Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-08-12, 03:29
bonelias Ο χρήστης bonelias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-06-2012
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή DIY Ενυδρείο 100*70*80

Καλησπέρα σας,

Ύστερα απο πολλές κατασκευές ενυδρείων (σε μικρά λίτρα) ήρθε η ωρα να κατασκευάσω ένα ενυδρείο στις διαστάσεις που θέλω 100*70*80.
Επειδή δεν έχω εμπειρία σε μεγάλα ενυδρεία έκανα μια έρευνα σχετικά με το πάχος των τζαμιών που θα χρειαστώ.
Ύστερα απο αναζήτηση βρήκα ότι το πάχος για τα παραπάνω λίτρα θα πρέπει να είναι 12mm.

Σε τζαμάδες που ρώτησα με ενημέρωσαν ότι στα mm που ζητάω θα υπάρχουν αποκλίσεις μεταξύ των τζαμιών διότι όσο μεγαλώνουν τα mm δεν μπορείς να δουλέψεις το τζάμι με ακρίβεια.

Αν η παραπάνω κατασκευή είναι με 10mm πιστεύετε ότι θα έχω πρόβλημα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-08-12, 08:37
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Nαι εχει υψος το ενυδρειο και θελει παχος. Εγω σε κατασκευη 100Χ40Χ55 εβαλα 10αρια με κοντρες, εδω http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium δειχνει παχος και στοιχεια για κατασκευες ενυδρειων με βαθμο ασφαλειας , ρειξε μια ματια αν θες. Θαλασσα θα ειναι το ενυδρειο? Καλως ηρθες, βλεπω ειναι το πρωτο σου ποσταρισμα!
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-08-12, 08:41
Το avatar του χρήστη Λιβέρης Σταύρος
Λιβέρης Σταύρος Ο χρήστης Λιβέρης Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-12-2007
Περιοχή: Ζάκυνθος
Μηνύματα: 616
Προεπιλογή

Δεν νομίζω οτι τα τζάμια θα έχουν αποκλείσεις αλλά ούτε και θα έχεις πρόβλημα με το 10άρι. Τον πάτο όμως φτιάξε τον 12άρι. Τα λίτρα βγαίνουν 560 με τις διαστάσεις που δίνεις και καθαρά θα πάς γύρω στα 500.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-08-12, 08:46
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Για να σου λεει αυτα ο τζαμας σου,προφανως λεει χαζαμαρες,γιατι δεν εχει τα καταλληλα μηχανηματα.

Αλλα και 12αρι γυαλι εναι για 180 μηκος ,και οχι 100

Με 8αρι γυαλι εισαι μια χαρα,παντα με κοντρες.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-08-12, 09:34
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Με 8αρι γυαλι εισαι μια χαρα,παντα με κοντρες.
Με 80 πόντους ύψος και δώρο τη σφουγγαρίστρα!

Με 12άρι και κόντρες το ελάχιστο για μένα.

Όντως μπορεί να μην έχει τα μηχανήματα για να κόψει με ακρίβεια σε τέτοιο πάχος, αλλά με ροντάρισμα θα είναι αλφάδι. Ρώτα πάντως και αλλού και μην παραλάβεις τζάμια αν δεν τα μετρήσεις εκεί μέχρι χιλιοστού.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-08-12, 09:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το ενυδρειο εχει μεγαλο υψος κι αυτος ειναι ο σημαντικοτερος παραγοντας που επηρεαζει την επιλογη παχους τζαμιου, οχι το μηκος.

12αρι με κοντρες κατω πανω
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 03-08-12, 09:39
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Με 80 πόντους ύψος και δώρο τη σφουγγαρίστρα!

Με 12άρι και κόντρες το ελάχιστο για μένα.

Όντως μπορεί να μην έχει τα μηχανήματα για να κόψει με ακρίβεια σε τέτοιο πάχος, αλλά με ροντάρισμα θα είναι αλφάδι. Ρώτα πάντως και αλλού και μην παραλάβεις τζάμια αν δεν τα μετρήσεις εκεί μέχρι χιλιοστού.


Μην ειμαστε υπερβολικοι,12αρι εναι για πολυ μεγαλα ενυδρεια.με περιμετρικη κοντρα,το 8αρι επιμενω οτι ειναι μια χαρα.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 03-08-12, 09:44
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων


Μην ειμαστε υπερβολικοι,12αρι εναι για πολυ μεγαλα ενυδρεια.με περιμετρικη κοντρα,το 8αρι επιμενω οτι ειναι μια χαρα.

Η κόντρα δεν έχει σχέση με την αντοχή του ίδιου του τζαμιού στην υδροστατική πίεση. Το ύψος είναι πιο σημαντικό από το μήκος.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-08-12, 09:58
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Αμα περισευουν του φιλου μας τα λεφτα,ας το κανει και με 20αρι,θα ειναι ακομα καλυτερο,αλλα 500 λιτρα νερο,δεν μπορει να σπασει το 8αρι γυαλι.Μιλαμε για 80 ποντους και οχι για πισινα.

