαν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 27-09-06, 21:32
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ναι φτιαχτηκε για φυλακαςμε ενα μερος του dna του παρμενο και απο ροντβαιλερ,αλλα επειδη στην πορεια φανηκε περισσοτερο το αγριο του ροντβαιλερ,μπηκε το αιμα του αγγλικου σεττερ,και ετσι εγινε το ντομπερμαν που ολοι μας γνωριζουμε.......
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 27-09-06, 21:41
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
ναι φτιαχτηκε για φυλακαςμε ενα μερος του dna του παρμενο και απο ροντβαιλερ,αλλα επειδη στην πορεια φανηκε περισσοτερο το αγριο του ροντβαιλερ,μπηκε το αιμα του αγγλικου σεττερ,και ετσι εγινε το ντομπερμαν που ολοι μας γνωριζουμε.......
μηπως να ξεχασουμε το οτι τα ντοπερμαν παθαιναν κρισεις γιατι μεγαλωνε ο εγκεφαλος χωρις να μεγαλωνει το κρανιο και ορμουσαν στους παντες και τα παντα???????????μεχρι που πριν απο μερικα χρονια το βρηκαν τη λυση????και ποιος φυλακας βρε klaz????ολα αυτα τα σκυλια φτιαχτηκαν μεσα σε εργαστηρια και για αγωνες,προσγειωθητε
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 27-09-06, 22:02
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ποτε δεν εγινε κατι τετοιο.!!!!! ο εγκεφαλος του ντομπερμαν ειναι στο χιλιοστο ακριβως ο ιδιος με αυτον ενος κολλευ(λασυ)...γιατι δεν ακουστηκε ποτε οτι ενα κολλευ τρελλαθηκε....
απλα υπαρχει η ιστορια του 2ου παγκοσμιου πολεμου,οπου πολλα ντομπερμαν χρησιμοποιηθηκαν στις μαχες,και αφου τα αφεντικα τους σκοτωθηκαν αυτα αρχισαν να περιπλανιουνται στα πεδια των μαχων και να τρεφονται με ανθρωπινα μελη...........αυτο βεβαια ειχε σαν αποτελεσμα,να γινουν εντελως επιθετικα,και να στραφουν εναντιον ολων των ανθρωπων......
δυστυχως λοιπον ο μυθος με την τρελλα των ντομπερμαν ζει και βασιλευει μεχρι σημερα.....
αυτα προς ενημερωση ολων αυτων που ισχυριζονται''τι τα παιρνετε αυτα τα σκυλια..?αφου μετα τα χχχ χρονια τρελλαινονται...''ας σοβαρευτουμε τωρα.ναι ..ειναι οντως σκυλια πειραματοζωα φτιαγμενα σε εργαστηρια,αλλα ειναι χρησιμα,και πολυ στοργικα στα αφεντικα τους,και οχι φρανκεσταιν.....
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 27-09-06, 22:08
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
ποτε δεν εγινε κατι τετοιο.!!!!! ο εγκεφαλος του ντομπερμαν ειναι στο χιλιοστο ακριβως ο ιδιος με αυτον ενος κολλευ(λασυ)...γιατι δεν ακουστηκε ποτε οτι ενα κολλευ τρελλαθηκε....
απλα υπαρχει η ιστορια του 2ου παγκοσμιου πολεμου,οπου πολλα ντομπερμαν χρησιμοποιηθηκαν στις μαχες,και αφου τα αφεντικα τους σκοτωθηκαν αυτα αρχισαν να περιπλανιουνται στα πεδια των μαχων και να τρεφονται με ανθρωπινα μελη...........αυτο βεβαια ειχε σαν αποτελεσμα,να γινουν εντελως επιθετικα,και να στραφουν εναντιον ολων των ανθρωπων......
δυστυχως λοιπον ο μυθος με την τρελλα των ντομπερμαν ζει και βασιλευει μεχρι σημερα.....
αυτα προς ενημερωση ολων αυτων που ισχυριζονται''τι τα παιρνετε αυτα τα σκυλια..?αφου μετα τα χχχ χρονια τρελλαινονται...''ας σοβαρευτουμε τωρα.ναι ..ειναι οντως σκυλια πειραματοζωα φτιαγμενα σε εργαστηρια,αλλα ειναι χρησιμα,και πολυ στοργικα στα αφεντικα τους,και οχι φρανκεσταιν.....
δεν διαφονω ειναι πολυ καλα σκυλια ειχα για ενα διαστημα 7 μηνων ενα ντοπερμαν,αλλα οχι οτι τα ροντβαιλερ εχουν αγρια ενστικτα και τα ντοπερμαν οχι!!!δεν υπερασπιζομαι τα ροντβαιλερ,δεν εχω ουτως η αλλως ουτε μου αρεσουν σαν σκυλια,θεμα γουστου,
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 27-09-06, 22:11
Το avatar του χρήστη tzimakos
tzimakos Ο χρήστης tzimakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή

