Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής

Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής Παρουσιάσεις ενυδρείων Ν. Αμερικής, συζητήσεις για διακόσμηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-09, 02:16
Το avatar του χρήστη hitman
hitman Ο χρήστης hitman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή Βιοτοπικό Ν. Αμερικής

Έχει επιχειρήσει κανείς ένα βιοτοπικό Νοτίου Αμερικής? Εγώ προσπαθώ να κάνω κάτι τέτοιο. Τουλάχιστον ως προς τους κατοίκους του ενυδρείου. Αυτή τη στιγμή έχω

4 neon tetra, 5 corydoras panda και 2 silver hatchet (Gasteropelecus sternicla).

Την άλλη εβδομάδα θα πάρω ακόμα 4 neon και 2 silver hatchet, αλλά δεν ξέρω καθόλου το θέμα υπόστρωμα-φυτά-διακόσμιση. Από υπόστρωμα έχω ψιλό χαλίκι 2-3 χιλιοστά (εννοείται φυσικό και όχι βαμμένο) το οποίο χρωματικά ταιριάζει με τα γατόψαρα οπότε ίσως είναι οκ.

Φυτά έχω hygrofila polysperma, anumbia barteri, anumbia nana, pistia stratiotes και μάλλον eleocharis (ποιο είδος ακριβώς δεν ξέρω, μου τα έστειλε ο panos-alex/polis).

Το μόνο ξύλο που κατάφερα να βρω εδώ είναι mopani, το οποίο είναι από Αφρική και όχι Αμερική. Μπορεί κάποιος να μου δώσει συμβουλές ή τουλάχιστον πού μπορώ να ψάξω περισσότερα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-09, 11:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το ριο 400 μου το εχω κανει γεωγραφικο νοτιου αμερικης (ειναι λιγο αυστηρη η λεξη "βιοτοπικο")....εχω διαφορα ειδη κορυς..οττος..ανκιστρους...1 πεκολτια...ροδοστομους....νεον..καρδιναλιους...blo odfin και σκαλαρια....
νερο μονο ΑΟ αμμο μπεζ και ξυλα....
τα ξυλα δεν ειναι καθολου βιοτοπικα..ειναι ελληνικες κληματαριες....και προστεθηκαν και θαμνοι...
απο φυτα μεχρι προχθες ειχα hydrocotyle leucocephala...vellisneria..εχινοδωρους flame και ozelot werde...τενελους..cabomba caroliniana ...pistia stratiotes και limnobium laevigatum....τα ξηλωσα ομως ολα για να γινει μονο με ξυλα και μαυρο νερο..
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από hitman Εμφάνιση μηνυμάτων
Φυτά έχω hygrofila polysperma, anumbia barteri, anumbia nana, και μάλλον eleocharis (ποιο είδος ακριβώς δεν ξέρω, μου τα έστειλε ο panos-alex/polis).
τα φυτα που εχεις ειναι απο ασια και αφρικη....η ελεοχαρις ειναι η acicularis....
αποσα λες μονο η pistia stratiotes ειναι latin....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-02-09, 12:10
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Ελπίζω Πάνο να μην "ξεφορτώθηκες" τους εχινόδορους τελείως. ¶σε να υπάρχουν μερικές ρίζες στο κλιμάκιο..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-02-09, 12:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ωχ...να'ταν κι αλλοι.......μεχρι αρτα εφτασαν....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-02-09, 12:40
Το avatar του χρήστη chrisx
chrisx Ο χρήστης chrisx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-10-2006
Περιοχή: Αρτα
Μηνύματα: 371
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chrisx
Προεπιλογή

Παράθεση:
μεχρι αρτα εφτασαν


Thnks!
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-02-09, 14:20
Το avatar του χρήστη Genirous
Genirous Ο χρήστης Genirous δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-02-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 675
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Genirous Send a message via Skype™ to Genirous
Προεπιλογή

Όπως σου είπε και ο Πάνος σε ένα ενυδρείο Νοτίου Αμερικής είναι δύσκολο να φτιάξεις βιότοπο... Υπάρχουν πολλά διαφορετικά στησίματα τέτοιων ενυδρείων. Σε πολύ γενικές γραμμές μπορεί κάποιος να πει πως λευκή άμμος, ξύλα, πέτρες, λίγα φυτά και μαλακό νερό αποτελούν βασικά στοιχεία ενός ενυδρείου Νοτίου Αμερικής, με τα απαραίτητα ψάρια βέβαια! Θα έλεγα να επικεντρωθείς τουλάχιστον στον τύπο ποταμού, δηλαδή clearwater-whitewater-blackwater... Από εκεί και έπειτα περιορίζεσαι κάπως σε διακόσμηση, φυτά και ψάρια.
__________________
Γιώργος, Οι ρίζες μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-02-09, 14:47
Το avatar του χρήστη hitman
hitman Ο χρήστης hitman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-02-2009
Περιοχή: Ιωάννινα
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Ας αλλάξουν λοιπόν τον τίτλο οι μοντουλάτορες σε "γεωγραφικό". Αν το χαλίκι της περιοχής είναι μπεζ τότε νομίζω είμαι καλυμένος. Το δικό μου είναι μίξη άσπρο μπεζ και λίγο μαύρο. Από φυτά δεν μπορώ να βρω και πολλά πράγματα εδώ. Αυτό που συμπέρανα πάντως είναι να βάλω σήμερα το μοπάνι στο ενυδρείο (μουλιάζει για 2 μέρες τώρα) για να σκουρείνει το νερό. Σωστά?

Για τον τύπο ποταμού απ'ό,τι διάβασα το κοινό μέρος των ψαριών που έχω είναι clear water παραπόταμοι του Αμαζονίου (με κάθε επιφύλαξη).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-03-09, 13:02
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

οταν μιλαμε για νοτιοαμερικανικο ενυδρειο το πρωτο πραγμα ειναι να βαλεις λευκη χαλαζιακη αμμο οσο το δυνατον ποιο λεπτοκοκη-σχεδον σαν πουδρα απο κει και περα αρκετες ριζες και ελαχιστα φυτα-φυτα επιφανειας ειναι το βασικο μοτιβο
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τοποθεσία και παραμέτροι ποταμών Ν.Αμερικής Genirous Αμαζόνιος και περίχωρα 4 09-05-11 10:50
40L Φυτεμένο Νότιας Αμερικής alexinio Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 21 09-03-09 20:37
Συμβουλές για ενυδρείο 100L Νότιας Αμερικής Alucard Γλυκό νερό - Γενικά 7 17-09-07 12:12
Liolios + Filou (Palludarium Κεντρικής Αμερικής) Liolios Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού 12 15-01-07 15:50

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04207 seconds with 15 queries