Να κανω και μια προταση στον φιλο,γιατι τον μπερδεψαμε πολυ.

Καντο τουλλαχιστον 10αρι,γιατι το 12αρι εχει πολλαπλασια τιμη απο το 10αρι.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-08-12, 10:14
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Για συντελεστή ασφαλείας 3,8 σε ενυδρείο με κόντρες για αυτές τις διαστάσεις θέλει 12mm και σε ενυδρείο χωρίς κόντρες 15mm.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-08-12, 10:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Το safe 2.5 ειναι για κατασκευη με κοντρες
Το very safe 3,9 ειναι για κατασκευη χωρις κοντρες
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-08-12, 12:45
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμα περισευουν του φιλου μας τα λεφτα,ας το κανει και με 20αρι,θα ειναι ακομα καλυτερο,αλλα 500 λιτρα νερο,δεν μπορει να σπασει το 8αρι γυαλι.Μιλαμε για 80 ποντους και οχι για πισινα.

Να κανω και μια προταση στον φιλο,γιατι τον μπερδεψαμε πολυ.

Καντο τουλλαχιστον 10αρι,γιατι το 12αρι εχει πολλαπλασια τιμη απο το 10αρι.
Nαι επειδη πραγματι τον μπερδεψες γιατι δεν ειναι ασφαλη αυτα που προτεινεις, η στηνεις κατι σωστα απτην αρχη η οχι. Παρακατω εφτιαξα μια συλλογη απο πινακακι για να παρει μια ιδεα ο φιλος. Το λινκ που ποσταρε ο αρης ειναι πολυ καλο και το ξαναποσταρω για να το δει και να πειραματιστει βασει του budget του.
http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium




Οπως βλεπεις με τις ιδιες διαστασεις ακριβως, απλα αντιστρεφοντας το πλατος με το υψος (80 με 70), αμεσως πεφτει η αναγκη παχους. Το υψος ειναι πιο σημαντικο απο ολα σε ενα ενυδρειο. Καλο θα ειναι να το κανεις με 3,9. Οτι ειπε ο delta66 απο πανω μου. Αυτα απο μενα, ελπιζω να βοηθησα.
-------------------------
ΥΓ επισης το 12αρι δεν εχει πολλαπλασια τιμη, εγω πηρα τιμη θεσσαλονικη απο τζαμα, για 500λιτρα ενυδρειο, για 10 και 12αρι ειχαν 10 ευρω διαφορα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κουραμπιές : 03-08-12 στις 12:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-08-12, 13:01
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι επειδη πραγματι τον μπερδεψες γιατι δεν ειναι ασφαλη αυτα που προτεινεις, η στηνεις κατι σωστα απτην αρχη η οχι. Παρακατω εφτιαξα μια συλλογη απο πινακακι για να παρει μια ιδεα ο φιλος. Το λινκ που ποσταρε ο αρης ειναι πολυ καλο και το ξαναποσταρω για να το δει και να πειραματιστει βασει του budget του.
http://www.theaquatools.com/building-your-aquarium




Οπως βλεπεις με τις ιδιες διαστασεις ακριβως, απλα αντιστρεφοντας το πλατος με το υψος (80 με 70), αμεσως πεφτει η αναγκη παχους. Το υψος ειναι πιο σημαντικο απο ολα σε ενα ενυδρειο. Καλο θα ειναι να το κανεις με 3,9. Οτι ειπε ο delta66 απο πανω μου. Αυτα απο μενα, ελπιζω να βοηθησα.
-------------------------
ΥΓ επισης το 12αρι δεν εχει πολλαπλασια τιμη, εγω πηρα τιμη θεσσαλονικη απο τζαμα, για 500λιτρα ενυδρειο, για 10 και 12αρι ειχαν 10 ευρω διαφορα.

Φιλε κουραμπιε,μαλλον δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα,για πες μου σε παρακαλω,ποσο εχει το 10αρι και ποσο το 12αρι?Το τετραγωνικο

Λοιπον οσο για τους πινακες που μας παρουσιαζεις,ειναι γνωστοι,δεν λες κατι συνταρακτικο.Ενα πραγμα να ξερεις,στις ειδικες κατασκευες,ευαγγελιο πρακτικης δεν υπαρχει.

