Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-02, 12:11
vsavvas Ο χρήστης vsavvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΝΟΙΞΗ - ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Λιπασμάτων συνέχεια

Θα ήθελα να συνεχίζαμε την συζήτηση για λιπάσματα αλλά σε περισσότερο πρακτικό παρά θεωρητικό επίπεδο. Τι εννοώ; Σίγουρα, οι ακριβείς αναλογίες μακροστοιχείων και μικροστοιχείων διαφέρουν από ενυδρείο σε ενυδρείο, λόγω φωτισμού, διαφορετικών φυτών, διαφορετικού βιολογικού φόρτου, κλπ. Πολλοί από εμάς όμως τώρα ξεκινάμε τα «πειράματα» οπότε έχουμε πρακτικές απορίες.

Προσπάθησα από το TheKrib και άλλες πηγές στο internet να βρω τις αναλογίες του PMDD (Poor Man’ Dupla Drops). Από ότι καταλαβαίνω, αν κάποιος θέλει να δώσει στα φυτά του κάτι καλύτερο και φτηνότερο από τα λιπάσματα για ενυδρείο της αγοράς, από εκεί ξεκινάει.

Να σημειώσω ότι από χημεία είμαι επιεικώς άσχετος, οπότε και πείρα ένα βιβλίο A-level να θυμηθώ και να μάθω.

Λοιπόν τι ξέρω και ποια είναι τα ζητούμενα:

Τα άρθρα σχετικά με την αναλογία των υλικών αναφέρουν

«mix with water to make a 1/2 liter solution,
· 1 tablespoon chelated trace mix
· 1 tablespoon MgSO4+7H2O
· 2 tablespoons K2SO4
· 1 tablespoon KNO3 (varies, depends on your nitrate)»
Α) Μείγμα ιχνοστοιχείων που βρίσκουμε στην Ελλάδα; Υπάρχει με τις σχετικές αναλογίες που βασίζεται η συνταγή των Conlin and Sears (7% Fe, 1.3% B, 2% Mn, 0.06% Mo, 0.4% Zn, 0.1% Cu, EDTA, DTPA) ή θα πρέπει να εμπλουτίσουμε με κάποιο στοιχείο

Β) τα φαρμακεία έχουν Epsom Salts MgSO4+7H2O (Μαγνησία;; ή θα μου δώσουν κάτι άσχετο

Γ) Θεϊκό Κάλιο K2SO4 και Νιτρικό Κάλιο KNO3 (ή το ΚCl) που βρίσκουμε;

Δ) Μία κουταλιά της σούπας είναι μονάδα όγκου, τα σχετικά γραμμάρια για το κάθε υλικό έχουν να κάνουν με το ειδικό βάρος τους. Από ένα σχετικό site προκύπτουν τα γραμμάρια αλλά οποιαδήποτε άλλη βοήθεια επί των αναλογιών θα βοηθούσε

Ε) Μπορεί χημεία να μην κατέχω, αλλά αφού κατάλαβα ότι οι σχετικές αναλογίες και τα βάρη προκύπτουν από το βάρος των στοιχείων , έφτιαξα ένα εξελάκι, όπου του βάζεις γραμμάρια λιπάσματος που έχεις βάλει στο μίγμα και σου δίνει την τελική αναλογία
Για 16,20γρ MgSO4+7H2O, 36γρ K2SO4 , 16,80γρ KNO3 και 11γρ ιχνοστοιχείων σε 500ml νερό της αναλογίας που αναφέρω παραπάνω μου δίνει:

GRAMS/ SOLUTION GRAMS/ LITRE Ratio to Fe
N 2,33 4,65 3,02
K 22,65 45,30 29,41
S 8,74 17,48 11,35
Mg 1,60 3,20 2,07
Fe 0,77 1,54 1,00
Mn 0,22 0,44 0,29
Zn 0,04 0,09 0,06
Cu 0,01 0,02 0,01
Mo 0,01 0,01 0,01
B 0,14 0,29 0,19


Μπορεί να με τσεκάρει κανείς χημικός της παρέας; Επίσης παρατηρήσεις επί των αναλογίων δεκτές. Γνωρίζω ότι το άζωτο το βάζουμε στο μίγμα μόνο και εφόσον το χρειαζόμαστε.