χωρις παρεξηγηση παντως, τα πιτ-μπουλ τα θεωρω καθαρη ανωμαλια της φυσης, και ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο καποιος θα επελεγε ενα τετοιο....
__________________
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 27-09-06, 22:14
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzimakos
χωρις παρεξηγηση παντως, τα πιτ-μπουλ τα θεωρω καθαρη ανωμαλια της φυσης, και ειλικρινα δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο καποιος θα επελεγε ενα τετοιο....
????????????.ειχες ποτε???πως το λες αυτο??τα πιτ μπουλ τα υπερασπιζομαι θειε klaz γιατι εχω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 27-09-06, 22:21
Το avatar του χρήστη tzimakos
tzimakos Ο χρήστης tzimakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή

ειναι ανωμαλια, οπως ανωμαλια ειναι και τα παπαγαλοψαρα.
γιατι πηρες πιτ-μπουλ και οχι καποιο αλλο ?
που υπερτερουν?
__________________
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 27-09-06, 22:35
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzimakos
ειναι ανωμαλια, οπως ανωμαλια ειναι και τα παπαγαλοψαρα.
γιατι πηρες πιτ-μπουλ και οχι καποιο αλλο ?
που υπερτερουν?
με το ιδιο σκεπτικο ανωμαλια ειναι και τα ντοπερμαν,και αρκετα απο τα σκυλια που βλεπουμε σημερα.το πιτ μπουλ λεγεται αμερικανικο πιτ μπουλ-τεριε η αμερικανικο σταφορντσερ τεριε,.τωρα γιατι ΤΑ διαλεξα(εχω 3)ειναι γιατι ειναι αριστοι φυλακες,πανεξυπνα μαχητικα,δυναμικα,στοργικα με τα αφεντικα τους και εχουν πολυ ωραια κατασκευη σωματος ξεχασα να πω και απιστευτα πιστο σκυλι
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GP250381 : 27-09-06 στις 22:41
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 27-09-06, 22:43
Το avatar του χρήστη tzimakos
tzimakos Ο χρήστης tzimakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή

εν ολιγοις , εσενα σου αρεσουν -εμενα οχι.
απλα στη γερμανια καποια στιγμη συζητηθηκε η αναγκαιοτητα "αδειας χρησης" για τα πιτ-μπουλ, δεν ξερω τι εγινε τελικα. θυμαμαι ομως και παρα πολλα περιστατικα οπου τρελλαθηκαν και σκοτωσαν αρκετα παιδια.
αν δεν απατωμαι η ρατσα αυτη δημιουργηθηκε απο καποιους αρρωστους εγκεφαλους για κυνομαχιες.

Στην τελικη ομως οπως εγω εχω neon και αρλεκινους, ενω εσυ εχεις δισκους και αλλες κιχλιδες,
ετσι εσυ εχεις πιτ-μπουλ κι εγω ποτε δεν προκειται να παρω
__________________
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 27-09-06, 22:58
Το avatar του χρήστη rita
rita Ο χρήστης rita δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rita
Προεπιλογή

το βλεπω να τσακωνομαστε ο καθενας για το σκυλο του
__________________
"Μη λογομαχήσεις ποτέ με ένα βλάκα.Θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας

"Το ¶ουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα." ~ Θεοντoρ Αντόρνο
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 27-09-06, 23:02
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

και οχι μονο στη γερμανια..η ρατσα αυτη δημιουργηθηκε αρχικα για κυνομαχιες με ιδιαιτερη προσοχη να μην επιτηθεται σε ανθρωπους,αρα οι περισσοτερες επιθεσεις σε ανθρωπους οφειλεται αποκλειστηκα στον κατοχο του.ολη η φημη των πιτ μπουλ ξεκινησε οταν τα πρωτα πιτ μπουλ πηγαν στην ολλανδια για κυνομαχιες(1980)τοτε μερικοι χαζοι εκτροφεις και διοργανωτες αγωνων αρχιζαν τη φημη των πιτ μπουλ στην ολλανδια και μετα μετα το ενδιαφερον περασε σε ολλο τον κοσμο με τα γνωστα αποτελεσματα.μεχρι νομοσχεδια για απαγορευση της κατοχης και εισαγωγης των πιτ μπουλ σε παρα πολλες χωρες εγιναν.και ολλα αυτα απο μερικους ηλιθιους.οσο για σημερα το ιδιο και ακομα χειροτερο,ο καθε βλακας εχοντας ακουσει διαφορα παιρνει ενα πιτ μπουλ(μαγκια) το παιζει ιστορια μαθαινει στο σκυλι οτι κινηται δαγκωνεται και μετα αν γινει το κακο τα ριχνουμε στο σκυλι,και οχι στον ανεγκεφαλο ιδιοκτητη
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 27-09-06, 23:02
Το avatar του χρήστη tzimakos
tzimakos Ο χρήστης tzimakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή

Παράθεση:
το βλεπω να τσακωνομαστε ο καθενας για το σκυλο του
αρκει να μην τσακωθουμε ΠΟΤΕ με το σκυλο του GP250381
__________________
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 27-09-06, 23:06
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

χα χα,οχι καλα ειναι μην ανυσηχεις
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 27-09-06, 23:19
Το avatar του χρήστη rita
rita Ο χρήστης rita δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 318
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην rita
Προεπιλογή

ξερεις πως αγριευει ο δικος μου??
__________________
"Μη λογομαχήσεις ποτέ με ένα βλάκα.Θα πέσεις στο επίπεδο του και θα σε νικήσει λόγω πείρας

"Το ¶ουσβιτς ξεκινά κάθε φορά που κάποιος κοιτά ένα σφαγείο και σκέφτεται: είναι απλά ζώα." ~ Θεοντoρ Αντόρνο
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 27-09-06, 23:23
Το avatar του χρήστη eliasfot1
eliasfot1 Ο χρήστης eliasfot1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2006
Περιοχή: Χολαργος
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Έχω την εντύπωση πως κάπου έχουμε μπερδέψει λίγο τα πράγματα.
Όλα μα όλα τα σκυλιά έχουν άγρια ένστικτα είναι άλλωστε στη φύση τους
Όλα μια και είναι ζώα αγέλης θα δώσουν και τη ζωή τους αν χρειαστεί για την οικογένεια τους Κάποια είναι καλύτεροι φύλακες και άλλα καλύτεροι κυνηγοί, αλλά κανένα μα κανένα δεν είναι δολοφόνος από την φύση του
Όταν ένας σκύλος γίνετε άγριος και επικίνδυνος φταίει πάντα και μόνο ο ιδιοκτήτης ..
Φυσικά κάποια σκυλιά που είναι <φύλακες> είναι απαραίτητο να περνούν μια ειδική εκπαίδευση εκτός από την βασική για να μπορεί ο ιδιοκτήτης τους να τα ελέγξει πλήρως
__________________
αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει (που λέει και ο Παπ.)
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 27-09-06, 23:46
Το avatar του χρήστη tzimakos
tzimakos Ο χρήστης tzimakos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-06-2006
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 141
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eliasfot1
Όταν ένας σκύλος γίνετε άγριος και επικίνδυνος φταίει πάντα και μόνο ο ιδιοκτήτης ..
to ΠΟΤΕ και το ΠΑΝΤΑ καλο ειναι να χρησιμοποιουνται με μετρο.
επετρεψε μου να διαφωνησω σε αυτο που λες, δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να σαλταρει ενας σκυλος στα καλα καθουμενα?
__________________
-------------------------------------------------
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 27-09-06, 23:49
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

κυριοι ας μην ξεφευγουμε...πραγματι ολα με μετρο,.και σαφως απο την αλλη υπαρχουν και οι εξαιρεσεις........
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 28-09-06, 00:08
Το avatar του χρήστη eliasfot1
eliasfot1 Ο χρήστης eliasfot1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2006
Περιοχή: Χολαργος
Μηνύματα: 94
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tzimakos
to ΠΟΤΕ και το ΠΑΝΤΑ καλο ειναι να χρησιμοποιουνται με μετρο.
επετρεψε μου να διαφωνησω σε αυτο που λες, δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση να σαλταρει ενας σκυλος στα καλα καθουμενα?
Το να σαλτάρει κάποιος σκύλος δεν είναι απίθανο αλλά δεν είναι κάτι που γίνετε συχνά ( η λύσσα για παράδειγμα είναι ένας λόγος για κάτι τέτοιο)
Στα καλά καθούμενα δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοια πιθανότητα
__________________
αξίζει να υπάρχεις για ένα όνειρο κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει (που λέει και ο Παπ.)
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 28-09-06, 01:22
stratos111 Ο χρήστης stratos111 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2006
Περιοχή: xania
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eliasfot1
Το να σαλτάρει κάποιος σκύλος δεν είναι απίθανο αλλά δεν είναι κάτι που γίνετε συχνά ( η λύσσα για παράδειγμα είναι ένας λόγος για κάτι τέτοιο)
Στα καλά καθούμενα δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοια πιθανότητα
Οπως και στον ανθρωπο ετσι και στο σκυλο υπαρχει περιπτωση να σαλταρουνε με μεγαλυτερες πιθανοτητες ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ...
Οσο για την λυσσα αν δεν κανω λαθος εχει να εμφανiστει παρα πολλα χρονια καποιο περιστατικο.
Και μια που μιλαμε για πρωσοπικα γουστα, εγω θα ηθελα ενα μαλινουα.Το κακο ειναι οτι ειναι πολυ ενεργητικο και θελει και αρκετη πείρα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stratos111 : 28-09-06 στις 01:33
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 28-09-06, 09:44
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Πάρτε ένα σκυλόψαρο να ησυχάσετε.