Ο καθε ενας,εδω οταν γραφει,αν σεβεται τον εαυτοτου,δεν γραφει αρλουμπες,αλλα μεταφερει την εμπειρια του.Γιαυτο οταν ειπα οτι μερδεψαμε τον φιλο μας,εννωουσα ολοι οσοι γραψαμε στο θεμα.Γιατι ο φιλος θα δει μια αποκληση απο 8αρι μεχρι και 15αρι.Οποτε ειναι δυσκολο να αποφασισει τι τζαμι να βαλει.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-08-12, 13:14
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Ναι και εγω λεω οτι το 8αρι (αυτο που προτεινες) βαση του safety factor ειναι, το λιγοτερο, επικυνδυνο, λογω υψους. Μην αρπαζεσαι . Και δεν ειπα οτι λεω κατι το συνταρακτικο (για σενα), για το παιδι που εκανε την ερωτηση ποσταρα, οχι για σενα. Γιαυτον ειναι μια καλη καθοδηγηση. Με ενα 10αρι ισως να μην εχει προβλημα με κοντρες, ενω το 12αρι ειναι πιο ασφαλες με κοντρε παντα. 15αρι μπανει και σκετο. Οχι και το 8αρι ομως ειπαμε, εσυ το παρουσιασες λες και 560λιτα ενυδρειο ειναι κατι μικρο. Και ειναι 560λιτρα με υψος, θα χρειαστει και κατι βαρβατο σε φωτιστικο. Η γνωμη μου ειναι οτι εφοσον ξεκιναει κατι τωρα, η αρχη ειναι τα παντα, καλο ειναι να το κανει σωστο. Η αρχικη του ερωτηση ηταν αν θα ειναι αρκετο ενα 12αρι. Οποτε επεσε μεσα και ο εxelix προτεινε το ακομα πιο σιγουρο, 12 και κοντρες.

Εμενα ο τζαμας που πηρα μου ειπε για 3,5 τετραγωνικα που βγαινει το δικο μου, 140 με 12αρι, 130 με 10αρι, χωρις ροντε η οτιδηπωτε, εχγω θα τα κανω με γυαλοχαρτο. Απο εκει και περα τι τιμες εχετε σε σαντορινη και Αθηνα, σε αλλους τομεις ξερω οτι ειναι ανεβασμενα τα κοστη. Αυτα απο μενα. Συμφωνω μαζι σου οτι δεν πρεπει να γραφουμε αρλουμπες, αλλωστε το ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους. Peace
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-08-12, 13:56
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι και εγω λεω οτι το 8αρι (αυτο που προτεινες) βαση του safety factor ειναι, το λιγοτερο, επικυνδυνο, λογω υψους. Ειναι η αποψη σου ,και ειναι σεβαστη,γιαυτο ειμαστε εδω,για να πουμε αυτα που ξερουμε,και να εχουμε διαδορετικη αποψηΜην αρπαζεσαι . Δεν χαλαω την ζαχαρενια μου ευκολα, το παρατσουκλι μου ειναι Βουδας Και δεν ειπα οτι λεω κατι το συνταρακτικο (για σενα), για το παιδι που εκανε την ερωτηση ποσταρα, οχι για σενα. Γιαυτον ειναι μια καλη καθοδηγηση. Με ενα 10αρι ισως να μην εχει προβλημα με κοντρες, ενω το 12αρι ειναι πιο ασφαλες με κοντρε παντα. 15αρι μπανει και σκετο.Οταν εχουμε πολλα λιτρα,παντα πρεπει να βαζουμε κοντρες,γιατι η πιεση που δεχεται η σιλικονη,ητε ειναι 8αρι,ητε ειναι 20αρι,ειναι η ιδια. Οχι και το 8αρι ομως ειπαμε, εσυ το παρουσιασες λες και 560λιτα ενυδρειο ειναι κατι μικρο.Δεν ειπα οτι ειναι λιγα τα λιτρα,αλλα οι 80 ποντοι δεν με τρομαζουν γιατι,βγαλε 5 ποντους απο κατω για την αμμο,βγαλε και 5 ποντους απο πανω,λογο κολλησης με τις κοντρες,αυτο που μενει ειναι ,σκαρτο 60 ποντους Και ειναι 560λιτρα με υψος, θα χρειαστει και κατι βαρβατο σε φωτιστικο. Η γνωμη μου ειναι οτι εφοσον ξεκιναει κατι τωρα, η αρχη ειναι τα παντα, καλο ειναι να το κανει σωστο. Η αρχικη του ερωτηση ηταν αν θα ειναι αρκετο ενα 12αρι. Οποτε επεσε μεσα και ο εxelix προτεινε το ακομα πιο σιγουρο, 12 και κοντρες.Δεν διαφωνω οτι το 12αρι ειναι καλυτερο απο το 8αρι,αλλα εγω σευτομαι και την τσεπι του φιλου,γιατι εχουμε και δυσκολες εποχες

