Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 07-06-14, 22:48
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Lightbulb Βοηθεια για yellow shrimps και την αναπαραγωγή τους

καλησπερα στο φορουμ!
εδω και μερικους μηνες φιλοξενω σε ενα 25λιτρο (47 x 26 x 22), τις συγκεκριμενες γαριδες..
στο ενυδρειο μπηκε υποστρωμμα απο "παλιο" ενυδρειο και για ενα 2μηνο ετρεχε με 1 ζευγαρι ps. gertrudae μεσα πριν μπουν οι γαριδες.
για φιλτρο ειχα ενα κρεμμαστο με σφουγγαρι για προφιλτρο, το οποιο εδω και 1 μηνα το αλλαξα με ενα εσωτερικο καθως το θεωρισα σωστο επειδη δεν ειχε καθολου καλη κυκλοφορια και επιανε φιλμ ολη η επιφανεια και μπουκωνε μεσα σε λιγες μερες.
το εσωτερικο ντυθηκε εξ ολοκληρου με τουλι και μπηκαν ολα (και λιγα παραπανω) τα υλικα του κρεμαστου.
να πω οτι το νερο τους ειναι 90% οσμωση και 10% βρυσης, με gh 6 και kh 5, tds 128 με θερμοκρασια 24.5 αυτην τη στιγμη.
ολα βαιναν καλως στην αρχη , χωρις απωλειες ,με τις γαριδες ζωηροτατες..
ωσπου φανηκαν οι πρωτες αυγομενες!
ειχα σχεδον ταυτοχρονα 5 αυγομενες μαζι.. ωσπου εφτασε η στιγμη να τα γεννησουν..
στην αρχη ειδα κανα δυο μικρα πανω στα φυτα, αλλα μετα τιποτα!
περασε ενας μηνας και παλι τιποτα, μονο καπου καπου εβλεπα ενα δυο , με πολυ πολυ παρατηρηση..
ετσι περασε κι αλλο ο καιρος και βλεπω 2 αυγομενες..
περιμενα να γεννησουν πως και πως για να δω τι θα γινει με τα γαριδακια..
τζιφος παλι.. εχει περασει σχεδον ενας μηνας και γαριδακια δεν βλεπω..
εχω ψαξει και κρεμαστο και εσωτερικο φιλτρο , δεν υπαρχει τιποτα..
που πηγαινουν τα γαριδακια??? ψοφανε? γιατι οι ενηλικες ειναι οκ και αυτα δεν υπαρχουν πουθενα?
εχω σπασει το κεφαλι μου και δεν μπορω να βρω κατι που φταιει..
αμμωνια 0 ,νιτρικα 10.. τι σκ@τ@ γινεται με τα γαριδακια?
και τωρα εχω μια ή δυο παλι με αυγα... παλι θα χαθουνε τα μικρα ειμαι σιγουρος... σκεφτηκα μηπως τις μετεφερα μεχρι την γεννα σε ενα 25λιτρο με αεροφιλτρο για να μην χαθουν παλι τα μικρα.. εσεις τι θα κανατε??
α! να πω οτι ειχα και 5 helena μεσα , τα εβγαλα μηπως καναν καμια δουλεια αυτα (αν και καταβαθος δεν το πιστευα) ,αλλα και παλι τιποτα...
και την τελευταια βδομαδα παρατηρησα κατι σανκαι πλαναρια δεν εχουν τριγωνικο κεφαλι ...
αρα δεν ειναι πλαναρια...ειναι ασπρα πολυ λεπτα και κοντα max 1cm. τι ειναι ?
ενω (για μενα) δεν ταιζω πολυ , απλα ισως επειδη δεν ειχα, οταν εβγαλα τα helena, σαλιγκαρια (τωρα εβαλα physa) ισως εμενε τροφη αφαγωτη.
αυτο παντως ειναι το τελευταιο που με ενοχλει καθως ειναι ελαχιστα και ισα ισα που φαινονται μερικα.. θα το διορθωσω σιγα σιγα..
το θεμα ειναι τι γινονται ή γιατι δεν ζουν τα μικρα?
καμια ιδεα , γιατι εχω τρελαθει!!
ευχαριστω και συγγνωμη αν σας κουρασα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lingistis : 24-03-16 στις 17:03
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
«Τους μονομάχους τους κρατάμε μόνους τους», μύθος? Tolis Bettas 52 20-01-15 00:14
25L Yellow shrimps tsala Ενυδρεία με ασπόνδυλα 18 25-07-14 14:34
Καθαρόαιμοι σκύλοι ναι ή οχι...και αναπαραγωγή τους, ναι ή οχι ; harris samos ¶λλα ζώα 221 02-10-10 17:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04306 seconds with 15 queries