Θεόφιλος
ΥΓ. Εμένα μου αρέσουν τα ριτρίβερ και τα λαμπραντόρ.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 28-09-06, 15:26
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GP250381
δηλαδη το ροντβαιλερ εχει αγρια ενστικτα και το ντοπερμαν οχι??συνελθετε...διαβαστε γιατι φτιαχτηκε το ντοπερμαν
νομίζω πως δεν χρειάζεται να συνέλθουμε από κάτι, έχω διαβάσει αρκετά και για τα 2 σκυλιά και η κοπέλα μου είναι στην κτηνιατρική όπου εκεί να δεις διάβασμα! αυτό με τον εγκέφαλο του ντόμπερμαν είναι καθαρά μύθος κι απορώ πως ακούγεται ακόμα και σήμερα, επίσης έχω δει άποιρες φορές πόσο κακό μπορεί να γίνει ένα ροτβάιλερ ακόμα και με τον ιδιοκτήτη του! βαριέμαι να σας λέω περιστατικά με γνωστούς μου. Αυτό το σκυλί θέλει πολύ έμπειρο ιδιοκτήτη.

το ντόμπερμαν δεν είναι ροτβάιλερ απλά περιέχει γονίδια του όπως και από άλλες 10 ράτσες. έχουν πάρα πολλές διαφορές. τα ντόμπερμαν όπως και τα πιτ-μπουλ γίνονται άγρια ΜΟΝΟ αν το επιδιώξει ο ιδιοκτητης από νεαρή ηλικία ή απλά δεν ξέρει από σκυλιά και τα κάνει έτσι άθελά του από κακή διαγωγή. αντιθέτως τα ροτβάιλερ το έχουν μέσα τους να μην "γουστάρουν" κανέναν άλλο εκτός από το αφεντικό τους και μερικές φορές μπορεί να του την "βγουν" κι αυτού...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 28-09-06 στις 15:31
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 28-09-06, 15:32
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εγω παντως οσα ροτβαιλερ εχω δει (κι εχω δει αρκετα) ηταν γλυκυτατα, και με εμενα και με αλλους.
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 28-09-06, 15:39
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Εγω παντως οσα ροτβαιλερ εχω δει (κι εχω δει αρκετα) ηταν γλυκυτατα, και με εμενα και με αλλους.
εγώ πάλι όσα έχω δει σε μικρή ηλικία ήταν όντως γλυκύτατα, όσα μεγάλα καθαρόαιμα έχω δει μέχρι σήμερα (και είναι πολλά) ήταν πολύ κακά και επικίνδυνα χωρίς λουρί... ένα μόνο έιδα που μπορούσε ο ιδιοκτήτης να το αφήνει ελεύθερο κι αυτό όμως δεν μπορούσες να το χαιδέψεις με τίποτα...

edit:να προσθέσω ότι το συγκεκριμένο σκυλί χρειάζεται έναν ιδιοκτήτη με καλό χαρακτήρα, κοινωνικό, να μην χτυπάει τον σκύλο του ποτέ, να ξέρει πως θα τον μαλώσει όταν κάνει κάτι λάθος, να φέρνει τον σκύλο του συχνά σε επαφή με άλλους ανθρώπους, να ασχολείται πολλές ώρες μαζί του και άλλα τέτοια όμορφα πράγματα, διαφορετικά αυξάνονται οι πιθανότητες να γίνει ο σκύλος του πολύ κακός. Δύσκολα βρήσκεις τέτοιο ιδιοκτήτη στην Ελλάδα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 28-09-06 στις 15:46
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 28-09-06, 15:51
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Εγω παντως οσα ροτβαιλερ εχω δει (κι εχω δει αρκετα) ηταν γλυκυτατα, και με εμενα και με αλλους.
ακριβως ετσι ειναι
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φυσική(?) επιλογή. joker Bettas 7 24-09-05 07:42
Επιλογή εξωτερικού φίλτρου thanos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 34 29-08-04 15:11
Παρακαλώ τα φώτα σας για επιλογή ψαριών ΓΙΩΡΓΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 1 28-04-04 16:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:07.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10270 seconds with 14 queries