Εμενα ο τζαμας που πηρα μου ειπε για 3,5 τετραγωνικα που βγαινει το δικο μου, 140 με 12αρι,Καλη τιμη ,αν και εγω το βρισκω φθηνοτερο με 24 ευρο+φπα το τετραγωνικο130 με 10αρι, Πανακριβο,στο ειπε ετσι για να κατσει η μπιλια στο δωδεκαρι.χωρις ροντε η οτιδηπωτε, εχγω θα τα κανω με γυαλοχαρτο.Πολυ καλα θα κανεις,δεν χρειαζεται ροντε,και κολλα καλυτερα. Απο εκει και περα τι τιμες εχετε σε σαντορινη Αστα εδω ειναι σαν μαυρο χαβιαρι Βαλτικης και μεχρι δεκαρι κοβουνε. και Αθηνα, σε αλλους τομεις ξερω οτι ειναι ανεβασμενα τα κοστη. Αυτα απο μενα. Συμφωνω μαζι σου οτι δεν πρεπει να γραφουμε αρλουμπες, αλλωστε το ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους. Peace απο τις σοφοτερες κουβεντες
Ολα αυτα που σου γραφω,ειναι δικες μου αποψεις και δεχονται αντιπαραθεση,αλλα παντα για το συμφερον του φιλου και του χομπι.Εγω απλα μεταφερω,την οποια εμπειρια θεωρω οτι εχω
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-08-12, 13:58
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων


Μην ειμαστε υπερβολικοι,12αρι εναι για πολυ μεγαλα ενυδρεια.με περιμετρικη κοντρα,το 8αρι επιμενω οτι ειναι μια χαρα.
Κάνεις λάθος


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Η κόντρα δεν έχει σχέση με την αντοχή του ίδιου του τζαμιού στην υδροστατική πίεση. Το ύψος είναι πιο σημαντικό από το μήκος.
+1000000.Πολύ βασικό που οι περισσότεροι diyαδες το ξεχνούν ή δεν το γνωρίζουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Για συντελεστή ασφαλείας 3,8 σε ενυδρείο με κόντρες για αυτές τις διαστάσεις θέλει 12mm και σε ενυδρείο χωρίς κόντρες 15mm.
Χωρίς κόντρες ίσως θέλει και 19άρι με 80 ύψος!15άρι θα έβαζα μέχχρι 70 και αυτό χωρίς το χέρι στην καρδιά!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το safe 2.5 ειναι για κατασκευη με κοντρες
Το very safe 3,9 ειναι για κατασκευη χωρις κοντρες
Εγ΄ω ξέρω ότι για rimless θές 6,5 και πάνω

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε κουραμπιε,μαλλον δεν τα ξερεις καλα τα πραγματα,για πες μου σε παρακαλω,ποσο εχει το 10αρι και ποσο το 12αρι?Το τετραγωνικο

Λοιπον οσο για τους πινακες που μας παρουσιαζεις,ειναι γνωστοι,δεν λες κατι συνταρακτικο.Ενα πραγμα να ξερεις,στις ειδικες κατασκευες,ευαγγελιο πρακτικης δεν υπαρχει.

Ο καθε ενας,εδω οταν γραφει,αν σεβεται τον εαυτοτου,δεν γραφει αρλουμπες,αλλα μεταφερει την εμπειρια του.Γιαυτο οταν ειπα οτι μερδεψαμε τον φιλο μας,εννωουσα ολοι οσοι γραψαμε στο θεμα.Γιατι ο φιλος θα δει μια αποκληση απο 8αρι μεχρι και 15αρι.Οποτε ειναι δυσκολο να αποφασισει τι τζαμι να βαλει.
Αυτό το έχεις ξαναγράψει και σου έχω ξαναπεί ότι δεν ισχύει!


Φίλε μου έγω θα σου πρότεινα καταρχήν να κάνεις 80 το πλατος και 70 το ύψος για να έχεις πιο σωστό ενυδρείο!Για τζάμι θα συμφωνήσω πώς για κόντρες θές 12άρι και για rimless 15 minimum και πάλι όχι με το χέρι στην καρδιά!
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-08-12, 14:02
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Kαταλαβα τι λες κιχλιδατε, πιστευω με οσα γραφτηκαν ο φιλος εχει παρει μια ιδεα του τι χρειαζεται πανω κατω. Το λυσαμε το θεμα.
Γενικα το τζαμι ειναι απτα μικρα κοστη σε ενα ενυδρειο DIY και πιστευω οτι δεν χωρανε υποχωρησεις.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-08-12, 14:28
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Αγαπητε Crazy Beaver.

Δεν ξερω ποσο χρονων εισαι,αλλα ακου,για το ευαγγελιο των ειδικων κατασκευων,για να μαθεις αν εισαι μικρος.Αν εισαι μεγαλος δεν χρειαζεται να μαθεις,ουτε εσυ αλλα ουτε και εγω πλεον.

Πραγματι το εχω ξανα πει,και θα το λεω παντα,μην κοιτας που οι κουβεντες μας ειναι για πεντε γυαλια,και το πως κολλανε.Οταν λεω ειδικες κατασκευες ,ειναι κατασκευες εκτος οριων,ειναι προτοτυπα,μη τοιποποιημενα.Και τετοιες κατασκευες εφτιαχνα απο 18 χρονων παλικαρι,που μου τα εμαθε ο πατερας μου,που και αυτος εμαθε απο τον μαστορα του,να περνει ενα κομματι σιδερο και να στο φτιαχνει σπαθι για να ξυριζεσε.Η τεχνολογια προχωρα,βγαινουν καινουργια εργαλεια,καινουργιες ιδεες,αλλα παντα θα υπαρχουν <<μαστορια>> ειδικων κατασκευων,που θα ειναι εκτος οριων.