ΣΤ) Μπορεί κανείς να μάθει σχετικά οικονομικά τι περιέχει το νερό της περιοχής του ώστε να είναι σε πλήρη έλεγχο τι γίνεται? (Μένω Άνοιξη και έχω κοινοτικό νερό)

Thank you
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-12-02, 12:42
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Δεν ξερω αν αυτα σε βοηθησουν :

http://www.aquarticles.com/articles/...nutrition.html

http://www.brainyday.com/jared/aquarium/infolink.htm

Καπου ειχα βρει και ενα πινακα οπου εβαζες τα συστατικα για το λιπασμα που θελεις να φτιαξεις και με ενα κλικ υπολογιζε αυτοματα τις ποσοτητες που πρεπει να αναμιξεις αλλα οσο και αν εψαξα δεν το βρηκα.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-12-02, 13:07
vsavvas Ο χρήστης vsavvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΝΟΙΞΗ - ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Μήπως εννοείς αυτό..
http://www.csd.net/%7Ecgadd/aqua/art...osage_calc.htm

Έχω διαβάσει αρκετά από τα link που υπάρχουν στις σελίδες που έστειλες. Κάποια σίγουρα θα τα ξαναδιαβάσω καθώς συνέχεια καταλαβαίνω και περισσότερα. Οι απορίες μου είναι πια περισσότερο πρακτικές. Αν το έχω φτιάξει σωστά το εξελάκι (σε αυτό είμαι καλός) τότε θα είναι ωραίο εργαλείο και θα έχω μεγαλύτερο έλεγχο του τι ακριβώς μπαίνει μέσα ώστε να καταγράφονται καλύτερα οι διαφορές.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-12-02, 13:10
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vsavvas
Μήπως εννοείς αυτό..
http://www.csd.net/%7Ecgadd/aqua/art...osage_calc.htm

.
AKΡΙΒΩΣ !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-12-02, 13:58
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Οπα μισο λεπτο με μετρο μην τρεχεται
το chel. trace mix υπαρχει αλλα με αλλο ονομα
power 4 λεγεται , υπαρχει μια δια φορα με το αμερικανικο στα στοιχεια (( π.χ περιεχει 4% σιδηρο αντι για 7% του αμερικανικου))
μεχρι προτιενος το βρισκαμε στην αθηνα , αλλα καποιος με πληροφορησε οτι το μαγαζι εχει κλεισει<< περιμενετε λιγο να το επιβαιβεωσουμε>>
ολα τα αλλα τα βρισκεται οπου πουλανε χημικα (( πρωτες υλες))
μην παρετε παραπανω απο ενα κιλο για καθε υλικο.
ΔΙΕΘΥΝΣΗ << ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ.... δεν θυμαμαι τονουμερο, ας το γραψει καποιος!!!!!>>

καλο θα ειναι το ΚΝΟ3 να ειναι μονο του (( σε 500 μλ διαλυση νερου)) και να προσθετεται οταν δεν εχουμε νιτρικα κατοπιν μετρησης!!!!!
αν υπαρχουν 25mg/l δεν βαζουμε ΚΝΟ3 μονο ολα τα υπολοιπα
αν και στην συνταση λεει οτι μπορουμε να φτιαξουμε 3 διαφορετικα μειγματα <<< αυτο δες τε το ξανα, μαλλον δεν το διαβασατε καλα το κειμενο>>
καθως οτι πρεπει να πορσθεσουμε και Β<< βοριο>> γιατι το μειγμα POWER 4 δεν εχει << η αναλογια ειναι 1/4 κουτ, σουπας , 0.33 γρμ, >>

αυτα για αρχη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-12-02, 14:09
vsavvas Ο χρήστης vsavvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΝΟΙΞΗ - ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Γειά σου Μάνθο (sorry που δεν είρθα εκείνη την Κυριακή για τα κλαδέματα, ελπίζω κάποια άλλη στιγμή)

Για το Β το είχα διαβάσει. Περίμενα να δω τι μίγμα θα βρω για να πειράξω τη formoula. Επίσης οκ για το ΚΝΟ3 (μόνο όταν το χρειάζεσαι). Περιμένω τη διεύθυνση για τα χημικά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-12-02, 20:41
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

[ΔΙΕΘΥΝΣΗ << ΣΩΚΡΑΤΟΥΣ.... δεν θυμαμαι τονουμερο, ας το γραψει καποιος!!!!!>>[/quote]

Λοιπον η διευθυνση ειναι Σωκρατους 30 Γ. ΡΟΥΜΠΟΥΛΑΚΗΣ.
Πριν μερικες μερες αγορασα 1 κιλο MgSO4 για 0.90 Ευρω. Οπως και EDTA για να φτιαξω Fe EDTA 17.50 Ευρω το κιλο. Εχει και τα υπολοιπα συστατικα για το PMDD αλλα δυστυχως οχι τα trace elements. Ξερει κανεις που θα βρουμε τα ιχνοστοιχεια?

Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-12-02, 00:18
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Στην σωκρατους στο 24 υπηρχε ενας με γεωργικα ειδη οπου ειχαμε παρει το power4 (( iισχοστοιχεια + fe)) αλλα μου ειπαν οτι εχει κλεισει, αυτο ακομα δεν το εχουμε επιβεβαιωση!!!! μπορει καποιος να το τσεκαρει αυτο.
περιμενω και απο τον newfish που ψαχνει αλλου για το ιδιο .
αναμενεται λοιπον
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-12-02, 01:39
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Που έχω καταλήξει εγώ προς το παρόν ως προς τα λιπάσματα.
Use Chucks Calculator for all the macro calculations (σώστε το html στον σκληρό σας δουλεύει χωρίς σύνδεση).
Μacros:
- Α reading of 3-5 ppm NO3 (και 10 ppm είναι OK αλλά καλύτερα όταν θα πηγαίνουν γρήγορα) ρυθμίστε με διάλυμα ΚΝΟ3 (use a test and then dose accordingly when needed) λάβετε υπόψη σας ότι και το KΝO3 προσθέτει και Κ).
- 2,5 ppm K daily με διάλυμα Κ2SO4 (προσθέστε και λίγο Mg (epson salts) στο διάλυμα - ιδανικά μία ανάλυση του νερού του δικτύου χρειάζεται εδώ για περιεκτικότητα σε μαγνήσιο.
- PO4 0,5 ppm είναι εντάξει (1 ppm είναι και αυτό εντάξει αλλά αφού το ενυδρείο τρέχει γρήγορα). Ρυθμίστε το P με KH2PO4. Κρατήστε το P limited στην αρχή ίσως αλλά μετά ρίξτε.

Σχετικά με τα ιχνοστοιχεία
Ιχνοστοιχεία : Power 4 (Traces)
Διάθεση - Φάρμα - ΧΗΜ. Α.Β.Ε.Ε.
Τηλ. 2310.528198 Φαξ: 2310.515.272
Επίσης το βρίσκω και εδώ στην Πάτρα.
Το power 4 είναι ίδιο με το microplex στο περιεχόμενο.
Προτιμότερο είναι να το ρίξουμε όπως στις οδηγίες τις Seachem για το flourish trace:

DIRECTIONS: Use 1 capful (5mL) for every 80 L (20 gallons) twice a week.

Guaranteed Analysis Zn (Zinc): 0.0169%; Mn (Manganese): 0.0085%; Cu (Copper): 0.0032%; B (Boron): 0.0028%; Mo (Molybdenum): 0.0003%: Co (Cobalt): 0.000032%; Rb (Rubidium): 0.000008%; Sn (Tin): 0.000002%; V (Vanadium): 0.000002%

Περίπου 1 gr Power 4 στα 100 ml νερού μας δίνει ένα αντίστοιχο με της Seachem σε ιχνοστoιχεία διάλυμα.
Το σίδερο το ρίχνω σε μορφή Γλουκονικού σιδήρου και αυτό μπορείτε να το προμηθευτείτε και στην Ελληνική αγορά και κοστίζει περίπου 50 euro τo Kg. Τον διαλύετε 2,5 gr σε 250 ml νερού η 1% gluconate τον κρατάτε σε σκούρο μπουκάλι. Εγώ λιπαίνω περίπου στο 1/3 τις δοσολογίας που περιγράφετε από την Seachem (Use 0.5-1 mL (dispenser enclosed) for each 40 liters (~10 gallons) as required to maintain about 0.1 mg/L iron) την ημέρα και αυξάνω ανάλογα με το αν εμφανιστεί χλώρωση στα φυτά η όχι, επίσης αύξηση του φωτισμού η της κυκλοφορίας του νερού μπορεί να αυξήσει την οξείδωση του σιδήρου από Fe2+ σε ineffective Fe3+ (Yannis have made a post on that aswell). Το ίδιο μπορεί να ισχύσει και για τα ιχνοστοιχεία.
Αυτά περί ιχνοστοιχείων.