Γιαυτο θα σε παρακαλεσω,να σεβαστεις την αποψη μου περι ειδικων κατασκευων,εκτος αν και εσυ εισαι << μαστορας>> ειδικων κατασκευων,
και να ανοιξουμε αλλο δικο μας θεμα και να τα λεμε εκει.

Η θεωρια απο την πραξη εχει χιλιομετρα αποσταση φιλε μου.

Για τα υπολοιπα τα εχω πει,και δεν εχω να προσθεσω κατι καινουργιο
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-08-12, 14:52
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Νομίζω ότι αυτό είναι ειδική κατασκευή και μια χαρά ταίριαξε η θεωρία με την πράξη. Το ότι κάποιοι άνθρωποι μπορούν να κατασκευάσουν κάποια πράγματα εμπειρικά δεν αναιρεί το γεγονός ότι υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που μπορούν να μιλήσουν με αριθμούς. Και η αντοχή μιας πλάκας δεδομένου υλικού και διαστάσεων στηριγμένης σε συγκεκριμένα σημεία είναι υπολογίσιμη από όποιον μπορεί και θέλει. Από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να δοκιμάσει ό,τι του αρέσει παίζοντας με την ασφάλεια της κατασκευής του.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-08-12, 15:04
Το avatar του χρήστη ARIS1983
ARIS1983 Ο χρήστης ARIS1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-08-2010
Περιοχή: Kερατσινι-Πειραιας
Μηνύματα: 965
Προεπιλογή

Λοιπον επειδη το παλικαρι ο bonelias ζητησε μια συμβουλη για το ποιο παχος ειναι σωστοτερο να φτιαξει ενα αρκετα μεγαλο ενυδρειο (τουλαχιστον προ το υψος) και επειδη ειναι το πρωτο <<μεγαλο>> που θα κολησει και δεν θελει να κανει καμια <<ειδικη κατασκευη>> αλλα μια ασφαλη κατασκευη μην προτεινουμε πραγματα επικυνδινα και παρουμε τον αλλο στον λαιμο μας. Θεωρω το 8αρι και το 10αρι ακαταλληλα, μονο 12αρι με κοντρες, αν θελει τις κοντρες μπορει να τις κανει και με 15αρι για περισσοτερη ασφαλεια μιας και δεν θα εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στη τιμη γιατι ειναι μικρα τα κομματια. Τελος να αναφερω οτι ενα τυπικο ενυδρειο εταιριας π.χ. 120Χ40Χ50 (240 λιτρα) ειναι κατασκευασμενο με 10αρι, πανω κοντρα (απο τζαμι σε τζαμι μπρος πισω) στο κεντρο και με πολυ <<παχιες>> κολησεις, με βαθμο ασφαλειας 4.8 στο Aquatools. Το κορυφαιο σχολιο ειναι η αμμος που αφαιρειται απο το υψος του ενυδρειου και δεν την υπολογιζουμε σαν υψος για το παχος που πρεπει να εχουν τα τζαμια, ας σοβαρευτουμε λιγο! Πολυ σωστο αυτο που ειπε ο Κουραμπιες για το υψος της κατασκευης, αν δεν ειναι αναγκαια τα 80εκ. και θες να γλυτωσεις χρηματα, κατεβαζεις το υψος.
__________________
Ferplast Dubai 240l.
Juwel Record 60l.

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-08-12, 15:26
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι αυτό είναι ειδική κατασκευή και μια χαρά ταίριαξε η θεωρία με την πράξη. Το ότι κάποιοι άνθρωποι μπορούν να κατασκευάσουν κάποια πράγματα εμπειρικά δεν αναιρεί το γεγονός ότι υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που μπορούν να μιλήσουν με αριθμούς. Και η αντοχή μιας πλάκας δεδομένου υλικού και διαστάσεων στηριγμένης σε συγκεκριμένα σημεία είναι υπολογίσιμη από όποιον μπορεί και θέλει. Από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να δοκιμάσει ό,τι του αρέσει παίζοντας με την ασφάλεια της κατασκευής του.

Εφοσον θελουμε να εντυπωσιασουμε και παμε σε υπερβολες,γιατι εγω μιλησα για ενα απλο σιδερο ,που γινετε σπαθι,Θα σου δειξω τι εννοω με ειδικη κατασκευη.

Αυτο ειναι ειδικη κατασκευη, http://www.os3.gr/arhive_taxidi/gr_t..._Iniochos.html

Γιατι ο γλυπτης εφτιαχνε το προτοτυπο απο πυλο,και ειδικα εγαστηρια εφτιαχναν,κολλαγαν,λειαιναν,αυτο το αριστουργημα.Το παραδειγμα δεν στο φερνω τυχαια ,ενα αγαλμα απο την αρχαιοτητα,αλλα για να δεις ,πως ενα 3 μετρο αγαλμα στηριζετε απο μονο του,μονο στα δικα του ποδια.(αυτο εννοω οταν λεω εκτος οριων)Διχως argon,και διχως καμια κολληση,αλλα με το συτημα ραφης,ετσι για να πω και εγω τα δικαμου.

Το παραδειγμα σου,ετυχε να το δω στην τβ στις υπερκατασκευες,που μου αρεσει πολυ.Ολα τα κομματια της φωλιας,ειναι απο επαναλλαμβανομενα κουρπαριστα <σιδερα>και ειναι ενα συγχρονο επιτευμα μεν,δεν ειναι ειδικη κατασκευη δε
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-08-12, 15:31
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή Ας περιοριστούμε στην ερώτηση

Μήπως θα πρέπει να σταματήσετε ποιος ξέρει τι και να δώσετε απαντήσεις για αυτό που ζήτησε ο bonelias...

μια ερώτηση έγινε και έχετε βγάλει τα μαχαίρια... ΕΛΕΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-08-12, 15:40
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε Crazy Beaver.

Δεν ξερω ποσο χρονων εισαι,αλλα ακου,για το ευαγγελιο των ειδικων κατασκευων,για να μαθεις αν εισαι μικρος.Αν εισαι μεγαλος δεν χρειαζεται να μαθεις,ουτε εσυ αλλα ουτε και εγω πλεον.

Πραγματι το εχω ξανα πει,και θα το λεω παντα,μην κοιτας που οι κουβεντες μας ειναι για πεντε γυαλια,και το πως κολλανε.Οταν λεω ειδικες κατασκευες ,ειναι κατασκευες εκτος οριων,ειναι προτοτυπα,μη τοιποποιημενα.Και τετοιες κατασκευες εφτιαχνα απο 18 χρονων παλικαρι,που μου τα εμαθε ο πατερας μου,που και αυτος εμαθε απο τον μαστορα του,να περνει ενα κομματι σιδερο και να στο φτιαχνει σπαθι για να ξυριζεσε.Η τεχνολογια προχωρα,βγαινουν καινουργια εργαλεια,καινουργιες ιδεες,αλλα παντα θα υπαρχουν <<μαστορια>> ειδικων κατασκευων,που θα ειναι εκτος οριων.

Γιαυτο θα σε παρακαλεσω,να σεβαστεις την αποψη μου περι ειδικων κατασκευων,εκτος αν και εσυ εισαι << μαστορας>> ειδικων κατασκευων,
και να ανοιξουμε αλλο δικο μας θεμα και να τα λεμε εκει.

Η θεωρια απο την πραξη εχει χιλιομετρα αποσταση φιλε μου.

Για τα υπολοιπα τα εχω πει,και δεν εχω να προσθεσω κατι καινουργιο

Το τι ηλικία έχω δεν νομίζω ότι έχει σημασία και μάλιστα τό βρίσκω και γελοίο που το βάζεις στην συζήτηση λόγο έλλειψης επιχειρημάτων! Για την ιστορία θα πω ότι έχω μεταπτυχιακό μηχανολογίας και ειλικρινά με μερικά πράγματά που διαβάζω ΓΕΛΑΩ!


Δεν ξέρω τί ειδικές κατασκευές έφτιαχνες εσύ στα 18 σου αλλά εγώ έκανα πειράματα σε κινητήρα με υδραυλικές βαλβίδες που αναλόγως το φάσμα των στροφών που δούλευε και το φορτίο που είχε άλλαζε την λειτουργία του από τετράχρονος σε δίχρονος!Αν θυμάμαι καλά τότε όποτε θέλαμε να αλλάξουμε κάτι κάναμε καμιά 50αριά θεωρητικά τεστ και στην συνέχεια αφού ήμασταν ευχαριστημένοι με τα αποτελέσματα το κάναμε πράξη.

Οπότε επέτρεψε μου να σας πω μπράβο για το μεράκι το κουράγιο και την αυτοπεποίθηση που έχεις εσύ και είχαν οι προγονοί σου αλλά πραγματικά δεν μου λένε κάτι!


Αφού λοιπόν είδαμε ποιος την έχει πιο μεγάλη ελπίζω να μάθεις και εσύ κάτι και να σταματήσεις να δίνεις επικίνδυνες συμβουλές με ύφος χιλίων καρδιναλίων ή τα τραγελαφικά περί καμίας σχέσης μεταξύ θεωρίας και πράξης!