Προϋπόθεση για όλα αυτά είναι η έντονη φωτοσύνθεση στα φυτά (καλή ένδειξη για αυτό είναι η ύπαρξη φυσαλίδων κάτω από τα φύλλα εκτός από τις φυσαλίδες που ανεβαίνουν στην επιφάνεια).
Εγώ προσωπικά σπρώχνω το CO2 μέχρι να δω τα ψάρια να στρεσάρουν και μετά το ρίχνω πιο κάτω (δεν σας συστήνω αυτήν την τεχνική :P υπάρχει πάντα το reliable Ph Kh chart) πάντα μιλάμε για CO2 γύρω στις 30 με 60 φυσαλίδες το λεπτό με compressed CO2 και ολοκληρωτική διάχυση η μαγιά, ζάχαρη έχει το πρόβλημα της σταθερής ροής και του να την αμελήσεις και άντε πάλι carbon limited plants και άλγη. Όλα αυτά για 3 με 4 watt στο γαλόνι φως όσο πιο πολύ από ότι φαίνεται τόσο πιο πολύ ξεσκίζονται στην ανάπτυξη.
Όλα αυτά ισχύουν από την στιγμή πού υπάρχουν μπόλικα φυτά στο ενυδρείο και αρκετά γρήγορα stems στην αρχή. Η άλγη από ότι φαίνεται όταν γίνεται της τρελής εξαφανίζεται τελείως.
PS. Χρησιμοποιώ υπόστρωμα με φυλλόχωμα και λατερίτη επίσης.
Και μην ξεχνάτε πρέπει να βγάλουν φυσσαλίδες πράμα.
Επιφυλάσομαι για καινούργιες παρατηρήσεις και αλλαγές.
Ελπίζω να μην ξέχασα τίποτα.
P.S Μπορείτε να υποκαταστήσετε το iron gluconate και power 4 trace mix με τα προιοντα της seachem flourish iron και flourish αντοίστιχα που υπάρχουν πλεον και στην Ελλάδα
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-12-02, 00:00
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

μας επρηξες με το καποιος :P ,πες ο γαυρος τοπε !!
και ΝΑΙ ΕΚΛΕΙΣΕ !! ΠΟΣΕς ΦΟΡΕς ΝΑ ΤΟ ΠΟΥΜΕ!!!
εχει ομως αλλα κοντα,στη γερανιου κλπ κλπ....ΣΤΑΜΑΤΑ ΤΟ ΚΑΠΟΙΟς !!!!
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-12-02, 11:12
vsavvas Ο χρήστης vsavvas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΝΟΙΞΗ - ΑΤΤΙΚΗ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Τώρα μάλιστα!!! Thanks to you all. Ειδικά τον Παύλο.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-12-02, 04:09
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

O παυλος με τα γεωργικα ειδη δεν νομιζω να εχει κλεισει γιατι περασα πριν 3 εβδομαδες.Εκτος κι εαν εκλεισε προσφατα.
Μου κανει εντυπωση οτι ο γιαννης πηρε το μαγνησιο μονο 0.90 ευρω γιατι εγω το ειχα πληρωσει γυρω στα 3.Πανε μηνες ομως και ισως συμορφωθηκε.
Προσωπικα δεν ξαναπαω στον ρουμπουλακη γιατι ειναι ασυμφορος.Εγω προμηθευομαι τα παντα απο τον παυλο με τα γεωργικα ειδη σε πολυ καλη τιμη.Μαλιστα θελω να παραγγειλω θεικο καλιο οποτε οποιος ενδιαφερεται μου στελνει ενα p.m και στην επομενη συναντηση(εφοσον τα εχω)του τα δινω.
POWER 4 μπορω να προμηθευσω σε καποιον 1 φακελακι εφοσον δεν βρει και ειναι αμεση αναγκη για τα φυτα του.
Εαν τωρα δεν ειναι ο παυλος εκει(κατι που δεν μου αρεσει γιατι ειχαμε ψιλοαποκτησει μια φιλια και αρχιζε να τον ενδιαφερει το θεμα του φυτεμενου ενυδρειου)υπαρχει κι αλλο μερος με γεωργικα αλλα δεν θυμαμαι διευθυνση.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 23-01-03, 23:23
lee_gore Ο χρήστης lee_gore δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

γεια και χαρα

Αν και δεν με αρεσει να γυριζω στα παλια θα ζητησω την βοηθεια καποιων που εχουν ηδη δοκιμασει τη συνταγη.

καταρχην αγορασα τα
..ΚΝΟ3
..Κ2SO4
..MgSO4.7H2O
..και το power 4 της ΦΑΡΜΑΧΗΜ.

Στο ενυδρειο υπαρχουν....

15 anubias barteri
5 anubias ....nana
8 hygrophila polysperma
4 nomaphila stricta
4 hygrophilla salicifolia
3 valisneria spiralis "tiger"
και αλλα 10 φυτα αγνωστου πατρος και μεσου μεγεθους

το ενυδρειο ειναι 100*50*45

Η συνταγη ειναι αυτη... http://www.nfis.com/~hartland/aqua/pmdd.htm

Την εφαρμοζω κατα λεξη?