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομίζω ότι αυτό είναι ειδική κατασκευή και μια χαρά ταίριαξε η θεωρία με την πράξη. Το ότι κάποιοι άνθρωποι μπορούν να κατασκευάσουν κάποια πράγματα εμπειρικά δεν αναιρεί το γεγονός ότι υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι που μπορούν να μιλήσουν με αριθμούς. Και η αντοχή μιας πλάκας δεδομένου υλικού και διαστάσεων στηριγμένης σε συγκεκριμένα σημεία είναι υπολογίσιμη από όποιον μπορεί και θέλει. Από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να δοκιμάσει ό,τι του αρέσει παίζοντας με την ασφάλεια της κατασκευής του.
+100000000000000000000000000000000000000


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κορυφαιο σχολιο ειναι η αμμος που αφαιρειται απο το υψος του ενυδρειου και δεν την υπολογιζουμε σαν υψος για το παχος που πρεπει να εχουν τα τζαμια, ας σοβαρευτουμε λιγο!



Φίλε bonelias αν θέλεις βοήθεια για το κόλλημα και την σχεδίαση στείλε μου ένα πμ!Έχω και άδεια μέσα στον Αύγουστο
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-08-12, 16:10
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Το τι ηλικία έχω δεν νομίζω ότι έχει σημασία και μάλιστα τό βρίσκω και γελοίο που το βάζεις στην συζήτηση λόγο έλλειψης επιχειρημάτων! Για την ιστορία θα πω ότι έχω μεταπτυχιακό μηχανολογίας και ειλικρινά με μερικά πράγματά που διαβάζω ΓΕΛΑΩ!


Δεν ξέρω τί ειδικές κατασκευές έφτιαχνες εσύ στα 18 σου αλλά εγώ έκανα πειράματα σε κινητήρα με υδραυλικές βαλβίδες που αναλόγως το φάσμα των στροφών που δούλευε και το φορτίο που είχε άλλαζε την λειτουργία του από τετράχρονος σε δίχρονος!Αν θυμάμαι καλά τότε όποτε θέλαμε να αλλάξουμε κάτι κάναμε καμιά 50αριά θεωρητικά τεστ και στην συνέχεια αφού ήμασταν ευχαριστημένοι με τα αποτελέσματα το κάναμε πράξη.

Οπότε επέτρεψε μου να σας πω μπράβο για το μεράκι το κουράγιο και την αυτοπεποίθηση που έχεις εσύ και είχαν οι προγονοί σου αλλά πραγματικά δεν μου λένε κάτι!


Αφού λοιπόν είδαμε ποιος την έχει πιο μεγάλη ελπίζω να μάθεις και εσύ κάτι και να σταματήσεις να δίνεις επικίνδυνες συμβουλές με ύφος χιλίων καρδιναλίων ή τα τραγελαφικά περί καμίας σχέσης μεταξύ θεωρίας και πράξης!





+100000000000000000000000000000000000000







Φίλε bonelias αν θέλεις βοήθεια για το κόλλημα και την σχεδίαση στείλε μου ένα πμ!Έχω και άδεια μέσα στον Αύγουστο
Μπορει να εισαι ο καλος σαμαριτης,αλλα εισαι αγενεστατος.Αφηνω σεσενα τις βαλβιδες και τα πιστονια,και ποιος την εχει μεγαλη η μικρη,που εισαι ο ειδικος,και για μενα κραταω αυτα που ξερω.
Καλη συνεχεια
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-08-12, 16:18
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Καλως ηρθες bonelias

Δεν υπαρχει λογος να τσακωνόμαστε!
Ο φιλος μας εκανε μια απλη ερωτηση για το ενυδρειο που θελει να κατασκευασει!
Ας πει ο καθενας την αποψη του νομιζω ο νεος φιλος μας θα χαρει να δει ολες τις αποψεις και αφου το μελετησει καλα να εχει το καλυτερο δυνατον αποτελεσμα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-08-12, 16:42
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει να εισαι ο καλος σαμαριτης,αλλα εισαι αγενεστατος.Αφηνω σεσενα τις βαλβιδες και τα πιστονια,και ποιος την εχει μεγαλη η μικρη,που εισαι ο ειδικος,και για μενα κραταω αυτα που ξερω.
Καλη συνεχεια
Εισαι ανεπιδεκτος μαθησεως!!!!!κρατά τα καλα!!!! Η καλύτερα, κρατά τα μόνο για σένα !!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 03-08-12, 16:50
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Crazy_Beaver Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι ανεπιδεκτος μαθησεως!!!!!κρατά τα καλα!!!! Η καλύτερα, κρατά τα μόνο για σένα !!!!!
Λυπαμαι φιλε μου ,που την αντιπαθεια στο προσωπο μου που εχεις απο παλια,βρηκες να την βγαλεις εδω.

Αλλα μια που εισαι και εσυ σε αλλο φορουμ mod,και εγραφε καποιος σαν και εσενα αγενεστατος ,ποιος την εχει ποιο μεγαλη ,τι θα του ελεγες?