Αν και δεν ξερω και πολυ καλα αγγλικα δεν ειδα να αναφερεται αν υπαρχει επιδραση στα ψαρια.

Υπαρχει περιπτωση με τις δοσεις της συνταγης να θρηνησουμε θυματα?

Μηπως η παραπανω συνταγη εφαρμοζεται σε δεξαμενες οπου γινεται αναπαραγωγη φυτων?

Καποιος που το δοκιμασε μηπως εχει καποια αλλη γνωμη σε οτι αφορα τις δοσεις των παραπανω λιπασματων?

Ειδατε μηπως καμια αλλαγη στη συμπεριφορα των ψαριων?


Αυτα για την ωρα .....
Ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 23-01-03, 23:28
lee_gore Ο χρήστης lee_gore δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Serres
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

.....οπως ειπα επειδη δεν ξερω καλα αγγλικα ηθελα να ρωτησω αν ολα αυτα τα υλικα στις ποσοτητεσ που αναφερει η συνταγη , τα ανακατευουμε σε 300 μλ αποσταγμενου νερου και κατοπιν το ριχνουμε στο ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-01-03, 23:59
Yiannis Ο χρήστης Yiannis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-12-2002
Περιοχή: Rhodos
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Δεν πιστευω να νομιζεις οτι ριχνουμε και τα 300 ml του λιπασματος με τη μια στο ενυδρειο!!! Γιατι οπως το γραφεις κατι τετοιο μου ..μυριζει. Θα ξεκινησεις με 1 εως 1.5 ml καθε πρωι. Απο κει και περα βλεπεις τι γινεται με τα φυτα σου, την αλγη, θα κανεις τις μετρησεις σου για το ΚΝΟ3 κλπ. και θα ρυθμισεις τις ποσοτητες που το ΔΙΚΟ ΣΟΥ ενυδρειο χρειαζεται. Πιστεψε με, καθε ενυδρειο χρειαζεται αλλη δοσολογια.
Η συνταγη σου ειναι σωστη. Το PMDD για τα ψαρια ειναι απολυτως ασφαλες. Το χρησιμοποιω χρονια.

Καλη τυχη (με παρατηρηση και υπομονη)

Γιαννης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-01-03, 14:12
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Οταν ξεκινησαμε να δουλευουμε με το ΡΜDD το μονo προβλημα που φαινοταν οτι θα μπορουσαμε να εχουμε ηταν το υψηλο επιπεδο ΧΑΛΚΟΥ που φιανοταν να εχει το ROWER-4 , αλλα με συνεχες μετρησεις με τεστ XALKOY ειδαμε οτι δεν υπηρχε κανενα τετοιο προβλημα.
οποτε και οπως λεει ο YIANNIS δεν υπαρχει λογος ανησυχιας με την δοσολογια που προτεινει , η οποια θα μπορουσε να αυξηθει μονο στην περιπτωση που θα προσθεσεις και αλλα φυτα στο ενυδρειο σου.
αν και εγω δεν χρησιμοποιω απεσταγμενο νερο στο δικο μου λιπασμα, δεν εχω αντιμετωπισει μεχρι τωρα κανενα προβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-02-03, 04:57
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

H χρήση του ενεργού άνθρακα συγκρατεί το λίπασμα ναι ή όχι.Ακουσα οτι εκτός απο τα πρωτογενή στοιχεία fe,Zn,k κ.τ.λ.τις υπολοιπες χημικές ενώσεις τις συγκρατεί και δεν απορροφούνται απο τα φυτά .ΙΣΧΥΕΙ!!!!;;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-02-03, 21:12
Το avatar του χρήστη ASCCO1
ASCCO1 Ο χρήστης ASCCO1 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 667
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ASCCO1
Προεπιλογή

Ο ανθρακας συγκρατει καποιες ουσιες , εγω προσωπικα δεν βαζω ενεργο ανθρκα στα planted μου(( ΙΜΟ)),
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-02-03, 23:29
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

υπάρχουν και αρκετά καλά Μάνθο.Εχω κι ένα νερό κρύσταλλο.
Επειδή όμως διχάζονται οι γνώμες θέλω μια επιστημονικη απάντηση περι του θέματος.γίνεται ή δεν γίνεται η παράλληλη χρήση λιπασμάτων και άνθρακα;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 22-02-03, 03:23
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Οχι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07290 seconds with 12 queries