Θα σε παρακαλεσω μην δωσεις συνεχεια,σε προσωπικη επιθεση,Τα μπινελικια σου με πμ,για να λαβεις την απαντηση που σου αρμωζει,στην γλωσσα που χρησιμοποιεις.Εδω ειναι σοβαρο φορουμ,και πρεπει να ειμαστε οοοοοοολοι ευγενικοι.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-08-12, 16:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ετσι.
Και η αποψη μου ειναι:
Επειδη ο φιλος μας δεν ειναι επαγγελματιας ουτε εξπερ, και προκειται να κολλησει για πρωτη φορα μεγαλο ενυδρειο και μαλιστα με μεγαλο υψος (που αδιαμφισβητητα απο την φυσικη ειναι ο παραγοντας που επιδρα περισσοτερο) θα προτεινω να το κανει με 12αρι τζαμι και κοντρες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-08-12, 19:16
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι.
Και η αποψη μου ειναι:
Επειδη ο φιλος μας δεν ειναι επαγγελματιας ουτε εξπερ, και προκειται να κολλησει για πρωτη φορα μεγαλο ενυδρειο και μαλιστα με μεγαλο υψος (που αδιαμφισβητητα απο την φυσικη ειναι ο παραγοντας που επιδρα περισσοτερο) θα προτεινω να το κανει με 12αρι τζαμι και κοντρες.
Δλδ Σπύρο γίνεται και με 8άρι;Η μάλλον για να το διατυπώσω καλύτερα, θα το κολλούσες με 8άρι;Να πάω και ένα βήμα παρακάτω αν στο κολλούσε ο κιχλιδάτος με 8άρι θα το έβαζες σπίτι σου;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπαμαι φιλε μου ,που την αντιπαθεια στο προσωπο μου που εχεις απο παλια,βρηκες να την βγαλεις εδω.

Αλλα μια που εισαι και εσυ σε αλλο φορουμ mod,και εγραφε καποιος σαν και εσενα αγενεστατος ,ποιος την εχει ποιο μεγαλη ,τι θα του ελεγες?

Θα σε παρακαλεσω μην δωσεις συνεχεια,σε προσωπικη επιθεση,Τα μπινελικια σου με πμ,για να λαβεις την απαντηση που σου αρμωζει,στην γλωσσα που χρησιμοποιεις.Εδω ειναι σοβαρο φορουμ,και πρεπει να ειμαστε οοοοοοολοι ευγενικοι.

Το μεγάλη πήγαινε στο γνώση αλλά παρεξηγήθηκε!Ήταν χούμορ! Επρεπε να το βάλω σε παρένθεση λόγο γραπτού λόγου!Φάουλ μου!

Ποιο πάνω το άμα θες βοήθεια στείλε μου πμ δεν κατάλαβα γιατί το κοκκίνισες;Είμαι αγενής που θέλω να βοηθήσω τον φίλο;


Έχω προσπαθήσει άπειρες φορές να σου εξηγήσω τι παίζει γιατι επανειλημμένα λες λαθος πράγματα και κάθε φορά απαντάς με τον ίδιο τρόπο!Λές περί εμπειρίας, περί ηλικίας, περι ειδικών κατασκευών, για πρωτότυπα για αγάλματα χωρίς να μπορείς να στηρίξεις αυτά που λες!

Σου παραθέτω θεωρίες και ιδιότητες υλικών και τα παίρνεις σαν επίθεση αλλά πάλι δεν απαντάς!

Έχεις καταρρίψει τα πάντα!

Επιλέγεις γυαλί από το μυαλό σου λαμβάνοντας υπόψη μόνο το μήκος ενώ η πίεση του νερού ανεβαίνει με το ύψος!Λες ότι είτε είναι 8άρι το γυαλί είτε είναι 20άρι η πίεση που δέχεται η κόλληση είναι ίδια!Το γεγονός ότι η κόλληση θα έχει 2,5 φορές το πάχος στην δεύτερη περίπτωση το πετάς κ αυτό στα σκουπίδια!

Από την μία λες ότι οι κόντρες είναι απαραίτητες σε ενυδρεία μια σταλιά και από την άλλη λες σιγά το ενυδρείο για ενυδρείο μισό τόνο με ύψος 80 πόντους και προτείνεις στον φίλο να το κάνει με 8άρι γυαλί!Ποιος ο συντελεστ/ης ασφαλίας της κατασκευής που προτείνεις;

πόσο να αντέξω ο άνθρωπος....


-------------------------


Φίλε bonelias τσεκ τα παρακάτω!

http://www.romvosglass.gr/7.html

http://www.vlavianos.gr/

http://www.ialemporia.gr/main.html


http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23621&page=2

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=10761

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Crazy_Beaver : 03-08-12 στις 19:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-08-12, 20:42
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

για κηφισία κοντά στην εθνική οδό (έχει μεγάλα μηχανήματα )http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&...gDK-OfjkzBJVVA
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11503 seconds with 13 queries